
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 грудня 2020 р. № 400/4327/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Головного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001
про:визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 07.09.2020 № 00005223201,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у Миколаївській області про визнання протиправним та скасування податкове повідомлення-рішення № 00005223201 від 07.09.2020 про застосування фінансових санкцій у сумі 34000 грн.
Позивач обґрунтовує позов тим, що підстави для проведення перевірки були відсутні та перевірка проведена всупереч норм Законів України № 530 « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню короновірусної хвороби та Закону України № 533 « Про внесення змін до податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню короновірусної хвороби». Тютюнові вироби були з акцизною маркою, тому застосування штрафу в цій частині є протиправним. Стосовно штрафу за відсутність маркування на паках горілки «Пшенична» позивач зазначив, що відповідно до п. «в» п. 227.1 ст.227 ПК України вони не підлягають маркуванню. Крім того, горілка не була призначена для торгівлі, алкогольний напій використовувався для обробки рук і дезінфекції поверхні робочого місця.
Відповідач надав заперечення проти позову, просить у задоволенні позову відмовити, оскільки при проведенні перевірки були встановлені порушення Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», тому податкове повідомлення-рішення прийнято законно й обґрунтовано та скасуванню не підлягає.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що в її діях відсутній склад правопорушення передбаченого ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».
Позивач надав суду заяв про розгляд справи за її відсутністю. Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, справа розглядається в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч.5 ст.250КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
14.08.2020 контролюючим органом була проведена фактична перевірка магазину-кафе, що розташоване за адресою: пр.Курортний,10,с.Коблеве, Березанський район, Миколаївська область, яке належить позивачу з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами.
Актом перевірки від 14.08.2020 встановлено факт зберігання 4 сигарет «CANDLE LIGHT» без марок акцизного податку, встановленого зразка, чим порушено вимоги ст.11 Закону України « Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» № 481-95-ВР. Факт зберігання сигар без марок акцизного податку підтверджується письмовими поясненнями.
Також встановлено факт зберігання 2,5 bag-in-box (10л вміст одного bag-in-box) з горілкою «Пшенична» 40% без марок акцизного податку встановленого зразка, чим порушено вимоги ст.11 Закону України № 481. Вартість немаркованих алкогольних напоїв становить 875 грн. Факт зберігання підтверджується письмовими поясненнями.
За наслідками перевірки, відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення № 00005223201 за порушення ст.11 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” від 19.12.1995 р. №481/95-ВР та застосовано штрафну санкцію за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів на підставі абз.19 ч.2 ст.17 Закону України № 481 в сумі 34 000 грн.
Спірні правовідносини регулюються Законом України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” від 19.12.1995 р. №481/95-ВР, який, в свою чергу, визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.
Відповідно до ст.11 Закону України « Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» N 481/95-ВР від 19.12.1995 алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Згідно зі ст.17 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» N 481/95-ВР від 19.12.1995 до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.
Марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів (п.14.1.107 ст.14 ПК України).
Ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв та тютюнових виробів забороняються (п.226.11 ст.226 ПК України).
Відповідно до п.228.9 ст.228 ПК України відповідальність за недодержання порядку маркування, продажу алкогольних напоїв і тютюнових виробів, несплату чи несвоєчасну сплату податку несуть виробники (замовники), імпортери, продавці таких товарів та їх посадові особи відповідно до закону.
Виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України (п.226.3 ст.226 ПК України).
Відповідно до п.п.20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів N 1251, 27.12.2010 затверджене постановою Кабінету Міністрів України, маркування алкогольних напоїв вітчизняного виробництва і тютюнових виробів здійснюється виробниками зазначеної продукції.
Відповідно до п.23 Положення №1251 на тютюнові вироби марки наклеюються: на пачки сигарет та цигарок серійного виробництва, сигар, сигарил, а також цигарок, упакованих у сувенірні коробки (незалежно від їх розміру), - у такій спосіб, щоб марки обов`язково розривалися під час відкривання; на тютюнові вироби в упаковці, що підлягає обгортанню у поліпропіленову плівку, - під плівку.
Згідно з п.226.7 ст.226 ПКУ, кожна марка акцизного податку на алкогольні напої повинна мати окремий номер, місяць і рік випуску марки та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції, крім суми акцизного податку з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв.
Пунктом 226.2 статті 226 ПКУ передбачено, що наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою та пачці (упаковці) тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів.
Маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об`ємних одиниць. Маркування вироблених в Україні алкогольних напоїв із вмістом спирту етилового до 8,5 відсотка об`ємних одиниць не здійснюється (п.226.6 ст.226 ПК України).
Відповідно до п.226.7 ст.226 ПКУ, кожна марка акцизного податку на алкогольні напої повинна мати окремий номер, місяць і рік випуску марки та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції, крім суми акцизного податку з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв.
Пунктом 226.2 статті 226 ПКУ передбачено, що наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою та пачці (упаковці) тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів.
Перевіркою встановлено факт зберігання 4 сигар «CANDLE LIGHT» без марок акцизного податку.
До позивача застосована відповідальність за зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка , що є порушенням ст.11 Закону України №481.
Позивач зазначає, що нею не було допущено порушення ст. 11 Закону України № 481, оскільки при проведенні перевірки перевіряючим були надані накладна № 1371628 від 26.06.2020, постачальник ПП «СТАР ТРЕЙД», пачка сигар, в якій з 25 сигар залишилось 4. Пачка була з маркою акцизного збору.
До позову позивачем надано фото кольорової пачки сигар, на який є частина марки акцизного податку.
Відповідачем надано до відзиву пояснення позивача стосовно того, що факт зберігання сигар без марок акцизного податку пояснювала тим, що вона була втрачена.
Посилання позивача на те, що відсутній склад правопорушення передбачений ст.11 Закону України №481, оскільки позивачем була надана перевіряючим пачка з акцизною маркою не приймається судом до уваги, оскільки при проведенні перевірки позивачем були надані інші пояснення, в яких вона зазначила, що акциз загубився. Обов`язок позивача полягає в тому, щоб забезпечити належні умови при продажі тютюнових виробів та контроль за наявністю марок акцизного податку на тютюнових виробах покладається на продавця таких товарів.
Встановити, що надана позивачем разом з позовною заявою фото пачки сигар із залишком марки акцизного податку, неможливо, оскільки вона не містить індивідуальних даних, що підтверджують її приналежність до спірної пачки сигар, тому відповідальність за порушення ст.11 Закону України № 481 в частині зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразку в сумі 17 000 грн. до позивача застосовано правомірно.
Також до позивача застосована відповідальність за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка , що є порушенням ст.11 Закону України №481.
Позивач у позові зазначає, що відповідно до п. «в» п.227.1, ст.227 ПК України горілчані вироби, які були на зберіганні маркуванню не підлягають. Крім того, горілка не була призначена для торгівлі, а була призначена тільки для обробки рук та дезінфекції.
Відповідач надав суду разом з відзивом пояснення позивача, які були надані під час перевірки, в яких зазначено, що горілка «Пшенична» без акцизного податку була придбана для особистого використання.
Відповідно до п.227.1 ст.227 ПК України суб`єкти господарювання - юридичні та фізичні особи, які уклали з іноземними виробниками або іншими нерезидентами контракт (договір) про постачання в Україну алкогольних напоїв і тютюнових виробів, мають право ввозити на митну територію України імпортні алкогольні напої і тютюнові вироби, якщо:
в) алкогольні напої в автомобільних і залізничних цистернах, а також у баках, бачках та інших ємностях місткістю більш як 5 літрів ввозяться в Україну з метою продажу або обміну на митній території України та не підлягають маркуванню. У такому разі податок сплачується до або під час митного оформлення. Контроль за його сплатою здійснюється контролюючими органами.
Посилання позивача на вищезазначену норму Податкового кодексу не приймається судом до уваги, оскільки позивачем не надані будь-які доказі на існування підстав для застосування цієї норми, що позивач є імпортером алкогольних напоїв, що ввозяться в Україну, а саме контракт з іноземними виробниками або іншими нерезидентами про постачання в Україну горілки «Пшенична», докази сплати податку під час митного оформлення товару.
До позивача застосована відповідальність за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку (ст.17 ЗУ №481), оскільки зберігання не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв забороняється (п.226.11 ст.226 ПК України).
Відтак, відповідальність в сумі 17 000 грн. за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка до позивача застосована правомірна.
В адміністративному позові позивач зазначає, що відповідно до Закону України від 30.03.2020 №540-ІХ, що на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (СОУЮ-19) забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, зазначений висновок позивача є помилковим та таким, що не відповідає дійсним обставинам справи, виходячи з наступного.
Відповідно до п.52.2 Закону України від 30.03.2020 №540-ІХ установлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня по 31 травня 2020 року, крім: документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктом 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, фактичних перевірок в частині порушення вимог законодавства в частині: обліку, ліцензування, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, з підстав, визначених підпунктами 80.2.2, 80.2.3 та 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 цього Кодексу.
Отже, як вбачається з приписів п.52.2 Закону України від 30.03.2020 №540-ІХ, перевірка була проведена відповідно до закону.
Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Позивач не довів суду, що податкове повідомлення-рішення є протиправним, тому позов задоволенню не підлягає.
Судовий збір покладається на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 43144729) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 07.09.2020 № 00005223201 - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко