
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/3097/20 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтовича І.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції щодо ненадання ОСОБА_1 оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019;
- зобов`язати відповідача підготувати та надати ОСОБА_1 нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року, ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-ХІІ та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення, а саме посадового окладу - 5 360 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням підполковник внутрішньої служби -1 410 грн., надбавки за вислугу років (45%) - 3046,50 грн., підвищення посадового окладу за режим (15%) - 804 грн., підвищення посадового окладу за шкідливі умови роботи (15%) - 804 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) - 5712,25 грн., премії (59%) - 6740,45 грн., для проведення з 01.04.2019 перерахунку пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 01.10.2003 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області. 23.09.2020, у зв`язку з набранням 05.03.2019 законної сили рішенням у справі №826/3858/18, представник позивача звернулась до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції з адвокатським запитом, у якому просила надати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 із обов`язковим зазначенням відомостей про розмірі щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку пенсії позивача. Проте, листом від 30.09.2020 за №3.1/10063/Явт відповідач відмовив у наданні такої довідки, оскільки від ГУ ПФУ в Херсонській області не було надано списків з переліком осіб, пенсії яких підлягають перерахунку станом на 05.03.2019. Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду за захистом свої порушених прав.
Відповідно до ухвали від 21.10.2020 року суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвалою суду від 12.11.2020, клопотання представника відповідача про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - задоволено. Залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (адреса: вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, 73003, код ЄДРПОУ - 21295057) до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
09.11.2020, від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого проти задоволення позовних вимог заперечує з підстав викладених у відзиві. Зокрема зазначає, що спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України з числа осіб, які перебували на військовій службі, є зокрема Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 (далі – Закон №2262-ХІІ). Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 передбачений перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, що визначені станом на 01.03.2018, а тому позивачу здійснено перерахунок пенсії, виходячи з таких складових: оклад за посадою, оклад за спеціальним званням та надбавка за вислугу років. Зазначені відомості надані до пенсійного фонду. Статтею 63 Закону № 2262-ХІІ гарантовано право на здійснення перерахунку пенсії військовослужбовцям у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Так, постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, яка набирала чинності з 01.03.2018, встановлено нові (підвищені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб. Пунктом 5 Порядку № 45 (у редакції на момент перерахунку пенсії позивача), встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Саме такі складові грошового забезпечення були відображені відповідачем у довідці для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , яка видана у період дії п. 1, 2 Постанови №103. Інші складові правомірно не були включені до довідки про розмір грошового забезпечення. Також відповідач зазначає, що скасування рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою 05.03.2019 Шостого апеляційного адміністративного суду, п.п. 1, 2 Постанови № 103 та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45 не дає відповідачу додаткових або нових підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до пенсійного органу, оскільки відповідач керувався чинними приписами постанови № 103 та Порядку № 45 на момент надання довідки. Відповідач відмічає, що він, як уповноважений орган, готує довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій на підставі списків, наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України та у місячний строк подає їх останньому. Будь-яких інших списків після 05.03.2019 для підготовки оновлених довідок для перерахунку пенсій до відповідача не надходило. Порядок № 45 не передбачає надсилання довідок уповноваженим органом до Головних управлінь Пенсійного фонду України за вимогою осіб, які отримують пенсію. Тобто, відповідач у вказаних правовідносинах діяв правомірно. Також зазначає, що наказом Міністерства юстиції України № 925/5 від 28 березня 2018 року затверджено Порядок виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України (далі - Порядок № 925/5). Згідно з п. 3 р. 1 Порядку № 925/5 грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія. Згідно Порядку № 925/5 особам рядового та начальницького складу ДКВС України виплачуються такі види набавок: надбавка за вислугу років; надбавка за особливості проходження служби; надбавка фахівцям, які залучаються до підготовки рішень та висновків державних експертів з питань таємниць; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавка за почесні звання; надбавка за спортивні звання; надбавка за кваліфікаційну категорію; доплата за науковий ступінь; доплата за вчене звання. Таким чином, з 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням доплат та надбавок, виходячи І розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ та Порядку 925/5. Відповідач зазначає, що з матеріалів позову вбачається, що Позивачем порушується питання щодо включення до довідки для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2020 року таких складових: посадовий оклад; посадовий оклад за спеціальним званням; щомісячна надбавка у розмірі 100%; підвищення посадового окладу за режим (15%); надбавка за вислугу років - 45%; доплата окладу за шкідливі умови роботи (15%); надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%), премія (59%). Однак, з аналізу постанови № 704 та Порядку № 925/5 вбачається, що станом на 05 березня 2019 року такі додаткові види грошового забезпечення як підвищення посадового окладу за шкідливі умови роботи, надбавка за виконання особливо важливих завдань не виплачується, а тому для перерахунку пенсії не враховуються. Отже, до довідки для перерахунку пенсії позивачу станом на 05 березня 2019 року підлягають включенню наступні складові: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років та премія. Враховуючи зазначене, просить відмовити у задоволенні позову.
27.11.2020, представником третьої особи надано до суду пояснення щодо позову, відповідно до яких з вимогами викладеними в позовній заяві не погоджується з наступних підстав. Так, позивачу з урахуванням змін у законодавстві, здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки, виданої Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції від 05.03.2018 №3.3/2270/Ярм про складові оновленого грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії. Разом з тим, представник ГУ ПФУ у Херсонській області зазначає, що 05.03.2019 набрало законної сили рішення окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними, зокрема, пункти 1,2 Постанови №103. Інших нормативно – правових актів, що стосуються перерахунку пенсій призначених за Законом №2262, Кабінетом Міністрів України до теперішнього часу не прийнято. Враховуючи зазначене, вважає, що пенсія позивачу призначена і виплачується відповідно до вимог чинного законодавства та на підставі наданих уповноваженим органом документів. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
25.11.2020, представником позивача подано до суду заяву про зміну предмета позову, відповідно до якої зазначає, що відповідачем до суду надано копію довідки №3.1/11418/Явт від 29.10.2020, до якої включено наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад 5360 грн.; оклад за військовим званням (підполковник внутрішньої служби) 1410 грн.; надбавка за вислугу років 45% - 3046,50 грн.; премія 59% - 3162,40 грн. Разом з тим, відповідачем не включено до довідки: надбавку за виконання особливо-важливих завдань 50%; надбавку за службу в умовах режимних обмежень 10%. Також, звертає увагу, що позивач дану довідку не отримував. Позивач не погоджується з даною довідкою з наступних підстав. Механізм виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально – виконавчої служби України визначає Порядок виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально – виконавчої служби України, затверджений наказом Міністерства юстиції України від 28.03.2018 №925/5. Щодо додаткового виду грошового забезпечення, як надбавка за особливо важливі завдання, зазначає, що відповідно до п.п. 1,2 Розділу ІІ Порядку №925/5 особам рядового і начальницького складу за рішенням керівника органу чи установи в межах кошторисних призначень встановлюється надбавка за особливості проходження служби у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років. Крім цього, зазначає що дана надбавка була передбачена у попередніх Інструкціях, а саме: Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально- виконавчої служби України, затверджену наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 07.10.2009 №222 та Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу державної кримінально – виконавчої служби України, затверджену наказом Міністерства юстиції України від 09.02.2018 №326/5. Такий вид додаткового грошового забезпечення, як надбавка за особливо важливі завдання, у діючому Порядку №925/5 вказана, як надбавка за особливості проходження служби, тобто змінила не суть, а назва цієї надбавки. Відтак, позивач вважає, що вказаний додатковий вид грошового забезпечення підлягає включенню до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 Щодо надбавки за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям, вказує, що зазначена надбавка встановлена постановою Кабінету Міністрів України №704 та Порядком виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально – виконавчої служби України, затверджений наказом Міністерства юстиції України від 28.03.2018 №925/5. Як і при призначенні позивачу пенсії зазначена надбавка була врахована, так і при кожному перерахунку позивачу пенсії, що підтверджується довідками №23/18-732 від 11.06.2008, №24/1/1-526 від 15.06.2012. Таким чином, позивач вважає, що надбавка за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 10% повинна бути включена до оновленої довідки про його грошове забезпечення.
Враховуючи вищевикладене, позивач просить:
- заяву про зміну предмета позову у справі № 540/3097/20 - задовольнити та подальший розгляд справи здійснювати з її урахуванням;
- визнати протиправними дії Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції щодо видачі довідки №3.1/11418/Явт від 29.10.2020 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 без урахування таких додаткових видів грошового забезпечення, як надбавка за особливо важливі завдання - 50% та надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10%;
- зобов`язати Південне міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України (65017, м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 9 код ЄДРПОУ 40867311) підготувати та надати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення за посадою чергового помічника начальника установи відділу нагляду і безпеки Херсонської виправної колонії (№ 61) УДДУПВП в Херсонській області станом на 05.03.2019 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а саме: посадового окладу, окладу за військовим званням (підполковник внутрішньої служби), надбавки за вислугу років 45%, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 10%; надбавки за особливо важливі завдання 50%, премії 59% для подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області та проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.
Відповідач будь - яких письмових пояснень, заперечень щодо заяви позивача про зміну предмета позову до суду не подавав.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати у строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву (ч.7 ст.262 КАС України).
Згідно з ч.2 ст.262 КАС України, якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів.
Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що справа підлягає розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Розглянувши надані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, судом встановлено наступне.
З 01.10.2003, органами Пенсійного фонду України, відповідно до ст.ст. 12,13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, на підставі грошового атестату, ОСОБА_1 призначено пенсію у розмірі 90% від суми чинної (заробітної) плати за посадою чергового помічника начальника установи відділу нагляду і безпеки Херсонської виправної колонії (№61) УДДУПВП в Херсонській області з наступними видами грошового забезпечення: посадового окладу, надбавки замість продовольчого пайка, окладу по військовому званню (підполковник внутрішньої служби), надбавки за вислугу років - 35%,підвищення посадового окладу за шкідливі умови роботи – 15%, доплати по Указу №771, надбавки за роботу з таємними документами – 10%, надбавки за особливі умови служби 40%, 100% надбавки, грошової допомоги.
У подальшому, органами Пенсійного фонду України, на підставі довідок виданих відповідачем, ОСОБА_1 тричі перераховувалась пенсія зокрема:
- у 2008 році на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294;
- у 2012 році на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355;
- у 2018 році на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.
Зокрема пенсія перераховувалась з урахуванням наступних складових грошового забезпечення: посадового окладу, підвищення посадового окладу -15%, окладу за військовим (спеціальним) званням підполковник внутрішньої служби, надбавки за вислугу років - 45%, надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 10%, премії - 59%.
23.09.2020, у зв`язку з набранням 05.03.2019 законної сили рішенням у справі №826/3858/18, діючи в інтересах позивача, представник позивача звернулась до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції з адвокатським запитом, у якому просила надати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 із обов`язковим зазначенням відомостей про розмірі щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку пенсії позивача.
Проте, листом від 30.09.2020 за №3.1/10063/Явт відповідач відмовив у наданні такої довідки, оскільки відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, списки з переліком осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складаються Головними управліннями Пенсійного фонду України на місцях. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою, та у місячний строк подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України. Також повідомлено позивача, що від ГУ ПФУ в Херсонській області не було надано списків з переліком осіб, пенсії яких підлягають перерахунку станом на 05.03.2019.
09.11.2020, одночасно з відзивом на адміністративний позов відповідачем подано клопотання про долучення доказів до матеріалів справи.
З наданих відповідачем документів вбачається, що 29.10.2020 Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції видало довідку за №3.1/11418/Явт про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 .
Як вбачається з даної довідки, вона видана відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 №704 за нормами чинними на 05.03.2019 року. Розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за посадою черговий помічник начальника установи відділу нагляду і безпеки Херсонської виправної колонії №61 становить: посадовий оклад – 5360,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник внутрішньої служби – 1410,00 грн.; надбавка за вислугу років – 45 % - 3046,50 грн.; премія -59% - 3162,40 грн.
Так, суд встановив, що відповідач 29.10.2020 року видав довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.07.2017 № 704, розмір грошового забезпечення за посадою – черговий помічник начальника установи відділу нагляду і безпеки Херсонської виправної колонії №61 становить – 12978,90 грн. та складається з таких складових:
- посадовий оклад – 5360,00 грн;
- оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник внутрішньої служби – 1410,00 грн;
- надбавка за вислугу років 45 % - 3046,50 грн;
- премія 59 % - 3162,40 грн.
Позивач не погоджується з наданою довідкою та зазначає, що повинен отримувати пенсію, розраховану із грошового забезпечення також з урахуванням таких складових, як: надбавка за особливо важливі завдання 50% та надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 10%, які враховувалися до здійснення перерахунку пенсії від 01.03.2018.
Таким чином, спірним є питання надання позивачу нової довідки, в якій до грошового забезпечення повинні бути включені складові із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а саме: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; надбавка за вислугу років 45%; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 10%; надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 59%.
Вирішуючи даний спір, суд зважає на таке.
Механізм виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України визначає Порядок виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затверджений наказом Міністерства юстиції України від 28.03.2018 № 925/5 (далі – Порядок № 925/5).
Відповідно до п. 3 Порядку № 925/5 грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення. До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; надбавка за вислугу років. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія. До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: допомога для оздоровлення; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, спеціального звання, тривалості, інтенсивності та умов проходження служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання особи рядового чи начальницького складу (п. 6 Порядку № 925/5).
Таким чином, суд вважає, що перерахунок пенсії здійснюється з розміру грошового забезпечення військовослужбовця за аналогічною посадою станом на момент здійснення перерахунку, відтак, при перерахунку пенсії повинні враховуватися ті види грошового забезпечення, які існують на сьогодні та виплачуються працюючим військовослужбовцям.
Так, згідно з пунктами 1-12 Розділу ІІ Порядку № 925/5 (в ред. від 30.11.2018) грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, підвищення посадового окладу, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки фахівцям, які залучаються до підготовки рішень та висновків державних експертів з питань таємниць, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за почесні звання, надбавки за спортивні звання, надбавки за кваліфікаційну категорію, доплати за науковий ступінь, доплати за вчене звання.
Як вже зазначено судом вище, відповідач 29.10.2020 склав нову довідку №3.1/11418/Явт про розмір грошового забезпечення позивача, проте, зазначена довідка не включала такої складової, як надбавка за особливо важливі завдання 50%, яку позивач отримував до 01.01.2018 та надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10%.
Отже, спірними у даній справі є додаткові види грошового забезпечення, який позивач отримував до 01.01.2018 та не включено відповідачем у нову довідку:
- надбавка за особливо важливі завдання 50%;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10%.
Щодо додаткового виду грошового забезпечення - надбавка за особливо важливі завдання, суд зазначає, що Порядком № 925/5 даний вид не передбачений.
Однак, суд відмічає, що відповідно до п.п. 1, 2 п. 5 Розділу ІІ Порядку № 925/5 особам рядового і начальницького складу за рішенням керівника органу чи установи в межах кошторисних призначень встановлюється надбавка за особливості проходження служби у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років. Розмір надбавки за особливості проходження служби визначається залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків особою рядового або начальницького складу за посадою. У разі несвоєчасного або неякісного виконання завдань надбавка скасовується або розмір її зменшується.
Із аналізу нормативно-правових актів, на підставі яких здійснювалася виплата грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, а саме: Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затверджену наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 07.10.2009 № 222 та Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затверджену наказом Міністерства юстиції України від 09.02.2018 № 326/5, суд встановив, що вказані акти містили такий вид грошового забезпечення, як надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, передбачені п. 6 та п. 5 Розділу ІІ вказаних Інструкцій відповідно.
Так, надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, у попередніх редакціях Інструкцій про порядок виплати грошового забезпечення передбачала, що особам рядового і начальницького складу за рішенням керівника органу чи установи встановлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років. Порядок, умови виплати та розмір надбавки за особливо важливі завдання визначається залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних завдань особою рядового або начальницького складу. У разі несвоєчасного або неякісного виконання завдань надбавка скасовується або розмір її зменшується.
Таким чином, суд, здійснивши системний аналіз законодавства та дослідивши правову природу такого виду додаткового грошового забезпечення, як надбавка за особливо важливі завдання, встановив, що у діючому Порядку № 925/5 вказана надбавка збережена, при цьому змінилася не суть, а назва цієї надбавки - надбавка за особливості проходження служби. Відтак, вказаний додатковий вид грошового забезпечення підлягає включенню до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Щодо додаткового виду грошового забезпечення, як надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10%., суд зазначає, що п. 7 діючого Порядку № 925/5 також передбачена виплата зазначеної надбавки. Отже, даний додатковий вид грошового забезпечення підлягає включенню до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.
Враховуючи викладене вище, суд вважає протиправними дії відповідача щодо видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача без урахування таких додаткових видів грошового забезпечення, як надбавка за особливо важливі завдання та надбавка за службу в умовах режимних обмежень.
Суд зауважує, що у даному випадку, належним способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправними дій відповідача щодо видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача без урахування такого додаткового виду грошового забезпечення, як надбавка за особливо важливі завдання -50% , надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% та зобов`язання відповідача підготувати та надати ОСОБА_1 нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; надбавка за вислугу років 45%; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 10%; надбавка за особливо важливі завдання 50%; премія 59%, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірності своїх дій щодо видачі позивачу оновленої довідки без врахування таких складових, як надбавка за особливо важливі завдання 50% та надбавки за службу в умовах режимних обмежень 10%.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Розподіл судових витрат суд здійснює за правилами ч. 1 ст. 139 КАС України..
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції щодо видачі довідки №3.1/11418/Явт від 29.10.2020 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 без урахування таких додаткових видів грошового забезпечення, як надбавка за особливо важливі завдання -50% та надбавки за службу в умовах режимних обмежень 10%.
Зобов`язати Південне міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України (65017, м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 9, код ЄДРПОУ 40867311) підготувати та надати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення за посадою чергового помічника начальника установи відділу нагляду і безпеки Херсонської виправної колонії (№ 61) УДДУПВП в Херсонській області станом на 05.03.2019 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а саме: посадового окладу, окладу за військовим званням (підполковник внутрішньої служби), надбавки за вислугу років 45%, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 10%; надбавки за особливо важливі завдання 50%, премії 59% для подання до Головного управління Пенсійного фонду України її Херсонській області та проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 40867311, 65017, м. Одеса, Люстдорфська дорога, 9).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя І.І. Войтович
кат. 112010201