Рішення № 93560836, 15.12.2020, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.12.2020
Номер справи
460/7094/20
Номер документу
93560836
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

15 грудня 2020 року м. Рівне №460/7094/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нор У.М. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 доУправління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації, в якому просить суд:

визнати протиправними дії відповідача із відмови нарахувати та виплатити позивачу згідно із Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати” компенсацію втрати частини доходів у зв`язку із порушенням строків його виплати, на виконання судового рішення у справі №1702/1268/11 та на виконання судового рішення у справі №2-а-2817/11 у загальній сумі 16397,98 грн.;

зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу компенсацію за втрату частини доходів у зв`язку з порушенням строків його виплати згідно із Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати” на виконання судового рішення у справі №1702/1268/11 та на виконання судового рішення у справі №2-а-2817/11 у загальній сумі 16397,98 грн.

Позовна заява обґрунтована тим, що відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку із порушенням строків їх виплати» та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів, у зв`язку із порушенням термінів їх виплати, позивач має право на компенсацію втрати частини доходів у зв`язку із несвоєчасною виплатою пенсії на підставі судових рішень, які з вини відповідача фактично виконані лише у травні та червні 2020 року. Позивач просив нарахувати компенсацію за втрату частини пенсії у зв`язку з порушенням строків виплати щомісячної грошової допомоги у зв`язку обмеженням споживання продуктів харчування місцевого та особистого господарства суму 16397,98 грн. Однак, відповідач відмовився нарахувати та виплатити вказану компенсацію. За таких обставин, позивач просила позов задовольнити у повному обсязі.

07 жовтня 2020 року ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач у встановлений строк до суду відзив на позов не надав, про причини неподання суду відзиву не повідомив, а тому враховуючи ч. 6 ст. 162 КАС України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд виходить з наступного.

Обставини справи, встановлені судом:

Постановою Володимирецького районного суду Рівненської області від 29 березня 2012 року у справі № 1702/1268/12 було зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації Рівненської області провести донарахування та виплату ОСОБА_1 на її дитину - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, у відповідності до ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із розрахунку 30 % від мінімальної заробітної плати, за період з 01.09.2011 року по 29.03.2012 року щомісячно; - щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з розрахунку 4-х мінімальних заробітних плат за 2011 рік; - щомісячної виплати батькам на дитину шкільного віку, яка стала інвалідом внаслідок Чорнобильської катастрофи у відповідності до п.8 ст. 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із розрахунку 2-х мінімальних заробітних плат, за період 01.09.2011 року по 29.03.2012 року щомісячно.

Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15.08.2012 по справі №1702/1268/12, апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації Рівненської області задоволено частково. Постанову Володимирецького районного суду Рівненської області від 29.12.2012 в частині задоволення позовних вимог щодо проведення перерахунку та виплати коштів, передбачених ст.ст. 30, 31, 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.01.2012 року по 29.03.2012 року скасувати та прийняти в цій частині нову постанову.

В задоволенні позовних вимог щодо проведення перерахунку та виплати коштів, передбачених ст.ст. 30, 31, 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.02.2012 року по 29.03.2012 року відмовити за безпідставністю.

В решті постанову залишити без змін.

Постановою Володимирецького районного суду Рівненської області від 31.08.2011 у справі № 2-а-2817/11 було зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації Рівненської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, передбачену ст. 37 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі 30% від вставноленого законодавством мінімального розміру мінімальної заробітної плати, починаючи з 01 січня 2011 року по 31 серпня 2011 року, з урахуванням фактично здійснених виплат та зміни розміру мінімальної заробітної плати.

На виконання постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15.08.2012 у справі № 1702/1268/11, та постанови Володимирецького районного суду Рівненської області від 31.08.2011 у справі № 2-а-2817/11, Управлінням соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації Рівненської області проведено перерахунок допомоги та нараховано кошти в сумі 14146,62 грн та 2251,36 грн відповідно, тобто в загальній сумі 16 397 гри. 98 коп. що підтверджується листом Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації Рівненської області від 11.08.2020 року за № В-597/06-10/20.

Однак, нараховані суми в розмірі 14146,62 грн та 2251,36 грн (в загальній сумі 16 397 грн. 98 коп) були перераховані загальною сумою на банківський рахунок 29 травин 2020 року на виконання постанови по справі № 1702/1268/12 від 15.08.2012 та 30 червня 2020 року на виконання постанови по справі № 2-а- 2817/11 від 31.08.2011, що підтверджується копією виписки по картковому рахунку.

Позивач в липні 2020 року звернувся до відповідача з заявою про виплату компенсації за втрату частини доходів. Однак, відповідачем не здійснено нарахування та виплату такої компенсації та відмовлено позивачу у задоволенні такої заяви.

Позивач, не погодившись з такими діями відповідача та вважаючи їх протиправними, звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.

Питання, пов`язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку із порушенням строків їх виплати" від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ (далі - Закон № 2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159 (далі - Порядок № 159).

Згідно зі статтями 1, 2 Закону № 2050-ІІІ, підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Отже, дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується в усіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, в тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).

Основною умовою для виплати громадянину компенсації, передбаченої статтею 2 Закону № 2050-ІІІ та Порядком № 159, є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів, зокрема, пенсії. При цьому, компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі - пенсійним органом) добровільно чи на виконання судового рішення.

Згідно з пунктом 2 Порядку № 159, компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).

Аналіз наведених вище нормативно-правових актів дає підстави вважати, що основною умовою для виплати громадянину компенсації, передбаченої статтею 2 Закону № 2050-ІІІ та Порядком № 159, є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому, компенсація за порушення строків виплати такого доходу не відповідає ознакам платежу, що має разовий характер, оскільки зумовлена порушенням строків сплати відповідачем пенсії, що носило триваючий характер. У зв`язку з цим, виплата компенсації проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.

Наведене нормативне регулювання не встановлює першості нарахування і виплати доходу, який своєчасно не був виплачений, та не ставить у залежність компенсацію втрати частини грошових доходів від попереднього, окремого нарахування доходів. За цим регулюванням правове значення має те, чи з порушенням строків був виплачений нарахований дохід, чи виплачений і коли цей платіж, чи не нараховувався і не виплачувався грошовий дохід, право на який визнано судовим рішенням. Саме ці події є тими юридичними фактами, з якими пов`язується виплата компенсації втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати. Водночас, слід зазначити, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер. Вони спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 18листопада 2014 року в справі № 21-518а14, від 11 липня 2017 року в справі № 21-2003а16, а також Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року в справі № 522/5664/17, від 21 червня 2018 року в справі № 523/1124/17, від 3 липня 2018 року в справі № 521/940/17, від 5 жовтня 2018 року в справі № 127/829/17, від 12 лютого 2019 року в справі № 814/1428/18, від 8 серпня 2019 року в справі № 638/19990/16-а.

Зміст і правова природа спірних правовідносин в розумінні положень статті 1-3 Закону № 2050-ІІІ, окремих положень Порядку №159 дають підстави стверджувати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені.

Висновки аналогічного характеру містяться у постанові Верховного Суду від 3 липня 2018 року в справі № 521/940/17.

Оскільки несвоєчасне нарахування належних позивачу сум допомоги відбулось у зв`язку з неправомірним нарахуванням відповідачем допомоги в меншому розмірі, що встановлено постановою Володимирецького районного суду Рівненської області від 29.03.2012 по справі №1702/1268/12 та постановою Володимирецького районного суду Рівненської області від 31.08.2011 по справі №2-а-2817/11, тобто з вини органу, що призначає і виплачує допомогу, то позивач має право на отримання компенсації втрати частини допомоги у зв`язку з порушенням строків її виплати.

А відтак, відмова відповідача у нарахуванні та виплаті позивачу компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати допомоги, є протиправною.

Згідно із статтею 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України.

Відповідно до статті 14 КАС України, судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

За приписами статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Відтак враховуючи, що постанова Володимирецького районного суду Рівненської області від 29.03.2012 по справі №1702/1268/12 набрала законної сили 21 серпня 2012 року, а фактичну виплату допомоги в сумі 14146,62 грн здійснено у 29 травня 2020 року, що підтверджується матеріалами справи, то компенсація за період затримки її виплати підлягає виплаті з наступного місця після місяця, коли пенсія мала бути нарахована та виплачена, тобто з жовтня 2012 року по травень 2020 року.

Щодо постанови Володимирецького районного суду Рівненської області від 31.08.2011 по справі №2-а-2817/11, то вона набрала законної сили 20 квітня 2012 року, а фактичну виплату допомоги в сумі 2251,36 грн. проведено в 30 червня 2020 року, у зв`язку з чим компенсація за період затримки її виплати має бути нарахована за період з червня 2012 року по червень 2020 року.

Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частини першої статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач як суб`єкт владних повноважень в ході розгляду справи не довів повну правомірність своєї поведінки в спірних правовідносинах.

Натомість, доводи та аргументи позивача, якими останній обґрунтовував позовні вимоги, знайшли лише підтвердження за наслідками розгляду справи по суті, а тому позовну заяву належить задовольнити повністю.

Підстави для вирішення судом питання про розподіл між сторонами судових витрат у відповідності до статті 139 КАС України відсутні, оскільки на підставі пункту 10 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору, а доказів понесення інших судових витрат учасниками справи суду не надано.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації (34300, Рівненська область, смт. Володимирець, вул. Соборна, 23, код ЄДРПОУ 25797471) про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинення певних дій задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації із відмови нарахувати та виплатити ОСОБА_1 згідно із Законом України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати” компенсацію за втрату частини доходу у зв`язку з порушенням строків його виплати на виконання судового рішення у справі №1702/1268/11 від 29.03.2012 на суму 14146,62 грн. та судового рішення у справі №2-а-2817/11 від 31.08.2011 на суму 2251,36 грн.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністраціїнарахувати та виплатити ОСОБА_1 , згідно із Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" компенсацію за втрату частини доходу у зв`язку з порушенням строків його виплати за період з жовтня 2012 року по травень 2020 року на суму 14146,62 грн.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністраціїнарахувати та виплатити ОСОБА_1 , згідно із Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" компенсацію за втрату частини доходу у зв`язку з порушенням строків його виплати за період з червня 2012 року по червень 2020 року на суму 2251,36 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 15 грудня 2020 року.

Суддя У.М. Нор