
Справа № 420/10113/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 грудня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 01.09.2020 р. № 3901 про відмову у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної у розмірі 90% без обмеження максимального розміру, виходячи з заробітної плати за посадою заступника прокурора м. Ізмаїла - позивача на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури»;
- зобов`язати відповідача перерахувати та виплачувати позивачу пенсію за вислугу років, відповідно до ст. 50-1 «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. № 1789-ХІІ в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001 р., виходячи із розрахунку 90% від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури згідно довідки прокуратури Одеської області від 21.08.2020 р. № 130 без обмеження максимального її розміру, починаючи з 13.12.2019 року, з урахуванням вже здійснених виплат.
Ухвалою суду від 12.10.2020 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Згідно зі змістом адміністративного позову, позивач просить суд задовольнити адміністративний позов з таких підстав:
- позивач з 1980 року працював в органах прокуратури Одеської області на різних прокурорських посадах. На обліку в Ізмаїльському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області, а в подальшому (після реорганізації) в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області, як отримувач пенсії, призначеної на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 р., в редакції Закону № 2663-111 від 12.07.2001 р., в розмірі 90 відсотків з середнього заробітку з посади заступника прокурора м. Ізмаїл, позивач перебуває з 02.10.2001 р.;
- з вказаного періоду позивачу неодноразово проводився перерахунок пенсії на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від середнього заробітку без обмежень її максимального розміру;
- відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. № 7- р(ІІ)/2019 та у зв`язку з підвищенням у вересні 2017 р. заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» - прокуратурою Одеської області 21.08.2020 р. позивачу надано довідку № 130 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії;
- у зв`язку зі збільшенням посадового окладу, затвердженого Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугою років на підставі довідки прокуратури Одеської області та в порядку, визначеному законом, чинним станом на час призначення пенсії, в розмірі 90% від суми заробітку без обмеження її максимального розміру. Згідно наданої довідки № 130 прокуратури Одеської області від 21.08.2020р., встановлено збільшений розмір заробітної у заступника прокурора. Так, у вказаній довідці зазначено, що розмір заробітної плати (грошового забезпечення) і доплати, які передбачені законодавством за нормами чинними на 06.09.2017 р. за відповідною посадою складають 38390,38 (тридцять вісім тисяч триста дев`яносто гривень 38 копійок);
- за результатами розгляду заяви позивача, Управлінням застосуванням пенсійного законодавства - відділу з питань перерахунку пенсії № 8 за рішенням № 3901 від 01.09.2020 р. позивачу відмовлено у проведені перерахунку пенсії, посилаючись на те, що право на перерахунок пенсії виникає для осіб за зверненням, що надходять починаючи з 13.12.2019 р., для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13.12.2019 р. Окрім того, у рішенні зазначено, що пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. № 1155 «Про умови оплати праці прокурорів» встановлено, що зміна розміру посадового окладу працівників прокуратури, передбачене цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій;
- позивач вважає, що вказані дії відповідача стосовно відмови у перерахунку призначеної позивачу пенсії на підставі Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. № 1789-ХІІ є протиправним і таким, що грубо порушують вимоги законодавства України, надані позивачу та гарантовані Конституцією України права та свободи, у зв`язку із чим з 13.12.2019 р. позивач має право на перерахунок пенсії внаслідок підвищення заробітної плати працюючих працівників прокуратури;
- рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019р. №7-р(ІІ)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. № 1697-VII, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення Закону, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Суд вирішив, що ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» підлягає застосуванню в первинній редакції, відповідно до якої працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців;
- обставина, що тягне за собою перерахунок пенсії з 13.12.2019 р. - підвищення заробітної плати працюючих працівників прокуратури та зміна чинного законодавства відповідно до рішення Конституційного Суду України. І не має значення, що підвищення відбулося раніше, оскільки постанова виконавчої влади від 17.08.2017 р. є нормою тривалої дії, вона є чинною на сьогоднішній час і повинна бути застосована;
- постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», свідчить про наявність висновків органів влади щодо необхідності підвищення життєвого рівня працівників прокуратури. А оскільки працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії, зазначені обставини обґрунтовують підставу для проведення такого перерахунку;
- є необґрунтованими та надуманими висновки оскаржуваного рішення про те, що п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. № 1155 «Про умови оплати праці прокурорів» встановлено, що зміна розміру посадового окладу працівників прокуратури, передбачене цією постановою, не підставою для перерахунку пенсій виходячи з наступних аргументів. По-перше, позивач не звертався із заявою про перерахунок пенсії відповідно до постанови від 11.12.2019 р. № 1155, яка також передбачає підвищення заробітної плати працівників прокуратури у майбутньому після набрання її чинності 16.01.2020 р. По-друге, позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії, оскільки на час ухвалення рішення Конституційним Судом України та поновлення його права на перерахунок пенсії була чинною і залишається чинною на теперішній час постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури». По-третє, законодавець, навпаки, жодним чином не обмежив строки щодо перерахунку пенсії, Законом встановлено єдине обмеження, яке полягає у встановленні 12 місячного строку у виплаті різниці в пенсії за минулий час після виникнення права на перерахунок пенсії;
- неправильне тлумачення Закону суб`єктом владних повноважень є порушенням цілої низки вимог чинного законодавства, оскільки не вправі відмовляти позивачу у перерахунку пенсії після 13.12.2019 р. на підставі чинної постанови Кабінету Міністрів України відносно підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Рішення суб`єкту владних повноважень не відповідає чинному законодавству, є протиправним та таким, яке грубо порушує право позивача на соціальний захист в частині отримання пенсії у розмірі, який відповідає нормам - Конституції та законам України, нормам міжнародного права та судовій практиці;
- на даний час є всі підстави для перерахунку пенсії позивача з 13.12.2019 р. в розмірі 90% від суми заробітної плати за посадою заступника прокурора без обмеження її максимального розміру;
- кількісна складова формування розміру пенсії при її перерахунку є частиною матеріального права власності позивача на грошові кошти, зберігається при новому перерахунку пенсії на підставі зазначених норм Конституції України та чинного Закону України «Про прокуратуру», а також норм міжнародного права, рішень Конституційного Суду України, з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, і практики Верховного Суду, за таких підстав: При призначенні пенсії позивача визначено механізм перерахунку: 90% від зарплати працюючого працівника. Обмеження максимального розміру пенсії взагалі законом не передбачено. На час призначення позивачу пенсії за вислугою років, пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих визначалося ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. №1789-ХІІ. Пенсію за вислугою років у розмірі 90% від суми місячного заробітку без обмеження її максимального розміру, позивачу вже призначено 02.10.2001 р. на підставі Закону України «Про прокуратуру» № 1789 від 05.11.1991 р. в редакції Закону № 2663 від 12.07.2001 р., що була чинною на час призначення пенсії, яким регулювались питання пенсійного забезпечення прокурорських і слідчих органів прокуратури України, тому і перерахунок пенсії має бути проведено виходячи з розміру раніше призначеної пенсії, тобто 90% від суми місячного заробітку, без обмеження її максимального розміру, з урахуванням підвищення заробітної плати;
- оскільки на день призначення пенсії позивачу була чинна ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789 від 05.11.1991 р., яка передбачала пенсію у 90% то, відповідно перерахунок пенсії повинен проводитись з урахуванням вимог цієї ж норми закону у розмірі 90% від середнього заробітку заступника прокурора у зв`язку із збільшенням посадового окладу;
- відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок пенсії) проводиться за документами пенсійної справи та документами додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернень за призначенням або перерахунком. Таким чином, перерахунок пенсії повинен проводитися на підставі документів пенсійної справи та документів додатково поданих пенсіонерами, тобто на підставі довідки прокуратури Одеської області № 130 від 21.08.2020р. наданої позивачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області;
- з часу призначення позивачу пенсії 02.10.2001 р., до Закону України «Про прокуратуру» внесено зміни, які суттєво звужують і обмежують зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності новою редакцією цього Закону. Застосування нових положень закону до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, суперечать приписам ч. ч. 1 та 2 ст. 22, ч. 1 ст. 64, 58 Конституції України. Враховуючи, що внесенні зміни до Закону України «Про прокуратуру» стосовно звуження відсоткового розміру пенсії та обмеження максимального розміру пенсії поширюються на прокурорів та слідчих органів прокуратури, яким пенсія призначена та виплачується саме за нормами цього Закону з дати набрання ним чинності, при обчислені розміру моєї пенсії не можуть застосовуватися обмеження максимального розміру пенсії. Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії;
- постановою Верховного Суду від 03.05.2018 р. у справі № 308/11498/16 суд на підставі ст. 58 Конституції України дійшов до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратур має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Зазначена постанова Верховного Суду від 03.05.2018 р. є чинною, висновки суду щодо недопустимості зниження відсотків призначеної прокурорської пенси при 11 перерахунку є обов`язковими для інших судів;
- Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у рішенні від 04.02.2019р. у зразковій справі № 240/5401/18 також вказав, що відсотки, які були визначені при призначенні пенсії, повинні зберігатися і в подальшому при проведенні перерахунку. Велика Палата Верховного Суду погодилась з таким рішенням і залишила його без зміни постановою від 16.10.2019 р.;
- Верховний Суд при розгляді справи № 360/1428/17 дійшов висновку, що пенсії, призначені до січня 2016 р. не підлягають обмеженню за максимальним розміром, що зазначено у постанові від 12.11.2019 р.;
- постановою від 14 вересня 2020 р. у зразковій справі № 560/2120/20 (провадження № Пз/9901/9/20) Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду встановлений правовий висновок, відповідно до якого з 13 грудня 2019 р. особи, яким пенсії призначені відповідно до Закону України від 5 листопада 1991 р. № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» або Закону від 14 жовтня 2014 р. № 1697-VII «Про прокуратуру», мають право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам (зокрема, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 657). Таким чином, на законодавчому рівні визначено, що позивач має право на перерахунок, і визначені при призначенні пенсії умови перерахунку зберігаються на даний час, не може бути знижено розмір відсотків і не може бути застосовано обмеження її максимального розміру;
- рішення суб`єкта владних повноважень про відмову у проведені пенсії позивача порушує його конституційне право на соціальний захист, яке носить фундаментальний характер, не відповідає вимогам ч. 2 ст. 19, ст. 46, п. 6 ч. 1 ст. 92, ч. 2, 3 ст. 22, ч. 1 ст. 64, ст. 58 Конституції України, ч. 20 ст. 86, п. 5 ч. 1 ст. 16, ч. 14 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», нормам міжнародного права, зокрема, ст. 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних прав від 04.11.1950 та Протоколу 1, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2018 р. № 5-р/2018 та від 13.12.2019р. № 7-р/2019.
Згідно з відзивом на позовну заяву, відповідач вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, з таких підстав:
- позовні вимоги щодо зобов`язання Головного управління перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції Закону від 12.07.2001 року), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури згідно довідки Прокуратури Одеської області від 21.08.2020 року № 130, без обмеження максимального її розміру, починаючи з 13.12.2019 року, з урахуванням вже здійснених виплат; стягнення на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 860,80 грн. є незаконними, необґрунтованими та не підлягають задоволенню;
- ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з 02.10.2001 року. 31.08.2020 року позивач звернувся до Головного управління з заявою та доданими документами щодо перерахунку пенсії згідно Закону України «Про прокуратуру»;
- рішенням Головного управління №3901 від 01.09.2020 позивачу відмовлено у здійсненні такого перерахунку з підстави відсутності зміни розміру посадового окладу для працівників прокуратури після 13.12.2019 року;
- відповідно до частини 13 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII (з наступними змінами) пенсії відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами. Згідно з частиною 20 цієї статті (в редакції Закону від 28.12.2014 № 76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Однак Кабінетом Міністрів України порядок та умови проведення перерахунку раніше призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено;
- рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р (ІІ)/2019 щодо відповідності Конституції України положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України, положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами, визнано неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом цього рішення. Водночас установлено порядок виконання цього Рішення таким чином, що частина 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, що має бути враховано судом при прийнятті рішення по справі. Рішення Конституційного Суду України є обов`язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено. Відповідно до статті 91 Закону України «Про Конституційний суд» закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення;
- право на перерахунок пенсії виникає у осіб, за зверненням, що надходять починаючи з 13.12.2019, момент виникнення якого настав не раніше 13.12.2019. Отже, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам після 13.12.2019;
- постановою Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 № 1155 (далі - постанова № 1155), яка набрала чинності з 01.01.2020, затверджено схеми окладів прокурорів Офісу Генеральної прокуратури, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур. При цьому пунктом 7 постанови 1155 встановлено, що зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Отже, права на перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», згідно з довідкою про заробітну плату від 05.03.2020 № 403 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657, позивач не має, оскільки перерахунок пенсії проводиться у разі зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури після 13.12.2019, які є підставою для перерахунків пенсії за вислугу років, що має бути враховано судом;
- з резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року у справі №3-209/2018(2413/18, 2807/19) встановлено, що положення ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 за № 1697 зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, а саме з 13.12.2019. Ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 в редакції, що застосовується з 13.12.2019, визначає лише умову проведення перерахунку пенсії, а саме підвищення заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Проте, вказана норма не встановлює механізм проведення такого перерахунку. Підстави для задоволення позовних вимог в частині зобов`язання відповідача проводити виплату пенсії без обмеження максимального розміру відсутні, адже перерахунок пенсійної виплати наразі не проведено. У порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені, не визнані або оспорювані права. Не можливо вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому, на даний час права позивача в цій частині не порушені. Тобто, ці позовні вимоги вважаємо передчасними, оскільки відповідний перерахунок пенсії відповідачем ще не проведений, доказів того, що після такого перерахунку позивачу буде обмежено розмір пенсії максимальним розміром, і відповідно, будуть порушені права позивача, до суду не подано;
- захист непорушених прав на майбутнє, про що просить позивач в цій частині, не відповідає завданню та меті адміністративного судочинства, які визначені ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
- щодо обмеження розміру пенсії позивача максимальним розміром заробітної плати та рішення відповідача щодо застосування при розрахунку пенсії п.п. 4 п. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» повідомляємо, що розмір заробітної плати позивача становить 38390,98 грн., враховуючи вимоги пп. 4 п. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та п. 2 статі 86 Закону України «Про прокуратуру», а отже відсутні обставини, які свідчать про протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в частині розміру перерахованої пенсії позивачу, а тому відсутні підстави для задоволення такої вимоги;
- безпідставними є вимоги позивача стосовно виплати заборгованості з 13.12.2019 року по час проведення перерахунку пенсії, адже підставою для проведення перерахунку є надання довідки про зміну посадового окладу з одночасним зверненням з письмовою заявою до відповідного органу Пенсійного фонду. Довідка про складові заробітної плати видана лише 21.08.2020 року (посадовий оклад зазначено станом на 06.09.2017 року), звернення з заявою про перерахунок пенсії за вислугу років відбулося лише у 31.08.2020 року. В рішенні Конституційного Суду мова йде про посадовий оклад працюючих працівників прокуратури та зміну їх посадового окладу після 13.12.2019 року. Тобто, спір про порушене право позивача виникає лише на момент звернення з заявою про перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 до органу Пенсійного фонду, тобто 31.08.2020 року;
- враховуючи те, що зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури після 13.12.2019 не відбулося, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області є правомірними та повністю відповідають вимогам чинного законодавства України;
- Верховний Суд неодноразово дійшов висновку, що відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії, орган Пенсійного фонду України не діяв протиправно. Так, у справі № 711/6019/16-а за результатом перегляду постанови Вищого адміністративного суду України від 18.09.2017 на предмет неоднакового застосування норм матеріального права в аналогічних правовідносинах, Верховний Суд у постанові від 20.02.2018 зробив висновок, що право на перерахунок пенсії може бути реалізовано позивачем на підставі тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку з урахуванням часу звернення до відповідного органу, а тому, зважаючи, що на час звернення позивача за перерахунком розміру пенсії такої підстави для перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій як збільшення розміру заробітної плати на законодавчому рівні не встановлено, а Урядом будь-яких умов для перерахунку не визначено, у відповідача не було правових підстав для здійснення такого перерахунку, а тому відповідач, приймаючи рішення про відмову в перерахунку пенсії позивача, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. За відсутності постанови Уряду щодо умов та порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури (як це було передбачено ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», а потім - ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII), в пенсійного органу немає законодавчо-визначених підстав та правового механізму для їх перерахунку. Вказана правова позиція викладена також в постановах Верховного Суду від 26 червня 2019 року по справі № 357/917/17, від 07 серпня 2018 року по справі № 537/5898/16-а, від 26 липня 2018 року по справі № 766/13163/16-а;
- Головне управління вважає, що обчислюючи позивачу пенсію, відповідач діяв правомірно. Тобто, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений частиною 5 статті 45 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»; з використанням повноваження щодо відмови у перерахунку пенсії з метою, для якої це повноваження надано; обґрунтовано, безсторонньо, добросовісно і розсудливо; своєчасно, пропорційно; без дискримінації. Тобто, Головне управління не відмовляється здійснювати перерахунок пенсії позивачу на виконання Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року, а лише наголошує, що для проведення перерахунку пенсій необхідний відповідний порядок. На сьогоднішній день відсутній порядок проведення перерахунку пенсій працівникам прокуратури, які знаходяться на пенсії та не працюють. Отже, відсутні підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши пояснення, надані сторонами, а також докази в їх сукупності, суд встановив таке.
Відповідно до довідки Прокуратури Одеської області від 28.09.2001 р. № 11/13-2001 (а.с.34) Наказом прокурора Одеської області № 192 від 18 вересня 2001 року позивач звільнений з органів прокуратури Одеської області з 1 жовтня 2001 року у зв`язку з виходом на пенсію за вислугу років (ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру») з посади заступника прокурора м. Ізмаїла.
Відповідно до довідки Прокуратури Одеської області № 130 від 21.08.2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії (а.с.15), виданої позивачу про те, що відповідно до Рішення Конституційного суду України від 13.12.2019 № 7-р (ІІ)/2019 р., та Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», розмір заробітної плати (грошового забезпечення), за нормами чинними на 06.09.2017 за відповідною (прирівняною) посадою заступника прокурора становить, зокрема:
- посадовий оклад 7460,00 грн.
- надбавка за класний чин (старший радник юстиції) 2400,00 грн.
- надбавка за вислугу років 30% 2238,00 грн.
- інші щомісячні надбавки, доплати (ОВЗ) 70% 8468,60 грн.
- премія 60% 12339,96 грн.
- матеріальні допомоги (для оздоровлення та 2742,21 грн.
для вирішення соціально-побутових питань) (1/12) 2742,21 грн.
Усього: 38390,98 грн.
Рішенням про відмову в перерахунку пенсії по заробітній платі відповідно до Закону України «Про прокуратуру» № 3901 від 01.09.2020 р. ОСОБА_1 (а.с.17), відповідач повідомив позивача, що йому відмовлено в перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» (за заявою від 31.08.2020 року № 3901).
Відповідно до змісту вказаного рішення, його прийнято з таких підстав:
- відповідно до частини 13 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII (з наступними змінами), пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами;
- згідно з частиною 20 цієї ж статті (в редакції Закону від 28.12.2014 № 76-VIII), умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України;
- однак Кабінетом Міністрів України порядок та умови проведення перерахунку раніше призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено;
- рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р (II)/2019 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 № 1697-VII визнано такими, що не відповідає Конституції України (є неконституційними), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;
- положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- водночас установлено такий порядок виконання цього Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами, не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційного Суду України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсії проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії;
- рішення Конституційного Суду України є обов`язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено;
- відповідно до статті 91 Закону України «Про Конституційний Суд України», закони, інші акти або їх окремі положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення;
- право на перерахунок пенсії виникає для осіб за зверненнями, що надходять починаючи з 13 грудня 2019 року, для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13 грудня 2019 року;
- отже, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам після 13 грудня 2019 року. Постановою Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 № 1155 (далі - постанова № 1155), яка набрала чинності з 01.01.2020, затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генеральної прокуратури, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур;
- при цьому пунктом 7 постанови № 1155 встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру»;
- враховуючи вищезазначене, права на перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», згідно з довідкою про заробітну плату від 21.08.2020 р. № 130 розмір заробітної плати визначено на 06.09.2017 р. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 657, позивач не має, оскільки перерахунок пенсії проводиться у разі зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури після 13.12.2019 року, які є підставою для перерахунків пенсії за вислугу років.
Не погоджуючись з рішенням відповідача від від 01.09.2020 р. № 3901, позивач звернувся до суду із вищенаведеними позовними вимогами.
На доведення обставин, на яких ґрунтуються заперечення, та на виконання ухвали суду відповідачем суду також надано копії матеріалів пенсійної справи позивача. (а.с.31-117)
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до абз. 1, 2 ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Частинами 1 та 4 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Так, рішенням Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 14 вересня 2020 року у зразковій справі № 560/2120/20 про перерахунок пенсій прокурорів відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(II)/2019:
- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 12 від 12.03.2020 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років;
- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1) пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII на підставі довідки прокуратури Хмельницької області від 05.03.2020 № 18-174вих-20 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії;
- у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, Верховний Суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
22. На час призначення позивачу пенсії (2010 рік) особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначалися статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (далі ? Закон № 1789-ХІІ):
прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку (частина перша статті 50-1);
обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина дванадцята статті 50-1);
призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина сімнадцята статті 50-1).
23. До статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ вносилися зміни Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI (далі - Закон № 3668-VI), унаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону № 3668-VI з 01.10.2011 стала вісімнадцятою, - тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.
24. 14.10.2014 ухвалено новий Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ (далі ? Закон № 1697-VІІ).
25. Частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VІІ (в первинній редакції) мала такий текст: «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
26. Отже, первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ та частина сімнадцята (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.
27. Розділ XII «Прикінцеві положення» Закону № 1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т.ч. стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон № 1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).
28. 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни:
частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України»;
частину двадцяту статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року «Про прокуратуру» № 1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: « 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
29. Отже, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні:
жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру»;
законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.
30. Суд установив, що Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
31. Така бездіяльність Кабінету Міністрів України призвела до чисельних судових спорів між пенсіонерами, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та Пенсійним фондом України.
32. У грудні 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13.12.2019 № 7-р(II)/2019 та вирішив таке:
визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;
положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
33. Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
34. Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення № 7-р(II)/2019:
частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
« 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
35. Зазначене рішення Конституційного Суду України стало підставою для звернення пенсіонерів, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру», за отриманням актуальних довідок про заробітну плату та згодом до органів Пенсійного фонду України із заявами про перерахунок пенсії.
36. У цій справі та в аналогічних типових справах, копії матеріалів яких долучені до матеріалів цієї справи, пенсійний орган відмовляє заявникам у задоволенні заяв про перерахунок пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.
37. Тобто, фактично пенсійний орган погоджується з наявністю у заявників права на перерахунок пенсії, проте зазначає про відсутність нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.
38. У рішеннях про відмову заявникам у перерахунку пенсії пенсійний орган, серед іншого, посилається на положення постанови Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 № 1155 за змістом п. 7 якої встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру".
39. Натомість заявники просять здійснити перерахунок їхніх пенсії з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанови Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», яка жодних обмежень, подібних до тих, що зазначені в п. 37 цього судового рішення, не містить.
40. У відзиві на позовну заяву відповідач додатково зазначає, що позивач набуде права на перерахунок пенсії виключно у разі прийняття після 13.12.2019 відповідного рішення про підвищення заробітку діючих прокурорів.
41. Ключовими правовими питаннями, на які слід відповісти для правильного вирішення цього спору, є:
- чи є постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам»?
- у випадку, якщо суд встановить наявність права на перерахунок пенсії, з якої дати пенсійний орган зобов`язаний здійснити такий перерахунок?
42. Крім того, позивач у своєму позові просив суд надати оцінку питанням: у якому відсотковому розмірі відносно заробітної плати підлягає перерахунку пенсія та чи підлягає його пенсія перерахунку без обмеження її розміру?
Щодо того, чи є постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанови Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам»
43. Доводи відповідача про те, що після набрання чинності рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-(ІІ)/2019 (після 13.12.2019) нормативно-правового акту про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не ухвалено, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії, є помилковими та не доводять правомірності його дій, оскільки чинна з 13.12.2019 норма частини 20 статті 86 Закону №1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Суд враховує, що грошове забезпечення працівників прокуратури істотно збільшилося ще в жовтні 2017 року, а теперішній розмір пенсії позивача останній раз перераховувався ще у 2015 році.
44. Протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону № 1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.
45. Така бездіяльність уряду була предметом розгляду у судах.
46. Верховний Суд в постанові від 24.04.2019 (справа № 826/8546/18) звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом № 1697-VІІ покладено саме на уряд.
47. Суди у зазначеній справі визнали протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено частиною 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» та зобов`язали Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та ухвалити рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
48. Проте, рішення суду фактично Кабінетом Міністрів України не виконано.
49. Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача.
50. Реалізація його права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019.
51. Тому Суд вважає підхід відповідача до вирішення заяви позивача незаконним. Суд зазначає, що в цій ситуації позивач має право на перерахунок його пенсії.
52. Твердження Пенсійного органу про той факт, що для реалізації пенсіонерами права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону № 1697-VІІ (у редакції, що діє з 13.12.2019), обов`язковою умовою є прийняття урядом нової постанови про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, є хибним з огляду на те, що на момент прийняття Конституційним Судом України зазначеного рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. І така нерівність має усуватись Пенсійним Фондом України шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13.12.2019.
53. Крім того, слід звернути увагу, що постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам».
54. Таким чином, Верховний Суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону № 1697-VII на підставі довідки прокуратури Хмельницької області від 05.03.2020 № 18-174_вих. 20.
Щодо дати, з якої Пенсійний орган зобов`язаний здійснити перерахунок пенсії позивача.
55. Колегія суддів звертає увагу, що первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697 до 13.12.2019 (дата ухвалення Конституційним Судом України рішення № 7-р(II)/2019) не набирала чинності та не застосовувалася, оскільки Законом № 76-VIII цю первинну редакцію з 01.01.2015 було змінено на речення «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України», ?- тобто ці зміни було внесені в текст статті 86 Закону № 1697-VІІ ще до дати набрання нею чинності (15.07.2015).
56. Тому частина двадцята статті 86 Закону № 1697 (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі рішення Конституційного Суду України № 7-р(II)/2019 набрала чинності 13.12.2019 та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати. Отже, після тривалої перерви (01.01.2015-12.12.2019) в Україні з`явилася/набрала чинності норма Закону, що визначає умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України «Про прокуратуру».
57. Вирішуючи питання щодо порядку перерахунку пенсії за вислугу років колишнього працівника прокуратури, Суд враховує, що:
перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії;
відповідно до частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
58. Частина 20 статті 86 Закону № 1697-VII, як вже зазначено вище, набрала чинності з 13.12.2019, а відтак Суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 13.12.2019. Поширення дванадцяти місячного періоду або будь-якого іншого періоду в цьому випадку є неможливим.
Щодо того, у якому відсотковому розмірі відносно заробітної плати підлягають перерахунку пенсії та чи підлягають зазначені пенсії перерахунку без обмеження їх граничного розміру.
59. Ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657.
60. Відповідно питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.
61. Суд зауважує, що відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив йому у перерахунку пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури. Відтак спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.
62. Також, відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.
63. Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.
64. Окремо колегія суддів вважає за необхідне зазначити таке.
65. У цій справі позивач просив суд здійснити перерахунок його пенсії з 13.12.2019, тому судом передусім надана оцінка правовідносинам, що виникли з цієї дати. Проте, матеріали типових справ свідчать, що нерідко позивачі просять суд зобов`язати відповідачів здійснити перерахунок їхньої пенсії за періоди до згаданого рішення Конституційного Суду України.
66. Колегія суддів зазначає, що в період з 01.01.2015 до 13.12.2019 в Україні не було жодного Закону чи іншого нормативно-правового акту, що визначав би умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України «Про прокуратуру». Водночас особи, яким пенсія цього виду була вже призначена, продовжували її отримувати в призначеному розмірі (сума виплати не була зменшена), а також мали право змінити вид пенсійного забезпечення (наприклад, звернутися про призначення їм пенсії за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV). Усталена практика Верховного Суду свідчить про безпідставність вимог заявників до органів ПФУ про перерахунок їм після 01.01.2015 пенсії на умовах та в порядку, що був визначений частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (у редакції до 01.01.2015) та редакції частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII, яка фактично набрала чинності лише 13.12.2019.
67. Також безпідставними є вимоги позивачів про перерахунок розміру пенсії на підставі частини вісімнадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії та визначала умовою перерахунку пенсії за вислугу років працівника прокуратури збільшення заробітної плати за посадою, з якої ця особа звільнялася на пенсію), оскільки зазначена норма ще з 01.01.2015 є нечинною. У таких випадках судам слід керуватись діючим законодавством, зокрема статтею 86 Закону № 1697-VII.
V. ПРАВОВИЙ ВИСНОВОК
68. За результатом розгляду справи № 560/2120/20 як зразкової Верховний Суд дійшов наступних правових висновків:
з 13.12.2019 особи, яким пенсії призначені відповідно до Закону №1789-ХІІ або Закону № 1697-VII мають право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам (зокрема на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657); такі пенсії перераховуються з 13.12.2019;
вимоги щодо відсотку заробітної плати, з якого відбувається перерахунок пенсії, та вимоги щодо здійснення перерахунку пенсій без обмеження їх граничного розміру, задоволенню не підлягають як передчасні (заявлені на майбутнє).
69. З огляду на вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
70. Відповідно до частини 10 статті 290 КАС України у рішенні суду, ухваленому за результатами розгляду зразкової справи, Верховний Суд додатково зазначає:
а) ознаки типових справ;
б) обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права та порядок застосування таких норм;
в) обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі.
71. Ознаками цієї типової справи є:
а) позивач - особа, яка отримує пенсію, призначену відповідно до Закону №1789-ХІІ або Закону № 1697-VII;
б) відповідач-територіальні органи Пенсійного фонду України;
в) предмет спору - вимога зобов`язати відповідача перерахувати пенсію відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ або статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII;
г) звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії після 13.12.2019.
72. Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення осіб до суду з позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України з вимогами перерахувати пенсію відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ або статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII після ухвалення Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 № 7-р(II)/2019.
73. Обставинами, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі, є можливі істотні розбіжності у фабулах справ.
На підставі вищенаведеного та враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що рішення Верховного Суду від 14 вересня 2020 року у справі № 560/2120/20 - є зразковим для справи № 420/10113/20.
Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.
При цьому щодо решти доводів сторін слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).
Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.), відповідно
суд дійшов висновків, що:
- позиція відповідача щодо спірних правовідносин - є помилковою, такою, що не відповідає вимогам законодавства, яке регулює спірні правовідносини;
- оскаржуване позивачем рішення від 01.09.2020 р. № 3901, прийняте відповідачем: не на підставі та не у спосіб, що передбачені законодавством України; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, отже воно є протиправним та підлягає скасуванню, відповідно
- наявні підстави для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII на підставі довідки № 130 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
Отже, позовні вимоги позивача, в тому числі похідні вимоги позивача зобов`язального характеру, - підлягають задоволенню частково, у спосіб, який узгоджується із способом захисту прав та інтересів позивача у вищенаведеному врахованому судом рішенні Верховного Суду від 14 вересня 2020 року у зразковій справі № 560/2120/20.
Позивачем у позові заявлено одну основну вимогу та одну похідну вимогу немайнового характеру.
Позивачем до позовної заяви додано квитанцію № ПН233 від 1 жовтня 2020 року про сплату судового збору за подання даного адміністративного позову в сумі 840,80 грн. (а.с.12)
Виходячи з того, що судом фактично задоволена одна самостійна та одна похідна від неї вимога немайнового характеру, в інший ніж заявлено позивачем спосіб, згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача підлягає судовий збір в сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).
Відповідно до ч. 1 ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 139, 241-246, 250, 255, 258, 262, 291, 295, Прикінцевими та Перехідними положеннями КАС України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107; ідентифікаційний код юридичної особи: 20987385) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 01.09.2020 р. № 3901 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII на підставі довідки прокуратури Одеської області № 130 від 21.08.2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 суму судового збору в розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).
Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Г. Цховребова
.