
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" грудня 2020 р. справа № 300/2396/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого - судді Гундяка В.Д., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зобов`язання до вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
18.09.2020 року ОСОБА_1 (надалі – позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі - відповідач) про зобов`язання до вчинення дій.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.09.2020 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно, на переконання позивача, в порушення вимог ст.41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» при призначенні їй пенсії за віком не враховано для обчислення пенсії заробітну плату за період з 01.01.2002 по 22.09.2002 згідно довідок, виданих ВАТ «Івано-Франківський лісокомбінат» від 02.02.2009 за №25 та від 19.05.2009 за №95. За таких обставин ОСОБА_1 просила суд поновити її порушене право на належний соціальний захист шляхом зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 07.04.2020 року.
13.10.2020 від Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області надійшов відзив на адміністративний позов за №0900-0802-8/18812 від 08.10.2020 року. У відзиві представник відповідача зазначив, що згідно частини 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Також вказав, що за спірний період заробітна плата врахована виключно на підставі індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5, адже починаючи з 01.07.2000 обчислення страхового стажу проводиться на підставі даних системи персоніфікованого обліку, що містять щомісячні відомості про сплату (або несплату) страхових внесків. Таким чином, на думку відповідача, відсутні законні підстави для врахування заробітної плати ОСОБА_1 , відображеної у довідках, які надані позивачем.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши наявні письмові докази, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних мотивів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до дослідженої судом архівної довідки, виданої ВАТ «Івано-Франківський лісокомбінат» від 02.02.2009 за №25, сума заробітної плати позивача для обчислення пенсії з розшифруванням за період з січня 2002 року по вересень 2002 року становить 3453,42 грн., у тому числі заробітна плата за: січень - 300 грн., лютий - 300 грн., березень - 300 грн., квітень - 300 грн., травень - 300 грн., червень - 300 грн., липень - 300 грн., серпень - 300 грн., вересень – 1053,42 грн. На всі виплати нараховані страхові внески (єдиний внесок).
Зазначена інформація також підтверджується довідкою про заробітну плату для обчислення пенсії виданою ВАТ «Івано-Франківський лісокомбінат» від 19.05.2009 за №95 (додаток №5) та індивідуальними відомостями про застраховану особу ОСОБА_1 (форма «ІНДАНІ»).
Відповідно до записів №22-23 трудової книжки ОСОБА_1 , у період з 10.03.1997 по 22.09.2002 позивач працювала головним бухгалтером ВАТ «Івано-Франківський лісокомбінат».
Як вбачається з матеріалів справи, 07.04.2020 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою, в якій просила здійснити перерахунок її заробітку для обчислення пенсії на підставі архівної довідки, виданої ВАТ «Івано-Франківський лісокомбінат» від 02.02.2009 за №25 та довідки про заробітну плату, виданої ВАТ «Івано-Франківський лісокомбінат» від 19.05.2009 за №95, якими підтверджується сплата страхових внесків за період 01.01.2002 по 22.09.2020 року.
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом відмовило позивачу у зарахуванні заробітної плати (доходу) для обчислення її пенсії згідно вищевказаних довідок про заробітну плату та зазначило про можливість оскарження даної відмови до суду.
Позивач вважаючи вищевказану відмову відповідача протиправною та такою, що порушує її право на належне пенсійне забезпечення, звернулася до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення дії чи конкретної події, обставини і врегулювання відповідних правовідносин.
Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 98 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що перерахунок пенсії провадиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (надалі – Закон №1058-IV).
Частиною 1 статті 24 Закону №1058-ІV встановлено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з частиною 2 статті 27 Закону №1058-ІV за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії та виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії передбачено статтями 40, 41 Закону №1058-ІV.
Абзацом 4 частини 1 статті 40 Закону №1058-ІV встановлено, що для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абзац 5 частини 1 статті 40 Закону №1058-ІV).
Одночасно пунктом 2 частини 1 статті 41 Закону №1058-ІV передбачено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (надалі – Порядок №22-1), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846.
За змістом підпункту 3 пункту 2.1 Порядку №22-1 для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року.
Відповідно до пункту 3.3. розділу ІІІ Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, надає: роз`яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності - бланки документів; допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу І цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.
Пунктом 4.2 розділу ІV Порядку №22-1 передбачено, що орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
За змістом пунктів 4.1, 4.3. розділу ІV Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії при зверненні особи з відповідною заявою. Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Пунктом 2.10 Порядку № 22-1 від 25.11.2005 передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Суд зазначає, що згідно довідок, виданих ВАТ «Івано-Франківський лісокомбінат» від 02.02.2009 за №25 та від 19.05.2009 за №95 страхові внески за спірний період сплачені.
Однак, ОСОБА_1 не враховано заробітну плату за період з січня по вересень 2002 року з підстав відсутності даних в системі персоніфікованого обліку відомостей про її нарахування, що на переконання суду є протиправним, оскільки позивач не може нести відповідальність за дії страхувальника щодо неподання звітності чи несплату утриманих внесків до органів ПФУ. Відтак незарахування заробітної плати за спірний період при призначенні пенсії порушило конституційне право ОСОБА_1 на пенсійне забезпечення.
Враховуючи вищевикладене, на переконання суду, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області слід зобов`язати зарахувати ОСОБА_1 заробітну плату, отриману за період з січня по вересень 2002 року, для обчислення пенсії та здійснити перерахунок пенсії позивача з 07.04.2020 року.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Документально підтвердженими судовими витратами в даній справі є витрати позивача на сплату судового збору в розмірі 840,80 грн. згідно квитанції за №0.0.1834352458.1 від 14.09.2020 року.
Відповідно до положень частини 1 ст.139 КАС України на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області підлягає стягненню сплачений судовий збір в розмірі 840,80 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
позов задовольнити повністю.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести з 07.04.2020 перерахунок пенсії ОСОБА_1 із врахуванням заробітної плати за період з січня по вересень 2002 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп. судових витрат зі сплати судового збору.
Згідно ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників справи:
позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ;
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ,76018.
Суддя /підпис/ Гундяк В.Д.