Рішення № 93560724, 16.12.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2020
Номер справи
440/5659/20
Номер документу
93560724
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/5659/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/5659/20 за позовом ОСОБА_1 до Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

06 жовтня 2020 року ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Полтавського обласного військового комісаріату (надалі - відповідач, Полтавський ОВК) , в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про новий розмір посадового окладу і окладу за військове звання з урахуванням Додатку №1 Приміток до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" з 29.01.2020;

- зобов`язати Полтавський ОВК включити в довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 такі види грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 29.01.2020 згідно з Додатком №1 Приміток до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" як: посадовий оклад, визначений виходячи із розміру 50% мінімальної заробітної плати, встановленої згідно зі ст. 8 Закону України "Про державний бюджет на 2020 рік" від 14.11.2019 №294-ІХ станом на 01.01.2020, помноженої на відповідний тарифний коефіцієнт встановлений для 17 тарифного розряду згідно з Додатком №1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та оклад за військове звання "підполковник", визначений виходячи із розміру 50% мінімальної заробітної плати, встановленої згідно зі ст. 8 Закону України "Про державний бюджет на 2020 рік" від 14.11.2019 №294-ІХ станом на 01.01.2020, помноженої на коефіцієнт 0,8, встановлений для військового звання "підполковник" згідно з Додатком №14 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб"; надбавку за вислугу років військової служби згідно з додатком №16 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в розмірі 50% посадового окладу та окладу за військовим званням, щомісячну надбавку за виконання особливо важливих завдань згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в розмірі 50% посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років військової служби, грошової надбавки за роботу з таємними документами у розмірі 15% від посадового окладу згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 №414, надбавку за особливі умови служби в розмірі 7,5% від посадового окладу, премії в розмірі 90% від посадового окладу згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

- зобов`язати Полтавський ОВК передати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для проведення перерахунку пенсії за вислугу років військової служби.

Мотивуючи свої вимоги, позивач посилається на факт набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/6453/18, відповідно до якого Шостий апеляційний адміністративний суд визнав протиправним та скасував пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб". У зв`язку з цим позивач вважає, що для визначення розміру його посадового окладу та окладу за військовим званням відповідач в якості вихідного показника має застосовуватися не розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня 2018 року, а 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року. Невірне ж визначення відповідачем розміру посадового окладу та окладу за військовим званням призвело й до неправильного визначення розміру інших додаткових видів грошового забезпечення позивача, що в цілому призводить до порушення його права на належне пенсійне забезпечення.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 12.10.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні). Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - третя особа, ГУ ПФУ в Полтавській області).

Відповідно до пояснень третьої особи, що надійшли до суду 28.10.2020, перерахунок пенсії ОСОБА_1 свого часу здійснено на підставі довідки від 20.03.2018 №Ф53384, виданої Полтавським ОВК згідно з вимогами ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. При цьому пунктом 4 постанови КМУ №704 передбачено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року на відповідний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14. Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення пенсійний орган не має. У зв`язку з цим просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі (а.с. 40-41).

У відзиві на позов, що надійшов до суду 09.11.2020, відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з підстав правомірності визначених розмірів посадового окладу і окладу за військовим званням у довідці про грошове забезпечення ОСОБА_1 від 20.03.2018 для перерахунку пенсії з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 на відповідні тарифні коефіцієнти із застосуванням заокруглення (а.с. 44-45).

Відповідно до додаткових пояснень, на підставі наказу військового комісара Полтавського ОВК від 30.10.2020 №227 Полтавський ОВК з 31.10.2020 переформовано у Полтавський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки без ознак реорганізації юридичної особи, у зв`язку з чим суд змінив найменування відповідача у даній справі на Полтавський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (а.с. 68-69).

Розгляд даної справи, відповідно до частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше, в межах строку, встановленого статтею 258 цього ж Кодексу.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області, де отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

20.03.2018 Полтавським ОВК на ім`я ОСОБА_1 видано довідку №ФП53384 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, згідно з якою відповідач у відповідності до вимог Постанови №103 визначив розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, яку обіймав позивач, за нормами чинними на 01.03.2018 (а.с. 46).

При виготовленні зазначеної довідки, на підставі якої пенсійним органом здійснювався перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018, відповідачем враховано розмір посадового окладу виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018.

25.08.2020 за вх №З-689/ВСЗ ОСОБА_1 звернувся до Полтавського ОВК із заявою, в якій просив відкоригувати вихідні дані та скласти оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 29.01.2020 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 (а.с. 26-30).

За наслідками розгляду вказаної заяви військовий комісар Полтавського ОВК Губський Д. надав відповідь за №12/2478/ФП53384 від 28.08.2020 (а.с. 49), якою повідомив позивачу наступне:

"...З 01.03.2018 постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2018 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704) змінено структуру грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 4 Постанови №704 установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Стосовно розмірів тарифних розрядів повідомляю, що посадові оклади виплачуються залежно від займаних посад і тарифних розрядів, передбачених у штаті військової частини де військовослужбовець проходить військову службу.

Полтавським обласним військовим комісаріатом, як уповноваженим органом Міноборони, у відповідності до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядку), було визначено Ваше грошове забезпечення в сумі 8 250,00 грн та надіслана до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідка встановленої форми про його розмір в розрізі наступних складових:

посадовий оклад з 01.01.2018 встановлений за 17-м тарифним розрядом в розмірі 4090,00 грн та обрахований в порядку чинної редакції пункту четвертого та додатку 1 Постанови №704 шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт (1762,00 грн х 2,32 = 4087,84 грн із застосуванням заокруглення);

оклад за військовим званням "підполковник" з 01.01.2018 встановлений в розмірі 1410,00 грн та обрахований в порядку чинної редакції пункту четвертого та додатку 14 Постанови №704 шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт (1762,00 грн х 0,80 = 1409,60 із застосуванням визначеного заокруглення);

надбавка за вислугу 29-ти років встановлена за додатком 16 Постанови №704 в розмірі 50% посадового окладу та окладу за військовим званням і обрахована в сумі 2750,00 грн (4090 + 1410 = 5500 х 50%)...".

Не погодившись із правомірністю дій відповідача в частині застосування в якості вихідної величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.

Предмет спору у даній справі зводиться до з`ясування обставин правомірності застосування відповідачем прожиткового мінімуму для працездатних осіб як розрахункової величини при обчисленні розміру посадового окладу, окладу за військовим званням та усіх інших додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовця, які вносяться до довідки про розмір грошового забезпечення, на підставі якої пенсійним органом обчислюється розмір пенсії позивача.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (надалі – Закон №2262-ХІІ), Законом України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (надалі – Закон №2011-ХІІ).

Так, відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон №2262-XII, згідно з ч. 4 ст. 63 якого, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

При цьому пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704 (надалі - Постанова №704) встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 Постанови №704 (у первісній редакції) розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Додатки 1 та 14 до Постанови №704, в яких у вигляді таблиці зазначені відповідні тарифні коефіцієнти, мають примітки пояснюючого характеру, у яких відображена інформація щодо арифметичної дії (множення), яка застосовується при обчисленні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням, в залежності від відповідних тарифних коефіцієнтів, та наведені правила округлення розрахунків. У цих примітках норми права не містяться.

Згідно з Приміткою 1 Додатку 1 до вказаної Постанови, посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

В подальшому, пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - Постанова №103) до Постанови №704 були внесені зміни, внаслідок яких пункт 4 Постанови №704 було викладено у новій редакції, а саме: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".

Цим самим Уряд здійснив прив`язку лише до прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018.

Проте, зміст приміток до Додатків 1 та 14 до Постанови №704 не був приведений у відповідність з нормою пункту 4 цієї ж Постанови.

Тож з моменту внесення змін Постановою №103 до Постанови №704 розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується.

Разом з тим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 зміни до п. 4 Постанови №704, внесені Постановою №103, скасовано, зокрема, визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови №103, яким внесені зміни до пункту 4 Постанови №704.

Таким чином, з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/6453/18, тобто з 29.01.2020, діє редакція пункту 4 Постанови №704, яка була чинною до внесення зазначених змін.

При цьому порядок дій, який має вчинити, зокрема відповідач, у зв`язку із втратою чинності положеннями пункту 6 Постанови №103 та змін до пункту 4 Постанови №704 не змінився.

Наведена позиція узгоджується з висновками Великої Палати Верховного Суду та Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у зразковій справі №160/8324/19.

Отже, з 29.01.2020 - дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/6453/18 виникли підстави для визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14, на чому й наполягає позивач у даній справі.

Але такий висновок не враховує усіх вимог чинного законодавства.

Так, відповідно до пункту 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (надалі - Закон №1774-VIII), який набрав чинності 01.01.2017, після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.

Розв`язуючи колізію між нормами пункту 3 розділу ІІ Закону №1774-VІІІ та пунктом 4 Постанови №704 у редакції до внесення змін Постановою №103, суд застосовує правило пріоритету актів права вищої юридичної сили, у зв`язку з чим перевагу належить віддати положенням Закону №1774-VІІІ, як нормативно-правовому акту вищої юридичної сили.

Оскільки норма пункту 3 розділу ІІ Закону №1774-VІІІ є чинною і за юридичною силою є вищою за урядові постанови, то при вирішенні даного публічно-правового спору суд застосовує правило визначене пунктом 3 розділу ІІ Закону №1774-VІІІ.

Як наслідок суд констатує відсутність правових підстав для обчислення розміру окладу за посадою заявника та окладу за військовим званням із використанням величин мінімальної заробітної плати.

Тож згідно з Постановою №704 (в редакції Постанови №103) розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується.

Такі ж правила діють і при визначенні грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам звільненим з військової служби.

З огляду на викладене, суд вважає помилковим твердження позивача щодо необхідності врахування відповідачем під час видачі довідки про розмір грошового забезпечення постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18, якою визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови №103 та, як наслідок, необхідність застосування відповідачем при обчисленні посадового окладу та окладу за військовим званням, що враховуються для перерахунку його пенсії, такої розрахункової величини як мінімальна заробітна плата, оскільки зміст пункту 4 Постанови №704 та приміток до Додатків 1 та 14 до Постанови №704 не узгоджується з пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №1774-VIII.

Відтак, вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не надання довідки про новий розмір посадового окладу і окладу за військове звання з урахуванням Додатку №1 Приміток до Постанови №704 та, відповідно, зобов`язання відповідача включити в довідку ці види грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 29.01.2020 задоволенню не підлягають.

З урахуванням висновку про відсутність правових підстав для перерахунку грошового забезпечення позивача виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого Законом України від 07.12.2017 №2246-УІП "Про Державний бюджет України на 2018 рік" станом на 01.01.2018 та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, суд не знаходить підстав і для задоволення похідних позовних вимог щодо перерахунку надбавок і премії та подальшого зобов`язання відповідача передати оновлену довідку до пенсійного органу.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 суд визнає необґрунтованими та відмовляє у задоволенні позову у повному обсязі.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Шевченка, 78-А, м. Полтава, 36039, код ЄДРПОУ 07851296), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Є.Б. Супрун