
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2020 року Справа № 200/6547/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіТурлакової Н.В. за участі секретаря судового засіданняЛукомського А.О. за участі: представника позивача представника відповідача Коваленко Д.П. Шибки О.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Дніпропетровської міської ради, третя особа без самостійних вимог: Дніпровська міська рада про визнання протиправною та скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська із позовною заявою до Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Дніпропетровської міської ради, третя особа без самостійних вимог: Дніпровська міська рада, в якій з урахуванням уточненого позову просить:
- скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення № 09/2901 від 29.01.2019 року, внесену начальником управління державного архітектурно-будівельного контролю ДМР Ратич Н.М. про притягнення до адміністративної відповідальності фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 за п.4 ч.2 ст.2 Закону України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності” та накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 69156 грн. – та закрити справу про адміністративне правопорушення.
Рішенням Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 08 липня 2019 року позов у справі № 200/6547/19 – задоволено.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 05 вересня 2019 року апеляційна скарга управління Державного архітектурно-будівельного контролю Дніпровської міської ради – задоволена частково. Рішення Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 08 липня 2019 року скасовано, справу направлено для розгляду за встановленою підсудністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
22 жовтня 2019 року адміністративна справа надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду та передана на розгляд судді Турлаковій Н.В.
Ухвалою суду від 28.10.2019 року позовну заяву прийнято до провадження та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою суду від 08.01.2020р. вказану справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 18.03.2020р. провадження по справі зупинено та ухвалою суду від 31.07.2020р. – поновлено.
Ухвалою суду від 21.09.2020р. в задоволенні клопотання Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Дніпровської міської ради про залишення позовної заяви без розгляду – відмовлено.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що постановою № 09/2901 про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності від 29.01.2019 року, начальник управління державного архітектурно-будівельного контролю ДМР Ратич Н.М., розглянувши матеріали справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності протокол від 15.01.2019 року, акт складений за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт, припис від 15.01.2019 року постановив визнати ФОП ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз. 2 п. 4 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накласти штраф у сумі 69156 грн.
Вважає оскаржувану постанову незаконною, оскільки перевірку було проведено з порушенням норм чинного законодавства України виходячи з того, що при проведенні перевірки працівниками Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Дніпровської міської ради не було достовірно встановлено, що саме ФОП ОСОБА_1 є замовником будівництва об`єкта містобудування за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки законом передбачена відповідальність саме замовником будівництва, яким може бути також фізична особа підприємець, а не взагалі відповідальність має нести фізична особа-підприємець. Також, вважає, що враховуючи відсутність належних доказів використання саме ФОП ОСОБА_1 не прийнятого в експлуатацію будівництва об`єкта містобудування за адресою: АДРЕСА_1 , відсутні підстави притягнення його до відповідальності. Крім цього відповідачем не надано доказів дотримання вимог Порядку накладення штрафів з правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995 року № 244 в оскаржуваній постанові відсутні відомості її вручення ОСОБА_1 або про відмову в отриманні. Крім того, позивачу не було вручено оскаржувану постанову, про що свідчить графа «примірник постанови надіслано поштою», в якому відмітка про надіслання позивачу оскаржуваної постанови відсутня. Вважає, що в порушення статті 268 КУпАП постанова № 09/2901 від 29.01.2019 року була винесена за відсутності ОСОБА_1 , а тому відповідачем не було дотримано належної процедури притягнення позивача до відповідальності, оскільки позивача не було повідомлено про день, час та місце розгляду справи, чим позбавлено можливості надавати письмові пояснення, зауваження або заперечення до акту перевірки, щодо змісту протоколу, приймати участь у розгляді справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позов, в якому просили відмовити в повному обсязі в задоволенні адміністративного позову, посилаючись на те, що при винесенні постанови про притягнення фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до відповідальності відповідно до Закону України «Про відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності» Управлінням Державного архітектурно-будівельного контролю Дніпровської міської ради не застосовувалось жодної з норм Кодексу України про адміністративні правопорушення. Юридичні особи та фізичні особи-підприємці несуть фінансову відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності відповідно до Закону України «Про відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності» від 14.10.1994 року № 208/94-ВР. Підставою для проведення позапланової перевірки був лист Дніпровської міської ради від 22.12.2018 року № 4/20-1753. Про проведення позапланової перевірки було видано наказ Управління від 08.01.2019 року за № 15п та виписано направлення від 09.01.2019 року за № 0006. У посадових осіб управління при проведенні позапланової перевірки було належним чином оформлене направлення на проведення позапланової перевірки. Під час проведення позапланового заходу було встановлено, що фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , експлуатується будівля, яка не має відповідних документів, що дають право на експлуатацію даного об`єкта, що є порушенням ч. 8 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». На сьогоднішній день в Реєстрі дозвільних документів Державної архітектурно-будівельної інспекції України відсутня інформація щодо введення в експлуатацію вищевказаного об`єкта будівництва. Таким чином, об`єкт будівництва за адресою: АДРЕСА_1 експлуатується на даний час в порушення норм законодавства у сфері містобудівної діяльності будівельних норм, стандартів і правил. Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна власником будівлі за адресою: АДРЕСА_1 є ОСОБА_1 в розмірі частки 1. На підставі вищевикладеного, документи, які складаються за результатами позапланової перевірки вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, були складені на ім`я ОСОБА_1 , як на суб`єкта будівництва власника майна, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 .
Крім цього відповідач вказує на те, що присутність під час позапланової перевірки є правом позивача, а не його обов`язком. За результатами перевірки були складені: акт, складений за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт № 00000000016, протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 15.01.2019 року, припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 15.01.2019 року, де зазначені порушення у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, зокрема: фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 експлуатується не прийнятий в експлуатацію об`єкт містобудування. Який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , що є порушенням ч. 8 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п. 12 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 461. Складені документи за результатами проведення вищевказаної позапланової перевірки направлялися позивачеві засобами поштового зв`язку, про що свідчать розрахункові документи про направлення поштових відправлень. А відтак позивач був належним чином повідомлений про місце, дату та час розгляду справи за порушення у сфері містобудівної діяльності. Таким чином, в управлінні були наявні підстави для притягнення фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до відповідальності за вчинення правопорушення у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил. При цьому відповідач зазначає, що ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем і постановою № 09/2901 його було притягнуто до відповідальності саме як ФОП, а відтак в даному випадку не можуть бути застосовані положення КУпАП. Порядок оформлення штрафів за порушення у сфері містобудівної діяльності юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців затверджено Постановою КМУ від 06.04.1995 року № 244. Пунктом 3 цього Порядку закріплено: у разі відмови суб`єкта містобудування в отриманні документів (протокол, постанова та документи, які підтверджують факт правопорушення), які є підставою для притягнення його до відповідальності, документи надсилаються суб`єкту містобудування рекомендованим листом з повідомленням. Належним підтвердженням факту надіслання документів є розрахунковий документ відділення поштового зв`язку щодо оплати послуг з доставки рекомендованої поштової кореспонденції. Пунктом 17 цього Порядку визначено, що неприбуття суб`єкта містобудування у зазначений час і місце не перешкоджає розгляду справи.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував.
Представник третьої особи у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином.
Заслухавши представника позивача та представника відповідача, дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить наступних висновків.
Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 31.01.2019р., будівля за адресою: АДРЕСА_1 власником земельної ділянки (кадастровий номер 1210100000:01:0270:0004, площею 0,0472 га) та будівлі за адресою: АДРЕСА_1 , (нежитлова будівля-автомийка) є ОСОБА_1 .
22.12.2018р. Дніпровська міська рада звернулась до начальника Управління державного архітектурно-будівельного контролю Дніпровської міської ради з листом №4/20-1753, в якому просила провести перевірки дотримання суб`єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт, про що скласти відповідні акти перевірок, та у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, скласти протоколи та приписи про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності про зупинення підготовчих та/або будівельних робіт на об`єктах будівництва з додатком.
Про проведення позапланової перевірки було видано наказ Управління державного архітектурно-будівельного контролю Дніпровської міської ради від 08 січня 2019 р. № 15п та виписано направлення від 09 січня 2019 р. за № 0006, копії яких містяться в матеріалах справи.
Згідно копії наказу Управління державного архітектурно-будівельного контролю Дніпровської міської ради № 15п від 08.01.2019 року «Про проведення позапланової перевірки на об`єкті містобудування, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норма, стандартів і правил на підставі звернення Дніпровської міської ради від 22.12.2018 року № 4/20-1753, керуючись п.6 ч.1 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», абз. 8 п 7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ від 23.05.2011 року № 553, наказано провести позапланову перевірку на об`єкті містобудування, що розташований за адресою: м. Дніпро, вул. Юр`ївська, 16, щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил. Доручено проведення позапланової перевірки на об`єкті містобудування, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 головному спеціалісту-інспектору управління державного архітектурно-будівельного контролю Дніпровської міської ради Шульзі Андрію Івановичу. Строк проведення позапланової перевірки на об`єкті містобудування, що розташований за адресою: м. Дніпро, вул. Юр`ївська, 16 встановити 10 робочих днів, з 09 січня по 22 січня 2019 року, включно.
Відповідно до копії направлення для проведення планового (позапланового) заходу № 0006 від 09.01.2019 року направляється головний спеціаліст-інспектор управління державного архітектурно-будівельного контролю Дніпровської міської ради Шульга Андрій Іванович для здійснення позапланової перевірки на об`єкті містобудування, що розташований за адресою: м. Дніпро, вул. Юрївська, 16, щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на підставі наказу від 08.01.2019 року та звернення ДМР від 22.12.2018 року. Строк дії направлення з 09 січня до 22 січня 2019 року, включно.
У період з 09.01.2019 по 15.01.2019 Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Дніпровської міської ради було проведено перевірку ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 . За результатами перевірки відповідачем було складено акт №00000000016, в якому зазначено, що ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , експлуатується нежитлова будівля-автомийка, яка не має відповідних документів, що дають право на експлуатацію даного об`єкта, що є порушенням частини 8 статті 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". В Реєстрі дозвільних документів Державної архітектурно-будівельної інспекції України відсутня інформація щодо введення в експлуатацію вищевказаного об`єкту будівництва. Таким чином, об`єкт будівництва за адресою: АДРЕСА_1 , експлуатується в порушення норм законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил.
Документи, які складені за результатами перевірки щодо додержання вимог законодавства в сфері містобудівної діяльності, були складені на ім`я ОСОБА_1 , як на суб`єкта будівництва - власника майна, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 .
Крім акта відповідачем було складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 15.01.2019, а також припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 15.01.2019, де зазначені порушення у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, зокрема: ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 , експлуатується нежитлова будівля - автомийка, яка не має відповідних документів, що дають право на експлуатацію даного об`єкта, в порушення частини 8 статті 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", пункту 12 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 461.
Так, згідно протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 15.01.2019 року видно, що головним спеціалістом-інспектором управління державного архітектурно-будівельного контролю Дніпровської міської ради Шульгою Андрієм Івановичем відповідно до статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» складено цей протокол стосовно фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , який проживає у АДРЕСА_3 про те, що за результатами позапланової перевірки, проведеної на об`єкті містобудування, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 виявлено порушення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 експлуатується не прийняті в експлуатацію об`єкти містобудування, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , що є порушенням ч. 8 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п. 12 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженого постановою КМУ від 13.04.2011 року № 461. Розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності відбудеться о 11:20 годині 29.01.2019 року у приміщенні управління державного архітектурно-будівельного контролю Дніпровської міської ради за адресою: 49000, м. Дніпро, вул. Січеславська Набережна, 29-А. Другий примірник протоколу відправлено поштою № 4900068640054.
Згідно копії припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 15.01.2019 року з метою усунення виявлених порушень від ФОП ОСОБА_1 вимагають з 15.01.2019 року припинити експлуатацію об`єкта містобудування, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 до прийняття його в експлуатацію. Про виконання припису вимагають повідомити управління державного архітектурно-будівельного контролю Дніпровської міської ради до 16.02.2019 року. Примірник припису надіслано поштою.
Вказаний припис від 15.01.2019 року фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 оскаржено в судовому порядку та постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 24.06.2020р. по справі №160/8493/19 адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - задоволено. Визнано протиправним та скасовано Припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, винесений Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Дніпровської міської ради 15 січня 2019р.
Згідно копії постанови №09/2901 від 29.01.2019 року, фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_3 експлуатується не прийнятий в експлуатацію об`єкт містобудування, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , чим порушив ч. 8 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п. 12 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 461. На підставі поданих документів і матеріалів та заслухавши осіб, які брали участь у розгляді справи: начальника юридичного відділу управління державного архітектурно-будівельного контролю Дніпровської міської ради Шибки О.С., головного спеціаліста-інспектора управління державного архітектурно-будівельного контролю Дніпровської міської ради Шульги А.І., керуючись Законом України «Про відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності» постановлено визнати фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз. 2 п. 4 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності», та накласти штраф в сумі 69156 грн.
При цьому з наданої позивачем копії постанови видно, що графа «Примірник постанови одержав» та графа «Примірник постанови надіслано поштою» залишилися не заповненими, а відтак не містять посилань на дату їх вручення особі, яка була притягнута до відповідальності (т.1 а.с.21).
Правовідносини у сфері містобудівної діяльності регулюються Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Законом України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», а повноваження органів нагляду (контролю) за додержанням суб`єктами містобудування законодавства у сфері містобудівної діяльності встановлені Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011р. №553, у редакції, чинній на момент проведення перевірки січень 2019р. (далі Порядок №553) та Порядком накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995р. №244 (далі Порядок №244).
Згідно з частиною 1 статті 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (тут і далі - у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об`єктах, що належать до I-III категорій складності, підключення об`єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.
За змістом частини 8 статті 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» експлуатація закінчених будівництвом об`єктів, не прийнятих (якщо таке прийняття передбачено законодавством) в експлуатацію, забороняється.
Так, у відповідності до вимог ч.1 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт визначає вищенаведений Порядок №553.
Згідно з пунктом 2 наведеного Порядку №553, у редакції, чинній на момент проведення перевірки, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням: 1) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об`єктів містобудування, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції; 2) порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт (далі - загальні та (або) спеціальні журнали), виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи; 3) інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об`єкта будівництва.
Відповідно до вимог пункту 5 Порядку №553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
За приписами пунктів 7-9 Порядку №553 встановлено, що підставою для проведення позапланової перевірки є, зокрема, звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб`єктом містобудування вимог містобудівної діяльності.
Під час проведення позапланової перевірки посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю зобов`язана пред`явити службове посвідчення та надати копію направлення для проведення позапланової перевірки.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб`єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об`єкт будівництва.
У відповідності до вимог п.12 наведеного Порядку №553 посадові особи органу державного архітектурно-будівельного контролю під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю зобов`язані, зокрема:
- у повному обсязі, об`єктивно та неупереджено здійснювати державний архітектурно-будівельний контроль у межах повноважень, передбачених законодавством;
- ознайомлювати суб`єкта містобудування чи уповноважену ним особу з результатами державного архітектурно-будівельного контролю у строки, передбачені законодавством.
Також і згідно п.13 Порядку №553 передбачено, що суб`єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, має право:
- вимагати від посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю дотримання вимог законодавства;
- перевіряти наявність у посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю службових посвідчень;
- бути присутнім під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю;
- за результатами перевірки отримувати та ознайомлюватись з актом перевірки, складеним органом державного архітектурно-будівельного контролю;
- подавати в письмовій формі свої пояснення, зауваження або заперечення до акта перевірки, складеного органом державного архітектурно-будівельного контролю за результатами перевірки.
Пунктом 21 Порядку №553 встановлено, що якщо суб`єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, не погоджується з актом перевірки, він підписує його із зауваженнями, які є невід`ємною частиною такого акта.
У разі відмови суб`єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, підписати акт перевірки та припису, посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю робить у акті відповідний запис.
У разі відмови суб`єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, від отримання акта та припису, вони надсилаються йому рекомендованим листом з повідомленням.
Аналіз вищенаведених правових норм свідчить про те, що суб`єкт містобудування, щодо якого здійснюються заходи контролю (нагляду) під час проведення позапланової перевірки, має право бути присутнім під час здійснення такого державного архітектурно-будівельного контролю, допускати посадових осіб до перевірки, надавати письмові пояснення та зауваження або заперечення до акту перевірки, за наслідками такої перевірки отримувати акт перевірки, припис, протокол та інші документи, які складаються під час перевірки, висловлювати відмову у їх отриманні, а посадові особи органу державного архітектурно-будівельного контролю, в свою чергу, зобов`язані забезпечити участь такого суб`єкта містобудування (у даному випадку позивача) у проведенні перевірки шляхом пред`явлення суб`єкту містобудування (позивачу), щодо якого проводиться перевірка, службового посвідчення та наданням копії направлення для проведення позапланової перевірки.
Разом з тим, позивачу, як суб`єкту містобудування, щодо якого здійснювався держаний архітектурно-будівельний контроль, посадовою особою відповідача до початку проведення перевірки службового посвідчення та копії направлення для проведення позапланової перевірки не пред`являлись.
Крім того, відповідачем винесено обов`язковий до виконання Припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 15.01.2019, яким зобов`язано позивача до 15.02.2019 зупинити експлуатацію об`єкта містобудування, що розташований за адресою: м.Дніпро, вул. Юр`ївська, 16 до введення в експлуатацію даного об`єкта.
Однак, в цей же день Управління державного архітектурно-будівельного контролю Дніпровської міської ради склало Протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності з зазначення дати розгляду справи про таке правопорушення, а саме 15.01.2019.
29.01.2019 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Дніпровської міської ради прийняло постанову по справі про адміністративне правопорушення, тобто до закінчення строку на усунення порушень, встановлених у вказаному вище Приписі від 15.01.2019.
Суд акцентує увагу, що постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 24.06.2020р. по справі №160/8493/19 адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - задоволено. Визнано протиправним та скасовано Припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, винесений Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Дніпровської міської ради 15 січня 2019р.
Предметом розгляду справи № 160/8493/19 був припис Управління державного архітектурно-будівельного контролю Дніпровської міської ради про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів та правил від 15.01.2019 р. виданий за результатами перевірки, що і постанова від 29.01.2019, яка є предметом розгляду даної справи.
Згідно постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 24.06.2020 по справі № 160/8493/19, суб`єкт містобудування, щодо якого здійснюється перевірка, має право бути присутнім під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю та за його наслідками отримувати акт перевірки, припис, надавати письмові пояснення, зауваження або заперечення до акта перевірки. Для забезпечення реалізації суб`єктом містобудування зазначених прав Порядком №533 передбачено направлення повідомлення про проведення перевірки, яке має бути вручено не пізніше ніж за десять днів до її початку.
Відповідач у справі не спростовує доводи позивача щодо його неналежного повідомлення про здійснення позапланової перевірки та відсутності позивача під час проведення цієї перевірки.
У постанові від 08 листопада 2019 р. в адміністративній справі №400/2866/18 Верховний Суд дійшов висновку, що оскільки позивач або ж його представник не знали про намір проведення перевірки, не отримували повідомлення про проведення такої та були відсутні на об`єкті перевірки під час її проведення, а тому не могли вчиняти дій щодо недопуску посадових осіб відповідача на об`єкт будівництва, відтак обґрунтованими є висновки судів про визнання протиправним та скасування припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
З огляду на викладене, колегія суддів доходить висновку про задоволення позовних вимог позивача, оскільки припис від 15.01.2019 було прийнято відповідачем з порушенням встановленого чинним законодавством порядку.
Частиною 4 ст. 78 КАС України встановлено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, обставини, встановлені вищезазначеними судовими рішеннями, відповідно до ч.4 ст.78 КАС України не доказуються при розгляді даної справи, оскільки мають преюдиційне значення.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. При цьому, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч. 2 ст. 19).
Також і, при прийнятті даного рішення, суд враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема, у справах "Салов проти України" (заява №65518/01 від06.09.2005; п.89), "Проніна проти України" (заява №63566/00 від 18.07.2006; п.23) та "Серявін та інші проти України" (заява №4909/04 від10. 02.2010; п.58), яка полягає у тому, що принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) 09.12.1994, п.29).
З огляду на наведене, оскільки відповідачем не доведено правомірності та обґрунтованості прийнятої постанови, з урахуванням вимог, визначених частиною 2 статті 19 Конституції України, частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, позовні вимоги фізичної ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.241-250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Дніпровської міської ради (вул.Січеславська Набережна, 29а, ЄДРПОУ 40498190), третя особа без самостійних вимог: Дніпровська міська рада (49000, м.Дніпро, пр.Д.Яворницького, 75, ЄДРПОУ 26510514) про визнання протиправною та скасування постанови, - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Дніпровської міської ради про накладення штрафу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності №09/2901 від 29.01.2019 року.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Турлакова