Рішення № 93591205, 17.12.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2020
Номер справи
420/405/20
Номер документу
93591205
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/405/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Бойко О.Я.,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини 2382 про визнання бездіяльності протиправною, стягнення коштів та зобов`язання вчинити певні дії, вирішив задовольнити позовні вимоги частково.

І. Суть спору:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини 2382, в якій позивач просив:

1) визнати протиправною бездіяльність Військової частини 2382 в частині не виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.12.2015 року по 02.04.2016 року;

2) стягнути з Військової частини 2382 на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 02.04.2016 року в сумі 9489,00 грн.;

3) визнати протиправною бездіяльність Військової частини 2382 щодо не проведення 02.04.2016 року із ОСОБА_1 остаточного розрахунку при звільненні з військової служби та виключенні зі списків особового складу;

4) зобов`язати Військову частину 2382 нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 середній розмір грошового забезпечення за час затримки розрахунку при звільненні з військової служби та виключенні зі списків особового складу за період із 03 квітня 2016 року по день фактичного розрахунку, виходячи з розрахунку 229,65 грн. за календарний день;

5) зобов`язати Військову частину 2382 нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати за період з 01.12.2015 року по 02.04.2016 року;

6) зобов`язати військову частину 2382 подати звіт про виконання судового рішення з детальними розрахунками.

17.12. 2020 р. суд ухвалою задовольнив клопотання позивача в частині позовні вимоги залишив без розгляду, а саме:

3) визнати протиправною бездіяльність Військової частини 2382 щодо не проведення 02.04.2016 року із ОСОБА_1 остаточного розрахунку при звільненні з військової служби та виключенні зі списків особового складу;

4) зобов`язати Військову частину 2382 нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 середній розмір грошового забезпечення за час затримки розрахунку при звільненні з військової служби та виключенні зі списків особового складу за період із 03 квітня 2016 року по день фактичного розрахунку, виходячи з розрахунку 229,65 грн. за календарний день;

5) зобов`язати Військову частину 2382 нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати за період з 01.12.2015 року по 02.04.2016 року;

6) зобов`язати військову частину 2382 подати звіт про виконання судового рішення з детальними розрахунками.

ІІ. Аргументи сторін

(а) Позиція позивача

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.

Позивач на підставі наказу командира військової частини 2382 від 14.10.2015 року №30-00 зарахований до списків військової частини 2382, приступив до виконання обов`язків патрульного інженерно-позиційної групи інженерно- саперного відділення оперативно-бойової прикордонної комендатури “Костянтинівка”.

У період проходження позивачем військової служби, нарахування грошового забезпечення відповідачем здійснювалося не в повному обсязі, а саме у період з 01.12.2015 року по 02.04.2016 року не в повному розмірі нараховувалася та виплачувалася індексація грошового забезпечення, яка є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці і її проведення, у зв`язку зі зростанням споживчих цін, є обов`язковим для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи. Індексація його грошового забезпечення не була виплачена і при виключенні зі списків особового складу військової частини 2382.

12.11.2019 р. позивач з заявою звернувся до відповідача з проханням виплатити індексацію грошового забезпечення за період 01.12.2015 року по 02.04.2016 року.

У відповіді військової частини 2382 (вих.№11/К-89/75 від 03.12.2019 року) було зазначено, що за період з жовтня 2015 року по квітень 2016 року нарахована сума індексації грошового забезпечення складає 0 гривень 00 копійок, тобто право на нарахування та виплату індексації не виникло.

Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача, щодо не проведення індексації його грошового забезпечення за вказаний період.

(б) Позиція відповідача

19.02.2020 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому він просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Відповідач зазначив, що посада за якою позивач проходив службу була створена в серпні 2015 р. та враховуючи те, що позивач прийнятий на новостворену посаду то обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації повинно здійснюватися з наступного після створення посади місяця, тобто базовим місяцем буде місяць створення посади (її введення в штатний розпис).

Враховуючи вищевикладене, індексація грошового забезпечення позивача за період проходження військової служби у Криматорському прикордонному загоні з 14.10.2005 р. по 02.04.2016 р. у відповідності до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 р. №1078 складає 0 гривень,00 копійок, що підтверджується довідкою головного бухгалтера начальника фінансово-економічного відділу.

(б) Відповідь на відзив

10.03.2020 р. від відповідача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що п.102 постанови №1078 передбачено обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та здійснюється з місяця , наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.

Отже виходячи з того, що посадовий оклад за посадою, яку займав позивач затверджений 01.01.2008 р. відповідно до Постанови №1294, то відповідно до п.102 постанови №1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та здійснюється з місяця , наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник – а саме з лютого 2008 р.

ІІІ. Процесуальні дії у справі

27.01.2020р. суд, ухвалою прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

25.03.2020 р. суд ухвалою здійснив перехід зі спрощеного позовного провадження в загальне позовне провадження та призначив судове засідання.

24.06.2020 р. розпорядження Одеського окружного адміністративного суду №142 відповідно до п.2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду призначено повторний автоматичний розподіл справи №420/405/20. За результатами автоматичного розподілу справ, дана справа була розподілена на розгляд судді Бойко О.Я.

30.06.2020 р. суд ухвалою прийняв справу №420/405/20 до провадження та продовжив розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

07.10.2020 р. суд ухвалою занесеною до протоколу судового засідання продовжив підготовче провадження до 90 днів.

20.11.2020 р. суд ухвалою занесеною до протоколу судового засідання закрив підготовче провадження та продовжив розгляд справи по суті у порядку письмового провадження.

IV. Обставини, встановлені судом

Позивач на підставі наказу командира військової частини 2382 від 14.10.2015 року №30-00 зарахований до списків військової частини 2382, приступив до виконання обов`язків патрульного інженерно-позиційної групи інженерно- саперного відділення оперативно-бойової прикордонної комендатури “Костянтинівка”.

У період проходження позивачем військової служби, нарахування грошового забезпечення відповідачем здійснювалося не в повному обсязі, а саме у період з 01.12.2015 року по 02.04.2016 року не в повному розмірі нараховувалася та виплачувалася індексація грошового забезпечення, яка є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці і її проведення, у зв`язку зі зростанням споживчих цін, є обов`язковим для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи. Індексація його грошового забезпечення не була виплачена і при виключенні зі списків особового складу військової частини 2382.

12.11.2019 р. позивач з заявою звернувся до відповідача з проханням виплатити індексацію грошового забезпечення за період 01.12.2015 року по 02.04.2016 року.

У відповіді військової частини 2382 (вих.№11/К-89/75 від 03.12.2019 року) було зазначено, що за період з жовтня 2015 року по квітень 2016 року нарахована сума індексації грошового забезпечення складає 0 гривень 00 копійок, тобто право на нарахування та виплату індексації не виникло.

Надаючи належну правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

V. Джерела права та висновки суду

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право, зокрема, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Згідно з ч.1 ст. 2 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII “Про військовий обов`язок і військову службу”, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Відповідно до статей 1 та 2 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі - Закон №2011-ХІІ), військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до частин другої-третьої ст. 9 Закону №2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03.07.1991 № 1282-ХІІ “Про індексацію грошових доходів населення” (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, далі - Закон № 1282-ХІІ).

Статтею 2 Закону № 1282-ХІІ визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до статей 4, 6 Закону № 1282-ХІІ, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Статтею 18 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі ст.19 цього Закону, є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій, яка є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Зазначений порядок індексації, заробітної плати передбачений п. 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003, з наступними змінами та доповненнями, яким передбачено, що підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Відповідно до п. 2 цього Порядку, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, в тому числі: грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Згідно з п. 6 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню: 1) підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів; 2) підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету; 3) об`єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів; 4) Індексація пенсій, страхових виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, інших видів соціальної допомоги провадиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування та коштів державного бюджету; 6) індексація стипендій особам, які навчаються, провадиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються.

У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговість його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік (пункт 6 доповнено абзацом згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013, яка застосовується з 01.12.2015).

Відповідно до абз. 2 п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів”, для обчислення індексу споживчих починається з січня 2016 року відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078.

До 01.12.2015 року рішення про затвердження особливого порядку індексації не було прийнято.

Таким чином, виходячи із приведеного аналізу норм матеріального права саме з 01.12.2015 року у відповідача виник обов`язок щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення, у встановленому порядку.

Також аналіз наведених вище нормативно-правових актів, за відсутністю затвердженого особливого порядку індексації військовослужбовців, дає підстави для нарахування індексації грошового забезпечення у встановленому Урядом України порядку, а саме: Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

Відповідно до ч. 6 ст. 5 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”, проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Ця норма безпосередньо не скасовує виплату індексації заробітної плати та не пов`язує індексацію з надходженням коштів до власника підприємства, установи, організації. В Законі йдеться про фінансові ресурси бюджетів усіх рівнів. В свою чергу, відповідач не надав доказів того, що у нього гроші на індексацію заробітної плати відсутні.

Тобто, сума індексація грошового забезпечення відповідно до Закону, підлягає обов`язковому нарахуванню та виплаті.

Зазначена правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 19 червня 2019 року по справі №825/1987/17.

Щодо посилання відповідача у відзиві, що посада за якою позивач проходив службу була створена в серпні 2015 р. та враховуючи те, що позивач прийнятий на новостворену посаду то обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації повинно здійснюватися з наступного після створення посади місяця, тобто базовим місяцем буде місяць створення посади (її введення в штатний розпис). Отже, індексація грошового забезпечення позивача за період проходження військової служби у Криматорському прикордонному загоні з 14.10.2005 р. по 02.04.2016 р. у відповідності до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 р. №1078 складає 0 гривень,00 копійок, що підтверджується довідкою головного бухгалтера начальника фінансово-економічного відділу, суд зазначає наступне.

Пунктом 102 Постанови №1078 передбачено, що для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою яку займає працівник.

Виходячи з того, що посадовий оклад за посадою, яку займав позивач затверджений 01.01.2008 р. відповідно до Постанови №1294, то відповідно до п.102 Постанови №1078 обчислення індексу споживчих цін здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник, а саме – з лютого 2008.

Таким чином, суд робить висновок, що відповідач протиправно не виплачував позивачу індексацію за період з 01.12.2015 р. по 02.04.2016 р.

Разом з тим, згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Для належного захисту прав позивача суд вважає за необхідне, вийти за межі позовних вимог та зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 р. по 02.04.2016 р.

Щодо позовної вимоги про стягнення з Військової частини 2382 на користь позивача індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 02.04.2016 року в сумі 9489,00 грн., суд робить висновок, що дана позовна вимога не належить до задоволення, оскільки є передчасною. Отже правомірність дій відповідача щодо нарахування позивачу індексації у розмірі 9489,00 грн. не є предметом розгляду даної справи.

Відповідно до п.3 ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Згідно з ч.2 статті 77 КАС України: « В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача».

З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до задоволення частково.

VI. Судові витрати

Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору в порядку п.13 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» оскільки являється учасником бойових дій, питання про їх розподіл судом не вирішується.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

На підставі викладеного, керуючись, ст.ст. 2,77,139, 244-246 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Військової частини 2382 в частині не виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.12.2015 року по 02.04.2016 року.

3.Зобовязати Військову частину 2382 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 02.04.2016 року.

4. У решті позовних вимог відмовити.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо розглянуто справу в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач- ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 ІПН НОМЕР_1 .

Відповідач: Військова частина 2382 адреса: 84301, Донецька обл., м. Крамоторськ, вул. Марата,16, код ЄДРПОУ 14321883.

Суддя О.Я. Бойко

.