Ухвала суду № 93625744, 18.12.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2020
Номер справи
380/9359/20
Номер документу
93625744
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення без розгляду

позовної заяви в частині позовних вимог

справа№380/9359/20

18 грудня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні питання про залишення позовної заяви без розгляду у справі за позовом ОСОБА_1 до Навчального центру Національної гвардії України (військова частина 3007) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії.

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Навчального центру (військової частини 3007) Національної гвардії України (місцезнаходження: 80700, Львівська область, м.Золочів, вул.Січових Стрільців, 2, код ЄДРПОУ 08803566), в якому із урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 07.12.2020 просить суд:

-визнати протиправною бездіяльність Навчального центру Національної гвардії України (військова частина 3007) щодо не нарахування та невиплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення у належному розмірі за період березень 2015 року, жовтень 2015 року з січня 2016 року по липень 2016 року, грудень 2016 року та з січня 2017 року по листопад 2018 року;

-зобов`язати Навчальний центр Національної гвардії України (військова частина 3007) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період березень 2015 року, жовтень 2015 року з січня 2016 року по липень 2016 року, грудень 2016 року та з січня 2017 року по листопад 2018 року;

-зобов`язати Навчальний центр Національної гвардії України (військова частина 3007) виплатити ОСОБА_1 середнє грошове забезпечення за несвоєчасний розрахунок при звільненні за період 05.03.2019 по 26.02.2020 в розмірі 25051,34грн. з урахуванням податків, зборів та інших платежів відповідно до чинного законодавства.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що сума, на яку позивач опирається у позовній заяві є необ`єктивною та не має жодного документального підтвердження (розрахунку). Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд встановив таке.

ОСОБА_1 проходив військову службу у Військовій частині А 3007.

Відповідно до посвідчення від 16.04.2015 серії НОМЕР_2 позивач є учасником бойових дій.

Наказом начальника Навчального центру (військової частини 3007) Національної гвардії України від 04.03.2019 №52 ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу навчального центру та всіх видів забезпечення у зв`язку із звільненням на підстаі наказу від 01.03.2019 № 11-ос.

При виключенні із списків особового складу позивача не було проведено усіх розрахунків щодо нарахування та виплати йому індексації грошового забезпечення та грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2015 року по 2019 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 04.03.2019.

Вказані обставини встановлені рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 20.02.2020 у справі № 380/447/20, яке набрало законної сили.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 20.02.2020 у справі № 380/447/20 позов задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Військової частини 3007 Національної гвардії України щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період 2015 по 2019 роки, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 04.03.2019. Зобов`язано Військову частину 3007 Національної гвардії України нарахувати й виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період 2015 по 2019 роки, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 04.03.2019.

На виконання даного рішення суду відповідач 27.02.2020 здійснив виплату позивачу грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період 2015 по 2019 роки в сумі 27652,98 грн, що стверджується випискою по його картковому рахунку.

Спірні правовідносини виникли у зв`язку із невиплатою у день звільнення грошової компенсації за неотримане речове майно та стягнення з відповідача середнього заробітку за час затримки розрахунку по день фактичного розрахунку на підставі статей 116,117 КЗпП України.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Відповідно до ч.1 ст.47 КЗпП України власник або уповноважений ним орган зобов`язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені у ст. 116 цього Кодексу.

Згідно зі ст.116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.

У разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити неоспорювану ним суму.

Стаття 117 КЗпП України передбачає, що у разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені у ст. 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.

Відповідно до правової позиції, наведеної в постанові Великої Палати Верховного Суду від 30 січня 2019 року у справі № 910/4518/16, за змістом приписів ст. 94, 116, 117 КЗпП України і ст. 1, 2 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за своєю правовою природою є спеціальним видом відповідальності роботодавця, спрямованим на захист прав звільнених працівників щодо отримання ними в передбачений законом строк винагороди за виконану роботу (усіх виплат, на отримання яких працівники мають право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій), який нараховується у розмірі середнього заробітку та не входить до структури заробітної плати.

Всі суми (заробітна плата, вихідна допомога, компенсація за невикористану відпустку, оплата за час тимчасової непрацездатності тощо), належні до сплати працівникові, мають бути виплачені у день його звільнення. Закон прямо покладає на підприємство, установу, організацію обов`язок провести зі звільненим працівником повний розрахунок, виплатити всі суми, що йому належать. В разі невиконання такого обов`язку з вини власника або уповноваженого ним органу настає передбачена ст.117 КЗпП України відповідальність.

Закріплені у ст. 116, 117 КЗпП України норми спрямовані на забезпечення належних фінансових умов для звільнених працівників, оскільки гарантують отримання ними, відповідно до законодавства, всіх виплат в день звільнення та, водночас, стимулюють роботодавців не порушувати свої зобов`язання в частині проведення повного розрахунку із працівником.

Конституційний Суд України у рішенні від 22 лютого 2012 року № 4-рп/2012 зазначив, що для встановлення початку перебігу строку звернення працівника до суду з вимогою про стягнення середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні визначальними є такі юридично значимі обставини, як невиплата належних працівникові сум при звільненні та факт проведення з ним остаточного розрахунку.

Невиплата власником або уповноваженим ним органом належних працівникові при звільненні сум і вимога звільненого працівника щодо їх виплати є трудовим спором між цими учасниками трудових правовідносин.

Згідно з частиною першою статті 233 Кодексу працівник може звернутися з заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права.

З огляду на наведене, Конституційний Суд України дійшов висновку, що для звернення працівника до суду з заявою про вирішення трудового спору щодо стягнення середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку встановлено тримісячний строк, перебіг якого розпочинається з дня, коли звільнений працівник дізнався або повинен був дізнатися про те, що власник або уповноважений ним орган, з вини якого сталася затримка виплати всіх належних при звільненні сум, фактично розрахувався з ним.

За висновком указаного рішення Конституційного Суду України положення частини першої статті 233 КЗпП України у взаємозв`язку з положеннями статей 116, 117, 237-1 цього кодексу слід розуміти так, що для звернення працівника до суду з заявою про вирішення трудового спору щодо стягнення середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку при звільненні та про відшкодування завданої при цьому моральної шкоди встановлено тримісячний строк, перебіг якого розпочинається з дня, коли звільнений працівник дізнався або повинен був дізнатися про те, що власник або уповноважений ним орган, з вини якого сталася затримка виплати всіх належних при звільненні сум, фактично з ним розрахувався.

Отже, для обрахунку строку звернення до суду з позовом про стягнення середнього заробітку за затримку розрахунку при звільнені застосовуються положення статті 233 КЗпП України, а невиплата звільненому працівникові всіх сум, що належать йому від власника або уповноваженого ним органу, є триваючим правопорушенням та для встановлення початку перебігу строку звернення працівника до суду з вимогою про стягнення середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні визначальними є такі юридично значимі обставини, як невиплата належних працівникові сум при звільненні та факт проведення з ним остаточного розрахунку.

У рішенні від 15 жовтня 2013 року № 8-рп/2013 Конституційний Суд України роз`яснив, що положення частини другої статті 233 КЗпП України у системному зв`язку з положеннями статей 1, 12 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР зі змінами необхідно розуміти так, що у разі порушення роботодавцем законодавства про оплату праці не обмежується будь-яким строком звернення працівника до суду з позовом про стягнення заробітної плати, яка йому належить, тобто усіх виплат, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством, зокрема й за час простою, який мав місце не з вини працівника, незалежно від того, чи було здійснене роботодавцем нарахування таких виплат.

Окрім того, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 15 жовтня 2013 року № 9-рп/2013 положення частини другої статті 233 КЗпП України слід розуміти так, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Таким чином, компенсація за неотримане речове майно не входить до грошового забезпечення військовослужбовця, оскільки закупівля речового майна здійснюється незалежно від виплати грошового забезпечення і лише при незабезпеченні військовослужбовця речовим майном здійснюється виплата грошової компенсації (відповідно до п.7 Порядку виплати військовослужбовцям грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 березня 2016 року № 178).

Тобто, компенсація за неотримане речове майно не є складовою заробітної плати, а тому на суму належної компенсації не розповсюджуються вимоги ст. 116, 117 КЗпП України щодо виплати середнього заробітку за час затримки розрахунку (виплати компенсації) при звільненні військовослужбовця.

Отже, підстави для застосування частини третьої статті 233 КЗпП відсутні.

Суд звертає увагу, що спірні правовідносини пов`язані зі звільненням з публічної служби, тому під час обчислення строку звернення до суду із позовом цієї категорії застосуванню підлягають саме положення КАС України, як норм спеціального процесуального закону.

Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду від 04 грудня 2019 року у справі № 815/2681/17.

Така ж правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 23 вересня 2020 року у справі № 1.380.2019.003695.

Згідно з ч. 1 ст. 122 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частина 3 статті 122 КАС України передбачає, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Із аналізу зазначених положень процесуального закону слідує, що законодавець виходить не тільки з безпосередньої обізнаності особи про факти порушення її прав, а й об`єктивної можливості цієї особи знати про такі факти.

Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк (ч.5 ст.122 цього Кодексу).

У такій категорії справ законодавець визнав строк в один місяць достатнім для того, щоб особа, яка вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушено її права, свободи чи інтереси, визначилася, чи звертатиметься вона до суду з позовом за їх захистом.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, остаточний розрахунок з позивачем відповідач здійснив 27.02.2020, проте до суду з цим позовом позивач звернувся лише 27.10.2020.

Отже, позивач звернувся до адміністративного суду із пропуском установленого процесуальним законом місячного строку.

У позовній заяві позивач посилався на те, що строк не пропущений з огляду на запровадження у державі карантину.

Відповідно до п.3 Розділу VI КАС України, відповідно до якого під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

З урахуванням зазначеної норми, суд дійшов висновку, що позивач не довів того, що поважність причин пропуску строку звернення до суду зумовлена саме обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Більше того, станом на день звернення з цим позовом до суду, карантин скасований не був, однак це не завадило позивачу подати до суду позовну заяву.

Відтак, суд зазначає, що самі по собі обмеження, пов`язані із карантином, не є підставою для поновлення строку звернення до суду. Позивач повинен довести, що саме карантинні обмеження зумовили те, що він пропустив строк звернення до суду.

Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність підстав для поновлення позивачу строку звернення до суду.

Згідно з положень п.8 ч.1 ст.240 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що наявні підстави для залишення без розгляду позовної заяви ОСОБА_1 до Навчального центру Національної гвардії України (військова частина 3007) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії в частині позовних вимог про зобов`язання Навчального центру Національної гвардії України (військова частина 3007) виплатити ОСОБА_1 середнє грошове забезпечення за несвоєчасний розрахунок при звільненні за період 05.03.2019 по 26.02.2020 в розмірі 25051,34грн. з урахуванням податків, зборів та інших платежів відповідно до чинного законодавства у зв`язку з пропуском позивачем строку звернення до суду

Керуючись ст.ст.122, 123, 240, 243, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Позовну заяви ОСОБА_1 до Навчального центру Національної гвардії України (військова частина 3007) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії в частині позовних вимог про зобов`язання Навчального центру Національної гвардії України (військова частина 3007) виплатити ОСОБА_1 середнє грошове забезпечення за несвоєчасний розрахунок при звільненні за період 05.03.2019 по 26.02.2020 в розмірі 25051,34грн. з урахуванням податків, зборів та інших платежів відповідно до чинного законодавства - залишити без розгляду.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання.

На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги у п`ятнадцятиденний строк з дати складання ухвали.

Суддя Лунь З.І.