
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 грудня 2020 року № 810/2379/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Білогородської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю "БІЛИЙ ШОКОЛАД", про визнання протиправним та нечинним рішення,
ВСТАНОВИВ:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Білогородської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, третя особа: ТОВ «БІЛИЙ ШОКОЛАД» про визнання протиправним та нечинним з 23 листопада 2017 року Рішення Виконавчого комітету Білогородської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області №118/13 від 23 листопада 2017 року «Про затвердження тарифів на житлово-комунальні послуги ТОВ "Білий Шоколад" по будинку, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 ».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що оскаржуване рішення порушує охоронювані закон права позивача, оскільки прийняте не у спосіб та не на підставі, що передбачені Конституцією та законами України. Зазначає, що інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності здійснюється виконавцями відповідних послуг в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, що передбачено частиною четвертою статті 10 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
В жоден із способів, встановлених пунктом 2.4. Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.07.2012 №390, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 16.08.2012 №1380/21692, ТОВ "БІЛИЙ ШОКОЛАД" не довело до відома мешканців будинку АДРЕСА_1 інформацію про загальний розмір планованого тарифу, поданого до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, для кожного конкретного будинку; перелік послуг, що входять до складу послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, щодо будинку, та їх вартість; періодичність та строки надання зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого востаннє переглядався, причин перегляду тарифу, визначення складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, матеріалів), підвищення тарифу тощо); іншу додаткову інформацію. Крім того, відповідна інформація не була розміщена ні на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет, ні в друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження, ні на веб-сайті суб`єкта господарювання, ні в будинку чи на прибудинковій території - ні на інформаційних стендах у під`їздах будинку чи біля нього. В порушення абзацу другого пункту 2.2. Порядку доведення до споживачів інформації ТОВ «БІЛИЙ ШОКОЛАД» позбавило мешканців та власників квартир у будинку номер АДРЕСА_1 права внести зауваження чи пропозиції щодо зміни тарифів.
Таким чином, Виконавчим комітетом Білогородської сільської ради Киево- Святошинського району Київської області не здійснено контроль за дотриманням ТОВ «БІЛИЙ ШОКОЛАД» порядку доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово- комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, чим порушено вимоги пункту 2.14. Порядок доведення до споживачів інформації. Проект Рішення №118/13 від 23 листопада 2017 року не оприлюднювався ні виконавчим комітетом Білогородської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, ні ТОВ «БІЛИЙ ШОКОЛАД», чим Виконавчим комітетом Білогородської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області порушено частину одинадцяту статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та частину другу статті 13 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». Оскільки рішення №118/13 від 23.11.2017 оприлюднено не було, воно не набрало чинності.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.05.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 06.06.2018.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.06.2018 зупинено провадження у справі за обґрунтованим клопотанням сторони до 02.07.2018.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02.07.2018 поновлено провадження у справі.
Протокольною ухвалою 02.07.2018 суд ухвалив перейти зі спрощеного позовного провадження до загального позовного провадження та відклав підготовче засідання на 01.08.2018.
Відповідач, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, зазначив, що відповідно до статті 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. Тому, ТОВ "БІЛИЙ ШОКОЛАД" звернулося до Білогородської сільської ради з листом і наданими розрахунками для затвердження тарифів на житлово-комунальні послуги. Порядок формування тарифів на утримання будинків і споруд та прибудинкової території, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги".
Виконуючи вимоги статті 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та п. 2.4 Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-колмунальних послуг, структуру цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, затвердженого наказом Мінрегіонбуду України №390 від 30.07.2017 (редакція від 06.02.2015), ТОВ "БІЛИЙ ШОКОЛАД" після надання 24.10.2017 розрахунку тарифів до Виконавчого комітету Білогородської сільської ради було оприлюднено інформацію про намір зміни тарифу на інформаційних стендах у під`їздах будинку АДРЕСА_1 з 27.10.2017 по 10.11.2017.
Відповідач пояснює, що попередні тарифи були встановлені рішенням виконавчого комітету Білогородської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 29.01.2016 №48 за 1 м.кв. (з урахуванням єдиного податку 5%). Проте, у структурі тарифу за 1 м.кв. була відсутня рентабільність. Саме тому, рішенням виконавчого комітету Білогородської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області №118/13 від 23 листопада 2017 року, затверджено тарифи на утримання будинку АДРЕСА_1 у розмірі 8,58 грн. за 1 кв. для житлових та нежитлових приміщень вище 1-го поверху (з урахуванням єдиного податку 5%). Вказане рішення оприлюднено на офіційному сайті Білогородської сільської ради "Білогородка.ком" 25.11.2017, що відповідає вимогам статті 32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" . Крім того, ТОВ "БІЛИЙ ШОКОЛАД" листом від 19.02.2018 №131 повідомило Білогородську сільську раду, що рішення №118/13 від 23.11.2017 доведено до мешканців у повному обсязі.
Третя особа подала до суду пояснення в яких зазначила, що товариство виконало вимоги Порядку №390, а саме щодо інформування, у тому числі позивача, про зміну тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій з обґрунтуванням її необхідності у передбачений вказаним Порядком спосіб. Стверджує, що на сьогодні діють ціни, які були запропоновані ТОВ «БІЛИЙ ШОКОЛАД" під час подання документів на участь у конкурсі з управління багатоповерховими будинками.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01.08.2018 зупинено провадження у справі до одужання позивача.
В подальшому, у зв`язку з поданням позивачем документів на підтвердження її одужання, підготовче судове засідання було призначено на 19.12.2018.
19.12.2018 судом було відкладено розгляд питання про поновлення провадження у справі у зв`язку з клопотанням позивача до 11.02.2019.
Підготовче судове засідання 11.02.2019 було знято з розгляду у зв`язку з перебуванням судді у відпустці та наступне судове засідання призначено на 26.03.2019.
26.03.2019 судом було відкладено розгляд питання про поновлення провадження у справі у зв`язку з клопотанням позивача до 24.04.2019.
Ухвалами Київського окружного адміністративного суду від 24.04.2019 поновлено провадження у справі та закрито підготовче провадження у справі.
В судове засідання 24.04.2019 сторони не прибули, відповідач будь-яких заяв чи клопотань до суду не надав, позивач та представник третьої особи подали до суду клопотання в якому просили подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження, без їхньої участі.
У зв`язку з поданими клопотаннями та на підставі ст..194, 205 КАС України, суд вирішив подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Так, судом встановлено, що позивачу на праві власності належить квартира АДРЕСА_2 . в якій проживає син позивача – ОСОБА_2 , разом зі своєю сім`єю.
Відповідно до довіреності від 06.09.2016 позивач на підставі укладеного в усній формі договору доручення, даною довіреністю уповноважує Хамідуліна Б.В. та ОСОБА_2 набувати будь-яке нерухоме та рухоме майно, і укладати на ім`я позивача договори купівлі квартир та іншого нерухомого майна, яке розташоване в місті Києві та території Київської області.
06 вересня 2016 року між ОСОБА_2 (Споживач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "БІЛИЙ ШОКОЛАД" (Виконавець) укладено договір №В-10-Б-502/У про надання послуг з утримання будинку, прибудинкової території та додаткових послуг (далі – договір) та додаткову угоду №1 до даного договору.
Відповідно до пункту 1.1. договору предметом цього договору є надання виконавцем послуг з утримання будинку в житловому комплексі " ІНФОРМАЦІЯ_1 " по АДРЕСА_1 та його прибудинкової території, а споживач зобов`язується, як власник квартири АДРЕСА_3 , яка розташована у будинку, своєчасно оплачувати послуги з утримання будинку та прибудинкової території у cтроки та на умовах, передбачених цим договором.
Згідно з пунктом 1.2. договору виконавець зобов`язується надати споживачеві наступні послуги: прибирання прибудинкової території; прибирання місць загального користування Будинку; забезпечення вивезення твердих побутових відходів; технічне обслуговування, поточний ремонт та ліквідація аварій внутрішньо-будинкових систем та систем, що розміщені на прибудинковій території: холодного водопостачання, водовідведення, електропостачання; поливання дворів, клумб і газонів у літній період; прибирання і вивезення снігу, посипання частини прибудинкової території, призначеної для проходу та проїзду протипожежними сумішами у зимовий період; експлуатація номерних знаків на будинку; освітлення місць загального користування та прибудинкової території.
Відповідно до пункту 2.1. договору вартість послуг з утримання будинку та прибудинкової території складає 5,15 грн. за 1 кв.м. загальної площі квартири. Розрахунковим періодом є календарний місяць.
Згідно з пунктом 5.2. договору зміни до цього договору можуть вноситися шляхом укладення письмового документу, підписаного обома сторонами.
Рішенням Виконавчого комітету Білогородської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 23.11.2017 №118/13 "Про затвердження тарифів на житлово-комунальні послуги ТОВ "Білий Шоколад" затверджено надані ТОВ "Білий Шоколад" тарифи на житлово-комунальні послуги для житлових приміщень та не житлових приміщень в будинку, розташованому за адресою: Київська обл., Києво-Святошинський район, вул. Михайла Величка, 10-Б згідно додатку №1.
Вказаним додатком №1 встановлено тариф на послуги з утримання будинку та прибудинкової території за 1 кв.м. загальної площі квартири в місяць, з Єдиним податком 5%, у розмірі 8,58 грн.
Вважаючи рішення Виконавчого комітету Білогородської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 23.11.2017 №118/13 "Про затвердження тарифів на житлово-комунальні послуги ТОВ "Білий Шоколад" протиправним, позивач звернувся до адміністративного суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997
№280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначає питання, які повноважна вирішувати міська рада і такі не є вичерпними. Зазначеним законом також визначено порядок прийняття рішень.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону №280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно з ч.1 ст.11 Закону №280/97-ВР виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Відповідно до пп.2 п. "а" ст.28 Закону №280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, встановлення в порядку і межах, визначених законом, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 24.06.2004 №1875-IV (далі - Закон №1875-IV; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
Згідно з ч.2 ст.31 Закону №1875-IV виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.
Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад розробляється і затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
У разі зміни цін/тарифів на житлово-комунальні послуги виконавець/виробник не менше ніж за 15 днів до введення їх у дію повідомляє про це споживачів з посиланням на рішення відповідних органів (ч. 6 ст. 32 Закону №1875-IV).
Пунктом 2.1 розділу ІІ Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 390 від 30.07.2012, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.08.2012 за №1380/21692 (далі – Порядок №390; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що суб`єкти господарювання здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим встановлювати тарифи.
Відповідно до п. 2.2 розділу ІІ Порядку №390 протягом п`яти робочих днів з дня подання відповідних розрахунків (в тому числі здійснених за результатами коригування встановлених тарифів) до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, суб`єкти господарювання інформують споживачів про намір здійснити зміну тарифів за визначеними цим Порядком способами та доводять до відома споживачів інформацію, передбачену цим Порядком.
Зауваження і пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань приймаються суб`єктом господарювання у строк, що визначений відповідно до пункту 2.12 цього Порядку.
Згідно з п.2.4 розділу ІІ Порядку №390 суб`єктами господарювання, що надають послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, до відома споживачів доводиться така інформація: загальний розмір планованого тарифу (з податком на додану вартість), поданого до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, для кожного конкретного будинку; перелік послуг, що входять до складу послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаватимуться в кожному конкретному будинку, та їх вартість; періодичність та строки надання послуг; обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу, визначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу тощо); інша додаткова інформація, визначена суб`єктом господарювання та/або органом, уповноваженим встановлювати тарифи.
Зазначена інформація доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), в друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті суб`єкта господарювання (за наявності) та в кожному конкретному будинку (на прибудинковій території), зокрема на інформаційних стендах у під`їздах будинків та біля них.
Суб`єкт господарювання може обрати один із вищеперелічених способів доведення інформації (крім розміщення в кожному конкретному будинку (на прибудинковій території), зокрема на інформаційних стендах у під`їздах будинків та біля них) як основний для розміщення всього масиву необхідної інформації, визначеної цим Порядком. За допомогою інших способів, передбачених в абзаці сьомому цього пункту, суб`єкт господарювання повідомляє споживачів про намір зміни тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та обов`язково вказує на джерело розміщення всієї необхідної інформації, з якою без перешкод може ознайомитися споживач.
Суб`єкт господарювання додатково може також доводити до відома споживачів інформацію про намір зміни тарифів за допомогою радіо, телебачення та способу, визначеного статутом територіальної громади. Вибір та використання додаткових способів доведення до споживачів інформації про намір зміни тарифів здійснюються за бажанням суб`єкта господарювання.
Відповідно до п. 2.6 розділу ІІ Порядку №390 способи доведення до відома споживачів інформації не обмежуються тими, що передбачені цим Порядком.
Згідно з п. 2.7 розділу ІІ Порядку №390 інформація повинна бути повною, змістовною та достовірною.
У процесі доведення до відома споживачів інформації усі зауваження і пропозиції фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань підлягають реєстрації та обов`язковому розгляду суб`єктом господарювання. Зауваження і пропозиції, які отримані органом, уповноваженим встановлювати тарифи, надсилаються для розгляду суб`єкту господарювання. За результатами такого розгляду суб`єкт господарювання приймає рішення про їх урахування чи відхилення (п. 2.8 розділу ІІ Порядку №390).
Відповідно до п. 2.14 розділу ІІ Порядку №390 контроль за дотриманням суб`єктами господарювання порядку доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад здійснюється органами, уповноваженими встановлювати тарифи відповідно до їх повноважень, визначених чинним законодавством.
Згідно з п.2.15 розділу ІІ Порядку №390 процедура доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад вважається такою, що відбулася, незалежно від надходження до суб`єкта господарювання/органу, уповноваженому встановлювати тарифи протягом встановленого строку зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань.
Спори щодо доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад вирішується відповідно до чинного законодавства (п.2.16 розділу ІІ Порядку №390).
Отже, механізм доведення до споживачів інформації про зміну тарифів свідчить про обов`язок суб`єкта господарювання здійснити розрахунки витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг, подати їх до органу, уповноваженого встановлювати тарифи та протягом 5-ти днів з дня подання розрахунків проінформувати споживачів про намір здійснити зміну тарифів, зокрема про загальний розмір тарифу, обгрунтування причин зміни тарифу та іншу додаткову інформацію.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ "Білий Шоколад" звернулось до Білогородської сільської ради з листом та розрахунковими матеріалами для затвердження тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для 17 будинків, у тому числі, будинку №10-Б по вул.Величка Михайла в с.Білогородка, Києво-свяошинського району Київської області.
Судом встановлено, що ТОВ "Білий Шоколад" після надання розрахунку тарифів до виконавчого комітету Білогородської сільської ради було оприлюднено інформацію про намір зміни тарифу лише на інформаційних стендах у під`їздах будинку №10-Б по вул. Величка Михайла в селі Білогородка Києво-Святошинського району Київської області.
Натомість, суд звертає увагу, що суб`єкт господарювання може обрати один із перелічених в п. 2.4 розділу ІІ Порядку №390 способів доведення інформації як основний для розміщення всього масиву необхідної інформації, визначеної цим Порядком, крім розміщення в кожному конкретному будинку (на прибудинковій території), зокрема на інформаційних стендах у під`їздах будинків та біля них.
Таким чином, ТОВ "Білий Шоколад" не виконало вимоги Порядку №390, а саме щодо інформування споживачів, у тому числі позивача, про зміну тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій з обґрунтуванням її необхідності у передбачений вказаним Порядком спосіб, що протиправно не було взято відповідачем до уваги при винесенні оскаржуваного рішення.
Крім того, як було зазначено судом вище до повноважень виконавчих органів сільських рад віднесено затвердження (погодження) тарифів на житлово-комунальні послуги, проте ці тарифи мають бути економічно обгрунтованими.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 затверджено Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі – Порядок №869; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), яким визначено механізм формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, який поширюється на суб`єктів господарювання всіх форм власності, які надають послуги, суб`єктів господарювання всіх форм власності, що спеціалізуються на виконанні окремих послуг, на умовах субпідрядних договорів з виконавцями, органи місцевого самоврядування, власників, орендарів житлових будинків (гуртожитків), власників (наймачів) квартир (житлових приміщень у гуртожитках), власників нежитлових приміщень у житлових будинках (гуртожитках).
Згідно з абз.1 п.2 Порядок №859 тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - тариф на послуги) є сукупною (загальною) вартістю надання таких послуг, розрахованою на основі економічно обґрунтованих планованих (нормативних) витрат, витрат на відшкодування втрат, планового прибутку та податку на додану вартість або єдиного податку.
Пунктом 5 Порядку №869 передбачено, що калькуляційною одиницею є 1 кв.м. загальної площі, що перебуває у власності або наймі фізичної чи юридичної особи.
Пунктом 7 Порядку №869 визначена формула щодо витрат прибирання прибудинкової території.
Як вбачається з матеріалів справи, у період з 15.03.2018 по 16.03.2018, на підставі звернення громадянки ОСОБА_3 та за погодженням Державної регуляторної служби України від 02.02.2018 №1004, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Київської області проведено позапланову перевірку ТОВ "Білий Шоколад" з питань дотримання порядку формування та встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для будинку АДРЕСА_1 , за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 16.03.2018 №6.
За висновками перевірки виявлено, що ТОВ "Білий Шоколад" завищено загальний розмір тарифу на 3,06 грн. за 1 м.кв.
Також ТОВ "Білий Шоколад" не розраховані норми часу та обслуговування для робітників при утриманні житлового будинку і прибудинової території в порушення Порядку №869 та Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства №603 від 25.12.2013 "Про затвердження Норм часу та матеріально-технічних ресурсів норм обслуговування для робітників при утриманні будинків, споруд і прибудинкових територій".
Вказано, що згідно статті 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" ТОВ "Білий Шоколад" повинно привести у відповідність до вимог діючого законодавства та Порядку №869 розрахунки економічно-обгрунтованого тарифу на утримання будинків і споруд та прибудинової території для житлових приміщень вище 1-го поверху будинку АДРЕСА_1 та подати новий економічно-обгрунтований тариф на затвердження до виконання комітету Білогородської сільської ради.
На підставі акту перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 16.03.2018 №6, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Київської області винесено припис від 21.03.2018 №5 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування та встановлення державних (регульованих) цін, яким зобов`язано, зокрема, ТОВ "Білий Шоколад" в місячний термін з дня отримання припису здійснити розрахунки економічно обгрунтованих витрат на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для житлових приміщень вище 1-го поверху будинку №7 з урахуванням вимог Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій від 01.06.2011 №869 та подати розрахунки нового економічно-обгрунтованого тарифу на встановлення до органу місцевого самоврядування відповідно до підпункту 2 пункту "а" статті 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та пункту 2 частини першої статті 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що розраховані та надані ТОВ "Білий Шоколад" до Білогородської сільської ради тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій будинку АДРЕСА_1 є завищеними, а тому такі тарифи не можуть бути визнані економічно обґрунтованими.
Щодо опублікування рішення виконавчого комітету Білогородської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області №118/13 від 23 листопада 2017 року "Про затвердження тарифів на житлово-комунальні послуги ТОВ "Білий Шоколад" по будинку, розташованому за адресою: Київська обл., Києво-Святошинськой р-н, с. Білогородка, вул. Михайла Величка, 10-Б", суд зазначає наступне.
Положеннями ч. 1 ст. 59 Закону №280/97-ВР передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію (п. 5 ст. 59 Закону №280/97-ВР).
Відповідно до ч. 11 ст. 59 Закону №280/97-ВР акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
Відповідно до ч.3 ст. 15 Закону України від 13.01.2011 №2939-VI "Про доступ до публічної інформації" (в редакції на момент прийняття рішення) проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Оскільки рішення Виконавчого комітету Білогородської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області №118/13 від 23 листопада 2017 року "Про затвердження тарифів на житлово-комунальні послуги ТОВ "Білий Шоколад" по будинку, розташованому за адресою: Київська обл., Києво-Святошинськой р-н, с. Білогородка, вул. Михайла Величка,10-Б" є нормативно-правовим актом, проект вказаного рішення підлягав обов`язковому оприлюдненню відповідачем не пізніш як за 20 робочих днів до дати його розгляду з метою прийняття.
Натомість, доказів оприлюднення проекту даного рішення відповідачем не надано.
Крім того, відповідно до статті 22 Закону України від 23.09.1997 №539/97-ВР "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації" (в редакції на момент прийняття рішення), Закони України, постанови Верховної Ради України, укази та розпорядження Президента України, постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України, постанови Верховного Суду України та Конституційного Суду України, рішення органів місцевого самоврядування, інші нормативно-правові акти публікуються в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листках тощо) та друкованих засобах масової інформації відповідних органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Недержавні друковані засоби масової інформації мають право оприлюднювати офіційні документи органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до законодавства України і на засадах, передбачених укладеною угодою між цими органами та редакціями друкованих засобів масової інформації.
Отже, рішення виконавчого комітету Білогородської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області №118/13 від 23 листопада 2017 року "Про затвердження тарифів на житлово-комунальні послуги ТОВ "Білий Шоколад" по будинку, розташованому за адресою: Київська обл., Києво-Святошинськой р-н, с. Білогородка, вул. Михайла Величка,10-Б", підлягало обов`язковому оприлюдненню в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листках тощо) та друкованих засобах масової інформації ради.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, рішення виконавчого комітету Білогородської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області №118/13 від 23 листопада 2017 року "Про затвердження тарифів на житлово-комунальні послуги ТОВ "Білий Шоколад" по будинку, розташованому за адресою: Київська обл., Києво-Святошинськой р-н, с. Білогородка, вул. Михайла Величка,10-Б" було опубліковано лише на веб-сайті Білогородської сільської ради 25.11.2017, що підтверджується відповідним скриншотом веб-сайту.
Таким чином, відповідачем порушено процедуру підготовки та подальшого оприлюднення вказаного рішення.
Відповідно до п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя" №9 від 01.11.1996, закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов`язки громадян, однак не доведені до відома населення у встановленому законом порядку, згідно з ч. 2 ст. 57 Конституції України, є нечинними та не можуть застосовуватись.
За таких обставин, позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Проте, суд зазначає, що рішенням виконавчого комітету Білогородської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 24.07.2018 №69/7 вирішено рішення виконавчого комітету Білогородської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області №118/13 від 23 листопада 2017 року "Про затвердження тарифів на житлово-комунальні послуги ТОВ "Білий Шоколад" у будинку №10-Б по вул. Михайла Величка с. Білогородка Києво-Святошинського р-ну, Київської області, вважати таким, що втратило чинність з 24.07.2018, з моменту підписання договору.
Відтак, рішення Виконавчого комітету Білогородської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області №118/13 від 23 листопада 2017 року "Про затвердження тарифів на житлово-комунальні послуги ТОВ "Білий Шоколад" по будинку, розташованому за адресою: Київська обл., Києво-Святошинськой р-н, с. Білогородка, вул. Михайла Величка,10-Б" є протиправним та нечинним з 23.11.2017 по 23.07.2018.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Як встановлено судом, позивачем за подання позову сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн.. Приймаючи до уваги, що правило щодо пропорційного стягнення судового збору при частковому задоволенні позову не поширюється на позовні вимоги немайнового характеру, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 704,80 грн. підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача по справі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та нечинним з 23.11.2017 по 23.07.2018 рішення Виконавчого комітету Білогородської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області №118/13 від 23 листопада 2017 року "Про затвердження тарифів на житлово-комунальні послуги ТОВ "Білий Шоколад" по будинку, розташованому за адресою: Київська обл., Києво-Святошинськой р-н, с. Білогородка, вул. Михайла Величка,10-Б".
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Білогородської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області (ідентифікаційний код 04358477).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лиска І.Г.