
12.06.20
Провадження № 2а/932/63/20 Справа № 200/17870/17
У Х В А Л А
12 червня 2020 року м.Дніпро
Суддя Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська Яковлев Д. О., перевіривши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дніпровської міської ради про визнання протиправним рішення та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із позовною заявою в якій просив суд визнати протиправним та скасувати рішення сесії Дніпровської міської ради VII скликання від 20 вересня 2017 року №294/24 «Про реєстрацію прав комунальної власності на земельні ділянки за територіальною громадою м. Дніпра».
Провадження у справі відкрито ухвалою суду від 13 жовтня 2017 року та справу призначено до розгляду.
Після проведення повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями відповідно до розпорядження керівника апарату суду № 191 від 27 травня 2020 року, 09 червня 2020 року головуючим суддею у цій справі визначений суддя Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська Яковлев Д. О.
Під час вирішення питання про прийняття справи до провадження встановлено, що провадження у справі підлягає закриттю з наступних підстав.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 4 КАС України, публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.
Згідно із п.1 ч.1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється зокрема, на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Із заявлених позовних вимог вбачається, що спірні правовідносини виникли між учасниками справи з приводу нерухомого майна, а саме земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:02:422:0126, що дає підстави стверджувати, що у цій справі фактично існує спір про право.
Стаття 15 Цивільного кодексу України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до частини четвертої статті 11 ЦК України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. Отже, рішення суб`єктів владних повноважень, до яких належать, зокрема, органи місцевого самоврядування, можуть бути підставами виникнення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до статті 16 ЦК України до способів захисту цивільних прав та інтересів належить, зокрема, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб (пункт 10 частини другої цієї статті).
Таким чином, Кодекс адміністративного судочинства України регламентує порядок розгляду не всіх публічно-правових спорів, а лише тих, які виникають у результаті здійснення суб`єктом владних повноважень управлінських функцій і розгляд яких безпосередньо не віднесено до підсудності інших судів. Не поширюють свою дію ці положення на правові ситуації, що вимагають інших юрисдикційних форм захисту від стверджувальних порушень прав чи інтересів.
Визначальні ознаки приватноправових відносин - це юридична рівність та майнова самостійність їх учасників, наявність майнового чи немайнового особистого інтересу суб`єкта. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням приватного права (як правило майнового) певного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права призвели владні управлінські дії чи рішення суб`єкта владних повноважень.
Також слід зазначити, що спірні правовідносини виникли з питання правомірності вчинених відповідачем дій, здійснені щодо майна, яке перебуває (-вало) у користуванні та стосовно яких існує спір про право цивільне, в межах якого можуть бути й вирішені питання, пов`язані з реєстрацією речових прав на спірне нерухоме майно.
Аналогічні висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.09.2019 у справі №817/3395/15.
Таким чином, цей спір не пов`язаний із захистом прав, свобод чи інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, що виключає його розгляд у порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи вищевикладене, та у зв`язку з тим, що вимога позивача провизнання протиправним та скасувати рішення сесії Дніпровської міської ради VII скликання від 20 вересня 2017 року №294/24 «Про реєстрацію прав комунальної власності на земельні ділянки за територіальною громадою м. Дніпра», не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 5, 19, 47, 238, 248, 256, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У Х В А Л И В:
Прийняти цю адміністративну справу до свого провадження.
Провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Дніпровської міської ради про визнання протиправним рішення та скасування рішення, - закрити.
Роз`яснити позивачу можливість звернення до суду з позовом в порядку цивільного судочинства.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду шляхом подання через Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська апеляційної скарги протягом 15 днів, починаючи з наступного за днем вручення її копії.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 49, 83, 84, 170, 178, 179, 180, 181, 185, 210, 222, 253, 275, 284, 325, 354, 357, 360, 371, 390, 393, 395, 398, 407, 424 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, подання заяви про перегляд заочного рішення, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, заяви про скасування судового наказу, розгляду справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Ухвалу складено та підписано 12 червня 2020 року.
Суддя Д. О. Яковлев