
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
16 грудня 2020 року м. ТернопільСправа № 921/741/20 Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Бурди Н.М., розглянувши заяву Тернопільської міської ради про забезпечення позову №1548/01 від 14.12.2020 у справі №921/741/20:
за позовом: Тернопільської міської ради, вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль,46000
до відповідача: Тернопільської районної ради, майдан Перемоги, 1, м. Тернопіль, 46000
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:
- Великоберезовицька селищна (сільська) рада, вул. С.Бандери, 26, смт. Велика Березовиця, Тернопільський район, Тернопільська область, 47724
- Великогаївська сільська рада, вул. Галицька, 47, с. Великі Гаї, Тернопільський район, Тернопільська область, 47722
- Байковецька сільська рада, вул. Січових Стрільців, 43, с. Байківці, Тернопільський район, Тернопільська область, 47711
- Підгороднянська сільська рада, вул. Зелена, 2, с. Підгороднє, Тернопільський район, Тернопільська область, 46003
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії
В С Т А Н О В И В :
27.11.2020 Тернопільська міська рада звернулась до Господарського суду Тернопільської області з позовом до відповідача - Тернопільської районної ради, про:
1) визнання протиправними дії Тернопільської районної ради щодо прийняття Тернопільською районною радою рішення від 17.11.2020р. №747 “Про передачу до комунальної власності сільських, селищних рад Тернопільського району частки майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району” в частині передачі до комунальної власності Великоберезовицької селищної ради, Великогаївської сільської ради, Байковецької сільської ради, Підгороднянської сільської ради майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району, відображеного додатку №1 до рішення (п.п. 1-6) на умовах спільної часткової комунальної власності, а саме щодо об`єктів нерухомого майна, які знаходяться у межах м. Тернополя:
- адміністративної будівлі площею 285,2 м2 по вул. Нечая, 27;
- нежитлового приміщення площею 137,6 м2 по вул. Бродівська, 17;
- нежитлової будівлі, адмінбудинку площею 1830,5 м2 по вул. М.Кривоноса, 10;
- районного будинку культури площею 1064,1 м2 по вул. Шкільна, 4;
- будівлі стоматології площею 588,2 м2 по бульварі Т.Шевченка, 45;
- адміністративного корпусу площею 923,5 м2, кисневої площею 13,3 м2, стаціонарного корпусу площею 2447,1 м2, нової поліклініки з даховою котельною площею 2068,6 м2, гаражі площею 54,2 м2 та овочесховище площею 36,2 м2 по вул. Кн. Острозького, 9;
2) зобов`язання Тернопільської районної ради внести зміни в п.п. 1-6 додатку №1 до рішення від 17.11.2020 №747 “Про передачу до комунальної власності сільських, селищних рад Тернопільського району частки майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району”, доповнивши їх передачею до комунальної власності Тернопільської міської територіальної громади майна спільної власності територіальних громад, сіл, селищ Тернопільського району, яке знаходяться у межах м. Тернополя на умовах спільної часткової комунальної власності, а саме:
- адміністративної будівлі площею 285,2 м2 по вул. Нечая, 27 з часткою власності Тернопільської міської територіальної громади – 1/2;
- нежитлового приміщення площею 137,6 м2 по вул. Бродівська, 17 з часткою власності Тернопільської міської територіальної громади – 1/3;
- нежитлової будівлі, адмінбудинку площею 1830,5 м2 по вул. М.Кривоноса, 10 з часткою власності Тернопільської міської територіальної громади – 1/4;
- районного будинку культури площею 1064,1 м2 по вул. Шкільна, 4 з часткою власності Тернопільської міської територіальної громади – 1/2;
- будівлі стоматології площею 588,2 м2 по бульварі Т.Шевченка, 45 з часткою власності Тернопільської міської територіальної громади – 1/5;
- адміністративного корпусу площею 923,5 м2, кисневої площею 13,3 м2, стаціонарного корпусу площею 2447,1 м2, нової поліклініки з даховою котельною площею 2068,6 м2, гаражі площею 54,2 м2 та овочесховище площею 36,2 м2 по вул. Кн. Острозького, 9 з часткою власності Тернопільської міської територіальної громади – 1/7, з відповідним коригуванням часток Великоберезовицької селищної ради, Великогаївської сільської ради, Байковецької сільської ради, Підгороднянської сільської ради.
Ухвалою від 03.12.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №921/741/20 за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на "24" грудня 2020 року на 10:30 год.
Крім того, названою ухвалою залучено до участі до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Великоберезовицьку селищну (сільську) раду; Великогаївську сільську раду; Байковецьку сільську раду; Підгороднянську сільську раду.
27.11.2020 Тернопільська міська рада звернулась до Господарського суду Тернопільської області з заявою №1488-01 від 27.11.2020 (вх. номер 8696 від 27.11.2020) про забезпечення позову в порядку ст. 138 ГПК України, за результатами розгляду якої судом відмовлено у її (заяви) задоволенні з підстав, зазначеній у відповідній ухвалі від 30.11.2020.
09.12.2020 Тернопільська міська рада повторно звернулась до Господарського суду Тернопільської області з заявою №1505/01 від 02.12.2020 (вх. номер 9114 від 09.12.2020) про забезпечення позову в порядку ст. 138 ГПК України, яку в подальшому заявником відкликано згідно клопотання про відкликання заяви про забезпечення позову №1505/01 від 02.12.2020, про що судом постановлено відповідну ухвалу від 11.12.2020.
14.12.2020 Тернопільська міська рада звернулась до Господарського суду Тернопільської області з заявою №1548/01 від 14.12.2020 (вх. номер 9207 від 14.02.2020) про забезпечення позову в порядку ст. 138 ГПК України, в якій просить суд:
1) накласти арешт на майно, що підлягає передачі Тернопільською районною радою сільським, селищним радам на виконання рішення Тернопільської районної ради від 17.11.2020р. №747 «Про передачу до комунальної власності сільських, селищних рад Тернопільського району частки майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району», перелічених у п.п. 1-6 Додатку № 1 до рішення Тернопільської районної ради від 17.11.2020р. №747 «Про передачу до комунальної власності сільських, селищних рад Тернопільського району частки майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району», а саме:
- адміністративну будівлю площею 285,2м2 по вул. Нечая, 27 у місті Тернопіль;
- нежитлове приміщення площею 137,6м2 по вул. Бродівська, 17 у місті Тернопіль;
- нежитлову будівлю, адмінбудинок площею 1830,5 м2 по вул. М.Кривоноса, 10 у місті Тернопіль;
- районний будинок культури площею 1064,1м2 по вул. Шкільна, 4 у м. Тернопіль;
- будівлю стоматології площею 588,2м2 по бульв. Т.Шевченка, 45 у м. Тернопіль;
- адміністративний корпус площею 923,5м2, кисневу площею 13.3м2 , стаціонарний корпус площею 2447,1м2’, нову поліклініку з даховою котельнею площею 2068.6м2, гаражі площею 54.2м2 та овочесховище площею 36,2 м2 по вул. Кн. Острозького, 9 у м. Тернопіль.
2) заборонити Тернопільській районній раді, її виконавчим органам, голові районної ради, посадовим та службовим особам, будь-яким третім особам, в тому числі третім особам по справі - Великоберезовицькій селищній раді, Великогаївській сільській раді, Байковецькій сільській раді. Підгороднянській сільській раді, Білецькій сільській раді та Великобірківській селищній раді, їх виконавчим органам, посадовим та службовим особам, а також органам державної реєстрації вчиняти будь-які дії та приймати рішення щодо передачі до комунальної власності Великоберезовицької селищної ради, Великогаївської сільської ради, Байковецької сільської ради, Підгороднянської сільської ради, Білецької сільської ради та Великобірківської селищної ради майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району, відображеного додатку №1 до рішення (п.п. 1-6) Тернопільської районної ради від 17.11.2020р. №747 «Про передачу до комунальної власності сільських, селищних рад Тернопільського району частки майна спільної власності територіальних громад сіл. селищ Тернопільського району», в т.ч. підписувати передавальні акти, вчиняти реєстраційні дії, пов`язані із зміною власника щодо об`єктів нерухомого майна, а саме:
- адміністративної будівлі площею 285,2м2 , розташованої у місті Тернополі по вул. Нечая. 27;
- нежитлового приміщення площею 137,6м2, розташованого у місті Тернополі по вул. Бродівська, 17;
- нежитлової будівлі, адмінбудинку площею 1830,5 м2, розташованих у місті Тернополі по вул. М.Кривоноса, 10;
- районного будинку культури площею 1064,1м2 , розташованого у місті Тернополі по вул. Шкільна. 4;
- будівлі стоматології площею 588,2м2, розташованої у місті Тернополі по бульвару Т.Шевченка, 45;
- адміністративного корпусу площею 923,5м2, кисневої площею 13,3м2, стаціонарного корпусу площею 2447,1м2, нової поліклініки з даховою котельнею площею 2068,6м2, гаражі площею 54,2м2 та овочесховище площею 36,2 м2, розташованих у місті Тернополі по вул. Кн. Острозького, 9.
Дослідивши матеріали заяви Тернопільської міської ради №1548/01 від 14.12.2020 (вх. номер 9207 від 14.02.2020) про забезпечення позову, господарський суд визнав, що вона відповідає вимогам ст.139 ГПК України і підлягає до розгляду в порядку ст. 140 ГПК України.
В обґрунтування поданої заяви заявник посилається на те, що:
- позивач, покликаючись на приписи п.10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» , п. 7 Розділу IV Прикінцеві положення Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», Закону України 17.11.2020 № 1009-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій», який набрав чинності 06.12.2020 р., вважає, що право отримати у комунальну власність вказані спірні об`єкти нерухомого майна належить Тернопільській територіальній громаді, інші територіальні громади не можуть бути отримувачами цих об`єктів;
- як установлено зі змісту оскаржуваного рішення, сільські, селищні, міські ради не надавали Тернопільській районній раді доручення розпорядитися майном спільної власності територіальних громад району у спосіб, який послужив фактичною підставою цього позову, що є порушенням приписів п. 19 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»;
- п.10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» містить умови для законної передачі об`єктів спільної власності територіальних громад району у комунальну власність конкретної територіальної громади, а саме:
- відповідна рада, що представляє інтереси територіальної громади, повинна висловити у встановленому порядку пропозицію про передачу їй конкретно визначеного майн;
- таке майно має знаходитися на її території;
- майно задовольняє колективні потреби виключно цієї територіальної громади.
Жодна з цих умов не була дотримана відповідачем при передачі об`єктів за оскаржуваним рішенням;
- треті особи не зверталась до Тернопільської районної ради із проханням про передачу із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільського району об`єктів у комунальну власність територіальної громади, не надавала згоди на отримання такого майна у комунальну власність;
згідно постанови Верховної ради України від 17.07.2020 року «Про утворення га ліквідацію районів» Тернопільська міська територіальна громада входить до складу Тернопільського району. Відтак. Тернопільська міська територіальна громада є співвласником майна територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільського району, що перебуває в управлінні Тернопільської районної ради;
- заявник стверджує, що, на його думку, існує реальна загроза утруднення виконання судового рішення та позбавлення позивача права на ефективний захист порушених прав у випадку задоволення заявленого позову, оскільки третіми особами приймаються рішення і вчиняються дії з оформлення за собою права власності на об`єкти нерухомого майна, незаконно переданого за рішенням №747 від 17.11.2020р. (рішення Білецької сільської ради № 29 від 25.11.2020 року «Про прийняття до комунальної власності Білецької сільської ради майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району», рішення № 30 від 25.11.2020 «Про прийняття до комунальної власності Білецької сільської ради майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району», Підгороднянською сільською радою 25.11.2020 на засіданні другої сесії 8-го скликання розглянуто, зокрема, питання про затвердження передавальних актів приймання-передачі нерухомого комунального майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району, управління якими здійснювала Тернопільська районна рада).
Розглянувши заяву Тернопільської міської ради №1548/01 від 14.12.2020 (вх. номер 9207 від 14.02.2020) про забезпечення позову, суд дійшов висновку про часткове її задоволення. При цьому, суд виходив з наступного:
- відповідно до ст. 136 ГПК України, господарський суд за заявою учасника справи має право вжити заходи забезпечення позову як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду;
- одними із заходів забезпечення позову, передбачених статтею 137 ГПК України, є: накладення арешту на майно та (або) грошові кошти, що належать або підлягають передачі або сплаті відповідачу і знаходяться у нього чи в інших осіб; заборона відповідачу вчиняти певні дії; заборона іншим особам вчиняти дії щодо предмета спору або здійснювати платежі, або передавати майно відповідачеві, або виконувати щодо нього інші зобов`язання;
- суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову (ч. 3 ст. 137 Господарського процесуального кодексу України).
- згідно із ч.ч. 1, 6 ст. 140 ГПК України, заява про забезпечення позову розглядається судом не пізніше двох днів з дня її надходження без повідомлення учасників справи. Про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу.
Забезпечення позову є засобом, спрямованим на запобігання можливим порушенням майнових прав чи охоронюваних законом інтересів юридичної або фізичної особи позивача, за допомогою яких у подальшому гарантується виконання судового рішення у випадку задоволення позову.
У вирішенні питання про забезпечення позову господарський суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв`язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення господарського суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв`язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками цього судового процесу.
У випадку звернення особи до суду з позовними вимогами немайнового характеру, судове рішення у разі задоволення яких не вимагатиме примусового виконання, має застосовуватися та досліджуватися така підстава вжиття заходів забезпечення позову, як достатньо обґрунтоване припущення, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду (Вказаної позиції дотримується Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 16.08.2018 у справі №910/1040/18).
Предметом позову у даній справі є немайнові вимоги про визнання протиправними дій Тернопільської районної ради щодо прийняття нею рішення від 17.11.2020р. №747 “Про передачу до комунальної власності сільських, селищних рад Тернопільського району частки майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району” в частині передачі до комунальної власності Великоберезовицької селищної ради, Великогаївської сільської ради, Байковецької сільської ради, Підгороднянської сільської ради майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району, відображеного у додатку №1 до рішення (п.п. 1-6) на умовах спільної часткової комунальної власності, а також про зобов`язання Тернопільської районної ради внести зміни в п.п. 1-6 додатку №1 до рішення від 17.11.2020 №747 “Про передачу до комунальної власності сільських, селищних рад Тернопільського району частки майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району”, доповнивши їх передачею до комунальної власності Тернопільської міської територіальної громади майна спільної власності територіальних громад, сіл, селищ Тернопільського району згідно переліку, яке знаходяться у межах м. Тернополя на умовах спільної часткової комунальної власності.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач стверджує, зокрема, що:
- за результатами здійсненої адміністративно-територіальної реформи територія Тернопільської міської територіальної громади входить до складу Тернопільського району, а місто Тернопіль є адміністративним центром останнього, посилаючись при цьому на постанову Верховної Ради України від 17.07.2020 р. “Про утворення та ліквідацію районів” у відповідності до якої Тернопільський район (з адміністративним центром у місті Тернопіль) складається з територій Байковецької сільської, Бережанської міської, Білецької сільської, Великоберезовицької селищної, Великобірківської селищної, Великогаївської сільської, Залозецької селищної, Збаразької міської, Зборівської міської, Золотниківської сільської, Іванівської сільської, Козівської селищної, Козлівської селищної, Купчинецької сільської, Микулинецької селищної, Нараївської сільської, Озернянської сільської, Підволочиської селищної, Підгаєцької міської, Підгороднянської сільської, Саранчуківської сільської, Скалатської міської, Скориківської сільської, Теребовлянської міської, Тернопільської міської територіальних громад;
- згідно з додатком № 1 до оскаржуваного рішення об`єкти передачі знаходяться на території м. Тернополя та на земельних ділянках, що належать до комунальної власності м.Тернополя;
- орієнтація передачі майна по територіальному принципу закріплена в самих засадах проведення на території України децентралізації.
З огляду на викладене позивач стверджує, що рішення від 17.11.2020р. №747 в частині передачі до комунальної власності Великоберезовицької селищної ради, Великогаївської сільської ради, Байковецької сільської ради, Підгороднянської сільської ради майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району, відображеного додатку №1 до рішення (п.п. 1-6) на умовах спільної часткової комунальної власності суперечить інтересам Тернопільської міської територіальної громади, на території якої ці об`єкти нерухомого майна знаходяться.
Позивач, звернувшись до господарського суду із заявою про забезпечення позову, має обов`язок обґрунтувати необхідність забезпечення позову, у цьому випадку – довести, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся.
І оскільки предметом спору у даній справі є визнання недійсним рішення Тернопільської районної ради від 17.11.2020р. № 747 “Про передачу до комунальної власності сільських, селищних рад Тернопільського району частки майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району”, яке стосується розподілу та передачі до комунальної власності відповідних територіальних громад окремих об`єктів, спільної власності територіальних громад, які знаходяться на території міста Тернополя і задовольняють колективні потреби в тому числі даної територіальної громади, а відтак, заявник вважає виправданими, адекватними та співмірними заходами забезпечення позову накладення арешту на майно та заборону Тернопільській районній раді, її голові, третім особам, включаючи їх виконавчі органи та відповідним органам державної реєстрації вчиняти будь-які дії щодо передачі спірного майна, підписання передавальних актів та, як наслідок, недопущення проведення державної реєстрації майна за час судового розгляду справи.
Крім того, заявник стверджує, що спірне рішення станом на час подання заяви про забезпечення позову виконується, майно, що перебуває у спільній комунальній власності громад, передається визначеним територіальним громадам, а відтак, існує реальна загроза неможливості ефективно захистити порушені права позивача та поновити їх за результатом розгляду даної справи, оскільки за передачею майна слідуватиме проведення державної реєстрації прав на нерухоме майно, а також можливість відчуження майна, передання його третім особам.
Достатньо обґрунтованим для забезпечення позову є підтверджена доказами наявність фактичних обставин, з якими пов`язується застосування певного виду забезпечення позову.
Адекватність заходу до забезпечення позову, що застосовується господарським судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається. Оцінка такої відповідності здійснюється господарським судом, зокрема, з урахуванням співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, з вартістю майна, на яке вимагається накладення арешту, або майнових наслідків заборони відповідачеві вчиняти певні дії, при цьому, обрані заходи до забезпечення позову не повинні мати наслідком повне припинення господарської діяльності суб`єкта господарювання, якщо така діяльність, у свою чергу, не призводитиме до погіршення стану належного відповідачеві майна чи зниження його вартості (такої правової позиції дотримується Вищий господарський суд України в чинній постанові пленуму від 26 грудня 2011 року №16 "Про деякі питання практики застосування заходів до забезпечення позову").
Заходи забезпечення позову повинні бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Співмірність передбачає співвідношення господарським судом негативних наслідків від вжиття заходів до забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду.
Обранням належного, відповідно до предмета спору, заходу забезпечення позову дотримується принцип співвіднесення виду заходу забезпечення позову із заявленими позивачем вимогами, чим врешті досягаються: збалансованість інтересів сторін та інших учасників судового процесу під час вирішення спору, фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову та як наслідок ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача без порушення або безпідставного обмеження при цьому прав та охоронюваних інтересів інших учасників провадження у справі або осіб, що не є учасниками цього судового процесу.
За вказаних вище обставин, з огляду на предмет та підстави позову, суд дійшов висновку, що захід забезпечення позову шляхом накладення арешту на майно, що підлягає передачі Тернопільською районною радою сільським, селищним радам на виконання рішення Тернопільської районної ради від 17.11.2020р. №747 «Про передачу до комунальної власності сільських, селищних рад Тернопільського району частки майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району», перелічених у п.п. 1-6 Додатку № 1 до рішення Тернопільської районної ради від 17.11.2020р. №747 «Про передачу до комунальної власності сільських, селищних рад Тернопільського району частки майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району», згідно переліку, про який заявив позивач, не відповідає принципам співмірності та адекватності із заявленими позовними вимогами, оскільки, як зазначалось вище, предметом розгляду у даній справі є вимога про визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування, а не вимога про визнання права власності чи витребування майна, а тому господарський суд відмовляє в задоволенні заяви Тернопільської міської ради про забезпечення позову в цій частині.
Щодо вимоги заявника про забезпечення позову у справі №921/741/20 шляхом заборони Тернопільській районній раді, її виконавчим органам, голові районної ради, посадовим та службовим особам, будь-яким третім особам, в тому числі третім особам по справі, а також органам державної реєстрації вчиняти будь-які дії та приймати рішення щодо передачі до комунальної власності Великоберезовицької селищної ради, Великогаївської сільської ради, Байковецької сільської ради, Підгороднянської сільської ради, Білецької сільської ради та Великобірківської селищної ради майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району, відображеного додатку №1 до рішення (п.п. 1-6) Тернопільської районної ради від 17.11.2020р. №747 «Про передачу до комунальної власності сільських, селищних рад Тернопільського району частки майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району», в т.ч. підписувати передавальні акти, вчиняти реєстраційні дії, пов`язані із зміною власника щодо об`єктів нерухомого майна згідно переліку, судом встановлено таке.
Особа, яка подала заяву про забезпечення позову, повинна обґрунтувати причини звернення з заявою про забезпечення позову. З цією метою обов`язковим є подання доказів наявності фактичних обставин, з якими пов`язується застосування певного заходу до забезпечення позову.
Так, до заяви про забезпечення позову позивач долучив інформацію з офіційного сайту Білецької громади та сторінки у соціальній мережі "Фейсбук" Підгороднянської сільської ради, яка свідчить про те, що третіми особами приймаються рішення та вчиняються дії з оформлення за собою права власності на об`єкти нерухомого майна, переданого за рішенням №747 від 17.11.2020р., визнання недійним якого є предметом розгляду у даній справі.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що невжиття заявленого заходу забезпечення позову може призвести до порушення вимоги щодо справедливого та ефективного захисту порушених прав, оскільки позивач не зможе їх захистити в межах одного цього судового провадження за його позовом без нових звернень до суду, крім того вважає належним, відповідно до предмета спору, обраний заявником захід забезпечення позову, а відтак заява Тернопільської міської ради №1548/01 від 14.12.2020 (вх. номер 9207 від 14.02.2020) про забезпечення позову в частині забезпечення позову шляхом заборони Тернопільській районній раді, її виконавчим органам, голові районної ради, посадовим та службовим особам, будь-яким третім особам, в тому числі третім особам по справі, а також органам державної реєстрації вчиняти будь-які дії та приймати рішення щодо передачі до комунальної власності Великоберезовицької селищної ради, Великогаївської сільської ради, Байковецької сільської ради, Підгороднянської сільської ради, Білецької сільської ради та Великобірківської селищної ради майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району, відображеного додатку №1 до рішення (п.п. 1-6) Тернопільської районної ради від 17.11.2020р. №747 «Про передачу до комунальної власності сільських, селищних рад Тернопільського району частки майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району», в т.ч. підписувати передавальні акти, вчиняти реєстраційні дії, пов`язані із зміною власника щодо об`єктів нерухомого майна, згідно переліку, підлягає до задоволення.
Суд зазначає, що при розгляді заяв про забезпечення позову не вирішується питання про законність або обґрунтованість позовних вимог по суті. До предмету дослідження на цій стадії входить лише питання про те чи може існуючий стан організації правовідносин ускладнити, чи зробити неможливим ефективний захист або поновлення порушених ( оспорюваних ) прав або інтересів позивача.
За приписами ч. 6, 8 ст. 140 Господарського процесуального кодексу України про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу. В ухвалі про забезпечення позову суд зазначає вид забезпечення позову і підстави його обрання та вирішує питання зустрічного забезпечення. Суд може також зазначити порядок виконання ухвали про забезпечення позову.
Ухвалу про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Відповідно до ч. 1, 2, 4 ст. 144 Господарського процесуального кодексу України, ухвала господарського суду про забезпечення позову має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом. Така ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.
Примірник ухвали про забезпечення позову негайно надсилається заявнику, всім особам, яких стосуються заходи забезпечення позову і яких суд може ідентифікувати, а також, залежно від виду вжитих заходів, направляється судом для негайного виконання державним та іншим органам для вжиття відповідних заходів.
Особи, винні в невиконанні ухвали про забезпечення позову, несуть відповідальність, встановлену законом.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 136-140, 234-235 ГПК України, господарський суд
УХВАЛИВ:
1. Заяву Тернопільської міської ради №1548/01 від 14.12.2020 (вх. номер 9207 від 14.02.2020) про забезпечення позову у справі №921/741/20 - задовольнити частково.
2. Заборонити Тернопільській районній раді, її виконавчим органам, голові районної ради, посадовим та службовим особам, будь-яким третім особам, в тому числі третім особам по справі, а також органам державної реєстрації, вчиняти будь-які дії та приймати рішення щодо передачі до комунальної власності Великоберезовицької селищної ради, Великогаївської сільської ради, Байковецької сільської ради, Підгороднянської сільської ради, Білецької сільської ради та Великобірківської селищної ради майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району, відображеного додатку №1 до рішення (п.п. 1-6) Тернопільської районної ради від 17.11.2020р. №747 «Про передачу до комунальної власності сільських, селищних рад Тернопільського району частки майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району», в тому числі підписувати передавальні акти, вчиняти реєстраційні дії, пов`язані із зміною власника щодо об`єктів нерухомого майна, а саме:
- адміністративної будівлі площею 285,2м2 , розташованої у місті Тернополі по вул. Нечая, 27;
- нежитлового приміщення площею 137,6м2, розташованого у місті Тернополі по вул. Бродівська, 17;
- нежитлової будівлі, адмінбудинку площею 1830,5 м2, розташованих у місті Тернополі по вул. М.Кривоноса, 10;
- районного будинку культури площею 1064,1м2, розташованого у місті Тернополі по вул. Шкільна, 4;
- будівлі стоматології площею 588,2м2, розташованої у місті Тернополі по бульвару Т.Шевченка, 45;
- адміністративного корпусу площею 923,5м2, кисневої площею 13,3м2, стаціонарного корпусу площею 2447,1м2, нової поліклініки з даховою котельнею площею 2068,6м2, гаражі площею 54,2м2 та овочесховище площею 36,2 м2, розташованих у місті Тернополі по вул. Кн. Острозького, 9.
3. В задоволенні заяви Тернопільської міської ради №1548/01 від 14.12.2020 (вх. номер 9207 від 14.02.2020) про забезпечення позову у справі №921/741/20 в частині накладення арешту на майно, що підлягає передачі Тернопільською районною радою сільським, селищним радам на виконання рішення Тернопільської районної ради від 17.11.2020р. №747 «Про передачу до комунальної власності сільських, селищних рад Тернопільського району частки майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району», перелічених у п.п. 1-6 Додатку № 1 до рішення Тернопільської районної ради від 17.11.2020р. №747 «Про передачу до комунальної власності сільських, селищних рад Тернопільського району частки майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Тернопільського району», згідно переліку, - відмовити.
Стягувачем за даною ухвалою є Тернопільська міська рада (вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль,46000, код ЄДРПОУ 34334305).
Боржником за даною ухвалою є Тернопільська районна рада (майдан Перемоги, 1, м. Тернопіль, 46000, код ЄДРПОУ 25347928).
Ухвала є виконавчим документом у відповідності до ч.1 ст.144 ГПК України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст.ст. 255, 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст ухвали складено та підписано 16.12.2020.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.
Ухвала суду розміщена у Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою - http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя Н.М. Бурда