
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 грудня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/4126/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гіглави О.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Рябухи Ю.В.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Мосейчука Т.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Служби безпеки України про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії, стягнення середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу та моральної шкоди,
В С Т А Н О В И В:
30 липня 2020 року (згідно даних на експрес-накладній) ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Служби безпеки України про:
- визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень в особі Служби безпеки України протиправною;
- зобов`язання Службу безпеки України (м. Київ, вул. Володимирська, 33, код ЄДРПОУ 00034074) видати ОСОБА_1 трудову книжку та військовий квиток, з відповідними записами про проходження військової служби;
- зобов`язання Службу безпеки України (м. Київ, вул. Володимирська, 33, код ЄДРПОУ 00034074) нарахувати ОСОБА_1 середній заробіток за весь період затримки розрахунку при звільненні по день ухвалення судового рішення;
- стягнення зі Служби безпеки України (м. Київ, вул. Володимирська, 33, код ЄДРПОУ 00034074) на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за весь період затримки розрахунку при звільненні по день ухвалення судового рішення;
- стягнення зі Служби безпеки України (м. Київ, вул. Володимирська, 33, код ЄДРПОУ 00034074) на користь ОСОБА_1 моральної шкоди у розмірі місячного грошового забезпечення на день звільнення ОСОБА_1 .
Ухвалою суду від 10.08.2020 позовну заяву ОСОБА_1 до Служби безпеки України про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії, стягнення середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні та моральної шкоди залишено без руху. Позивачеві вказано усунути недоліки позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду: - одного примірника належним чином завірених копій додатків до позовної заяви для направлення його відповідачу; - позовної заяви та її копій відповідно до кількості учасників справи, оформленої відповідно до частини п`ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України із уточненим змістом позовних вимог, а саме, із конкретизацією бездіяльності суб`єкта владних повноважень в особі Служби безпеки України, яку позивач просить суд визнати протиправною; - заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з позовними вимогами про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії, стягнення середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні та моральної шкоди з доказами поважності причин пропуску позивачем такого строку або належних документальних доказів на підтвердження факту дотримання останнім строку звернення до суду.
31.08.2020 від позивача до суду надійшли:
- один примірник належним чином завірених копій додатків до позовної заяви для направлення його відповідачу;
- позовна заява та її копія для відповідача, оформлені відповідно до частини п`ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України із наступними уточненими позовними вимогами про: 1. визнання протиправною бездіяльності суб`єкта владних повноважень в особі Служби безпеки України з невидачі трудової книжки ОСОБА_1 та зобов`язання Службу безпеки України видати ОСОБА_1 трудову книжку з відповідними записами про проходження військової служби; 2. стягнення зі Служби безпеки України на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу з 28.05.2020 по 30.07.020 у розмірі 28128,00 грн; 3. розрахування та стягнення зі Служби безпеки України на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу з 31.07.2020 по день ухвалення судового рішення у даній справі; 4. стягнення зі Служби безпеки України на користь ОСОБА_1 моральної шкоди у розмірі 13000,00 грн.
Позовні вимоги згідно уточненої позовної заяви ОСОБА_1 мотивує тим, що на день звільнення та виключення його зі списків особового складу СБУ, незважаючи на відсутність за ним, як військовослужбовцем Служби безпеки України, будь-якої заборгованості перед відповідачем, до теперішнього часу останнім в порушення вимог статей 47, 116 Кодексу законів про працю України не видано позивачу трудову книжку, якою підтверджується його трудовий стаж. Вказане зумовлює те, що до теперішнього часу ОСОБА_1 не має можливості стати на облік у якості безробітної особи та, у подальшому, працевлаштуватися.
Ухвалою суду від 07.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/4126/20, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи, призначено судове засідання для розгляду справи по суті.
У відзиві на позовну заяву, що надійшов до суду поштою 09.10.2020 (а.с. 65-70), відповідач просить у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити. Зазначає, що ОСОБА_1 проходив військову службу за контрактом в органах СБУ та мав військове звання старший лейтенант. При цьому, позивач не укладав трудовий договір з СБУ, не перебував у трудових відносинах з СБУ та не мав статусу працівника СБУ, а тому на нього не поширювалося законодавство України про працю. СБУ не зобов`язана вести трудові книжки на військовослужбовців. Відомості про проходження військової служби вносяться до військового квитка. На прохання особи, звільненої з військової служби, такій особі також може бути видана відповідна довідка. Як вбачається з матеріалів особової справи ОСОБА_1 , останній до прийняття на військову службу в СБУ перебував у трудових відносинах з іншою установою та мав трудову книжку (ксерокопія трудової книжки долучена до матеріалів особової справи). Вказаний документ при прийнятті на військову службу позивач до СБУ не надав (за відсутності потреби), з проханням заповнити її після звільнення до СБУ ОСОБА_1 не звертався. Поряд з цим, згідно довідки Фінансово-економічного управління СБУ від 22.09.2020 №21/2/2-1131 з позивачем був проведений повний розрахунок. Отже, у відповідача відсутня вина щодо затримки видачі трудової книжки позивачу, так як у СБУ відсутній обов`язок зберігати, вести та видавати військовослужбовцям трудові книжки.
Позивач в засіданні 10.12.2020 позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в засіданні 10.12.2020 проти позовних вимог заперечував, просив суд відмовити в їх задоволенні, з огляду на безпідставність.
Заслухавши доводи позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
На підставі наказу Голови СБУ від 16.03.2017 №287-ОС ОСОБА_1 прийнятий на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу у СБУ строком на п`ять років та проходив службу на посадах оперативного складу (а.с. 84-96).
Наказом СБУ від 27.05.2020 №706-ОС/дск позивач звільнений з військової служби за підпунктом "б" пункту 61 та підпунктом "д" (через службову невідповідність) пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок та військову службу" у запас Збройних Сил України та виключений зі списків особового складу з 27.05.2020 (а.с. 74-75).
Відповідно до довідок Фінансово-економічного управління СБУ від 22.09.2020 №21/2/2-1131, від 22.09.2020 №21/2/2-1129 та від 22.09.2020 №21/2/2-1130 ОСОБА_1 при звільненні з військової служби відповідно до наказу Голови СБУ від 27.05.2020 №706-ОС здійснені всі остаточні розрахунки (а.с. 71-73).
ОСОБА_1 , вважаючи, що СБУ протиправно на день звільнення та виключення його зі списків особового складу СБУ, а також в порушення вимог статей 47, 116 Кодексу законів про працю України, не видано йому оригіналу трудової книжки, звернувся до суду з цим позовом.
Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 , суд виходить з наступного.
Закон України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-XII здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
За приписами Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" військовослужбовці - це громадяни України, які проходять військову службу у складі Збройних Сил України та інших військових формувань.
Відповідно до частини першої статті 2 вказаного Закону військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною першою статті 1 Закону України "Про Службу безпеки України" від 25.03.1992 №2229-XII передбачено, що Cлужба безпеки України - державний орган спеціального призначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України.
Стаття 19 Закону України "Про Службу безпеки України" визначає, що кадри Служби безпеки України складають: співробітники-військовослужбовці, працівники, які уклали трудовий договір із Службою безпеки України, а також військовослужбовці строкової служби. Порядок обліку кадрів Служби безпеки України затверджується Головою Служби безпеки України.
Згідно з частиною першою статті 20 Закону України "Про Службу безпеки України" умови і порядок виконання своїх обов`язків співробітниками-військовослужбовцями Служби безпеки України визначаються укладеним договором (контрактом). На них, а також на військовослужбовців строкової служби поширюється порядок проходження військової служби у Збройних Силах України, визначений законодавством. Військовослужбовці Служби безпеки України приймають Військову присягу на вірність народу України.
Порядок проходження військової служби за контрактом особами офіцерського складу, сержантського і старшинського складу, рядового складу Служби безпеки України, виконання ними військового обов`язку в запасі та особливості проходження військової служби в особливий період визначає Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, затверджене Указом Президента України від 27.12.2007 №1262/2007.
Законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами (стаття 3 Кодексу законів про працю України, далі - КЗпП України).
Зазначена норма міститься також у статті 21 Закону України "Про Службу безпеки України", якою передбачено, що трудові відносини працівників, які уклали трудовий договір із Службою безпеки України, регулюються законодавством України про працю.
Військовослужбовці не перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та господарювання, а проходять військову службу.
Порядок проходження служби в СБУ урегульовано спеціальними нормативно-правовими актами, які покладають на громадян, котрі перебувають на такій службі, додаткові обов`язки і відповідальність, а саме: - Законом України "Про військовий обов`язок і військову службу", - статутами Збройних Сил України, - Положенням про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, затвердженим Указом Президента України від 27.12.2007 №1262/2007, Інструкцією про організацію виконання Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, затвердженою наказом Служби безпеки України від 14.10.2008 №772.
Матеріалами справи підтверджується та не заперечується учасниками справи, що ОСОБА_1 у період з 16.03.2017 по 27.05.2020 проходив військову службу за контрактом в органах СБУ та мав військове звання старший лейтенант.
При цьому, позивач не укладав трудовий договір з СБУ, не перебував у трудових відносинах з СБУ та не мав статусу працівника СБУ, а тому на нього не поширювалося законодавство України про працю.
Відповідно до приписів статей 47, 48 КЗпП України власник або уповноважений ним орган зобов`язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу.
У разі звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу він зобов`язаний також у день звільнення видати йому копію наказу про звільнення з роботи. В інших випадках звільнення копія наказу видається на вимогу працівника.
Трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи понад п`ять днів. Трудові книжки ведуться також на позаштатних працівників при умові, якщо вони підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню, студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів, які проходять стажування на підприємстві, в установі, організації.
Працівникам, що стають на роботу вперше, трудова книжка оформляється не пізніше п`яти днів після прийняття на роботу. Студентам вищих та учням професійно-технічних навчальних закладів трудова книжка оформляється не пізніше п`яти днів після початку проходження стажування.
До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться.
Порядок ведення трудових книжок визначається Кабінетом Міністрів України.
Спеціальним наказом Міністерства праці, Міністерства юстиції, Міністерства соціального захисту населення від 29.07.1993 №58 затверджено Інструкцію про порядок ведення трудових книжок працівників, яка зареєстрована у Міністерстві юстиції України 17.08.1993 за №110 (далі - Інструкція №58).
Разом з тим, відповідно до нормативно-правових актів, регламентуючих порядок проходження військової служби, ведення та видача трудових книжок військовослужбовцям не передбачені.
Проходження військової служби військовослужбовцем відображається в його особовій справі, яка ведеться у порядку та за формою, встановленими в СБУ, а також у послужному списку.
Пунктом 1.4 Інструкції №58 передбачено, що особи, які вперше шукають роботу і не мають трудової книжки, повинні пред`явити паспорт, диплом або інший документ про освіту чи професійну підготовку. Військовослужбовці, звільнені із Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Прикордонних військ України, Цивільної оборони України, Управління охорони вищих посадових осіб України та інших військових формувань, створених відповідно до законодавства України (далі Збройні Сили України та інші війська) та військовослужбовці, звільнені із Збройних Сил колишнього Союзу РСР і Збройних сил держав учасниць СНД, пред`являють військовий квиток. Звільнені з місця відбування кримінального покарання зобов`язані пред`явити довідку про звільнення.
Крім того, згідно з підпунктом "а" пункту 2.19 Інструкції №58 до трудових книжок за місцем роботи вносяться окремим рядком з посиланням на дату, номер та найменування відповідних документів такі записи - про час служби у складі Збройних Сил України та інших військах, де на тих, які проходять службу, не поширюється законодавство про працю і державне соціальне страхування, із зазначенням дати призову (зарахування) і дати звільнення із служби.
Отже, змістовний аналіз положень Інструкції №58 вказує на те, що за загальним правилом записи про час військової служби військовослужбовця, звільненого з СБУ, повинні вноситися до трудової книжки за тим місцем роботи, де він працевлаштується після звільнення з СБУ, в тому числі на підставі військового квитка.
Окрім військового квитка, документами на підтвердження перебування на військовій службі є: - довідки військових комісарів, військових частин і установ; - довідки архівних і військово-лікарських установ.
Відомості про проходження військової служби вносяться до військового квитка.
На прохання особи, звільненої з військової служби, такій особі також може бути видана відповідна довідка.
Таким чином, СБУ не зобов`язана вести трудові книжки на військовослужбовців.
Відповідно до пункту 3.10 розділу ІІІ Інструкції про порядок комплектування підрозділів, органів і закладів Служби безпеки України, затвердженої наказом Служби безпеки України від 21.10.2015 №700/ДСК, зареєстрованим в спеціальному журналі Уповноваженим Президента України з питань контролю за діяльністю Служби безпеки України 23.10.2015 за №134 та в Міністерстві юстиції України 02.11.2015 за №1343/27788, під час вивчення особи в якості кандидата на військову службу в СБУ, останній надає співробітнику підрозділу кадрового забезпечення копії особистих документів, в тому числі і трудової книжки.
Згідно з вимогами пункту 5 розділу ІІІ Інструкції про порядок обліку кадрів у Службі безпеки України, затвердженої наказом Служби безпеки України від 25.05.2018 №888/ДСК, зареєстрованим Уповноваженим Президента України з питань контролю за діяльністю Служби безпеки України 07.06.2018 за №183 та в Міністерстві юстиції України 11.06.2018 за №693/32145, копії особистих документів військовослужбовця Служби безпеки України долучаються до частини четвертої матеріалів особової справи.
Як вбачається з наявних у справі матеріалів особової справи ОСОБА_1 , останній до прийняття на військову службу в СБУ перебував у трудових відносинах з іншою установою та мав трудову книжку, ксерокопія якої долучена до матеріалів особової справи (а.с. 145-147).
При цьому, з огляду на приписи вказаних вище Інструкцій та відсутність в СБУ обов`язку вести трудові книжки військовослужбовців, при прийнятті на військову службу в СБУ оригінал трудової книжки ОСОБА_1 до підрозділу кадрового забезпечення не надавався (надавалася лише її копія), як наслідок, оригінал вказаного документу у відповідача відсутній (а.с. 121-155).
Доказів того, що позивач звертався до СБУ з проханням заповнити його трудову книжку після звільнення матеріали справи не містять.
З огляду на викладене, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню повністю.
Таким чином, у задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити повністю.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Служби безпеки України (вул. Володимирська, 33, м. Київ, 01034, ідентифікаційний код 00034074) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії, стягнення середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу та моральної шкоди - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 15 грудня 2020 року.
Суддя О.В. Гіглава