Рішення № 93592367, 17.12.2020, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2020
Номер справи
620/5237/20
Номер документу
93592367
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 грудня 2020 року Чернігів Справа № 620/5237/20

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання протиправними дій відповідача по позбавленню позивача пільги для газового водонагрівача з 01.01.2019 по 30.09.2020, по заниженню пільгової норми об`ємів природного газу шляхом неврахування пільги для газового водонагрівача, заниження соціального нормативу пільги на опалення в період з 01.01.2019 по 31.12.2019; зобов`язання відповідача поновити позивачу пільгу для газового водонагрівача з 01.01.2019, провести позивачу перерахунок пільгової норми природного газу за послуги газопостачання (доставку, постачання) в період з 01.01.2019 з перерахуванням недоотриманих коштів за постачання природного газу в період з 01.10.2019 по 30.09.2020 на поточний банківський рахунок позивача в AT «Ощадбанк», провести перерахунок пільгової норми природного газу в період з 01.01.2019 по 31.12.2019 з перерахуванням недоотриманих коштів за доставку природного газу в період з 01.01.2020 по 30.09.2020 на поточний банківський рахунок позивача в AT «Ощадбанк»; стягнення з відповідача моральної шкоди в розмірі 3000 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем протиправно позбавлено його пільги для водонагрівача (14,4 куб. метра природного газу на сім`ю з двох осіб на місяць) та занижено пільгові норми об`ємів споживання природнього газу в період з 01.01.2019 по 15.04.2019 (4 куб. метра замість 4,5 куб. метра природного газу на 1 кв. метр опалювальної площі на місяць в опалювальний період), внаслідок чого ним недоотримано пільги на оплату послуг доставки (розподілу) та постачання природного газу.

Відповідачем було подано відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, та зазначив, що соціального нормативу, в межах якого держава надає громадянам пільги для користування послугами з газопостачання тільки для водонагрівача не визначено, з 01.04.2019 позивач не мав права на пільгу по оплаті за газопостачання за наявності газової плити та газового водонагрівача. Вказує, що соціальний норматив на газопостачання на опалення на сім`ю з 01.01.2019 по 30.09.2020 становить 476,28 куб. метра = (42 кв. метра * 2 особи + 21 кв. метр) * 4 куб. метра * k 1,134.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 є особою з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 28.12.2004 (а.с. 14).

Відповідно до довідки Корюківської міської ради від 21.10.2020 № 6500 позивач разом з дружиною, ОСОБА_2 , яка є пенсіонером за віком, зареєстровані за адресою АДРЕСА_1 (а.с. 16, 17).

Згідно довідки Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації Чернігівської області від 03.12.2020 № 01-22/5240 помісячна пільгова норма споживання природного газу та послуги доставки в період з 01.01.2019 по 30.09.2020 для сім`ї позивача становила: газопостачання: в січні, лютому, березні 2019 року – 556,815 куб. метра, в квітні 2019 року – 267,9075 куб. метра, в жовтні 2019 року – 245,8224 куб. метра, в листопаді 2019 року – березні 2020 року – 476,28 куб. метра, в квітні 2020 року – 238,14 куб. метра; розподіл газу: січні – березні 2020 року – 476, 28 куб. метра, в квітні 2020 року – 238,14 куб. метра. Соціального нормативу, в межах якого держава надає громадянам пільги для користування послугами з газопостачання тільки для водонагрівача, не визначено (а.с. 59).

Позивач, не погоджуючись з визначеними йому помісячними пільговими нормами споживання природного газу та послуги доставки, звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Згідно пункту 5 частини першої статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надається 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю. Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 100-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім`ю).

Пунктом 7 частини першої статті 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що до повноважень Кабінету Міністрів України належать встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі

Відповідно до статті 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування встановлюються з метою визначення державних соціальних гарантій щодо надання житлово-комунальних послуг та розмірів витрат на найм житла, управління житлом і оплату комунальних послуг, які забезпечують реалізацію конституційного права громадянина на житло.

До державних соціальних нормативів належать, зокрема, соціальна норма житла та соціальні нормативи користування комунальними послугами, з оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії громадянам.

З метою забезпечення державних соціальних гарантій у сфері житлово-комунального обслуговування, приведення існуючих норм споживання житлово-комунальних послуг до їх фактичного обсягу споживання, дотримання принципу соціальної справедливості під час надання пільг і субсидій, відповідно до статей 5 і 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» (далі - Постанова № 409).

Так, підпунктом 5 пункту 3 Постанови № 409 постановлено установити соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком: для користування послугами з газопостачання:

- за наявності газової плити та централізованого гарячого водопостачання - 3,3 куб. метра на одну особу на місяць;

- за наявності газової плити в разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача - 5,4 куб. метра на одну особу на місяць;

- за наявності газової плити та газового водонагрівача - 10,5 куб. метра на одну особу на місяць.

З аналізу вищенаведеної норми суд дійшов висновку, що Кабінетом Міністрів України встановлено соціальні нормативи для користування послугами з газопостачання за наявності газової плити трьох видів: 1) з централізованим гарячим водопостачанням; 2) в разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача; 3) за наявності газового водонагрівача.

Згідно відповіді Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Чернігівгаз» від 25.03.2019 № 14007.1-Сл-6332-0319 на ім`я відповідача позивач з 16.01.2018 не користується газовою плитою (а.с. 58).

Приписами підпункту 5 пункту 3 Постанови № 409 не встановлено соціального нормативу на газовий водонагрівач за відсутності газової плити, тому позиція позивача щодо встановлення соціального нормативу для водонагрівача в розмір 7,2 куб. метра не відповідає вищенаведеній нормі чинного законодавства.

За таких обставин, враховуючи, що соціального нормативу для користування послугами з газопостачання за наявності лише газового водонагрівача чинним законодавством не встановлено, права позивача в цій частині відповідачем не порушено.

Щодо заниження соціального нормативу об`ємів природнього газу в період з 01.01.2019 по 15.04.2019 (4 куб. метра замість 4,5 куб. метра природного газу на 1 кв. метр опалювальної площі на місяць в опалювальний період).

Так, абзацом третім підпункту 1 пункту 3 Постанови № 409 (в редакції, чинній з 01.05.2018) було установлено соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком: у разі використання природного газу для індивідуального опалення - 4,5 куб. метра природного газу на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період.

Вказана норма в редакції, чинній з 01.05.2019, передбачає вже соціальний норматив у разі використання природного газу для індивідуального опалення - 4 куб. метра природного газу на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період.

Як вже було встановлено судом з довідки Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації Чернігівської області від 03.12.2020 № 01-22/5240, помісячна пільгова норма споживання природного газу для сім`ї позивача становила в січні, лютому, березні 2019 року – 556,815 куб. метра, в квітні 2019 року (15 днів) – 267,9075 куб. метра.

Разом з тим, у вищевказаний період для сім`ї позивача місячна норма споживання природного газу для індивідуального опалення з розрахунку 4,5 куб. метра природного газу на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць мала складати 535,82 куб. метри ((42 кв. метри * 2 особи +21 кв. метр) *4,5 куб. метра * k 1,134).

Так, як вже зазначалося судом, лише з листа Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Чернігівгаз» від 25.03.2019 № 14007.1-Сл-6332-0319 відповідачу стало відомо про не користування позивачем газовою плитою.

За таких обставин, встановлення відповідачем норми споживання природного газу в період з 01.01.2019 по 15.04.2019 – 556,815 куб. метра не порушує права позивача, який, зважаючи на фактичне не користування газовою плитою з 16.01.2018, в зазначений період мав право на встановлення соціального нормативу з газопостачання в розмірі 535,82 куб. метри.

Враховуючи вищевикладене, не знаходять свого підтвердження доводи позивача про порушення його прав з боку Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації Чернігівської області в частині заниження соціального нормативу об`ємів природнього газу в період з 01.01.2019 по 15.04.2019.

Щодо пільги на оплату послуг доставки (розподілу) природного газу.

Згідно пунктів 1, 2 глави 6 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1379/27824, розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу, що надається Оператором ГРМ за договором розподілу природного газу, здійснюються виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача та оплачуються споживачем рівномірними частками протягом календарного року.

Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.

До встановлення тарифів на послуги розподілу природного газу, виходячи із річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача відповідно до цього Кодексу, оплата послуг здійснюється за тарифами, встановленими Регулятором для Оператора ГРМ, за фізичний обсяг розподілу природного газу.

Річна замовлена потужність об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог цього Кодексу.

Оператор ГРМ зобов`язаний до 12 жовтня щорічно за підсумками газового року проінформувати споживача про фактичний обсяг споживання природного газу об`єктом (об`єктами) споживача за попередній газовий рік, величину планованої місячної плати за послуги розподілу із зазначенням її складових (визначається Оператором ГРМ відповідно до абзацу першого цього пункту). Така інформація може бути надана споживачеві шляхом розміщення її в особистих кабінетах споживача (за наявності), актах приймання-передачі природного газу (для споживачів, що не є побутовими), платіжних документах тощо.

Споживач, що не є побутовим, має право не пізніше ніж до 20 жовтня календарного року, що передує розрахунковому (крім замовлення потужності на 2020 рік, яке здійснюється до 01 листопада), подати Оператору ГРМ уточнену заявку на величину річної замовленої потужності сумарно по всіх його об`єктах у газорозподільній зоні відповідного Оператора ГРМ на розрахунковий календарний рік. У такому разі, якщо фактичний обсяг використання потужності (протягом календарного року) буде перевищувати замовлену споживачем річну потужність, величина перевищення має бути сплачена споживачем за двократною вартістю тарифу на розподіл природного газу на користь Оператора ГРМ відповідно до договору розподілу природного газу.

Фактичний обсяг використання потужності визначається виходячи із фактичного обсягу споживання природного газу наростаючим підсумком протягом відповідного календарного року.

У випадку якщо річна замовлена потужність об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, нарахування Оператором ГРМ вартості перевищення замовленої потужності не здійснюється.

На період до кінця 2019 року Оператор ГРМ визначає річну замовлену потужність об`єкта споживача виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за період з 01.10.2018 по 30.09.2019.

З аналізу викладеного випливає, що з січня 2020 року плата за розподіл газу нараховується не за фактичні обсяги споживання газу, а за визначені обсяги споживання в межах річної замовленої потужності об`єктів, що розраховуються виходячи з обсягів споживання природного газу за попередній «газовий рік», яким для розрахунку визначено період з 01.10.2018 по 30.09.2019.

Як встановлено судом, визначаючи соціальний норматив куб. метрів за розподіл газу відповідачем було використано соціальний норматив газопостачання за відповідний місяць з січня 2020 року по квітень 2020 року.

Суд вважає за необхідне зазначити, що згідно зазначених вище норм соціальний норматив розраховується тільки на опалювальний період (6 місяців), а розрахунок плати за розподіл газу згідно Кодексу газорозподільних систем здійснюється, виходячи з обсягів фактичного споживання природного газу за попередній «газовий рік» та сплачується рівномірними частками протягом календарного року (12 місяців).

Суд наголошує, що розмір фактичного споживання природного газу за попередній «газовий рік», в даному випадку з 01.10.2018 по 30.09.2019, може не співпадати з соціальним нормативом у разі використання природного газу для індивідуального опалення в аналогічному періоді, може бути як більшим, так і меншим соціального нормативу, що унеможливлює застосування норм Кодексу газорозподільних систем для розрахунку соціального нормативу за розподіл газу.

За таких обставин, суд вважає, що Управлінням соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації Чернігівської області правомірно для визначення соціального нормативу за розподіл газу використано саме об`єми соціального нормативу постачання природного газу для індивідуального опалення, які отримував позивач, за аналогічні місяці.

З урахуванням зазначеного, суд вважає, що позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача по позбавленню позивача пільги для газового водонагрівача з 01.01.2019 по 30.09.2020, по заниженню пільгової норми об`ємів природного газу шляхом неврахування пільги для газового водонагрівача, заниження соціального нормативу пільги на опалення в період з 01.01.2019 по 31.12.2019; зобов`язання відповідача поновити позивачу пільгу для газового водонагрівача з 01.01.2019, провести позивачу перерахунок пільгової норми природного газу за послуги газопостачання (доставку, постачання) в період з 01.01.2019 з перерахуванням недоотриманих коштів за постачання природного газу в період з 01.10.2019 по 30.09.2020 на поточний банківський рахунок позивача в AT «Ощадбанк», провести перерахунок пільгової норми природного газу в період з 01.01.2019 по 31.12.2019 з перерахуванням недоотриманих коштів за доставку природного газу в період з 01.01.2020 по 30.09.2020 на поточний банківський рахунок позивача в AT «Ощадбанк» задоволенню не підлягають.

Позовні вимоги в частині стягнення з відповідача на користь позивача 3000,00 грн. моральної шкоди також не підлягають задоволенню, оскільки є похідними від попередніх вимог, у задоволенні яких судом було відмовлено.

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 необхідно відмовити повністю.

У зв`язку з відмовою в задоволенні позову підстави для зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення відсутні.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Управління соціального захисту населення Корюківської районної державної адміністрації Чернігівської області (вул. Вокзальна, 9, м. Корюківка, Чернігівська область, 15300, код ЄДРПОУ 03196067) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 17.12.2020.

Суддя Н.М. Баргаміна