
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
17 грудня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3656/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі – відповідач), в якому позивач просив суд:
-визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови у проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії згідно додатково наданих оригіналів документів для перерахунку пенсії, які дають право на підвищення пенсії;
-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії з урахуванням індексації у розмірі зазначеному в довідці Головного управління Національної поліції в Луганській області від 21.08.2020 № 649/111/22-2020, починаючи з 03.09.2019;
-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області виплатити ОСОБА_1 різницю з урахуванням сплачених сум пенсії (а.с.1-7).
27.10.2020 до суду від позивача надійшла заява про уточнення частини позовних вимог, в якій позивач просив зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 , призначеної пенсії з урахуванням індексації у розмірі зазначеному в довідці Головного управління Національної поліції в Луганській області від 21.08.2020 №649/111/22-2020, та довідці Головного управління Національної поліції в Луганській області від 20.10.2020 №867/111/22-2020 щодо виплати коштів нарахованих на виконання рішення Луганського окружного суду по справі №360/2539/20 від 23.07.2020 за його позовом про нарахування незаконно не нарахованої та невиплаченої індексації за період з листопада 2017 року по жовтень 2017 року, починаючи з 03.09.2019 (а.с.44-46).
В обґрунтування позову зазначено, що з 12.08.1995 по 06.11.2015 він проходив службу в органах внутрішніх справ України та з 07 листопада 2015 року по 02 вересня 2019 року - в Національній поліції України. Наказом начальника ГУНП України у Луганській області від 29 серпня 2019 року № 821/ос його було звільнено з 02 вересня 2019 року зі служби в поліції на підставі п.7 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» - за власним бажанням. Вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні становить - 24 роки 00 місяців 21 день, у пільговому обчисленні - 33 роки 00 місяців 08 днів. Позивач перебуває на обліку в ГУПФУ в Луганській області як отримувач пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення з 03.09.2019 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ по лінії Національної поліції.
При цьому під час розрахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, йому не було враховано такий додатковий вид грошового забезпечення, як індексація, нарахована та фактично сплачена відповідно до Закону України від 03.07.1991 № 1282-Х-ІІ «Про індексацію грошових доходів населення» та ч.5 ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VІІІ.
04.09.2020 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Луганській області з заявою про перерахунок призначеної пенсію з урахуванням сум індексації, відомості про яку надано ГУНП в Луганській області в формі довідки від 21.08.2020 №649/111/22-2020. При цьому ГУ ПФУ в Луганській області листом від 28.09.2020 №2251-2616/М-01/8-1200/20 відмовив у перерахунку пенсії, обґрунтовуючи свою відмову тим, що за нормами ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та підпунктів 23,24 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до вказаного Закону, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, перерахунок призначеної пенсії здійснюється на підставі наданих додатково документів від уповноваженого структурного підрозділу, в яких зазначено зміни грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Довідка про зміну щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від уповноваженого структурного підрозділу Національної поліції України не надходила.
Позивач вважає, що неврахування нарахованої та сплаченої за останні 24 місяці перед звільненням зі служби в органах Національної поліції індексації, передбаченої до Закону України від 03.07.1991 № 1282-Х-ІІ «Про індексацію, грошових доходів населення» та ч.5 ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VІІІ суперечать положенням Закону, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав.
Відповідач до канцелярії суду через відділ діловодства та обліку звернення громадян 09.11.2020 року за вхідним реєстраційним номером 45597/2020 надав відзив на позовну заяву від 05.11.2020 № 1200-010702-8/24172 (а.с.52-53), в якому заперечував проти задоволення позову. В обґрунтування зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як отримувач пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІ по лінії Національної поліції України. Подання документів для призначення (перерахунку) пенсій за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» здійснюється в порядку визначеному статтею 49 цього закону та Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правлінні Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007. З поданням про призначення пенсії від 11.09.2019 до Головного управління була надана довідка про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії, видана Головним управлінням Національної поліції в Луганські області № 715/111/22-2019 від 05.09.2019, інформації про розмір індексації ця довідка не містила. 24.07.2020 до головного управління надійшов запит від позивача щодо врахування індексації та було надано письмове пояснення листом від 06.08.2020 №1886-2206/М-01/8-1200/20, що нормами ст. 63 Закону № 2262 перерахунок призначеної пенсії здійснюється на підставі наданих додатково документів, зокрема, довідки про грошове забезпечення для призначення/перерахунку пенсії від уповноваженого структурного підрозділу. Відповідач вказав, що відповідно до вимог ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" індексація не підлягає врахуванню при перерахунку пенсії позивачу, так як така надбавка не має статусу щомісячних додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців. На підставі викладеного, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Також відповідач до канцелярії суду через відділ діловодства та обліку звернення громадян 20.11.2020 за вхідним реєстраційним номером 47499/2020 надав відзив на уточнену позовну заяву від 18.11.2020 № 1200-010702-8/25224 (а.с.82-84), в якому серед іншого вказав, що згідно пункту 7 Порядку №3-1, для призначення пенсії за вислугу років подається довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби. Позивача звільнено з військової служби 02.09.2019. Таким чином цей період складає з 01 вересня 2017 року - 31 серпня 2019 року (останні 24 місяці підряд перед місяцем звільнення зі служби). Довідка від 20.10.2020 №867/111/22-2020 містить інший період ніж 24 місяці підряд перед місяцем звільнення зі служби, тому не може бути врахована для обчислення пенсії. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 19.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі, призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.38-39).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 04 квітня 2016 року (а.с.10,11,13).
З трудової книжки позивача серії НОМЕР_3 вбачається, що з 12.08.1995 по 06.11.2015 ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справи України, з 07.11.2015 по 02.09.2019 проходив службу в Національній поліції України (а.с.14).
З 03.09.2019 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як отримувач пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІ по лінії Національної поліції України та при обчисленні пенсії відповідачем були враховані та види грошового забезпечення позивача:
-посадовий оклад – 2950,00 грн;
-оклад за військове звання – 2000,00 грн;
-процентна надбавка за вислугу років 45% - 2227,50 грн;
-середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці – 6566,06,
-у т.ч.: надбавка за специфічні умови проходження служби 60% та премія 16,49 %. (а.с.58).
23.07.2020 позивач звернувся до ГУНП в Луганській області із запитом, в якому просив надіслати копію грошового атестату із зазначенням видів грошового забезпечення, які отримував перед звільненням, довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подано для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та довідку про нараховану та сплачену індексацію відповідно до Закону України від 03.07.1991 № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення індексації» за 24 останні календарні місці служби підряд перед звільненням (а.с.18).
На запит від 23.07.2020 ГУНП в Луганській області надало відповідь від 22.08.2020 разом із довідкою про суму нарахованої та сплаченої індексації від 21.08.2020 №649/111/22-2020 (а.с.19,20).
Згідно вказаної довідки позивачу з грудня 2017 року по серпень 2019 року виплачувалась індексація, загальний розмір якої за вказаний період становить 13515,35 грн.
04.09.2020 позивач в порядку статті 63 Закону №2262 звернувся до відповідача з заявою, в якій просив провести перерахунок призначеної йому пенсії з урахуванням сум індексації, нарахованої та фактично виплаченої відповідно до Закону України від 03.07.1991 № 1282-Х-ІІ «Про індексацію грошових доходів населення» та ч.5 ст.94 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII, відомості про яку надано ГУНП в Луганській області в формі довідки від 21.08.2020 № 649/111/22-2020 (а.с.25-26).
Відповідачем надано відповідь від 28.09.2020 №2251-2616/М-01/8-1200/20, в якій зазначив, що перерахунок призначеної пенсії здійснюється у зв`язку зі зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення на підставі наданих додаткових документів від уповноваженого структурного підрозділу, в яких зазначено зміни грошового забезпечення для перерахунку пенсії до відповідних органів що призначають пенсії. Довідка про зміну щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від уповноваженого структурного підрозділу Національної поліції України не надходила, а тому пенсію обчислено з урахуванням вимог чинного законодавства (а.с.27).
Судом також встановлено, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 23.07.2020 по справі №360/2539/20 ГУНП в Луганській області нарахувало та виплатило ОСОБА_1 за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 індексацію грошового забезпечення позивача, яка становить 3375,17 грн, що підтверджується довідкою ГУНП в Луганській області від 20.10.2020 №867/111/22-2020 (а.с.48).
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії згідно додатково наданих документів для перерахунку пенсії, які дають право на підвищення пенсії, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовані вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Визначальним при розгляді даної справи є з`ясування питання чи відноситься індексація, яку позивач отримував протягом 24 останніх календарних місяців служби підряд перед звільненням до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які необхідно враховувати при призначенні/перерахунку пенсії особам, що проходили службу в лавах Національної поліції.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює спірні правовідносини є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі – Закон № 2262), який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (далі - Порядок №393) передбачено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням (пункт 7 Порядку №393).
Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
При цьому, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 № 2017-ІІІ (далі - Закон № 2017-ІІІ) визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина 2 статті 19 Закону № 2017-ІІІ).
Частиною 5 статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 року № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII) передбачено, що грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі по тексту - Закон № 1282-ХІІ).
Згідно статті 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 цього Закону№ 1282-ХІІ передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення поліцейських, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 94 Закону № 580-VIII містить відсилочну норму, суд дійшов висновку, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону № 2262-ХІІ.
Статтею 6 Закону №1282-ХІІ встановлено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Згідно зі статтею 4 вказаного Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Пунктом 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17 липня 2003 року № 1078, передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Слід зазначити, що правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.
Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону № 2262-ХІІ та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та якими імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону № 2017-ІІІ, Закону № 1282-ХІІ та Порядку № 1078.
Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення поліцейського для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених зі служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Такий висновок не суперечить правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленої в постанові від 6 лютого 2019 року у справі №522/2738/17, оскільки Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові від 10 березня 2015 року (справа №21-70а15) щодо наявності підстав для включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сформулювала критерії включення до нього саме тих складових, які передбачені Законом №2262-ХІІ.
Разом з тим, питання включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманої індексації грошового забезпечення, не було предметом розгляду Великою Палатою Верховного Суду у справі №522/2738/17.
Таке питання було розглянуто Верховним Судом у складі суддів Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у справі №638/9697/17, який виклав правову позицію з цього приводу у постанові від 03.04.2019.
Висновки суду по даній справі повністю узгоджуються з вказаною правовою позицією Верховного Суду.
Відповідно до частин 1,2 статті 63 Закону №2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Аналіз вказаної норми свідчить про те, що перерахунок відбувається лише при наявності такого права.
Відповідно до п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи, зокрема, грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
Судом встановлено, що період - останні 24 місяці підряд перед місяцем звільнення зі служби позивача становить з вересня 2017 року по серпень 2019 року.
За час служби в поліції позивачу була виплачена індексація грошового забезпечення з грудня 2017 року по серпень 2019 року у розмірі 13515,35 грн, що підтверджується довідкою Головного управління Національної поліції в Луганській області від 21.08.2020 № 649/111/22-2020 (а.с.20). За період з вересня 2017 року по жовтень 2017 року індексація грошового забезпечення була нарахована та виплачена Головним управлінням Національної поліції в Луганській області за рішенням суду, що також підтверджується довідкою Головного управління Національної поліції в Луганській області від 20.10.2020 № 867/111/22-2020 (а.с.48).
Таким чином, грошове забезпечення позивача за період з вересня 2017 року по серпень 2019 року було проіндексовано, а тому індексація за вказаний період має бути врахована у складі грошового забезпечення поліцейського для розрахунку пенсії за вислугу років, як наслідок позивач має право на перерахунок пенсії з урахування суми індексації отриманої ним за вказаний період.
Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Отже підсумовуючи вище викладені висновки, з метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об`єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім і необхідним (ефективним) та визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови у проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії з 03.09.2019 згідно додатково наданих документів для перерахунку пенсії та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Луганській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії з урахуванням індексації за період з вересня 2017 року по серпень 2019 року згідно довідок Головного управління Національної поліції в Луганській області від 21.08.2020 № 649/111/22-2020 та від 20.10.2020 № 867/111/22-2020, починаючи з 03.09.2019, з урахуванням раніше сплачених сум пенсії.
Посилання відповідача на те, що стаття 63 Закону №2262 передбачає перерахунок пенсії лише на підставі наданих додатково документів від уповноваженого структурного підрозділу, в яких зазначено зміни грошового забезпечення для перерахунку пенсії, є неприйнятними з огляду на наступне.
Суд вже цитував раніше статтю 63 Закону №2262, яка не містить в собі безальтернативної підстави для перерахунку пенсії, навпаки в ній визначені такі підстави, як подача додаткових документів самим пенсіонером на час перерахунку, а також у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Таким чином, оскільки Закон №2262 чітко вказує на те, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку, суд дійшов висновку про те, що пенсіонер має право самостійно звернутись до органу Пенсійного фонду з заявою про перерахунок пенсії та надати додаткові документами. При цьому законодавець не встановив, які саме додаткові документи повинен надати пенсіонер. У зв`язку з цим довідки Головного управління Національної поліції в Луганській області від 21.08.2020 за № 649/111/22-2020 та від 20.10.2020 № 867/111/22-2020 є належними документами, що підтверджує право позивача на перерахунок.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. "Руїз Торія проти Іспанії" (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вони не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з меж та підстав заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню з обранням належного способу захисту порушених прав позивача.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в сумі 840,80 грн, що підтверджено квитанцією №8 від 12.10.2020 (а.с.36).
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на зазначене та згідно із статтею 139 КАС України вказані судові витрати позивача підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2,5,77,90,139,241-245, 255, 295, п.15.5 Розділу VІІ Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови у проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії з 03.09.2019 згідно додатково наданих документів для перерахунку пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ: 21782461, 93404, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Шевченка, буд.9) провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікацій код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) призначеної пенсії з урахуванням індексації за період з вересня 2017 року по серпень 2019 року згідно довідок Головного управління Національної поліції в Луганській області від 21.08.2020 № 649/111/22-2020 та від 20.10.2020 №867/111/22-2020, починаючи з 03.09.2019.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ: 21782461, 93404, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Шевченка, буд.9) виплатити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікацій код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) різницю з урахуванням сплачених сум пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікацій код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9, код ЄДРПОУ: 21782461) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Басова