Рішення № 93591105, 16.12.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2020
Номер справи
420/11240/20
Номер документу
93591105
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/11240/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2020 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 з 01.01.2018 року, з 01.01.2019 року та 01.01.2020 року, викладену у листі від 02.10.2020 № 9084-8886/М-02/8-1500/20; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 року, з 01.01.2019 року та з 01.01.2020 року згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення від 26.08.2020 року № ЮО109331, виданою Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, яка була направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 27.08.2020 за № 8069 з доплатою 100 відсотків суми підвищення пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на виконання рішення суду позивачу видано довідку про розмір грошового забезпечення від 26.08.2020 року № ЮО109331, для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року, з 01.01.2019 року та 01.01.2020 року, проте відповідачем протиправно відмовлено у здійсненні перерахунку. Разом з тим, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява та додані до неї документи, так і рішення, прийняте КМУ. Таким чином, у зв`язку з видачею довідки наявні підстави для перерахунку пенсії.

Представником Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду надано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача вказує, що на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, з Одеського обласного військового комісаріату Головному управлінню передана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” за нормами, чинними на 01.03.2018. На момент надання довідки Постановою № 103 було визначено, що перерахунок пенсії проводиться з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови № 704, а також абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням, Одеським обласним військовим комісаріатом довідку надано лише з врахуванням зазначених цими нормативними актами видами грошового забезпечення. Головним управлінням при перерахунку пенсії на виконання вимог ч. 4 ст. 63 Закону № 2262, Постанови № 704 та Постанови № 103 враховано всі складові, зазначені Одеським обласним військовим комісаріатом в довідці. При цьому, довідка про розмір грошового забезпечення від 26.08.2020 року № ЮО109331 видана з порушенням Порядку.

Ухвалою суду від 16 листопада 2020 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та повідомлено сторін, що розгляд справи по суті розпочнеться через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі та буде розглянута у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 22 травня 2020 року по справі № 420/2074/20 визнано протиправними дії Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо заниження посадового окладу за аналогічною посадою та окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2018 року, на 1 січня 2019 року та 1 січня 2020 року на коефіцієнт тарифного розряду зазначеного в додатку 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” у довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії за вислугу років починаючи з 01.01.2018 року; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у поданні списків до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ; зобов`язано Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 шляхом встановлення посадового окладу за аналогічною посадою виходячи із 46 тарифного розряду та окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення 50% мінімальної заробітної плати встановленої на 1 січня 2018 року, на 1 січня 2019 року та 1 січня 2020 року на коефіцієнт тарифного розряду зазначеного в додатку 1,14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, тобто з 01.01.2018 року - 1861,50 грн.*4,64 окладу за посадою та окладу за військовим званням 1861,50*0,84; з 01.01.2019 року - 2086,50 грн.*4,64 окладу за посадою та окладу за військовим званням 2086,50*0,84; з 01.01.2020 року - 2361,50 грн.*4,64 окладу за посадою та окладу за військовим званням 2361,50*0,84 із зазначенням процентної надбавки за вислугу років 50%; зобов`язано Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 розрахунок та виплату пенсії починаючи з 01.01.2018 року, з 01.01.2019 року та з 01.01.2020 року у розмірі 65% з урахуванням довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , виданих Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.

Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 15 липня 2020 року по справі № 420/2074/20 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області – задоволено, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22 травня 2020 р. в частині задоволення позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області – скасовано; прийнято у відповідній частині нове рішення, яким відмовлено у задоволені позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії. В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22 травня 2020р. - залишено без змін.

26 серпня 2020 року на виконання рішення по справі № 420/2074/20 на ім`я ОСОБА_1 Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки видано довідку № ЮО109331 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018 року, станом на 01.01.2019 року, станом на 01.01.2020 року (а.с. 14, 59).

Згідно листа Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 28.08.2020 року № 8221, довідка про розмір грошового забезпечення від 26.08.2020 року № ЮО109331 направлена до ГУ ПФУ в Одеській області 27.08.2020 року (а.с. 13).

18 вересня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 26.08.2020 року № ЮО109331, на яку надано відповідь, що після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 постанови № 103 інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсії не приймалось. Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 15.07.2020 по справі № 420/2074/20 частково скасовано рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.05.2020 в частині задоволення позовних вимог до Головного управління та відмовлено у задоволенні позову до Головного управління про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії. Оскільки на Головне управління по справі № 420/2074/20 зобов`язання не покладено, для перерахунку пенсії правові підстави відсутні (а.с. 15-16).

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Таким чином, оскільки чинним законодавством передбачено право безпосереднього звернення пенсіонера до органу, що призначає пенсію, із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі доданих документів, доводи відповідача щодо відсутності рішення КМУ про підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців є необґрунтованими.

Згідно ст. 51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2001 року №3-1.

Відповідно до п. 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Згідно п. 23 вказаного Порядку перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Відповідно до п. 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

В рішенні Одеського окружного адміністративного суду від 22 травня 2020 року по справі № 420/2074/20 судом зазначено, що відповідно до п.1 постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103 “Про перерахунок пенсій особам”, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” Кабінет Міністрів України постановив: перерахувати пенсії, призначені згідно з Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 р. (крім пенсій призначених згідно з Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням , відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів на підприємства, в установи організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови КМУ України від 30.08.2017 р. №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”. У відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 тарифний розряд для посади заступника начальника авіації з тилу — начальника тилу управління армійської авіації управління Південного оперативного командування(з якої звільнявся позивач), визначено — 46, якому відповідає тарифний коефіцієнт 4,64, а оклад за військовим званням — 0,84. Відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2018 рік” прожитковий мінімум для працездатних осіб складає 1762,00 грн., а мінімальна заробітна плата - 3 723,00 грн. Отже, 50% МЗП буде складати 1861,50 гривень. В даному випадку, вихідний показник, який повинен братися для перерахунку показників значень для визначення розміру окладу за посадою та окладу за військовим званням повинен бути з 01.01.2018 року - 1 861,50 гривень.

Таким чином, довідку про розмір грошового забезпечення № ЮО109331 на виконання рішення суду від 22 травня 2020 року по справі № 420/2074/20 Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки видано станом на 01.01.2018 року, станом на 01.01.2019 року, станом на 01.01.2020 року відповідно до розміру мінімальної заробітної плати (а.с. 14).

Суд вважає необґрунтованим посилання представника відповідача на те, що довідка про розмір грошового забезпечення від 26.08.2020 року № ЮО109331 видана з порушенням Порядку, оскільки вказана довідка видана на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22 травня 2020 року по справі № 420/2074/20, яке набрало законної сили. Крім того, предметом спору по даній справі є дії пенсійного органу щодо відмови в перерахунку пенсії, а не правомірність видачі довідки про розмір грошового забезпечення.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що відповідачем, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, листом від 02.10.2020 № 9084-8886/М-02/8-1500/20 протиправно відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

В справі «East/West Alliance Limited» проти України» (№ 19336/04) Суд вказує, що дія статті 13 вимагає надання національного засобу юридичного захисту у спосіб, який забезпечує вирішення по суті поданої за Конвенцією «небезпідставної скарги» та відповідне відшкодування, хоча договірним державам надається певна свобода дій щодо вибору способу, в який вони виконуватимуть свої конвенційні зобов`язання за цим положенням. Межі обов`язків за статтею 13 різняться залежно від характеру скарги заявника відповідно до Конвенції. Незважаючи на це, засоби юридичного захисту, які вимагаються за статтею 13 Конвенції, повинні бути ефективними як у теорії, так і на практиці (Kudla v. Polandа № 30210/96).

Таким чином, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача є зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року, з 01.01.2019 року та з 01.01.2020 року, відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення від 26.08.2020 року № ЮО109331, виданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.

При цьому, оскільки перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 26.08.2020 року № ЮО109331 не здійснено, вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з доплатою 100 відсотків суми підвищення пенсії є передчасними.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, суд вважає, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 , викладену у листі від 02.10.2020 № 9084-8886/М-02/8-1500/20; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року, з 01.01.2019 року та з 01.01.2020 року, відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення від 26.08.2020 року № ЮО109331, виданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При розподілі судових витрат суд враховує, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн., відповідно до квитанції №СВ04147562/1 від 09.11.2020 року (а.с. 41).

Таким чином, відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 840,80 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 90, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, адреса місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 , викладену у листі від 02.10.2020 № 9084-8886/М-02/8-1500/20.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року, з 01.01.2019 року та з 01.01.2020 року, відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення від 26.08.2020 року № ЮО109331, виданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, адреса місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок).

Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.

Суддя О.А. Левчук

.