Рішення № 93602372, 11.12.2020, Ковпаківський районний суд м. Суми

Дата ухвалення
11.12.2020
Номер справи
592/5127/20
Номер документу
93602372
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа№592/5127/20

Провадження №2/592/2036/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2020 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м. Суми у складі:

головуючого судді – Косолап М.М.,

за участю секретаря судового засідання – Павлович Ю.С.,

позивача – ОСОБА_1 ,

представника позивача – ОСОБА_2 ,

представника відповідача – Бойченко О.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Суми у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Комунальне некомерційне підприємство Сумської обласної ради «Обласна психіатрична спеціалізована лікарня» про поновлення на роботі,

у с т а н о в и в:

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

22.04.2020 ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся із позовною заявою до Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» (далі – відповідач, КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань»), згідно якої просить поновити його на роботі, на посаді водія БШД у КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» (т. 1 а.с.21-23).

Свої вимоги мотивує тим, що з 15.11.2011 року працював водієм швидкої допомоги у відповідача. Наказом № 66-К від 25.03.2020 звільнений у зв`язку зі скороченням штату на підставі пункту 1 статті 40 КЗпП України. Звільнення вважає незаконним. 31.01.2020 йому вручено повідомлення про звільнення у зв`язку зі скороченням посади водія. До 01.04.2020 був єдиним працюючим у сім`ї, мав на утриманні дружину, яка з 2008 року перебуває на пенсії за вислугою років; йому до настання пенсійного віку залишилося менше року, тому має переважне право на залишення на роботі, що не було взято до уваги при звільненні. Станом на дату звільнення його посаду не було скорочено. Жодної посади йому не запропоновано. Ним подано заяву до відповідача про прийняття на роботу з 01.04.2020, але ні прийняття, ні переведення не відбулося.

29.05.2020 Комунальне некомерційне підприємство Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» надало відзив на позовну заяву і у задоволені позову просить відмовити у зв`язку із звільненням в спосіб та в порядку до законодавства. В обґрунтування заперечень посилається на те, що позивач у 2011 році прийнятий на роботу до Комунального закладу Сумської обласної ради «Сумський обласний клінічний психоневрологічний диспансер ім. О.В. Співака», який припинив свою діяльність шляхом приєднання до Комунального закладу КЗ СОР «Обласний наркологічний диспансер», і його працівники зараховані до штату. З 01.04.2018 позивач працював у КЗ СОР «Обласний наркологічний диспансер», який був реорганізований шляхом перетворення у КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань». Внаслідок реформування галузі охорони здоров`я та переходу на нову модель фінансування заплановано скорочення працівників у закладі. Наказом № 72-ОД від 27.12.2019 «Про скорочення чисельності та штату працівників у Комунальному некомерційному підприємстві Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» заплановано скорочення чисельності та штату працівників, про що повідомлено голову первинної профспілкової організації. Позивач попереджений про звільнення, він не був членом профспілкової організації. Вакантні посади позивачу не були запропоновані через їх відсутність. З метою працевлаштування працівників, 28.01.2020 направлено листа до Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Перша обласна спеціалізована лікарня м. Ромни» у якому запропоновано і позивача, однак його не було запропоновано для переведення у листі третьої особи від 16.03.2020. Переважне право на залишенні на посаді між працівниками посади, яких скорочувалися не аналізувалося, структурні підрозділи закладу в Охтирському районі у місті Охтирка і місто Суми ліквідовані і всі працівники отримали попередження про звільнення. Всі структурні підрозділи ліквідовані. Приміщення та інше майно передано до Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Перша обласна спеціалізована лікарня м. Ромни». Позивач 31.03.2020 був звільнений у зв`язку з скороченням чисельності та штату працівників згідно пункту 1 статті 40 КЗпП України, з ним проведений розрахунок відповідно до статті 44 КЗпП України, виплачена вихідна допомога. Виключені місця провадження господарської діяльності з медичної практики та ліцензійної діяльності з Статуту, скорочено ліжковий фонд. Місце роботи позивача не збережено. Виїзна спеціалізована бригада швидкої медичної допомоги у КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» ліквідована, вакантна посада водія відсутня.

Позивач надав відповідь на відзив і вказав на невиконання власником вимог статті 40 та частини 3 статті 49-2 КЗпП України, підприємство не ліквідовано і за даними Єдиного державного реєстру підприємств, організацій, установ у процесі припинення не перебуває. Штатним розписом передбачено посаду водія автотранспортного засобу (р.28 п.11), яку йому не запропонували, а на неї був прийнятий працівник, який вже був пенсіонером старшим за нього.

Відповідач надав заперечення у яких указував на невірне зазначення посади на якій позивач просить його поновити, не збереження місця роботи позивача; проведення перевірки інспектором Держпраці, при якій порушень при звільненні позивача не встановлено.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав і просив задовольнити. Суду пояснив, що після звільнення на автомобілі, який перебував у його обслуговуванні їздить інший чоловік, якого прийняли після його звільнення. Про прийняття у Роменську лікарню він писав заяву, проте частину попереджених про звільнення перевели, а його ні, хоча він мав переважне право перед іншими. На засіданні профспілкового комітету не був присутній. Не врахували його переважне право. Під час роботи водії швидкої допомоги не підміняли інших водіїв, які залишилися працювати, лише один одного. Вказував, що у водіїв на швидкій допомозі відпустка була більшою тривалістю, і є доплати за шкідливі умови праці, на відміну від звичайних водіїв. Проте, якщо б запропонували він би погодився працювати водієм на легковому автомобілі. Залишились працювати три водії, хоча якщо брати до уваги у нього вища категорія водія, до дисциплінарної відповідальності його ніколи не притягували, його стаж більший у порівнянні з ОСОБА_3 .

Представник позивача вказував на не врахування при звільненні позивача його переважного права на залишення на роботі. Порушення при наданні згоди на звільнення, а також наданні на запит суду згоди на звільнення не виборним органом профспілкової організації, а членами профспілки, ненадання права голосу позивачу. За класифікатором професій є посада водія автотранспортних засобів, як відповідач їх називає за штатним розписом значення не має. Позивач є водієм вищої категорії і тому мав переважне право перед тими водіями, які продовжують працювати та їх не звільнили. Вказував, що відповідач визнав порушення при звільненні позивача, оскільки під час судового розгляду порівняв його з іншими водіями. Вважав встановленим є факт порушення трудових прав позивача, тому просив поновити позивача на посаді та стягнути середній заробіток за час вимушеного прогулу.

У судовому засіданні представник відповідача у задоволенні позову просила відмовити. Вказувала, що приміщення у місті Суми та автомобілі швидкої допомоги, зокрема і який перебував у користуванні позивача, передані до Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Перша обласна спеціалізована лікарня м. Ромни». Частину працівників переведено у цей медичний заклад, хоча пропонували всіх кого попередили про звільнення. Жодної посади, яка б могла бути запропонована позивачу за відповідною спеціальністю, або інша робота відсутня. Після звільнення позивач жодного разу не звертався до керівництва про його працевлаштування.

Третя особа - Комунальне некомерційне підприємство Сумської обласної ради «Обласна психіатрична спеціалізована лікарня» подали пояснення по справі. У задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що не є стороною у трудових відносинах з ОСОБА_1 . Працівники КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» частково були працевлаштовані до них у порядку переведення на підставі пункту 5 статті 36 КЗпП України. Заява ОСОБА_1 до КНП СОР «Перша обласна спеціалізована лікарням м. Ромни» про прийняття на роботу не надходила. Вакантні посади відсутні.

Заяви, клопотання.

29.05.2020 відповідач надав відзив на позовну заяву.

15.06.2020 позивач надав відповідь на відзив.

23.06.2020 відповідач надав заперечення.

15.10.2020 на виконання ухвали суду від 05.10.2020 надійшов Протокол зборів членів первинної профспілкової організації Обласного клінічного медичного центру соціально небезпечних захворювань № 15 від 10.10.2020.

09.11.2020 від третьої особи надійшли пояснення щодо позову.

27.11.2020 від третьої особи надійшла заява про розгляд справи без участі її представника.

Інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 12.05.2020 по справі відкрито загальне позовне провадження.

Ухвалою суду від 24.06.2020 закрито підготовче провадження призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою суду від 05.10.2020 запитано у первинної профспілкової організації Обласного клінічного медичного центру соціально небезпечних захворювань згоду на звільнення ОСОБА_1 . Провадження по справі зупинено до отримання відповіді профспілкової організації.

Ухвалою суду від 28.10.2020 відновлено провадження у справі.

Ухвалою суду від 28.10.2020 залучено до участі у цивільній справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Комунальне некомерційне підприємство Сумської обласної ради «Обласна психіатрична спеціалізована лікарня».

Фактичні обставини, встановлені судом.

З`ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень та дослідивши надані докази, судом встановлено наступне.

15.11.2011 ОСОБА_1 прийнятий на посаду водія 2 класу автотранспортного засобу виїзної спеціалізованої бригади швидкої допомоги в Обласний комунальний заклад «Сумський обласний клінічний психоневрологічний диспансер». 01.06.2014 встановлено кваліфікацію І класу (т. 1 а.с. 12-13).

03.11.2016 установу перейменовано в Комунальний заклад Сумської обласної ради «Сумський обласний клінічний психоневрологічний диспансер ім. О.В. Співака», який з 01.04.2018 реорганізований шляхом приєднання до Комунального закладу Сумської обласної ради «Обласний наркологічний диспансер», а з 03.10.2019 – реорганізований шляхом перетворення у Комунальне некомерційне підприємство Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань».

18.12.2019 № 01-17/25/560 Комунальне некомерційне підприємство Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» направив голові первинної профспілкової організації Комунального закладу Сумської обласної ради «Обласний наркологічний диспансер» повідомлення про заплановане скорочення штату та звільнення працівників, зокрема виїзної спеціалізованої бригади швидкої медичної допомоги (розташована за адресою: місто Суми, вулиця Троїцька, 48 (приміщення лікувального корпусу під літерою «А») (т. 1 а.с. 60 - 61).

Рішення тридцять першої сесії Сумської обласної ради від 20.12.2019 «Про закріплення майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Сумської області» припинено користування майном, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Сумської області – Комунальним некомерційним підприємством Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань», зокрема приміщенням лікувального корпусу А по вул. Троїцька, 48 м. Суми, автомобіля «Газель» НОМЕР_1 (на якому працював позивач). Вказане майно передано до Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Перша обласна спеціалізована лікарня м. Ромни», що підтверджується актами приймання – передачі основних засобів від 24.03.2020 та 26.03.2020 (т. 1 а.с. 62 – 64, 65 - 66, 146 - 147).

27.12.2019 директором Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» видано наказ № 72-ОД «Про скорочення чисельності та штату працівників у Комунальному некомерційному підприємстві Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань», яким передбачено скорочення посад, зокрема виїзної спеціалізованої бригади швидкої медичної допомоги, що розташована за адресою: місто Суми, вулиця Троїцька, 48 (приміщення лікувального корпусу під літерою «А», фахівців, службовців та господарського персоналу за місцем провадження господарської діяльності (село Кудрявоє), фахівців, службовців та господарського персоналу за місцем провадження господарської діяльності місто Суми (т. 1 а.с. 67 - 68).

24.01.2020 Директор Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» ОСОБА_4 звернувся до голови первинної профспілкової організації Обласного клінічного медичного центру соціально небезпечних захворювань з поданням на розірвання трудового договору з працівниками Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» № 01-17/25/180. Список працівників, які підлягають скороченню, серед інших, містить посади - водій автотранспортного засобу (швидка медична допомога) та прізвища ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ; водій автотранспортних засобів (вантажних машин) – ОСОБА_9 , водій автотранспортних засобів (спеціальних санітарних машин) – ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 ; водій автотранспортних засобів (легкових машин) – ОСОБА_13 (т. 1 а.с. 169 – 175).

У подальшому, директор Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» Злиденний Т. листом від 28.01.2020 № 01-17/25/184 звернувся до директора Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Перша обласна спеціалізована лікарня м. Ромни» щодо працевлаштування працівників згідно списку, зокрема водіїв автотранспортного засобу (швидка медична допомога) виїзної спеціалізованої бригади швидкої допомоги – ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , позивача ОСОБА_1 ; водія автотранспортних засобів (вантажних машин) – ОСОБА_9 , водіїв автотранспортних засобів (спеціальних санітарних машин) – ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 ; водія автотранспортних засобів (легкових машин) – ОСОБА_13 (т. 1 а.с. 52 – 59).

30.01.2020 ОСОБА_1 отримав «Повідомлення про звільнення» та попередження на підставі статті 49-2 КЗпП України про скорочення посади водій автотранспортного засобу виїзної спеціалізованої бригади швидкої допомоги (т. 1 а.с. 43).

Відповідно до Повідомлення від 29.01.2020 № 1 ППО Обласного клінічного медичного центру соціально небезпечних захворювань, розглянувши 28.01.2020 подання на розірвання трудового договору з працівниками від 24.01.2020 № 01-17/25/180 ухвалено рішення про надання згоди на скорочення чисельності та штату працівників з наданням їм гарантій і компенсацій (т. 1 а.с. 41).

З протоколу засідання профспілкового комітету Обласного клінічного медичного центру соціально небезпечних захворювань № 3 від 28.01.2020 вбачається, що на обліку перебуває 454 члени профспілки, запрошені директор КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» ОСОБА_14 та юрисконсульт цього закладу ОСОБА_15 та 7 членів професійної спілки, серед яких прізвище позивача відсутнє (т. 1 а.с. 189).

Судом достовірно встановлено, що ОСОБА_1 не викликався та не повідомлявся про день і час засідання профспілкового комітету.

Допитаний як свідок, голова первинної профспілкової організації Обласного клінічного медичного центру соціально небезпечних захворювань ОСОБА_16 суду пояснив, що на засіданні профспілки розглядалося подання директора КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань». Членів профспілки, зокрема ОСОБА_1 на засідання 28.01.2020, де надавалася згода на звільнення працівників у зв`язку із скороченням чисельності та штату працівників, не запрошували. Це було попереднє засідання. Намагалися керівники закладів порозумітися і перевести частину працівників, що підлягали скороченню до Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Перша обласна спеціалізована лікарня м. Ромни». Тоді сподівалися, що заберуть всіх працівників, які підпадали під скорочення. Надалі ввели карантин і засідання профспілки не проводились після 13.03.2020.

ОСОБА_1 був членом первинної профспілкової організації Обласного клінічного медичного центру соціально небезпечних захворювань, 31.01.2020 на ім`я КНП СОР «ОКМЦСНЗ» ОСОБА_14 підписав заяву про припинення перерахування членських профспілкових внесків із його заробітної плати на користь Профспілкової організації КНП СОР «ОКМЦСНЗ». Відповідно до Протоколу засідання первинної профспілкової організації засідання профспілкового комітету Обласного клінічного медичного центру соціально небезпечних захворювань від 11.02.2020 № 4 погоджено вихід з ПК працівників, зокрема ОСОБА_1 (т. 1 а.с. 51, 176 - 178).

Відрахування із заробітної плати профспілкових членських внесків проводилося по 31.01.2020 включно, що підтверджується Довідкою від 21.07.2020 № 01-17/03/1308 наданою відповідачем (т. 1 а.с. 179).

Наказом від 25.03.2020 № 66 – к «Про звільнення» у зв`язку зі скороченням чисельності та штату працівників Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» та на підставі затвердженого управлінням майном Сумської обласної ради штатного розпису станом на 01 квітня 2020 року ОСОБА_1 , водія автотранспортного засобу (швидка медична допомога) виїзної спеціалізованої бригади швидкої допомоги звільнено з роботи з 31.03.2020, у зв`язку із скороченням чисельності працівників, за пунктом 1 статті 40 КЗпП України, з виплатою вихідної допомоги в розмірі середнього місячного заробітку, з виплатою компенсації за невикористану відпустку за період роботи з 15.11.2018 по 31.03.2020 у кількості 33 календарних дні (пункт 68 наказу) (т. 1 а.с. 88 – 98).

На момент звільнення середньоденний заробіток ОСОБА_1 становив 344 грн. 52 коп., середньомісячний – 7062 грн. 66 коп. (т. 1 а.с. 131).

Відповідно до наказу від 01.04.2020 № 53-ОД «Про скорочення ліжкового фонду», у зв`язку з передачею приміщень, згідно рішення сесії Сумської обласної ради від 20.12.2019 «Про закріплення майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Сумської області» до Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Перша обласна спеціалізована лікарня м. Ромни» та ліквідацією структурних підрозділів у Комунальному некомерційному підприємстві Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань», скорочено 170 ліжок стаціонарних підрозділів, які були ліквідовані (т. 1 а.с. 40).

Станом на 01.04.2020 вакантні посади водіїв, молодшого медичного та іншого господарського персоналу у Комунальному некомерційному підприємстві Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань», відсутні (т. 1 а.с. 42).

Директор Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Перша обласна спеціалізована лікарня м. Ромни» листом від 16.03.2020 № 01-55/496 надав згоду на працевлаштування на роботу у порядку переведення громадян з 01.04.2020 з Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» - 214 осіб за списком, у якому прізвище позивача відсутнє, наявне прізвище водія ОСОБА_8 , який також працював водієм автотранспортного засобу (швидка медична допомога) виїзної спеціалізованої бригади швидкої допомоги (т. 1 а.с. 47 - 50).

Наказом від 17.03.2020 № 60 - к директора Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» «Про звільнення» на підставі вищевказаного листа 214 працівників звільнено з роботи з 31.03.2020 за пунктом 5 статті 36 КЗпП України, у порядку переведення до Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Перша обласна спеціалізована лікарня м. Ромни» (а.с. 69 – 87).

Судом встановлено, що у вказаному наказі є один водій автотранспортного засобу (швидка медична допомога) виїзної спеціалізованої бригади швидкої допомоги – ОСОБА_8 (пункт 191).

30.03.2020 позивач заповнив бланк заяви на ім`я директора Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Обласна клінічна спеціалізована лікарня» про прийняття його на посаду водія швидкої допомоги Сумського підрозділу КНП СОР з 01.04.2020 шляхом переводу з КНП СОР Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань (т. 1 а.с. 7).

Доказів отримання цієї заяви третьою особою по справі, суду не надано.

Відповідно до штатного розпису Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» на 1 січня 2020 року, був наявний структурний підрозділ «Виїзна спеціалізована бригада швидкої медичної допомоги», розділ 21 і 5,5 ставки водій автотранспортного засобу (швидка медична допомога). Розділ 27 «Фахівці, службовці, господарський та обслуговуючий персонал (Суми)» передбачав 3 ставки водій автотранспортних засобів (пункт 11); Розділ 28 «Фахівці, службовці, господарський та обслуговуючий персонал (с. Кудрявоє)» передбачав 3 ставки водій автотранспортних засобів (спеціальних санітарних машин) (пункт 25) та водій автотранспортних засобів (легкових машин) – 1 ставка (пункт 26) (т. 1 а.с. 148 – 150).

У штатному розписі на 01 квітня 2020 Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» структурний підрозділ «Виїзна спеціалізована бригада швидкої медичної допомоги» та посади водія автотранспортного засобу (швидка медична допомога) відсутні, як відсутній структурний підрозділ «Фахівці, службовці, господарський та обслуговуючий персонал (с. Кудрявоє)» та посади водій автотранспортних засобів (спеціальних санітарних машин), водій автотранспортних засобів (легкових машин) (т. 1 а.с. 45 – 46).

Управлінням Держпраці у Сумській області проведено інспекційне відвідування КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» з питань додержання законодавства про працю в частині звільнення у зв`язку зі скороченням штату або чисельності працівників, порушень не виявлено про що складено Акт № СМ 8109/1827/АВ від 29.05.2020 (т. 1 а.с. 151-154).

У зв`язку з ліквідацією структурних підрозділів у КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» внесено зміни до ліцензії суб`єкта господарської діяльності і місцями провадження діяльності є – АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 . Місце провадження господарської діяльності за адресою: АДРЕСА_3 , де знаходилася Виїзна спеціалізована бригада швидкої медичної допомоги виключене (т. 1 а.с. 244).

Під час розгляду справи на запит суду отримано згоду первинної профспілкової організації Обласного клінічного медичного центру соціально небезпечних захворювань на звільнення позивача ОСОБА_1 з посади водія автотранспортного засобу (швидка медична допомога) виїзної спеціалізованої бригади швидкої допомоги Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань», у зв`язку з скороченням чисельності працівників згідно пункту 1 статті 40 КЗпП України, що підтверджується Протоколом зборів членів первинної профспілкової організації Обласного клінічного медичного центру соціально небезпечних захворювань від 10.10.2020 (т. 1 а.с. 226 – 230).

Мотиви, з яких виходить суд та застосовані норми права.

Відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Однією з гарантій забезпечення права громадян на працю є передбачений статтею 5-1 КЗпП України правовий захист від необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконного звільнення, а також сприяння у збереженні роботи.

За змістом статті 21 КЗпП України трудовим договором є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов`язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін. Працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачене законодавством, колективним договором або угодою сторін.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

Відповідно до частини 2 статті 40 КЗпП України звільнення з підстав, зазначених у пунктах 1, 2 і 6 цієї статті, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.

Відповідно до висновку Великої Палати Верховного Суду у постанові від 18.09.2018 (справа № 800/538/17) за приписами частини першої статті 40, частин першої та третьої статті 49-2 КЗпП України власник або уповноважений ним орган одночасно з попередженням про звільнення у зв`язку зі змінами в організації виробництва і праці зобов`язаний запропонувати працівникові всі наявні вакантні посади, які він може обіймати відповідно до своєї кваліфікації. Тобто, роботодавець зобов`язаний запропонувати всі вакансії, які відповідають зазначеним вимогам, що існують на цьому підприємстві, незалежно від того, в якому структурному підрозділі працівник, який вивільнюється, працював. З огляду на викладене, оскільки обов`язок по працевлаштуванню працівника покладається на власника з дня попередження про вивільнення до дня розірвання трудового договору, за змістом частини третьої статті 49-2 КЗпП України роботодавець є таким, що виконав цей обов`язок, якщо працівникові були запропоновані всі інші вакантні посади (інша робота), які з`явилися на підприємстві протягом усього періоду і існували на день звільнення.

Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 1 Закону України «Про зайнятість населення» вакансія – вільна посада (робоче місце), на яку може бути працевлаштована особа.

Суд при розгляді спору про поновлення працівника на роботі зобов`язаний перевірити наявність підстав для звільнення (чи мало місце скорочення або чисельності працівників), але він не наділений повноваженнями обговорювати питання про доцільність скорочення чисельності або штату працівників (постанови Верховного Суду від 20.03.2019 у справі № 757/10885/16-ц, провадження № 61-33081св18; від 05.10.2020 у справі № 451/1028/18, провадження № 61-10596св20).

Згідно частини 3 статті 64 Господарського кодексу України підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис.

Відповідно до частин 2 - 4 статті 12 та частини 1 статті 81 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (частина 2 статті 78 ЦПК України).

Дійсно, як посилається у відповіді на відзив позивач, розділ 28 «Фахівці, службовці, господарський та обслуговуючий персонал (Суми)» штатного розпису станом на 01.04.2020 містить 3 ставки водій автотранспортних засобів (пункт 11), Розділ 27 «Фахівці, службовці, господарський та обслуговуючий персонал (Суми)» штатного розпису на 01 січня 2020 передбачав 3 ставки водій автотранспортних засобів (пункт 11).

З досліджених у судовому засіданні доказів установлено, що посади водій автотранспортних засобів, які віднесені у штатному розписі «Фахівці, службовці, господарський та обслуговуючий персонал (Суми)» займали станом на 01.01.2020 – ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 про наступне звільнення не попереджалися, до переведення не пропонувалися, скороченню не підлягали та продовжували займати ці посади і з 01.04.2020, а отже ці посади не були вакантними, що спростовує доводи позивача про прийняття на ці посади інших осіб, вже після його звільнення (т. 1 а.с. 245 -246).

Судом установлено, що структурний підрозділ – виїзна спеціалізована бригада швидкої медичної допомоги у КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» ліквідовано, місце роботи позивача не збережено. Скороченню підлягали 10,5 посад (5,5 посад водіїв автотранспортного засобу (швидка медична допомога), 1,0 посади водія вантажних машин, 3,0 посади водіїв спеціальних санітарних машин, 1,0 посади водія легкової машини с. Кудрявоє), тобто всі штатні одиниці водіїв автотранспортного засобу (швидка медична допомога) Виїзної спеціалізованої бригади швидкої медичної допомоги - всі посади, тотожні тій, яку займав позивач, підлягали скороченню по всьому підприємству, а інші - 3 посади водій автотранспортних засобів не були вакантними.

Відповідач не пропонував ОСОБА_1 вакантну посаду або роботу за відповідною професією чи спеціальністю, іншу вакантну роботу, яку працівник може виконувати з урахуванням його освіти, кваліфікації, досвіду тощо, у зв`язку з їх відсутністю.

Позивач у судовому засіданні вказував, що його повинні були перевести до Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Обласна клінічна спеціалізована лікарня», оскільки транспортний засіб, на якому він працював залишився на тому ж місці по вул. Троїцька, 48 у м. Суми, вказував що міг би працювати і на посадах водіїв, що залишилися, оскільки має вищу категорію.

Необґрунтованими є твердження представника позивача, що за Класифікатором професій є посада «водій автотранспортних засобів», а тому відповідач повинен провести порівняльний аналіз продуктивності праці і кваліфікації тих, що залишилися на роботі на посаді водій автотранспортних засобів, які віднесені у штатному розписі «Фахівці, службовці, господарський та обслуговуючий персонал (Суми)» – ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , з ним. Так, відбулася саме ліквідація структурного підрозділу, а інші вакантні посади водіїв на всьому підприємстві були відсутні.

Суд зазначає, що відповідно до статті 42 КЗпП України наявність переважного права має значення, коли звільненню у зв`язку із скороченням підлягають декілька працівників, і роботодавець у такому випадку зобов`язаний враховувати наявність переважного права при працевлаштуванні працівника, чия посада скорочується, та інших працівників, які такого права не мають, але їх посади також скорочуються. Порівняльного аналізу продуктивності праці і кваліфікації тих працівників, які залишилися на роботі на посаді водій автотранспортних засобів, і тих, які підлягали звільненню з посади водія автотранспортного засобу (швидка медична допомога) відповідачем проведено не було.

Повноваження щодо призначення та визначення обсягу необхідної кваліфікації працівника на ту чи іншу посаду належить власнику або уповноваженому ним органу. Якщо це право не використовувалось, суд не повинен обговорювати питання про доцільність такої перестановки (перегрупування) (абзац 4 пункту 19 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992).

Відтак, суд не бере до уваги аналіз переважного права згідно статті 42 КЗпП України наданий відповідачем (а.с. 237 – 252), оскільки він проведений під час судового розгляду на доводи представника позивача, а не перед звільненням ОСОБА_1 .

Судом установлено, що структурний підрозділ у якому працював позивач – виїзна спеціалізована бригада швидкої медичної допомоги у КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» ліквідовано, всі посади, тотожні тій, яку займав позивач, підлягали скороченню по всьому підприємству, інші вакантні посади водіїв на всьому підприємстві були відсутні, як і всі інші вакантні посади (інша робота) за відповідною професією чи спеціальністю, а також які б з`явилися на підприємстві протягом усього періоду після попередження ОСОБА_1 про наступне звільнення і існували б на день звільнення.

Зазначені обставини указують на дотримання відповідачем вимог статей 40, 42, частини 3 статті 49-2 КЗпП України при звільненні ОСОБА_1 .

Відповідно до частини 1 статті 43 КЗпП України розірвання трудового договору з підстав, передбачених, зокрема, пунктом 1 статті 40 цього Кодексу, може бути проведено лише за попередньою згодою виборного органу (профспілкового представника), первинної профспілкової організації, членом якої є працівник.

Разом з тим, згідно з частиною 9 статті 43 КЗпП України, якщо розірвання трудового договору з працівником проведено власником або уповноваженим ним органом без звернення до виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника), суд зупиняє провадження по справі, запитує згоду виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) і після її одержання або відмови виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) в дачі згоди на звільнення працівника (частина перша цієї статті) розглядає спір по суті

Судом встановлено, що ОСОБА_20 до 31.01.2020 був членом первинної профспілкової організації, подання на звільнення позивача розглянуто 28.01.2020 без його присутності, тобто без дотримання частини 3 статті 43 КЗпП України, проте згода на звільнення позивача надана під час судового розгляду на запит суду.

Відсутність такого рішення під час звільнення працівника сама по собі не є безумовною підставою для його поновлення на роботі, оскільки така згода або незгода на звільнення може бути витребувана судом при вирішенні трудового спору. Викладене узгоджується із висновками Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду, викладеними у постанові від 05.09.2019 у справі № 336/5828/16 (провадження № 61-30894сво18).

Доказів отримання заяви позивача від 30.03.2020 Комунальним некомерційним підприємством Сумської обласної ради «Обласна клінічна спеціалізована лікарня» про прийняття його на посаду водія швидкої допомоги Сумського підрозділу КНП СОР з 01.04.2020 шляхом переводу з КН СОР Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань суду не надано.

Комунальне некомерційне підприємство Сумської обласної ради «Обласна психіатрична спеціалізована лікарня» є самостійною юридичною особою, позов до якої ОСОБА_1 не пред`являвся.

Встановлені судом обставини спростовують доводи ОСОБА_1 про те, що станом на дату звільнення його посаду не було скорочено, а також те що посада водія автотранспортного засобу була вакантною і її не запропонували йому та саме на неї був прийнятий інший працівник після 30.01.2020, тобто з дня попередження про вивільнення позивача до дня розірвання трудового договору.

З огляду на встановлені факти та надані докази суд установив, що у відповідача дійсно мало місце скорочення чисельності та штату працівників, у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці, позивача належним чином попереджено про наступне звільнення не пізніше ніж за 2 місяці, вакантні посади на момент звільнення відсутні, наказ про звільнення виданий повноважною особою в межах визначеної компетенції, тому звільнення ОСОБА_1 з посади водія автотранспортного засобу (швидка медична допомога) виїзної спеціалізованої бригади швидкої допомоги з роботи з 31.03.2020 у зв`язку із скороченням чисельності працівників на підставі пункту 1 статті 40 КЗпП України, з виплатою вихідної допомоги в розмірі середнього місячного заробітку, з виплатою компенсації за невикористану відпустку відбулося з дотриманням трудового законодавства та без порушень його прав.

З позивачем проведено розрахунок відповідно до статті 44 КЗпП України.

Оскільки під час розгляду справи порушень прав позивача під час звільнення, які б були підставою для його поновлення на роботі, на посаді водія БШД у КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» не встановлено, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Судові витрати.

У справах про поновлення на роботі позивачі звільнені від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях (пункт 1 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір»). Якщо інше не передбачено законом, у разі залишення позову без задоволення позову позивача, звільненого від сплати судових витрат, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина 7 статті 141 Цивільного процесуального кодексу України).

Керуючись статтями 12, 13, 81, 89, 263 та 264 Цивільного процесуального кодексу України, суд,

у х в а л и в:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» про поновити на роботі, на посаді водія БШД у КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» – залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Ковпаківський районний суд міста Суми.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач – ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_2 .

Відповідач – Комунальне некомерційне підприємство Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань», місцезнаходження: вул. Бєлгородська, 2, смт. Краснопілля Краснопільський район Сумська область, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України – 03083340.

Третя особа – Комунальне некомерційне підприємство Сумської обласної ради «Обласна клінічна спеціалізована лікарня», місцезнаходження: Сумська область, м. Ромни, бульвар Московський, 29, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України – 02000369.

Повне судове рішення складено 17 грудня 2020 року.

Суддя М.М. Косолап