Рішення № 93626063, 18.12.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2020
Номер справи
946/5845/20
Номер документу
93626063
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 946/5845/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради (вул. І.Франка,10, м.Ізмаїл, 68600) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області надійшов позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради, в якому позивач просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради у вигляді листа про відмову виплати ОСОБА_2 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.03.2020 р. по 30.09.2020 р.;

визнати протиправними та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради від 07.05.2020про відшкодування коштів по переплаченій державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім`ям, згідно з яким утворилась переплата по виплаті державної соціальної допомоги ОСОБА_2 за період з 01.09.2019 р. по 29.02.2020 р. у розмірі 1940,00 грн.;

зобов`язати Управління соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому розглянути заяву та відновити ОСОБА_2 виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, з 01.03.2020 р.

В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що 12.05.2020 р. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було відмовлено в наданні соціальної допомоги починаючи з 01.03.2020 р. і закінчуючи 30.09.2020 р. за підставою: подання недостовірних відомостей, що вплинули на визначення розміру допомоги. Крім того, 07.05.2020 р. було надіслано повідомлення про відшкодування коштів по переплаченій державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім`ям, згідно з яким утворилась переплата по виплаті державної соціальної допомоги за період з 01.09.2019 р. по 29.02.2020 р. у розмірі 1940,00 грн. Позивач вважає вказані дії відповідача протиправними та такими, що порушують його права.

Ухвалою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 18.09.2020р. адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення передати за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.

До Одеського окружного адміністративного суду вказана справа надійшла 26.10.2020р.

Ухвалою суду від 28.10.2020 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

До суду 23.11.2020 року (вхід. №49571/20) від відповідача надійшов відзив на позову заяву, відповідно до якого відповідач проти задоволення позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що позивач не надав жодного належного доказу який свідчить про те, що Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області своїми рішеннями, діями або бездіяльністю порушує його права, свободи або законні інтереси. Адже від громадянина ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області не надходило жодної заяви і ніякої державної соціальної допомоги позивачу не призначалась. Крім того, зазначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям була призначена на підставі заяви від 13.09.2019 та наданих документів ОСОБА_2 відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250. ОСОБА_2 під час звернення за ДСД зобов`язалась в разі отримання пенсії, інших видів доходу або в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги повідомити до управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області про що свідчить її особистий підпис в заяві про призначення соціальної допомоги та в власноруч написаній заяві. В своїй позовній заяві ОСОБА_1 вказує що його колишня дружина ОСОБА_3 отримала платіж від Благодійного фонду «Карітас Одеса УГКЦ» в III кварталі 2019 року, а саме 30 вересня та вказала отриманий дохід в піврічній декларації від 25.03.2020, тому що на момент заповнення декларації 13.09.2020 не могла зазначити дохід який ще не надійшов, вважаємо дану позицію хибною, тому що: по-перше: навіть якщо припустити що дохід від Благодійного фонду «Карітас Одеса УГКЦ» надійшов 30 вересня, вже після заповнення заяви та декларації, ОСОБА_2 була зобов`язана повідомити про отриманий дохід до управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради Ізмаїльського району Одеської області для проведення перерахунку; про отриманий дохід спеціалісти дізнались в березні 2020, під час вибіркової перевірки шляхом подання запиту до Ізмаїльської ДПІ Ізмаїльського управління ГУ ДФС в Одеській області, в якому було виявлено, що в II та III кварталі 2019 заявниця працювала за цивільно-правовим договором в БФ «Карітас Одеса УГКЦ» та отримала дохід, про який до УПтаСЗН не повідомила.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Як зазначено позивачем, ОСОБА_1 , інвалід II групи, що підтверджується довідкою Одеської психіатричної медико- соціальної експертної комісії № 035807.

Був одружений з, ОСОБА_2 , та має двох дітей, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується довідкою про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/ будинку осіб від 06.04.2018 р.

31.08.2020 р. Ізмаїльським міськрайонним судом було розірвано шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 справа № 1510/8563/12.

На підставі заяви від 13.09.2019 та наданих документів ОСОБА_2 відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям.

Як зазначає позивач та не спростовано відповідачем 12.05.2020р. ОСОБА_2 було відмовлено в наданні соціальної допомоги починаючи з 01.03.2020 р. і закінчуючи 30.09.2020 р. за підставою: подання недостовірних відомостей, що вплинули на визначення розміру допомоги.

07.05.2020 р. Управлінням праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради надіслано ОСОБА_2 повідомлення про відшкодування коштів по переплаченій державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім`ям, згідно з яким утворилась переплата по виплаті державної соціальної допомоги за період з 01.09.2019 р. по 29.02.2020 р. у розмірі 1940,00 грн.

Позивач вважає, що дії відповідача порушують його права та звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У статті 46 Основного Закону проголошено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

В положенні статті 48 Конституції України закріплено, що кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.

Реалізація конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям здійснюється відповідно до Закону України від 01.06.2000 № 1768-III «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям».

Право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України (ст. 3 Закону № 1768-III).

Зокрема, відповідно до статті 1 цього Закону державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї; малозабезпечена сім`я - це сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

Права члена сім`ї має одинока особа. До одиноких осіб, що мають право на отримання допомоги, належать громадяни, що не мають працездатних родичів, зобов`язаних за законом їх утримувати.

Статтею 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» передбачено, що заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.

До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім`ї; декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім`ї аліменти; грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на час здійснення зазначених заходів); довідка про наявність та розмір земельної частки (паю); довідка встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, про безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.

Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.

Рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги має бути вмотивованим і містити роз`яснення порядку його оскарження.

Наказом Міністерства соціальної політики України № 441 від 21 квітня 2015 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2015 року за № 475/26920, затверджено форму заяв про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» встановлено Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 (далі - Порядок № 250).

Згідно до п. 2 Порядку № 250 державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

Середньомісячний сукупний дохід сім`ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім`ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. До сукупного доходу сім`ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на час здійснення зазначених заходів.

Відповідно до ч.1 і ч.2 ст.7 Закону № 1768-ІІІ, що кореспондуються з положеннями пункту 10 Порядку, державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли:

- працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги);

- під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов сім`ї з`ясовано, що малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи та майно (здача у найм або оренду житлового приміщення (будинку) або його частини; один чи кілька членів сім`ї працюють без оформлення трудових відносин у встановленому порядку; можливість отримання доходу від утримання худоби, птиці, інших тварин; дохід від народних промислів, використання наявної сільськогосподарської техніки, вантажної машини, мікроавтобуса тощо);

- особи, які входять до складу малозабезпеченої сім`ї, протягом 12 місяців перед зверненням за наданням соціальної допомоги здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку тощо або оплатили послуги з навчання, будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв`язку тощо (крім житлово-комунальних послуг, у межах норм споживання та медичних послуг, пов`язаних із забезпеченням життєдіяльності) в сумі, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім`ї;

- у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).

Абзацами 1, 4 частини другої статті 7 Закону № 1768-ІІІ визначено, що за наявності обставин, передбачених у частині першій цієї статті, державна соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов`язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім`ї. Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.

Як встановлено судом державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям була призначена на підставі заяви від 13.09.2019 та наданих документів ОСОБА_2 відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (далі - Порядок), затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250.

12.05.2020р. ОСОБА_2 було відмовлено в наданні соціальної допомоги починаючи з 01.03.2020 р. і закінчуючи 30.09.2020 р. за підставою: подання недостовірних відомостей, що вплинули на визначення розміру допомоги.

07.05.2020 р. Управлінням праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради надіслано ОСОБА_2 повідомлення про відшкодування коштів по переплаченій державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім`ям, згідно з яким утворилась переплата по виплаті державної соціальної допомоги за період з 01.09.2019 р. по 29.02.2020 р. у розмірі 1940,00 грн.

Крім того судом встановлено, що 31.08.2020 р. Ізмаїльським міськрайонним судом було розірвано шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 справа № 1510/8563/12.

Відповідно до ч.1. ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушено її права, свободи або законні інтереси».

Відповідно до ч.1,2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, суд дійшов висновку, що право звернення до суду з даним позовом належить саме ОСОБА_2 як отримувачу державної соціальної допомога малозабезпеченим сім`ям та на яку покладено обов`язок відшкодування коштів по переплаченій державній соціальної допомога малозабезпеченим сім`ям, а не ОСОБА_1 , яким заявлено позов, і який за призначенням державної соціальної допомога малозабезпеченим сім`ям до відповідача не звертався.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити.

Керуючись статтями 12, 139, 242, 246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні Адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради (вул. І.Франка,10, м.Ізмаїл, 68600) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.293,295 та п.15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.С. Єфіменко

.