
Єдиний унікальний номер №440/1756/16-а
Провадження № 2-а/943/162/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 грудня 2020 року
Суддя Буського районного суду Львівської області Кос І.Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у місті Буську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною відмови у перерахунку пенсії та зобов`язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області, у якому просить визнати протиправною відмову останнього у перерахунку позивачу пенсії державного службовця із 01 грудня 2015 року в зв`язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до заробітної плати начальника Управління Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області у розмірі 90% суми місячного заробітку з 01 грудня 2015 року.
В обґрунтування заявлених вимог позивач покликається на те, що із 29 лютого 2008 року він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області, у зв`язку з виходом його на пенсію з посади начальника вказаного управління. 5 грудня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок йому пенсії з грудня 2015 року в зв`язку з підвищенням посадових окладів державним службовцям у розмірі 90% від середнього заробітку відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ в редакції, що діяла на момент призначення йому пенсії. Проте листом відповідача №47/Р-12 від 19.12.2016 року позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії та видачі довідки про заробітну плату із посиланням на те, що з 01.06.2015 року було скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону №3723-ХІІ. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців та яка відповідно до її пункту 6 застосовується з 01.12.2015, пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 виключено, а тому відсутні підстави для видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу». Однак позивач вважає таку відмову відповідача у перерахунку йому пенсії з наведених мотивів протиправною, а відтак просив заявлений позов задовольнити повністю.
Протоколом автоматизованого розподілу справи від 23.12.2016 така передана для розгляду судді Буського районного суду Львівської області Мельника С.Р.
Після заміни складу суду в зв`язку зі звільненням у відставку судді ОСОБА_2 , вказану позовну заяву передано для розгляду судді Буського районного суду Львівської області ОСОБА_3 .
Ухвалою судді від 05.03.2020 року матеріали даної адміністративної справи передано для розгляду за підсудністю до Львівського окружного адміністративного суду, який своєю ухвалою від 15.04.2020 року повернув справу для розгляду до Буського районного суду Львівської області.
Ухвалою судді від 28.09.2020 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без повідомлення сторін та встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву, а позивачу – п`ятиденний строк для подання відповіді на відзив. Копії ухвал про відкриття спрощеного позовного провадження надіслано сторонам.
Позивач ОСОБА_1 направив до суду письмову заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримав повністю та просив позов задовольнити.
Відповідач Головне Управління ПФУ у Львівській області подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог повністю, оскільки згідно пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» із 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищевказаним законом, не призначаються, раніше призначені не перераховуються. Тому, починаючи з 1 червня 2015 року органами Пенсійного фонду України, відповідно до зазначеного закону пенсії не призначаються і не перераховуються. Постановою КМУ від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», якими вилучено п. 4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсії державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. Отже представник відповідача вважає, що його дії щодо відмови в перерахунку пенсії позивачу в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою є правомірними, оскільки ґрунтуються на нормах чинного законодавства України та судовій практиці Верховного Суду в аналогічних справах. Відтак просить відмовити позивачу в задоволенні адміністративного позову повністю та розглянути дану справу в судовому засіданні з повідомленням сторін.
При цьому, суд вважає, що клопотання представника відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін не може бути задоволене, а дану адміністративну справу слід розглянути в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, що повністю узгоджується із нормою п. 1 ч. 6 ст. 262 КАС України (суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, зокрема, у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу), а також п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України (суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг).
Розглянувши справу в порядку спрощеного провадження, без повідомлення сторін, оцінивши подані докази, дослідивши наявні матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку, виходячи з наступних підстав.
Судом установлено, що позивач ОСОБА_4 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області (на даний час в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області), де отримує пенсію за віком, призначену йому 29 лютого 2008 року відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ. Із 01 березня 2018 року позивач отримує пенсію за віком у відповідності до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Позивач звертався до Управління ПФУ в Буському районі Львівської області із заявами від 05.12.2016 та 14.12.2016 року про перерахунок йому пенсії у зв`язку із підвищенням посадових окладів державних службовців та видачу довідки про заробітну плату станом на 01.12.2016 року.
Листом начальника Управління ПФУ в Буському районі Львівської області №47/Р-12 від 19.12.2016 року було відмовлено в перерахунку пенсії та видачі довідки про заробітну плату, оскільки пунктом 5 розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213, з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення особам, яким пенсії призначалися згідно Закону №3723-XII, а новий Закон №889-XIII та постанова Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 не містять порядку перерахунку раніше призначеної державним службовцям пенсії.
Не погодившись із таким рішенням Управління ПФУ в Буському районі Львівської області, вважаючи порушеними свої права та інтереси, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами щодо перерахунку пенсійних виплат, суд виходить із наступного.
Так, частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини четвертої статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Згідно статті 37-1 цього Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частина перша статті 37-1 цього Закону в редакції, чинній до 01.01.2015 року, передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Проте, 01.01.2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», яким, зокрема, статтю 37-1 Закону №3723-ХІІ було викладено у новій редакції, згідно із якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відтак, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям після 01.01.2015 року делегував Кабінету Міністрів України.
Правове регулювання Урядом зазначеного питання у період з 01 січня по 01 грудня 2015 року знайшло своє відображення у пунктах 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України №865, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.
Так, за правилами пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом № 3723-ХІІ, визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Мінсоцполітики (пункт 5 постанови Кабінету Міністрів України №865).
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців та яка відповідно до її пункту 6 застосовується з 01.12.2015, пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 виключено, а пункт 5 викладено в такій редакції: «форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Положень, які би закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, постанова Кабінету Міністрів України №1013 не містить.
Внесені Постановою №1013 зміни до Постанови №865 підлягали застосуванню із 1 грудня 2015 року. Таким чином, з цієї дати відсутні правові підстави (умов) для перерахунку раніше призначених пенсії державного службовця у зв`язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Окрім того, відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 №15-2 «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року № 15-1» форму Довідки для перерахунку пенсії було виключено. Постанова правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 №15-2 набрала чинності 2 вересня 2016 року (з 1 січня 2017 року вже втратила чинність).
Відтак, із 02 вересня 2016 року державні органи можуть видавати довідку за останнім місцем роботи лише для призначення пенсії, але не для перерахунку.
Із 01 травня 2016 року набув чинності Закон №889-VIII, а положення Закону 3723-XII втратили чинність, у тому числі норма статті 37-1 цього Закону, на яку покликається позивач як на підставу пред`явленого позову.
Натомість, у статті 90 Закону №889-VIII закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців до яких не віднесено.
Відтак, у зв`язку з внесенням законодавчих змін, статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ (на яку покликається позивач) викладено у новій редакції, а положення статті 90 Закону №889-VIII неконституційними Конституційним Судом України не визнавались, який до того ж у рішенні від 26 грудня 2011 року №20-рп/2011 вказав, що одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
У даній справі станом на дату звернення позивача до відповідача (грудень 2016 року) за довідкою для перерахунку пенсії законодавство, яке регулює цю сферу правовідносин, вже не передбачало підстав (умов) для такого перерахунку.
З огляду на те, що форму довідки для перерахунку пенсії було затверджено підзаконним нормативно-правовим актом на виконання передусім вимог Закону №3723-ХІІ, який передбачав право на такий перерахунок, то сам факт наявності (при зверненні позивача) затвердженої форми довідки для перерахунку пенсії (як документа), за відсутності законних підстав для такого перерахунку, не є достатньою підставою для оформлення такої довідки.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для перерахунку пенсій державних службовців у зв`язку із підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Аналогічні правові висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постановах Верховного Суду в справі №555/2321/16-а від 11.12.2019, в справі №501/2412/16-а від 20.02.2018 року, в справі №508/808/16-а від 26.02.2020 року, в справі №804/5038/16 від 28.05.2020 року, що є обов`язковими для застосування судом в силу положень частини п`ятої статті 242 КАС України.
Тобто, суд дійшов до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог у в повному обсязі.
Відповідно до статті 139 КАС України повернення судових витрат позивачу, якому відмовлено у задоволенні позову не передбачено.
Ураховуючи наведене і керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 19, 21, 22, 72-77, 139, 242-246, 255, 257, 262, 263, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у х в а л и в:
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною відмови у перерахунку пенсії та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП невідомий).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885).
Повне судове рішення складено: 15.12.2020 року.
Суддя І. Б. Кос