
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2020 року м. Житомир справа № 240/10319/20
категорія 112030100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі: судді Чернової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , у якій просить:
- визнати протиправним і скасувати рішення у вигляді повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 07.04.2020 року за №0600-0308- 8/10859;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок призначеної йому пенсії за вислугу років, без обмеження її граничного розміру, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІ1 від 05.11.1991 р. в редакції, чинній на момент призначення пенсії, у зв`язку з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» виходячи з розміру 90 відсотків від суми заробітної плати за аналогічною посадою в розрізі відповідних складових, до якої прирівняна його посада, що складає 37 359, 65 грн., у тому числі, основний оклад - 7210 грн; класний чин - 2400,00 грн.; вислуга років 2163 грн.; інші надбавки 8241,10 грн.; щомісячна премія 12008,46 грн., матеріальна допомога 5337,09 грн., починаючи з 04.03.2020 р. та здійснити відповідні виплати;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити виплату різницю в пенсії за минулий час за період з 04.03.2019 року по 04.03.2020 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що звернувся до відповідача з питання здійснення перерахунку його пенсії, що була призначена за вислугою років згідно Закону України "Про прокуратуру" та відповідно до Постанови №657 від 30 серпня 2017 року в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою, надавши довідку прокуратури Житомирської області, однак відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку. Вказана відмова слугувала підставою для звернення до суду з даним позовом.
Після усунення позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи, та встановлено відповідачу строк подачі відзиву на адміністративний позов.
02 жовтня 2020 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував та просив відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування заперечень зазначив, що рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, якими передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України та втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Водночас установлено такий порядок виконання цього Рішення: частина 20 статті 86 Закону не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення; частина 20 статті 86 Закону підлягає застосуванню в первинній редакції. Отже, право на перерахунок пенсії відповідно до частини 20 статті 86 Закону виникає з 13 грудня 2019 року. Постановою Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" від 11 грудня 2019 року №1155, яка набрала чинності з 1 січня 2020 року, затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур. При цьому, пунктом 7 Постанови №1155 встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру". Враховуючи вищезазначене, підстав для здійснення позивачу перерахунку пенсії немає.
Згідно з частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Частиною 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Відповідно до положень частини 5 статті 262, частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що 4 березня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ПФУ в Житомирській області із заявою про перерахунок його пенсії за вислугою років згідно Закону України «Про прокуратуру» у відповідності до Постанови КМУ від 30 серпня 2017 року №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою, надавши довідку обласної прокуратури про заробітну плату від 2 березня 2020 року №18-239 вих. - 20.
Проте відповідач листом від 07 квітня 2020 року за №0600-0308-8/18059 відмовив позивачу у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що право на перерахунок пенсії виникає у позивача з 13 грудня 2019 року, а постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1155, якою затверджено збільшені розміри посадових окладів працівників прокуратури, передбачено у пункті 7, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру» , а довідка видана станом на 6 вересня 2017 року.
Позивач, вважаючи дану відмову протиправною і незаконною та такою, що порушує його конституційні права на соціальний захист і нaлежне пенсійне забезпечення, гарантовані Конституцією та Законами України.
Надаючи правову оцінку спірним правовим відносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На час призначення позивачу пенсії та її нарахування умови і порядок пенсійного забезпечення прокурорів регулювались положеннями статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 5 листопада 1991 року №1789-XII у відповідній редакції (далі - Закон №1789-XII).
Відповідно до частини 1 статті 50-1 Закону №1789-XII прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно із частиною 12 статті 50-1 Закону №1789-XII обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Частиною 17 статті 50-1 Закону №1789-XII передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
У подальшому до статті 50-1 Закону №1789-XII були внесені зміни, зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначалася прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права, разом з тим, положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій прокурорам змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Однак, Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року №76-VIII, який набрав чинності 1 січня 2015 року, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону №1789-XII викладено у наступній редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
Водночас, Кабінетом Міністрів України не було прийнято жодного нормативно-правового акта, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
Так, 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII (далі - Закон №1697-VII) та втратив чинність Закон №1789-XII, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачала чинність з 15 грудня 2015 року.
Відповідно до частини 12 статті 86 Закону №1697-VII у редакції Закону №76-VIII від 28 грудня 2014 року умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим, рішенням Другого Сенату Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(II)/2019 (справа №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, визнано такими, що не відповідають Конституції України.
Конституційний Суд України у вказаному рішенні зазначив, зокрема, що частина двадцята статті 86 Закону №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; частина двадцята статті 86 Закону №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Крім того, у своєму рішенні від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019 Конституційний суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.
Таким чином, позивач у зв`язку з прийняттям рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року у справі №7-р(ІІ)2019 отримав право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
У той же час, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", яка набрала законної сили 6 вересня 2017 року, було підвищено посадові оклади, зокрема керівникам місцевих прокуратур.
Із наданої до матеріалів справи довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 2 березня 2020 року №18-239 вих-20, виданої ОСОБА_1 прокуратурою Житомирської області, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30 серпня 2017 року, що є підставою для перерахунку пенсії, розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами, чинними на 6 вересня 2017 року, за відповідною (прирівняною) посадою керівник місцевої прокуратури, становить:
- посадовий оклад 7210,00 грн.;
- надбавка за класний (старший радник юстиції) 2400,00 грн.;
- надбавка за вислугу років (30%) 2163,00 грн.;
- інші щомісячні надбавки, доплати (за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи (70%) 8241,10 грн.;
- премія (60%) 12008,46 грн.;
- матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) (1/12) 5337,09 грн.; усього 37359,65 грн.
Вказана довідка була долучена позивачем до заяви про перерахунок пенсії, проте, відповідачем не було здійснено перерахунку пенсії, що вказує на протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, оформленого листом №0600-0308-8/10859 від 07 квітня 2020 року щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії.
Крім того, оскільки рішенням Конституційного Суду України у справі №7-р(ІІ)2019 відновлено дію частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII у первинній редакції з 13 грудня 2019 року, відтак слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити виплату та перерахунок пенсії позивачу з 13 грудня 2019 року відповідно до частини 20 статті 86 Закону №1697-VII, з урахуванням раніше проведених виплат.
Щодо посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" №1155 від 11 грудня 2019 року, то суд їх відхиляє та зазначає, що даною постановою затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур згідно з додатками 1 - 3, у зв`язку з прийняттям Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" №113 від 19 вересня 2019 року.
Пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" №1155 від 11 грудня 2019 року встановлено, що для прокурорів, умови оплати праці яких затверджені цією постановою, не застосовуються умови оплати праці працівників органів прокуратури, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури".
Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" №1155 від 11 грудня 2019 року установлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру".
Оскільки позивач звернувся за перерахунком пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам саме на умовах, визначених постановою Кабінету Міністрів України №505 від 31 травня 2012 року "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №657 від 30 серпня 2017 року "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури"), тому норми постанови Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" №1155 від 11 грудня 2019 року до спірних правовідносин не застосовуються.
Крім того, як зазначалось, Конституційний суд України відновив дію редакції частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII, відповідно до якої призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
Аналогічна правова позиція зазначена Верховним Судом у постанові від 14 вересня 2020 року №560/2120/20.
Щодо того, у якому відсотковому розмірі відносно заробітної плати підлягає перерахунок пенсії та чи підлягає зазначена пенсія перерахунку без обмеження її граничного розміру, суд зазначає наступне.
Так, ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури.
Відповідно питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.
Суд зауважує, що відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив їй у перерахунку пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури. Відтак, спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача до суду у цій справі не існувало.
Також, відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити виплату різниці в пенсії за минулий час за період з 04.03.2019 року по 04.03.2020 року суд вважає, що вона є передчасною, а тому не належить до задоволення.
Так, ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» передбачає виплату різниці в пенсії за минулий час (не більше як за 12 місяців) за умови, якщо розмір пенсії у зв`язку з перерахунком підвищився.
Впродовж розгляду даної адміністративної справи, в межах заявлених позовних вимог, суд розглядає питання існування у позивача права на здійснення йому перерахунку пенсії, однак не вирішує питання щодо того якою повинна бути сума перерахунку, оскільки на даному етапі відсутній спір щодо самої суми перерахунку. Таким чином, на момент розгляду справи, невідомо чи відбудеться підвищення пенсії у зв`язку із здійсненням перерахунку, що є необхідною умовою для виплати різниці. Суд відмовляє в задоволенні цієї позовної вимоги з іншої підстави, зокрема, через те, що вона є передчасною.
У відповідності до вимог частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Позивач при зверненні до суду з даним позовом сплатив судовий збір у сумі 1681,60 грн, що підтверджується платіжним дорученням від 06.07.2020 №81915 та №82231 випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
У зв`язку з частковим задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, а саме у сумі 840,80 грн.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років викладену в листі від 07 квітня 2020 року №0600-0308-8/10859.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, без обмеження її граничного розміру, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІ1 від 05.11.1991 р. в редакції, чинній на момент призначення пенсії, у зв`язку з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» виходячи з розміру 90 відсотків від суми заробітної плати за аналогічною посадою в розрізі відповідних складових, до якої прирівняна його посада, що складає 37 359, 65 грн., у тому числі, основний оклад - 7210 грн.; класний чин - 2400,00 грн.; вислуга років 2163 грн.; інші надбавки 8241,10 грн.; щомісячна премія 12008,46 грн., матеріальна допомога 5337,09 грн., починаючи з 04.03.2020 р. та здійснити відповідні виплати.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 840,80 грн на відшкодування витрат зі сплати судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.В. Чернова