
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
02 грудня 2020 року №640/12482/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного виконавця виконавчого округу міста Києва ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування наказу,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва (також далі - суд) надійшла позовна заява Приватного виконавця виконавчого округу міста Києва ОСОБА_1 (далі - позивач) до Міністерства юстиції України (далі - відповідач, Мін`юст), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати наказ Мін`юсту від 13.06.2019 р. №2289/7 "Про проведення планової перевірки діяльності приватного виконавця виконавчого округу міста Києва ОСОБА_1 ".
Ухвалою суду від 12.07.2019 р. відкрито провадження в адміністративній справі №640/12482/19 (далі - справа), яку вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
При цьому, заявлені представником відповідача клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та про закриття провадження у справі судом визнані необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що оскаржуваний наказ є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки прийнятий відповідачем безпідставно та з порушенням вимог законодавства.
Відповідач позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, оскільки оскаржуваний наказ прийнято ним на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність та достатність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
13.06.2019 р. директором Департаменту ДВС Мін`юсту О.Воробйовим внесено зміни до графіку проведення планових перевірок діяльності приватних виконавців на 2019 рік, якими призначено проведення перевірки діяльності позивача з 15.07.2019 р. по 19.07.2019 р.
Наказом Мін`юсту від 13.06.2019 року №2289/7 призначено проведення планової перевірки діяльності позивача з 15.07.2019 р. по 19.07.2019 р., утворено робочу групу з проведення перевірки та затверджено план проведення перевірки.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 р. №228, Міністерство юстиції України (Мін`юст) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Одним із завдань Мін`юсту є забезпечення формування та реалізація державної політики у сфері організації примусового виконання рішень.
Закон України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" від 02.06.2016 р. №1403-VIII (далі - Закон №1403) визначає основи організації та діяльності з примусового виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) органами державної виконавчої служби та приватними виконавцями, їхні завдання та правовий статус.
Статтею 17 Закону №1403-VIII встановлено, що Міністерство юстиції України формує та реалізує державну правову політику у сфері організації примусового виконання рішень, забезпечує підготовку приватних виконавців та підвищення їхньої кваліфікації, здійснює контроль за діяльністю приватних виконавців та визначає порядок здійснення контролю за діяльністю приватного виконавця; вводить в дію рішення Дисциплінарної комісії приватних виконавців про застосування до приватного виконавця дисциплінарного стягнення; зупиняє та припиняє право на здійснення діяльності приватного виконавця; здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 34 Закону №1403-VIII, контроль за діяльністю приватного виконавця здійснюється Міністерством юстиції України шляхом проведення планових і позапланових перевірок у порядку, встановленому Міністерством юстиції України.
Планові перевірки проводяться не частіше одного разу на два роки з обов`язковим повідомленням приватного виконавця про час і місце проведення перевірки не пізніш як за 10 днів до її початку. Попередні періоди, що раніше перевірялися, не можуть бути предметом наступних перевірок, крім перевірок за зверненнями учасників виконавчого провадження.
Механізм здійснення Мін`юстом перевірок діяльності органів державної виконавчої служби, приватних виконавців, зокрема стану додержання Конституції України, вимог законів України, указів Президента України та постанов Верховної Ради України, ухвалених відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України, наказів Міністерства юстиції України, доручень Міністра юстиції України, та організації роботи щодо їх виконання, дотримання державними і приватними виконавцями порядку та строків вчинення виконавчих дій, виконання правил діловодства, визначений Порядком проведення перевірок діяльності органів державної виконавчої служби, приватних виконавців, затвердженим наказом Мін`юсту від 22.10.2018 р. №3284/5 (далі - Порядок).
Так, відповідно до п. 1 розділ ІІІ Порядку, планові перевірки діяльності приватних виконавців проводяться згідно з графіком проведення планових перевірок діяльності приватних виконавців, який затверджує керівник структурного підрозділу Міністерства.
Графік проведення планових перевірок діяльності приватних виконавців складається на рік та розміщується на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України не пізніше ніж 01 лютого року, в якому проводитимуться планові перевірки.
За потреби до графіка проведення планових перевірок діяльності приватних виконавців можуть вноситися зміни, які затверджуються керівником структурного підрозділу Міністерства та розміщуються на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України протягом п`яти робочих днів із дня затвердження.
Зміни до графіка проведення планових перевірок діяльності приватних виконавців щодо призначення (перенесення) перевірки діяльності приватного виконавця вносяться не пізніше ніж за один місяць до проведення такої перевірки.
Як вже зазначалося вище, 13.06.2019 р. директором Департаменту ДВС Мін`юсту О.Воробйовим внесено зміни до графіку проведення планових перевірок діяльності приватних виконавців на 2019 рік, якими призначено проведення перевірки діяльності позивача з 15.07.2019 р. по 19.07.2019 р.
Як стверджує відповідач, вислів «за потреби» несе в собі дискреційні повноваження Мін`юсту для визначення необхідності таких змін. Міністерство, як контролюючий орган за діяльністю приватних виконавців, в межах закону має право вирішувати питання внесення змін до графіку проведення планових перевірок діяльності приватних виконавців, а тому внесення змін до графіку проведення планових перевірок відповідає вимогам чинного законодавства.
З урахуванням аналізу вище зазначених норм, суду приходить до висновку про те, що Мін`юст має право за наявності потреби на внесення відповідних змін до графіку проведення перевірок, що і було зроблено відповідачем при затвердженні змін до графіку проведення планових перевірок від 13.06.2019 року. При цьому норми даного Порядку не є порушеними.
Вище зазначене спростовує думку позивача, що поняття «за потреби» має бути наслідком якоїсь події, яка повинна бути зафіксована та оформлена належним чином, адже чинним законодавством не встановлено переліку підстав для внесення змін до графіку перевірок. При цьому, жодним нормативно-правовим актом не встановлено черговості внесення змін до графіку планових перевірок. Чинним законодавством передбачено лише планову перевірку діяльності приватного виконавця не раніше ніж через рік із дня внесення інформації про приватного виконавця до Єдиного реєстру приватних виконавців України.
З матеріалів справи вбачається, що позивач отримав посвідчення приватного виконавця 06.03.2018 року, відтак відповідач мав законне право на внесення змін до графіка проведення перевірок 13.06.2019 року планової перевірки його діяльності.
Враховуючи те, що зазначені позивачем обґрунтування протиправності оскаржуваного наказу не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду справи, а інших підстав судом не встановлено, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для визнання протиправним та скасування вказаного наказу.
Згідно з ч. 1 ст. 9, ст. 72, ч.ч. 1, 2, 5 ст. 77 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Таким чином, із системного аналізу вище викладених норм та з`ясованих судом обставин вбачається, що позов Приватного виконавця виконавчого округу міста Києва ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування наказу є безпідставним, необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню повністю.
На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст. 72-77, 90, 139, 192, 241-246, 250, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Відмовити повністю у задоволенні позову Приватного виконавця виконавчого округу міста Києва ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; реєстраційний номер картки платника податків НОМЕР_1 ) до Міністерства юстиції України (01001, м. Київ, вул. Архітектора Городецького, 13; код ЄДРПОУ 00015622) про визнання протиправним та скасування наказу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ю.Т. Шрамко