Рішення № 93560041, 15.12.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.12.2020
Номер справи
320/3022/20
Номер документу
93560041
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 грудня 2020 року № 320/3022/20

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії

В С Т А Н О В И В:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 01.01.2014 по 02.08.2014 підвищення до пенсії непрацюючому пенсіонеру в розмірі двох мінімальних заробітних плат, який проживає на території радіоактивного забруднення, яке відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, згідно ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити нарахування ОСОБА_1 компенсації з 01.01.2014 по 02.08.2014 у відповідності до ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі двох мінімальних заробітних плат та провести відповідні виплати.

Позов обґрунтовано безпідставністю відмови відповідачем у нарахуванні та виплаті позивачу, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи, компенсації в розмірі, встановленому ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 01.01.2014 по 02.08.2014, оскільки з 01 січня 2014 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» не було передбачено жодних змін чи обмежень для застосування розмірів компенсації громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення, встановлених ст.39 Законом України №796-ХІІ.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.04.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання, запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, згідно якого позов не визнано. Зазначено що виплати, передбачені Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в тому числі й ті розмір яких було встановлено на виконання судових рішень, у період дії постанов Кабінету Міністрів України №745 і №1210 здійснюються в розмірах, визначених цими нормативними актами. Також, у відзиві наголошено на пропуск позивачем встановленого Кодексом адміністративного судочинства України шестимісячного стоку звернення до адміністративного суду.

Позивачем подано до суду відповідь на відзив в якій останній зазначив, що доводи викладені у відзиві є необґрунтованими.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з`ясувавши обставини справи, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 є потерпілим від наслідків аварії на ЧАЕС І категорії, інвалідом ІІ групи з захворюванням, пов`язаним з наслідками Чорнобильської катастрофи, має право на відповідні пільги, встановлені законодавством України.

Позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до ст.50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Також позивач проживає в смт. Іванків Київської області який відповідно до переліку населених пунктів відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.

Позивач 03.03.2020 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про нарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення яка відноситься до зони гарантованого добровільного віднесення в розмірі двох мінімальних заробітних плат за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 відповідно до положень ст.39 Закону України №796-ХІІ.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області №1099-2614/Г-02/8-1000/20 від 12.03.2020 р., відмовлено позивачу у перерахунку та виплаті за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, що проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі двох мінімальних заробітних плат.

Вважаючи протиправною відмову Пенсійного фонду в перерахунку пенсії, позивач звернувся із позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я, визначення соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України від 28.02.1991 №796-XII “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі по тексту – Закон №796-XII).

Відповідно до статті 39 Закону №796-XII, пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території посиленого радіоекологічного контролю підвищуються на одну мінімальну заробітну плату.

Згідно статті 49 Закону №796-XII, пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до статті 50 Закону №796-XII (в чинній на час призначення позивачу пенсії редакції), особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, зокрема, інвалідам II групи у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

Частиною другою статті 51 Закону №796-XII (в чинній на час призначення позивачу пенсії редакції) встановлено, що особам, віднесеним до категорії 3, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначається у розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком.

Як вбачається з листа Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 14.03.2020 за №1177-1931/Ю-02/8-1000/20 позивач перебуває на обліку в управлінні, отримує пенсію по віку відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” та є потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС 3 категорії.

Верховною Радою України прийнято Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” від 14.06.2011№3491-VI (далі по тексту – Закон №3491-VI), яким розділ VІІ “Прикінцеві положення” Закону України “Про державний бюджет України на 2011 рік” доповнено пунктом 4 наступного змісту – установити, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, статей 14,22,37та частини третьої статті43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік”.

Рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 №20-рп/2011 визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним) положення пункту 4 розділу VІІ Закону України “Про державний бюджет України на 2011 рік”.

Законами України про Державний бюджет України на 2012 рік та на 2013 рік передбачено аналогічні пункту 4 розділу VІІ Закону України “Про державний бюджет України на 2011 рік” положення щодо застосування окремих норм, зокрема, Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на відповідні роки.

На виконання вимог Закону №796-XII Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 23.11.2011 №1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин, далі по тексту – Порядок №1210).

Відповідно до пункту 13 Порядку №1210, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: особам, що належать до категорії 1 інвалідам II групи з 1 січня 2012 року – 20 відсотків; з 1 липня 2012 року – 24 відсотка.

Згідно пункту 15 Порядку №1210, підвищення пенсій непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, передбачене статтею 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, здійснюється в таких розмірах: тим, що проживають у зоні безумовного (обов`язкового) відселення, – 13,2 гривні; тим, що проживають у зоні гарантованого добровільного відселення, – 10,5 гривні; тим, що проживають у зоні посиленого радіоекологічного контролю, – 5,2 гривні.

01.01.2014 набрав чинності Закон України “Про Державний бюджет України на 2014 рік” від 16.01.2014 №719-VII, прикінцевими положеннями якого не встановлювалось будь-яких обмежень щодо застосування розмірів основної та додаткової пенсій, встановлених статтями Закону №796-ХІІ.

Законом України від 31.07.2014 №1622-VII “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2014 рік” (далі по тексту – Закон №1622-VII),розділ “Прикінцеві положення” Закону України від 16.01.2014 №719-VII “Про Державний бюджет України на 2014 рік” доповнено пунктом 6-7, яким, зокрема, встановлено, що норми і положення статей 20-23,30, 31,37, 39, 48, 50-52, 54 Закону №796-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2014 рік. Закон №1622-VII набрав чинності 03.08.2014.

Таким чином, Кабінету Міністрів України надано повноваження встановлювати інші, ніж передбачені статтями 20-23,30, 31,37, 39, 48, 50-52, 54 Закону №796-ХІІ, розміри державної та додаткової пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи – з 03.08.2014.

У період з 01 січня по 02 серпня 2014 року правове регулювання відносин щодо виплати підвищення до пенсії та додаткової пенсії особам, які мають статус осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, іншими законами, крім Закону №796-XII, не встановлювалось.

Відтак, у період з 01.01.2014 по 02.08.2014 виплата позивачу додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, мала здійснюватись відповідно до статті 51 Закону №796-XII у розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком, а також мала здійснюватись щомісячна доплата до пенсії за проживання у зоні гарантованого добровільного відселення у розмірі двох мінімальних заробітних плат, відповідно до статті 39 Закону № 796-XII.

Таким чином, є обґрунтованими доводи позивача про невідповідність у період з 01.01.2014 по 02.08.2014 розміру додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, та доплат до пенсії вимогам статей 39, 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, відтак позовні вимоги позивача в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо аргументів відповідача про пропуск позивачем строків звернення з даним позовом до суду, суд зазначає таке.

Статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами (частина перша). Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено іншого, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга).

Таким чином, Кодексом адміністративного судочинства України передбачено можливість встановлення іншими законами строків звернення до адміністративного суду.

Відповідно до статті 46 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-IV (далі по тексту – Закон №1058-IV), нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії; нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Аналіз зазначеної статті дає підстави для висновку про наявність двох строкових обмежень стосовно виплат пенсії за минулий час: три роки – для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з власної вини; без обмеження строку – для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з вини відповідного суб`єкта владних повноважень.

Оскільки, під час судового розгляду судом було встановлено, що виплата позивачеві пенсії за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 є наслідком протиправних дій суб`єкта владних повноважень, на спірні відносини не поширюється дія строкових обмежень в три роки, передбачених Законом №1058-IV, в тому числі, й щодо строку звернення до адміністративного суду.

Аналогічна за змістом правова позиція викладена Верховним Судом, зокрема у своїй постанові від 29.11.2019 у справі №608/957/16-а (85999934) .

Відтак, суд дійшов висновку, що позивачем строки звернення до суду з даним позовом не пропущено.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, положень проаналізованого законодавства, наявних у матеріалах справи доказів та аргументів, наведених учасниками справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 01.01.2014 по 02.08.2014 підвищення до пенсії непрацюючому пенсіонеру в розмірі двох мінімальних заробітних плат, який проживає на території радіоактивного забруднення, яке відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, згідно ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити нарахування ОСОБА_1 компенсації з 01.01.2014 по 02.08.2014 у відповідності до ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі двох мінімальних заробітних плат та провести відповідні виплати.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лиска І.Г.