
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 грудня 2020 року Чернігів Справа № 620/4265/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовомПівнічного офісу ДержаудитслужбидоДержавної установи "Чернігівська виправна колонія №44"пронадання дозволу на проведення перевірки, У С Т А Н О В И В:
Північний офіс Держаудитслужби (далі по тексту – позивач) звернувся до суду з позовом до Державної установи «Чернігівська виправна колонія № 44» (далі по тексту – відповідач, ДУ «Чернігівська виправна колонія № 44»), в якому просить надати дозвіл Управлінню Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області на проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ДУ «Чернігівська виправна колонія № 44», шляхом документальної і фактичної перевірки окремих питань фінансово-господарської діяльності цієї установи, яка стосується передання квартир за адресами: АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з власності колонії у комунальну власність територіальної громади міста Чернігова, з метою дослідження обставин використання і збереження державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, ефективного використання коштів і майна, в період з 2004 року по теперішній час, при прийнятті рішень або ж вчиненні правочинів, задля встановлення або ж спростування факту (фактів): нецільового, неефективного використання і незбереження (розтрати, привласнення тощо) державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів; неналежного стану і недостовірності бухгалтерського обліку і фінансової звітності; неналежного виконання функцій з управління об`єктами державної власності; неналежного стану внутрішнього контролю, а також встановлення факту (фактів) завдання діями чи бездіяльністю службових осіб ЧВК № 44 шкоди інтересам зазначеної установи чи інтересам Міністерства юстиції України або державним інтересам в цілому, визначення кола таких осіб, міри (частки) їх вини, а також розміру завданої шкоди (в грошовому еквіваленті) на підставі пункту 5 частини п`ятої статті 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ДУ «Чернігівська виправна колонія № 44» строком 15 робочих днів доручити Управлінню Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області протягом п`яти робочих днів з дня набрання рішенням законної сили.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що до суду він звернувся у зв`язку зі зверненням до нього Національного антикорупційного бюро України щодо проведення планової ревізії ДУ «Чернігівська виправна колонія № 44» та керуючись статтею 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні». Також зазначив, що у І кварталі 2020 року Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності відповідача за період з 01.03.2017 по 31.12.2019. Тому враховуючи те, що ревізія проводиться не частіше ніж один раз на календарний рік в Управління відсутні підстави щодо включення ревізії Державної установи «Чернігівська виправна колонія № 44» до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північного офісу Держаудитслужби у IV кварталі 2020 році.
Відповідач правом на подання до суду відзиву на позов не скористався.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 02.10.2020 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Від Національного антикорупційного бюро України на адресу Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області надійшов лист від 12.08.2020 № 0434-220/28554, із змісту якого вбачається, що Бюро звернулося з проханням включити ревізію ДУ «Чернігівська виправна колонія № 44» до плану проведення заходів державного фінансового контролю на наступний плановий період та провести планову виїзну ревізію ДУ «Чернігівська виправна колонія № 44», шляхом документальної і фактичної перевірки окремих питань фінансово-господарської діяльності цієї установи, яка стосується передання квартир за адресами: АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з власності ЧВК № 44 у комунальну власність територіальної громади міста Чернігова, з метою дослідження обставин використання і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, ефективного використання коштів і майна, в період з 2004 року по теперішній час, при прийнятті рішень або ж вчиненні правочинів, які наведені вище, задля встановлення або ж спростування факту (фактів): нецільового, неефективного використання і незбереження (розтрати, привласнення тощо) державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів; неналежного стану і недостовірності бухгалтерського обліку і фінансової звітності; неналежного виконання функцій з управління об`єктами державної власності; неналежного стану внутрішнього контролю, а також встановлення факту (фактів) завдання діями чи бездіяльністю службових осіб ЧВК № 44 шкоди інтересам зазначеної установи чи інтересам Міністерства юстиції України або державним інтересам в цілому, визначення кола таких осіб, міри (частки) їх вини, а також розміру завданої шкоди (в грошовому еквіваленті) (а.с. 7-11).
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначає Закон України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-XII (далі по тексту – Закон України № 2939-XII).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2939-XII здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Згідно з п. 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 № 43 (далі по тексту - Положення № 43), Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи (п. 7 Положення № 43).
Пунктом 1 Положення про Північний Офіс Держаудитслужби, затвердженого наказом Держаудитслужби від 02.06.2016 № 23, визначено, зокрема, що Північний офіс Держаудитслужби (далі - Офіс) підпорядковується Держаудитслужбі та є її міжрегіональним територіальним органом. У складі Офісу утворюються як структурні підрозділи управління у Вінницькій, Житомирській, Черкаській, Чернігівській областях (далі - управління). Управління здійснюють свої повноваження на території адміністративно-територіальної одиниці за їх місцезнаходженням відповідно.
Згідно із ч. 2, 3 ст. 2 Закону № 2939-XII державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі. Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування установлюється Кабінетом Міністрів України.
Інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті (ч.1 ст.4 Закону № 2939-XII).
Пунктом 5 ч. 5 ст. 11 Закону № 2939-XII визначено, що позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, органів доходів і зборів, Національної поліції, Служби безпеки України, Національного антикорупційного бюро України, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю.
Частиною 6 ст. 11 Закону № 2939-XII передбачено, що позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал.
Законом передбачено максимальний строк проведення позапланової ревізії, а саме, він не повинен перевищувати 15 робочих днів (ч. 11 ст. 11 Закону № 2939-XII).
В даному випадку, як вже зазначено вище, в обґрунтування підстав для проведення позапланової виїзної ревізії відповідача позивач посилається на доручення Національного антикорупційного бюро України щодо проведення ревізії ДУ «Чернігівська виправна колонія № 44», викладене в листі від 12.08.2020 № 0434-220/28554.
Таким чином, із наведеного вище вбачається наявність підстав, передбачених п. 5 ч. 5 ст. 11 Закону № 2939-XII для проведення позапланової виїзної ревізії відповідача.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог Північного офісу Держаудитслужби в повному обсязі.
В силу положень частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Надати дозвіл Управлінню Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області на проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Державної установи «Чернігівська виправна колонія № 44», шляхом документальної і фактичної перевірки окремих питань фінансово-господарської діяльності цієї установи, яка стосується передання квартир за адресами: АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 107 з власності колонії у комунальну власність територіальної громади міста Чернігова, з метою дослідження обставин використання і збереження державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, ефективного використання коштів і майна, в період з 2004 року по теперішній час, при прийнятті рішень або ж вчиненні правочинів, задля встановлення або ж спростування факту (фактів): нецільового, неефективного використання і незбереження (розтрати, привласнення тощо) державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів; неналежного стану і недостовірності бухгалтерського обліку і фінансової звітності; неналежного виконання функцій з управління об`єктами державної власності; неналежного стану внутрішнього контролю, а також встановлення факту (фактів) завдання діями чи бездіяльністю службових осіб Державної установи «Чернігівська виправна колонія № 44» шкоди інтересам зазначеної установи чи інтересам Міністерства юстиції України або державним інтересам в цілому, визначення кола таких осіб, міри (частки) їх вини, а також розміру завданої шкоди (в грошовому еквіваленті) на підставі пункту 5 частини п`ятої статті 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Державної установи «Чернігівська виправна колонія № 44» строком 15 робочих днів доручити Управлінню Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області протягом п`яти робочих днів з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: Північний офіс Держаудитслужби, вул. Січових Стрільців, 18, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 40479560.
Відповідач: Державна установа "Чернігівська виправна колонія №44", вул. Промислова, 38, м. Чернігів, 14014, код ЄДРПОУ 08564943.
Дата складення повного рішення суду - 16.12.2020.
Суддя Ю. О. Скалозуб