
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 УХВАЛА
15 грудня 2020 року м. Київ № 640/20449/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Григоровича П.О., розглянувши заяву представника позивача про забезпечення позову в адміністративній справі
за позовом Лепетиської сільської ради Березнегуватського району Миколаївської областідоКабінету Міністрів Українитреті особиМиколаївська обласна державна адміністрація Миколаївська обласна радапро визнання незаконними дій, зобов`язання вчинити дії, визнання незаконним та скасування розпорядження,
В С Т А Н О В И В:
На розгляді Окружного адміністративного суду міста Києва перебуває адміністративна справа за позовом Лепетиської сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області до Кабінету Міністрів України, за участі третіх осіб Миколаївської обласної державної адміністрації, Миколаївської обласної ради про:
1) визнання незаконним включення Лепетиської сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області до переліку територіальних громад Миколаївської області, територія якої ввійшла до складу території Березнегуватської територіальної громади (код населеного пункту - адміністративного центру територіальної громади згідно з КОАТУУ 4821155100), згідно Додатку до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 719-р "Адміністративні центри та території" територіальних громад Миколаївської області;
2) виключення Лепетиської сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області із переліку територіальних громад Миколаївської області, територія якої ввійшла до складу території Березнегуватської територіальної громади (код населеного пункту - адміністративного центру територіальної громади згідно з КОАТУУ 4821155100), згідно Додатку до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 719-р "Адміністративні центри та території" територіальних громад Миколаївської області;
3) визнання незаконним та скасування Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 719-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Миколаївської області".
Від представника позивача надійшла заява про забезпечення позову шляхом:
- заборони Березнегуватській селищній раді, - органу місцевого самоврядування (код ЄДРПОУ 04375808), ліквідаційній комісії, комісії з реорганізації, будь-яким третім особам, здійснювати реорганізацію Лепетиської сільської ради (код ЄДРПОУ 04375843) та вчиняти будь-які дії, направлені на реорганізацію Лепетиської сільської ради та її виконавчого комітету шляхом приєднання до Березнегуватської селищної ради із забороною проводити процедуру інвентаризації майна, активів та зобов`язань Лепетиської сільської ради, що припиняється в результаті реорганізації шляхом приєднання до Березнегуватської селищної ради, а після закінчення процедури інвентаризації складати передавальні акти для прийняття на баланс Березнегуватської селищної ради та її виконавчих органів майна, активів та зобов`язань Лепетиської сільської ради та подавати їх на затвердження Березнегуватській селищній раді, заборонити передачу рухомого та нерухомого майна, належного Лепетиській сільській раді, її прав та обов`язків, розпорядження місцевим бюджетом та внесення змін до рішень, заборонити та зупинити перехід прав та обов`язків до правонаступника Березнегуватської селищної ради, її голови та голови комісії з реорганізації, інших реорганізаційних дій, до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі № 640/20449/20;
- заборони Березнегуватській селищній раді, - органу місцевого самоврядування (код ЄДРПОУ 04375808) позбавляти, припиняти повноваження голови Лепетиської сільської ради ОСОБА_1 із забороною переходу повноважень голови Лепетиської сільської ради до голови Березнегуватської селищної ради, голови комісії з реорганізації та будь-яких інших третіх осіб, до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі № 640/20449/20.
В обґрунтування заяви про забезпечення позову вказано, що вжиття заходів забезпечення позову необхідне для захисту прав, свобод та інтересів позивача, адже існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до прийняття рішення в адміністративній справі № 640/20449/20.
Згідно з приписами статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України), клопотання про забезпечення позову розглянуто без повідомлення учасників справи в порядку письмового провадження.
Згідно з частиною другою статті 150 КАС України, забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 151 КАС України, позов може бути забезпечено зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта.
Забезпечення позову по суті - це обмеження суб`єктивних прав, свобод та інтересів відповідача або пов`язаних з ним інших осіб з метою забезпечення реалізації в майбутньому актів правосуддя і задоволених вимог позивача (заявника).
Тобто, прийняття такого рішення доцільно та можливе лише в разі наявності достатньо обґрунтованого припущення, що невжиття таких заходів може в майбутньому ускладнити виконання судового рішення чи привести до потреби докласти значні зусилля для відновлення прав позивача.
Відповідно, розгляд заяв про забезпечення позову здійснюється з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, суд повинен пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову, з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.
У випадку звернення сторони з вимогою про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, заявник повинен обґрунтувати причини звернення з такою вимогою та надати відповідні докази, які б підтверджували факт існування реальної загрози його правам, свободам та інтересам.
Крім того, суд звертає увагу, що згідно Рекомендації №R (89) 8 про тимчасовий судовий захист в адміністративних справах, прийнятій Комітетом Міністрів Ради Європи 13 вересня 1989 року рішення про вжиття заходів тимчасового захисту може, зокрема, прийматися у разі, якщо виконання адміністративного акта може спричинити значну шкоду, відшкодування якої неминуче пов`язано з труднощами, і якщо на перший погляд наявні достатньо вагомі підстави для сумнівів у правомірності такого акта.
Таким чином, суд, розглядаючи заяву про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, з огляду на докази, надані стороною по справі для підтвердження своїх вимог, має пересвідчитись, зокрема, у тому, що існує реальна загроза невиконання рішення суду чи суттєва перешкода у такому виконанні, позов слід забезпечити саме у такий спосіб, про який просить позивач, такий спосіб є співмірним обсягу позовних вимог, позивач має легітимну мету забезпечити саме захист своїх прав та інтересів від неправомірних дій відповідача.
Разом з тим, позивачем не надано суду належних та достатніх доказів на підтвердження існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам та інтересам Лепетиської сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області до прийняття рішення у справі, або неможливості захисту таких прав та інтересів без вжиття заходів забезпечення позову, чи необхідності докласти значних зусиль та витрат для відновлення таких прав та інтересів при виконанні у майбутньому судового рішення, якщо його буде прийнято на користь позивача.
Слід зазначити, що наявність ознак протиправності оскаржуваного розпорядження та дій (яких заява про забезпечення позову не містить) може бути виявлена судом тільки на підставі з`ясування фактичних обставин справи, а також оцінки належності, допустимості та достовірності як кожного доказу окремо, так і достатності та взаємного зв`язку наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності.
Враховуючи зазначене, виходячи із змісту поданої заяви та доводів наведених позивачем на її обґрунтування, суд дійшов висновку про необґрунтованість заяви про забезпечення позову та не вбачає підстав для її задоволення.
Керуючись статтями 150-154, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У Х В А Л И В:
В задоволенні заяви Лепетиської сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання (підписання).
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя П.О. Григорович