Рішення № 93625646, 16.12.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2020
Номер справи
380/10033/20
Номер документу
93625646
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/10033/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 грудня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Гулкевич І.З. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо ненадання публічної інформації за запитом ОСОБА_1 ;

Зобов`язати Головне управління Національної поліції у Львівській області надати ОСОБА_1 повну та достовірну інформацію, що запитувалася згідно інформаційного запиту.

В обґрунтування заявлених позовних вимог вказує, що ОСОБА_1 є пенсіонером Національної поліції України з 2018 року. Був звільнений з посади заступника начальника сектору кримінальної поліції Золочівського ВП ГУНП у Львівській області.

Позивач 22.10.2020 звернувся до Головного управління Національної поліції у Львівській області з запитом про надання публічної інформації, а саме : що входить до грошового забезпечення, та його розмір, яке отримував поліцейський (посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, процентна надбавка за вислугою років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення “надбавки, доплати, підвищення” індексація грошового забезпечення та розмір премії) за посадою заступник начальника сектору кримінальної поліції, має спеціальне звання – майор поліції та вислугою років 17 років станом на 01.09.2019; окремо надати інформацію про складові та розмір грошового забезпечення поліцейського, який перебуває на посаді заступника начальника сектору кримінальної поліції, має спеціальне звання майор поліції та вислугу років 17 років, вказавши основні та додаткові види грошового забезпечення « надбавки, доплати, підвищення» індексація грошового забезпечення та розмір премії) по щомісячно з 01.01.2019 по 31.12.2019 та з 01.01.2020 по 01.08.2020.

27.10.2020 позивач отримав відповідь з Головного управління Національної поліції у Львівській області №К-182/зі/05/17-2020 від 27.10.2020, в якій було вказано, що нарахування грошового забезпечення та заробітної плати в Національній поліції України, в тому числі і в ГУНП у Львівській області, здійснюється в консолідованій програмі “МІА” і передбачає надання інформації щодо розміру грошового забезпечення за видами нарахування лише конкретного працівника, призначеного на штатну посаду. Розрахунок середніх розмірів надбавок, доплат та премій в зазначеній програмі не передбачений. Враховуючи вищенаведене, надати інформацію про грошове забезпечення не призначеного на штатну посаду поліцейського, в тому числі і за видами та розмірами нарахувань, не має можливості.

Позивач вважає відмову відповідача в наданні інформації протиправною, такою, що не відповідає вимогам Закону України “Про доступ до публічної інформації” та порушує його право на її отримання. З наведених підстав позивач просить позов задовольнити.

Ухвалою від 13.11.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін в порядку, встановленому ст. 263 КАС України. Цією ж ухвалою відповідачу встановлено 15-ти денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позовну заяву в порядку, передбаченому статтею 162 КАС України.

15.12.2020 у поданому суду відзиві на позовну заяву, ГУ НП у Львівській області заперечує проти позовних вимог та вважає їх безпідставними з огляду на таке.

Відповідач зазначає, що ОСОБА_1 помилково визначено, що його запит від 22.10.2020 відповідає вимогам Закону України “Про доступ до публічної інформації”, оскільки запитуване не містить ознак публічної інформації.

В відповіді Головне управління Національної поліції у Львівській області від 27.10.2020 на запит ОСОБА_1 вказано, що “Програмне забезпечення щодо нарахування грошового забезпечення не дозволяє визначити посаду поліцейського за минулі періоди і визначити серед більше п`яти тисяч працівників хто перебував на посаді заступника начальника сектору відділів (відділень) поліції станом на 01.09.2019 чи 01.01.2020 не має можливості”. Тобто програмне забезпечення не дозволяє створити запитувану інформацію, а відтак видається за неможливе надати взагалі відповідь на запит ОСОБА_1 .

Також зазначає, що публічної інформацією є те, що вже доступне для використання, а від Головного управління Національної поліції у Львівській області потрібно лише надати таку інформацію запитувачу. В той же час, ОСОБА_1 в запиті від 22.10.2020 бажає отримати відповідь на яку необхідно створити інформацію, що жодного відношення до публічної інформації не має. З наведених підстав відповідач просив відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.

Судом встановлено, що 22.10.2020 позивач звернувся із запитом до Головного управління Національної поліції у Львівській області на отримання публічної інформації, а саме : що входить до грошового забезпечення, та його розмір, яке отримував поліцейський (посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, процентна надбавка за вислугою років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення “надбавки, доплати, підвищення” індексація грошового забезпечення та розмір премії) за посадою заступник начальника сектору кримінальної поліції, має спеціальне звання – майор поліції та вислугою років 17 років станом на 01.09.2019; окремо надати інформацію про складові та розмір грошового забезпечення поліцейського, який перебуває на посаді заступника начальника сектору кримінальної поліції, має спеціальне звання майор поліції та вислугу років 17 років, вказавши основні та додаткові види грошового забезпечення “надбавки, доплати, підвищення” індексація грошового забезпечення та розмір премії) по щомісячно з 01.01.2019 по 31.12.2019 та з 01.01.2020 по 01.08.2020.

27.10.2020 йому надано відповідь, де зазначено, що в листі від 09.09.2020 №К-147/зі/05/17-2020 надавались роз`яснення щодо структури грошового забезпечення поліцейських, відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 11.11.2015 №988 та наказу МВС України від 06.04.2016 №260 зі змінами та доповненнями.

Також повідомив, що нарахування грошового забезпечення та заробітної плати в Національній поліції України, в тому числі і в ГУНП у Львівській області, здійснюється в консолідованій програмі “МІА” і передбачає надання інформації щодо розміру грошового забезпечення за видами нарахування лише конкретного працівника, призначеного на штатну посаду. Програмне забезпечення щодо нарахування грошового забезпечення не дозволяє визначити посаду поліцейського за минулі періоди і визначити серед більше п`яти тисяч працівників хто перебував на посаді заступника начальника сектору відділів (відділень) поліції станом на 01.09.2019 чи 01.01.2020 в спеціальному званні майор поліції і зі стажем служби 17 років не має можливості.

Враховуючи вищенаведене, надати інформацію про грошове забезпечення поліцейського лише за посадою, званням та за минулий період, в тому числі і за видами та розмірами нарахувань, не має можливості.

Не погодившись з даною відповіддю, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірному рішенню, суд зазначає наступне.

Статтею ст.19 Конституції України регламентовано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно ст.40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Відповідно до ст.1 Закону України “Про інформацію”, інформація - це будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.

Згідно ст.5 вказаного Закону України “Про інформацію”, кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

За змістом ч.ч.1-2 ст.7 Закону України “Про інформацію” право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб`єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації. Ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом. Суб`єкт інформаційних відносин може вимагати усунення будь-яких порушень його права на інформацію.

Закон України “Про доступ до публічної інформації” визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.

Метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб`єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації (ч.1 ст.2 Закону України “Про доступ до публічної інформації”).

Публічна інформація, згідно із ст.1 Закону України “Про доступ до публічної інформації”, це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

В силу ст.4 Закону України “Про доступ до публічної інформації” доступ до публічної інформації, відповідно до цього Закону, здійснюється на принципах: 1) прозорості та відкритості діяльності суб`єктів владних повноважень; 2) вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом; 3) рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.

Статтею 5 Закону України “Про доступ до публічної інформації” передбачено забезпечення доступу до інформації, шляхом:

1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом;

2) надання інформації за запитами на інформацію.

Статтею 12 Закону України “Про доступ до публічної інформації” визначено, що суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є:

1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень;

2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону;

3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.13 Закону України “Про доступ до публічної інформації”, розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:

1) суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання;

2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;

3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб`єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов`язаної з виконанням їхніх обов`язків;

4) суб`єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

В силу ч.1 ст.14 Закону №2939-VI розпорядники інформації зобов`язані:

1) оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами;

2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні;

3) вести облік запитів на інформацію;

4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо;

5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації;

6) надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Відповідно до положень ч.ч.1, 2, 4, 5 ст.19 Закону України “Про доступ до публічної інформації”, запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Письмовий запит подається в довільній формі.

Запит на інформацію має містити: 1) ім`я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв`язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.

Відповідно до частин 1, 2 та 4 ст.20 Закону України “Про доступ до публічної інформації”, розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.

Статтею 23 Закону №2939-VI унормовано право на оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації, відповідно до якої рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.

Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов`язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.

Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється, у відповідності до Кодексу адміністративного судочинства України.

Як з`ясовано судом, позивач в означеному спорі своєчасності надання відповіді на запит від 27.10.2020 року не оскаржує, проте покликається на недотримання вимог щодо повноти запитуваної інформації.

Суд, проаналізувавши надану позивачу на його запит від 22.10.2020 року відповідь Головного управління Національної поліції у Львівській області від 27.10.2020 року К-182/зі/05/17-2020, дійшов висновку про те, що така не відповідає за змістом запитуваній інформації.

Судом встановлено, що у запиті позивач фактично просив надати достовірну, точну і повну інформацію по питанню щодо грошового забезпечення, та його розмір, яке отримує поліцейський (посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, процентна надбавка за вислугою років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення “надбавки, доплати, підвищення” індексація грошового забезпечення та розмір премії) за посадою заступник начальника сектору кримінальної поліції для здійснення перерахунку пенсії.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.

Відповідно до пункту 6 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Як вбачається, відповідачем, який володіє інформацією щодо грошового забезпечення за відповідною посадою, не надано відповіді на жодне поставлене запитання позивача.

Суд погоджується з позивачем, що відповідач повинен надати повну і достовірну запитувану інформацію у тому вигляді, в якому вона зберігається або відображається у відповідних передбачених законодавством формах (відомостях, особових картках, тощо) за відповідною посадою на якій перебуває поліцейський, а саме – заступник начальника сектору кримінальної поліції, оскільки це відноситься до компетенції Головного управління Національної поліції у Львівській області, а тому саме відповідач зобов`язаний володіти інформацією, запитувану позивачем.

Відповідно до п.4 ч.2 ст.245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

З огляду на викладене, суд вважає, що відповідачем у справі відповідь на запит надана, проте вона не відповідає вимогам пункту 6 частини 1 статті 14 Закону України “Про доступ до публічної інформації”, а отже, суд з урахуванням положень частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за необхідне задовольнити цю позовну вимогу, шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції у Львівській області, яка полягає у ненаданні ОСОБА_1 достовірної, точної та повної інформації на письмовий запит від 22.10.2020 року.

Таким чином, враховуючи протиправність бездіяльності відповідача щодо повного надання відповіді на запит позивача, суд, враховуючи завдання адміністративного судочинства, визначені ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає належним та ефективним способом захисту порушених прав позивача на інформацію - зобов`язання Головного управління Національної поліції у Львівській області повторно розглянути та надати ОСОБА_1 повну, достовірну та об`єктивну інформацію як відповідь на письмовий запит від 22.10.2020 року протягом п`яти робочих днів із дня набрання чинності рішенням суду.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відтак, перевіривши обґрунтованість доводів сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд вважає, що відповідач не довів правомірності та обгрунтованості своєї бездіяльності, а його заперечення не ґрунтуються на вимогах чинного національного законодавства та засадах верховенства права. Натомість, факт наявності у позивача порушеного права знайшов своє підтвердження в ході вирішення спору.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 242-246, 250, 257-263 КАС України, суд, -

вирішив:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області (79007, м.Львів, пл. Ген. Григоренка,3; код ЄДРПОУ 40108630) щодо ненадання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) повної, достовірної та об`єктивної інформації на письмовий запит від 22.10.2020 року.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції у Львівській області (79007, м.Львів, пл. Ген. Григоренка,3; код ЄДРПОУ 40108630) повторно розглянути та надати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) повну, достовірну та об`єктивну інформацію як відповідь на письмовий запит від 22.10.2020 року протягом п`яти робочих днів із дня набрання чинності рішенням суду.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції у Львівській області (79007, м.Львів, пл. Ген. Григоренка,3; код ЄДРПОУ 40108630) судові витрати у виді судового збору в сумі 1 681 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна гривня) 60 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Гулкевич І.З.