
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" грудня 2020 р. справа № 300/843/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, відповідно до змісту якого просить: визнати протиправною відмову в нарахуванні і виплаті пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» з 03.06.2019 згідно середніх розмірів заробітної плати відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, за відповідною посадою за останнім місцем роботи на державній службі, тобто за травень 2019 року; зобов`язати здійснити нарахування та виплату пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» з 03.06.2019 згідно середніх розмірів заробітної плати за останнім місцем роботи на державній службі за травень 2019 року, згідно абзацу 6 пункту 4 Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, за даними, зазначеними в довідках № 82, 83 від 20.12.2019 та № 1 від 02.01.2020.
Івано-Франківський окружний адміністративний суд відкрив провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно рішення відповідача № 926200162454 від 23.12.2019 на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.08.2019 у справі №300/1509/19, яке набрало чинності 13.11.2019, ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 03.06.2019 в зв`язку із переведенням на пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу». При цьому, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провело нарахування пенсії позивачу по інвалідності виходячи із довідок № 82, № 84 від 20.12.2019, але виключно на підставі усереднених даних про заробітну плату за період травень 2016 - травень 2019 (37 календарних місяців), хоча на думку позивача відповідач повинен був провести такий обрахунок і в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за травень 2019, врахувавши при цьому довідки № 82, № 83 від 20.12.2019 та № 1 від 02.01.2020, і обрати для позивача найбільш оптимальний варіант. Позивач вважає, що не провівши розрахунок пенсії згідно середніх розмірів заробітної плати відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, за відповідною (прирівняною) посадою за останнім місцем роботи на державній службі, тобто за травень 2019 року, відповідачем допущено порушення абзацу 6 пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», хоча при зверненні до відповідача із заявою від 03.06.2019 про переведення на пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу», ним було долучено довідку №7146/02-К від 31.05.2019 про заробітну плату за травень 2019 року. Сверджує, що 08.01.2020 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, подавши до заяви довідку №1 від 02.01.2020 за травень 2019, виданої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області. Проте, відповідачем відмовлено у проведені такого перерахунку, без надання будь-яких пояснень. Вважає відмову відповідача у проведенні з 03.06.2019 розрахунку пенсії по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу» на підставі середніх розмірів заробітної плати державного службовця за відповідною посадою за травень 2019 протиправною та просить суд задовольнити позовні вимоги.
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, в якому просить суд в задоволенні позову відмовити. Стверджує, що ОСОБА_1 на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.08.2019 у справі №300/1509/19 призначено пенсію по другій групі інвалідності у відповідності до Закону №889-VІІІ та Порядку № 622, як особі, яка станом на 01.05.2016 працювала на посадах державної служби та мала не менше 10 років стажу державної служби. Вважає, що абзац 6 пункту 4 Порядку №622 застосовується для осіб, яким пенсія державного службовця не призначена і які станом на 01.05.2016 не працювали та мали необхідний стаж державної служби 20 років. Дія зазначеного абзацу не може бути застосована для позивача, оскільки відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 пенсія державного службовця виплачується за умови звільнення з державної служби. Зазначає, що ОСОБА_1 з посади начальника Калуського об`єднаного управління Пенсійного фонду України було звільнено 31.05.2019, відповідно право на призначення пенсії державного службовця він набув 01.06.2019, та 03.06.2019 звернувся із заявою про призначення пенсії державного службовця, відтак, позивач на момент звернення за призначенням пенсії державного службовця не перебував на державній службі у розумінні абзацу 6 пункту 4 Порядку № 622.
Правом подання відповіді на відзив позивач не скористався.
Процесуальні строки в цій справі продовжені в силу дії пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
З 17.08.2020 по 29.09.2020 головуючий суддя у справі перебувала у щорічній відпустці.
Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надходило. У відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, суд встановив наступне.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.08.2019 у справі №300/1509/19, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.11.2019, визнано протиправним та скасовано рішення Калуського відділу з питань призначення та перерахунку пенсії №6 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про відмову у переведенні пенсії від 10.06.2019 за №35. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови позивачу у переведенні з виду пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на вид пенсії по інвалідності відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 03.06.2019 призначити позивачу та здійснити нарахування й виплату пенсії по інвалідності відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16.12.1993 (а.с.15).
23.12.2019 відповідачем прийнято рішення №926200162454 про перерахунок пенсії позивачу у зв`язку з переходом з виду на вид по інвалідності 2 групи відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» (а.с.24).
08.01.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, вид перерахунку – збільшення зарплати (пенсії за спецзаконами) з 03.06.2019, подавши до неї довідку про заробітну плату № 1 від 02.01.2020 за травень 2019 Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.
За результатами розгляду заяви від 08.01.2020, відповідач листом від 16.01.2020 №119 відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії відповідно до довідки про заробітну плату за №1 від 02.01.2020 згідно до Закону України «Про державну службу» (а.с.23).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 10 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10 грудня 2015 року, який набрав чинності з 01 травня 2016 року, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р.,№ 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Пунктом 12 вказаного розділу встановлено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Право ОСОБА_1 на призначення, нарахування та виплату пенсії по інвалідності відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» встановлено рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.08.2019 у справі №300/1509/19 і в силу статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України доказуванню не підлягає.
Частиною першою статті 37 Закону України "Про державну службу" від 19 грудня 1993 року №3723-ХІІ (надалі також - Закон № 3723-ХІІ) визначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Згідно із частиною 9 статті 37 Закону №3723-XII, пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною 1 цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону №1058-IV особам, визнаним інвалідами І або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно цього Закону, призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.
Відповідно до частини 6 цієї статті визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Як зазначає позивач, і не заперечує відповідач, станом на дату звільнення позивача з державної служби (31.05.2019) його стаж державної служби становить 21 рік 28 днів. На дату звернення до відповідача 03.06.2019 із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" позивач досягнув 62 років, тобто пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", та мав загальний стаж 42 роки 7 місяців 20 днів.
Пунктом 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 (надалі також – Порядок №622) визначено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби;
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
17.01.2017 правлінням Пенсійного фонду України затверджено постанову №1-3 Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048, якою затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу», а саме:
форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Отже, для визначення розміру виплат для обчислення пенсії із врахуванням абзацу 6 пункту 4 Порядку № 622, нормативним актом визначена форма довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Судом встановлено, що до заяви від 03.06.2019 про перехід на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» ОСОБА_1 надав довідку від 31.05.2019 за №7146/02-к про нараховану йому заробітну плату за травень 2019 року, яка не відповідає змісту та формі, встановленій постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 (а.с.19).
Разом з цим, в грудні 2019 року, до прийняття Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області рішення від №926200162454 від 23.12.2019 про здійснення позивачу перерахунку пенсії - перехід з виду на вид по інвалідності 2 групи відповідно до вимог Закону України «Про державну службу», відповідачу надано видані ОСОБА_1 довідки, що відповідають формі, встановленій постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3, а саме: довідку №84 від 20.12.2019 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); довідку №82 від 20.12.2019 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); довідку №83 від 20.12.2019 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Суд звертає увагу, що за змістом пункту 4 Порядку №622 умовами визначення пенсії державного службовця із врахуванням норм абзацу 6 пункту 4 цього Порядку є:
-висловлене особою бажання здійснення розрахунку пенсійних виплат із застосуванням абзацу 6 пункту 4 Порядку №622;
-наявність не меньше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців;
-особа на час виходу на пенсію не перебуває на державній службі.
Отже, доводи відповідача, про те, що абзац 6 пункту 4 Порядку №622 застосовується до осіб, які не працювали і мали необхідний стаж державної служби 20 років саме станом на 01.05.2016 є безпідставними внаслідок помилкового трактування правових норм.
Позивач звільнений з державної служби 31.05.2019, а звернувся до органу пенсійного фонду із заявою про перехід на пенсію по інвалідності згідно із Законом України «Про державну службу» 03.06.2019.
Таким чином, позивач звернувся до відповідача із заявою про переведення його на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" після звільнення з державної служби, тобто як особа, яка на день звернення за призначенням пенсії не займає посаду державної служби.
Суд стверджує, що оскільки ОСОБА_1 має більше 20-ти років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, і на час звернення до відповідача із заявою від 03.06.2019 - не перебував на державній службі, то він має право на перерахунок його пенсії із застосуванням абзацу 6 пункту 4 цього Порядку №622.
За змістом пункту 4 Порядку №622, особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, пенсія державного службовця призначається в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби, а розмір інших виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, у разі коли в особи станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців; матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
Однак, якщо особа має не менше як 20 років стажу державної служби і на час виходу на пенсію не перебуває на державній службі, за її бажанням, розмір цих інших виплат (виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років, а також розмір матеріальної допомоги та виплат, які нараховуються за період, який перевищує календарний місяць) визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Отже, у випадку позивача, нарахування йому пенсії державного службовця у відповідності до пункту 4 Порядку №622 повинна здійснюватись із врахуванням даних, зазначених в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) - довідка №84 від 20.12.2019, та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за календарні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року - довідка №82 від 20.12.2019, або, за його бажанням, із врахуванням даних, зазначених в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) - довідка №84 від 20.12.2019, та довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби – довідка №83 від 20.12.2019.
Як зазначає позивач, та не заперечує відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провело нарахування пенсії позивачу по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» виходячи із довідок від 20.12.2019 за №82 (про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та №84 (про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, на підставі усереднених даних про за період травень 2016 - травень 2019 (37 календарних місяців).
Разом з цим, позивачем не надано суду доказів доведення до відома відповідача свого волевиявлення щодо розрахунку пенсії із врахуванням норм абзацу 6 пункту 4 Порядку №622 при зверненні до відповідача із заявою від 03.06.2019 або перерахунку пенсії 23.12.2019 у зв`язку з переходом з виду на вид, та із заявою від 08.01.2020, такі докази в матеріалах справи відсутні.
08.01.2020 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, за видом перерахунку – збільшення зарплати (пенсії за спецзаконами), до якої долучив довідку №1 від 02.01.2020 про складові його заробітної плати за травень 2019 року.
За змістом вказаної довідки №1 від 02.01.2020, вона видана ОСОБА_1 , який займав посаду начальника Калуського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, і його складові заробітної плати за травень 2019 року становлять разом 62595,00 грн., а саме: оклад - 5461,82 грн., надбавка за ранг – 509,09 грн., надбавка за вислугу років – 2730,91 грн., надбавка за інтенсивність праці – 4369,46 грн., премія щомісячна 1638,55 грн., відпустка – 5805,40 грн., компенсація за невикористану відпустку – 8586,57 грн., грошова допомога – 16746,60 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань – 16746,60 грн.; на всі види оплати праці, включені в довідку, нарахований єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування; довідка видана на підставі платіжних відомостей про нараховану та сплачену заробітну плату за травень 2019 року (зворот а.с.20).
Таким чином, вказана довідка містить інформацію щодо здійснених всіх виплат у травні 2019 року самому ОСОБА_1 та не відповідає змісту абзацу 6 пункту 4 цього Порядку №622 та формі, встановленій постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3.
В той же час, відповідно до змісту довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, №83 від 20.12.2019, видана ОСОБА_1 , середні розміри надбавок, премій та інших виплат за травень 2019 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, становили разом 8799,11 грн., а саме: надбавка за інтенсивність праці – 4369,46 грн., премія місячна – 1638,55 грн., інші виплати в частині, що відповідає календарному місяцю – 2791,1 грн.; на всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування; довідка видана на підставі особового рахунку про нараховану та сплачену заробітну плату за травень 2019 року (зворот а.с.19).
Позивач зазначає, що звернувся до відповідача із заявою від 08.01.2020 оскільки відповідач не провів розрахунок його пенсії державного службовця на підставі середніх розмірів заробітної плати за травень 2019 року.
При цьому суд звертає увагу, що згідно абзацу 6 пункту 4 Порядку № 622 в середніх розмірах визначаються не заробітна плата державного службовця за відповідною посадою за місяцем, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, а виплати, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, за винятком посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років, а також розмір матеріальної допомоги та виплат, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць і враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Вказані складові зазначаються у довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Отже, із змісту наявних в матеріалах справи доказів та змісту позовної заяви слідує, що позивач звертався до відповідача із вимогою здійснити перерахунок його пенсії по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу» саме із розрахунку середніх розмірів заробітної плати за травень 2019 року, тобто із врахуванням всіх видів оплати праці за травень 2019 року, в тому числі посадового окладу, надбавки за ранг та вислугу років, виплачених компенсації, грошової та матеріальної допомог, що суперечить абзацу 6 пункту 4 Порядку № 622.
Як встановлено судом, відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії згідно довідки за №1 від 02.01.2020 про заробітну плату.
У позовній заяві, позивач просить суд визнати протиправною відмову відповідача в нарахуванні і виплаті позивачу пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» з 03.06.2019 згідно середніх розмірів заробітної плати відносно визначених законодавством таких виплат за травень 2019 року та зобов`язати відповідача здійснити нарахування та виплату відповідної пенсії з 03.06.2019 згідно середніх розмірів заробітної плати за останнім місцем роботи на державній службі за травень 2019 року, згідно абзацу 6 пункту 4 Порядку № 622, за даними, зазначеними в довідках №82 від 20.12.2019, №83 від 20.12.2019 та №1 від 02.01.2020.
Таким чином, подана 08.01.2020 заява про перерахунок пенсії та заявлені позовні вимоги не відповідають визначеному пунктом 4 Порядку № 622 порядку призначення пенсії державним службовцям, в тому числі й абзацу 6 пункту 4 Порядку № 622.
Враховуючи наведене, з огляду на те, що довідка №1 від 02.01.2020 про складові заробітної плати ОСОБА_1 за травень 2019 року не відповідає змісту та формі, встановленій постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3, судом не встановлено звернення позивача до відповідача про перерахунок пенсії саме із врахуванням абзацу 6 пункту 4 Порядку № 622, і заявлені позовні вимоги про визнання протиправними дій та зобов`язання відповідача вчинити дії, не відповідають визначеному пунктом 4 Порядку №622 порядку призначення пенсії державним службовцям, беручи до уваги, що право обрання порядку нарахування пенсії державного службовця у відповідності до пункту 4 Порядку №622 належить виключно позивачу, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Підстав для розподілу судового збору судом не встановлено.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262, п.3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, (ідентифікаційний код 20551088, вул.С.Стрільців 15, м.Івано-Франківськ,76018)
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.