
Справа № 420/13744/20
УХВАЛА
14 грудня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа – Адміністрація Державної прикордонної служби України, про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа – Адміністрація Державної прикордонної служби України, в якому позивач просить:
- визнати з 5 березня 2019 року протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати позивачу пенсії за вислугою років відповідно до статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії), положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов`язковим урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останньою штатною посадою перед звільненням з 01.04.2019 року на підставі довідки Фінансово-економічного управління Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення позивача від 20.07.2020 № 11/527;
- зобов`язати відповідача здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугою років відповідно до статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії), положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов`язковим врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останньою штатною посадою перед звільненням та вже виплачених щомісячних сум, на підставі довідки Фінансово-економічного управління Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення позивача від 20.07.2020 № 11/527.
Одержавши позовну заяву, суд з`ясував, що її подано без додержання вимог, встановлених ст. 161 КАС України, з таких підстав.
Так, згідно з ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з ч. 10 ст. 169 КАС України заяви, скарги, клопотання, визначені цим Кодексом, за подання яких передбачено сплату судового збору, залишаються судом без руху також у випадку, якщо на момент відкриття провадження за відповідною заявою, скаргою, клопотанням суд виявить, що відповідна сума судового збору не зарахована до спеціального фонду Державного бюджету України. Правила цієї частини не застосовуються до заяв про забезпечення доказів або позову.
Відповідно до ч. 1 та пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI (далі – ЗУ № 3674-VI), судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
За подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, складає – 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з абзацом 4 статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» з 1 січня 2020 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2102 гривні.
З вищенаведених позовних вимог вбачається, що позивачем висунуто одну самостійну позовну вимогу немайнового характеру.
Відповідно, належна сума судового збору за цим позовом складає: 840,80 грн. (2102,00 грн. х 0,4).
Позивачем до позовної заяви не додано документ про сплату судового збору.
До позовної заяви додано клопотання, в якому останній просить відстрочити йому сплату судового збору до вирішення справи по суті.
Відповідно до змісту даного клопотання, позивачем зазначено, зокрема, що:
- відповідно до п. 3 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати якщо предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. Як вбачається із позовної заяви предметом є перерахунок пенсії, яка є соціальною виплатою;
- враховуючи правову позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену 17.06.2020 року у зразковій справі № 160/8324/19 та від 11 березня 2020 року у зразковій справі № 160/3586/19, та високе сподівання на те, що сплата судового збору судом буде покладена на відповідача, вважає за необхідне клопотати про відстрочення від сплати судового збору.
Дійсно, згідно з ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Також, відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону № 3674-VI, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Проте, позивачем не наведено жодних доводів та не надано жодних доказів на їх підтвердження щодо його майнового стану, враховуючи який суд міг би відстрочити позивачу сплату судового збору.
Враховуючи та на підставі наведеного, суд дійшов висновку, що клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору – є необґрунтованим, недоведеним та безпідставним, відповідно таким, що не підлягає задоволенню.
При цьому, суд не бере до уваги посилання позивача на правову позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену у зразковій справі № 160/8324/19 та у зразковій справі № 160/3586/19, оскільки сплата судового збору не була предметом розгляду (дослідження) Верховним Судом у цих справах та судові рішення у цих справах не містять правових висновків Верховного Суду з зазначеного питання, обов`язкових для врахування судом.
Враховуючи та на підставі наведеного, виявлені недоліки позовної заяви повинні бути усунені позивачем шляхом подання до суду у кількості примірників (в т.ч. для відповідача) документу про сплату судового збору в розмірі – 840,80 грн. у встановленому порядку або зазначення інших правових підстав та надання доказів на їх підтвердження щодо звільнення від сплати судового збору.
При цьому суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 4, 160, 161, 169, 171, 243, 248, 256, 294 КАС України, суд -
ухвалив:
У задоволенні клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору від 2 грудня 2020 року – відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа – Адміністрація Державної прикордонної служби України, про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії – залишити без руху.
Встановити позивачу 10-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Ухвала окремо оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя М.Г. Цховребова