
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
15 грудня 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/4840/20 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., перевіривши матеріали за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Луганського обласного військового комісаріату (вул. Б. Ліщини, 38, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93402) про визнання бездіяльності протиправною та стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
10.12.2020 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до Луганського обласного військового комісаріату (далі - відповідач), в якому позивач просить суд: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо оподаткуванням та утримання військового збору з суми грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки та з суми грошової компенсації за неотримане речове майно; стягнути з відповідача на користь позивача суму утримання військового збору у розмірі 1169,17 грн.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що в період з 06.04.2015 по 05.03.2019 позивач проходив службу у Луганському обласному військовому комісаріаті на різних посадах, в тому числі на посаді військового комісара Новоайдарського районного військового комісаріату Луганської області оперативного командування «Схід».
05.05.2015 по місцю проходження служби позивач отримав статус та посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_1 від 05.05.2015.
05.03.2019 наказом №60 військового комісара Луганського обласного військового комісаріату по стройовій частині від 05.03.3019 позивача виключено із списків особового складу та всіх видів забезпечення.
При звільненні позивача відповідачем протиправно не було проведено з ним своєчасно усіх необхідних розрахунків, зокрема щодо нарахування та виплати компенсації вартості за неотримане речове майно та грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учасника бойових дій.
Вказані виплати були здійснені позивачу на його картковий рахунок: 04.07.2019 в сумі 34106,07 грн - нарахування грошової компенсації вартості за неотримане речове майно відповідно до наказу військового комісара Луганського ОВК № 60 від 05.03.2019 34625,45 грн; 27.12.2019 в сумі 42632,79 грн - сума нарахування грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки відповідно до наказу військового комісара Луганського ОВК №566 від 16.12.2019 43282,02 грн.
Різниця при нарахуванні та виплаті грошових компенсацій становить 519,38 грн та 649,79 грн, що відповідно складає утримання військового збору.
Данні виплати повинні були здійсненні позивачу на день його виключення із списків особового складу.
Згоду на виключення його зі списків особового складу до повного забезпечення на день виключення грошовим забезпеченням, з урахуванням грошової компенсації вартості за неотримане речове майно у разі звільнення з військової служби, а також грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки із збереженням грошового забезпечення, як учаснику бойових дій, позивач не надавав.
09.10.2020 позивач звернувся до відповідача з листом в якому просив виплатити незаконно утримані належні йому кошти та перерахувати на його картковий рахунок.
Однак, листом № ВФЗ-15 від 09.11.2020 ТВО військового комісара Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки повідомив, що підстав для здійснення перерахунків, доплат або утримання податків та зборів немає.
Станом на день прийняття наказу про виключення зі списків особового складу Луганського обласного військового комісаріату відповідач не провів з позивачем своєчасно усіх розрахунків, зокрема, щодо виплати грошової компенсації за невикористані календарні дні соціальної відпустки та грошової компенсації за неотримане речове майно, що є порушенням вимог Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та ще й утримав з даних виплат військовий збір.
Чинне законодавство України передбачає виплату компенсаційних виплат (компенсацій) двох видів.
На думку позивача, виходячи зі змісту спеціальних норм Закону № 2011-XII, які регулюють спірні правовідносини, компенсація вартості за неотримане речове майно за своєю природою не є винагородою за виконання обов`язку несення служби, відповідно і не включається до складу грошового забезпечення військовослужбовця, а як наслідок, сума компенсації оподаткуванню не підлягає.
Таким чином, сума компенсації вартості за неотримане речове майно при звільненні з військової служби не підлягає оподаткуванню податком з доходів фізичних осіб та військовим збором, а утримання військового збору із суми грошової компенсації за недоотримане речове майно є протиправним, оскільки відповідачем повного розрахунку у день звільнення позивача не здійснено з вини Луганського обласного військового комісаріату, тоді як станом на 05.03.2019 позивач був військовослужбовцем.
Щодо утримання військового збору із суми грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки, позивач зазначив таке.
08.06.2019 позивач звернувся до відповідача з заявою, у якій зазначив, що оскільки є учасником бойових дій та не використав дні додаткової відпустки у 2015-2019 роках, то згідно з чинним законодавством має право на додаткову відпустку із збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів, тому просив виплатити йому грошову компенсацію за всі невикористані дні додаткової відпустки, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби.
Листом № ЮК/225 від 13.06.2019 ТВО військового комісара Луганського обласного військового комісаріату повідомив, що за час з 2015 по 2019 роки позивачем не було використано 70 календарних днів додаткової відпустки, як учаснику бойових дій. Заборгованості у Луганського обласного військового комісаріату перед позивачем не існує.
Позивачем було подано адміністративний позов до Вінницького окружного адміністративного суду, який рішенням від 17.09.2019 по справа №120/2275/19-а було задоволено повністю.
Вказана виплата згідно рішення суду була здійснені на картковий рахунок позивача 27.12.2019 в сумі 42632,79 грн. Сума нарахування грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки відповідно до наказу військового комісара Луганського обласного військового комісаріату №566 від 16.12.2019 43282,02 грн.
Різниця при нарахуванні та виплаті грошової компенсації становить 649,79 грн, що відповідно складає утримання військового збору.
Так як позивач на день звільнення перебував у зонні ООС, утримання військового збору з вище зазначених нарахувань є незаконним, та повинні бути компенсовані позивачу.
Таким чином, сума грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки при звільненні з військової служби не підлягає оподаткуванню податком з доходів фізичних осіб та військовим збором, а утримання військового збору із суми грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки є протиправним, оскільки відповідачем повного розрахунку у день звільнення позивача не здійснено виключно з вини Луганського обласного військового комісаріату, тоді як станом на 05.03.2019 позивач був військовослужбовцем і знаходився в зоні проведення операції Об`єднаних сил.
Загальна сума незаконно утриманих належних позивачу коштів становить 116917 грн, а саме: 519,38 грн - сума різниці при нарахуванні та виплаті грошової компенсації вартості за неотримане речове майно (що складає 1,5% утримання військового збору); 649,79 грн - сума різниці при нарахуванні та виплаті грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки (що складає 1,5% утримання військового збору).
Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі не встановлено, у зв`язку з чим вважаю за необхідне відкрити провадження у справі.
Частиною четвертою статті 9 КАС України визначено обов`язок суду вжити визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частин третьої, шостої та сьомої статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребувані доказів суд постановляє ухвалу.
Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Частинами першою, другою та третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною п`ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за можливе розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Керуючись статтями 5, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Луганського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та стягнення коштів.
Справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У разі заперечень учасників справи проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) встановити строк для подання відповідної заяви протягом п`яти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Зобов`язати відповідача протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надіслати суду:
- відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову, позивачу – копію відзиву та доданих до нього документів;
- довідку про суму виплаченої ОСОБА_1 компенсації вартості за неотримане речове майно та грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової оплачуваної відпустки як учаснику бойових дій та суми утриманого військового збору.
Роз`яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Справа розглядатиметься суддею Свергун І.О. одноособово.
Роз`яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: https://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов`язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
СуддяІ.О. Свергун