
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про повернення заяви без розгляду
17 грудня 2020 року ЛуцькСправа № 140/17061/20 Суддя Волинського окружного адміністративного суду Волдінер Ф. А., вивчивши заяву Волинської обласної державної адміністрації про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом Волинської обласної державної адміністрації до Волинської обласної ради про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Волинська обласна державна адміністрація звернулась із позовною заявою до Волинської обласної ради, відповідно до якої просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Волинської обласної ради від 10.12.2020 року № 2/3 «Про звіт голови обласної державної адміністрації Ю. Погуляйка з питань виконання бюджету, програм соціально-економічного та культурного розвитку територій і делегованих повноважень у 2019-2020 роках».
Одночасно з позовом подано заяву про забезпечення позову шляхом зупинення дії оскаржуваного рішення та заборони Волинській обласній раді вчиняти будь-які дії пов`язані з виконанням оскаржуваного рішення.
Вивчивши вказану заяву суд дійшов висновку про її повернення без розгляду з огляду на наступне.
Із заяви вбачається, що вона підписана Міщук І.Ю. як представником Волинської обласної державної адміністрації за довіреністю від 13.12.2019 № 7285/58/2-19.
Положеннями статті 57 КАС України визначено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник; у справах незначної складності та в інших випадках, визначених цим Кодексом, представником може бути фізична особа, яка відповідно до частини другої статті 43 цього Кодексу має адміністративну процесуальну дієздатність.
Водночас суд вважає за необхідне вказати на наступне.
Відповідно до підпункту 19 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, у редакції Закону України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», положення цього Кодексу застосовуються з урахуванням підпункту 11 пункту 16-1 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України.
30 вересня 2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» від 2 червня 2016 року №1401-VIII.
2 червня 2016 року за №1401-VIII Верховною Радою України було прийнято зміни до Конституції України, відповідно до яких розділ XV «Перехідні положення» Основного Закону України було доповнено пунктом 11, який передбачає, що представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 та статті 131-2 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року (абзац перший пункту). Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюватиметься з 1 січня 2020 року (абзац другий пункту).
Водночас варто зазначити, що пунктом 11 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України врегульовані саме питання представництва. Про «самопредставництво» в Конституції України не йдеться, воно передбачено лише відповідними положеннями процесуальних кодексів.
За загальним правилом право на самопредставництво юридичної особи - це право одноосібного виконавчого органу (керівника) чи голови колегіального виконавчого органу діяти від імені такої особи, представляючи її інтереси в силу закону, статуту, положення.
Разом з тим, змінами, внесеними до КАС України Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення можливостей самопредставництва в суді органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб незалежно від порядку їх створення» від 18 грудня 2019 року № 390-IX розширено випадки самопредставництва юридичної особи, суб`єкта владних повноважень і визначено, що юридична особа незалежно від порядку її створення, суб`єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені та визначено перелік документів, що можуть підтвердити відповідні повноваження: закон, статут, положення, трудовий договір (контракт) (частина третя статті 55 КАС України).
З аналізу цієї норми закону вбачається, що допуск особи до участі у справі та визнання належно вчиненими будь-яких інших передбачених КАС України процесуальних прав (в тому числі право на подання/підписання адміністративного позову, інших заяв) можливий за умови сукупної наявності обох цих умов. Отже, для визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, щоб у відповідному законі, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначене її право діяти від імені такої юридичної особи (суб`єкта владних повноважень) без додаткового уповноваження.
Міщук І.Ю. не надано до суду жодних з перелічених документів.
Таким чином, Міщук І.Ю. не надано суду належних доказів на підтвердження повноважень представляти інтереси та вчиняти дії від імені Волинської обласної державної адміністрації.
Нормами КАС України не врегульовано питання підписання заяви про забезпечення позову уповноваженою особою, однак такі вимоги містяться в нормах, що регулюють подання позову до суду.
Відповідно до частини шостої статті 7 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).
Відповідно до пункту 3 частини четвертої статті 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, про повернення заяви про забезпечення позову, поданої ОСОБА_1 , в адміністративній справі за позовом Волинської обласної державної адміністрації до Волинської обласної ради про визнання протиправним та скасування рішення.
Керуючись статтями 152, 154, 169, 248 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Заяву про забезпечення позову, подану ОСОБА_1 , в адміністративній справі за позовом Волинської обласної державної адміністрації до Волинської обласної ради про визнання протиправним та скасування рішення повернути без розгляду.
Копію ухвали направити заявнику.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Ф.А. Волдінер