
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
14 грудня 2020 року справа № 340/5637/20
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Петренко О.С., розглянувши скарги
за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача: Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Бобринецької РДА Кіровоградської області, вул. Каштанова,84, м. Бобринець, Кіровоградська область,27200
на визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
1)визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Бобринецької РДА Кіровоградської області щодо нарахування та виплати йому щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік, у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком;
2)зобов`язати Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Бобринецької РДА Кіровоградської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову до 05 травня за 2017 – 2020 роки у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, що в сумі становить 31 593,80 грн.
Відповідно до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви у тому числі з`ясовує, чи:
- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;
- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до вимог ч. 1 ст.122 КАС України (в редакції Закону від 03.10.2017р. №2147-VIII), позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 1 ст. 168 КАС України, позов пред`являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції, де вона реєструється та не пізніше наступного дня передається судді.
Згідно ч. 9 ст. 120 КАС України, строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здано на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв`язку.
Відповідно, днем подання позову є день безпосереднього подання позовної заяви в суд першої інстанції або здачі його на пошту чи передачі іншими відповідними засобами зв`язку.
Позивач просить визнати протиправною бездіяльність та зобов`язати відповідачів здійснити перерахунок та виплату йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за період з 2017 по 2020 роки.
Перебіг шестимісячного строку для звернення до суду щодо визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2017-2019 роки наразі закінчився.
Таким чином, позивач, звернувшись до суду 10 грудня 2020 року, пропустив строк звернення до суду в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за період з 2017 - 2019 років.
Слід зазначити, що з аналізу норм законодавства, випливає, що законодавче обмеження строку звернення до суду з позовом, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах.
Право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, зокрема, і встановленням строків на звернення до суду з відповідним позовом.
Європейський Суд з прав людини у своїй практиці неодноразово наголошував на тому, що право на доступ до суду, закріплене у ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року, не є абсолютним: воно може підлягати дозволеним за змістом обмеженням. Такі обмеження не можуть зашкоджувати самій суті права доступу до суду, мають переслідувати легітимну мету, а також має бути обґрунтована пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою (п.33 рішення від 21.12.2010 у справі "Перетяка та Шереметьєв проти України").
Поняття поважних причин пропуску процесуальних строків є оціночним, а його вирішення покладається на розсуд судді, суду. При цьому, нормами КАС України не передбачено виключень або підстав для звільнення учасників процесу від обов`язку надавати докази до суду та доводи ті обставини, які є підставами для поновлення пропущеного строку звернення до суду.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивачем оскаржено бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати йому разової грошової допомоги до 5 травня, в т.ч. за 2017-2019 роки. При цьому ним не заперечується, що така допомога нараховувалась та виплачувалася у вказані періоди.
Водночас, з даною позовною заявою позивач звернувся до суду лише 10.12.2020, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, ураховуючи те, що зазначену допомогу він отримує щорічно та, згідно до частини 4 статті 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", має право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Таким чином, нарахування і виплата допомоги до 5 травня здійснюється щорічно і про її розмір позивачу було достеменно відомо саме на момент її отримання в 2017-2019 роках. Тобто, позивач був обізнаний із оспорюваними діями відповідача.
Згідно до вимог ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
При цьому суд зазначає, що поважними причинами пропуску такого строку можуть бути визнані лише ті обставини, які були об`єктивно непереборними, тобто не залежали від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов`язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Відповідно до п.5 ч.5 ст.160 КАС України, у позовній заяві зазначається виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини та, згідно ч.9 ст.160 КАС України, у позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору.
Встановлено, що позовні вимоги спрямовані до Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Бобринецької РДА Кіровоградської області.
При цьому, до матеріалів справи долучено копію листа від 13.11.2020 року за №01-15/782, який надано Управлінням соціального захисту населення Бобринецької РДА Кіровоградської області на звернення ОСОБА_1 .
Сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач (ч. 1 ст. 46 КАС України).
Слід звернути увагу, що відповідачем в справі визначено «Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Бобринецької РДА Кіровоградської області», тоді як відмова складена іншим суб`єктом - Управлінням соціального захисту населення Бобринецької РДА Кіровоградської області.
На виконання вищезазначеного, позивачу слід уточнити суб`єктний склад сторін із зазначенням відомостей, встановлених п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України та, відповідно, надати уточнену позовну заяву відповідно до кількості учасників справи, з врахуванням положень ч.1 ст.161 КАС України.
Відповідно до частин 1, 2 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Відтак, позовну заяву слід залишити без руху зі встановленням терміну для усунення недоліків, які можуть бути усунуті шляхом надання суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з цим позовом в частині оскарження дій щодо не перерахунку та недоплати допомоги за 2017-2019 роки та доказами поважності причин його пропуску; уточнену позовну заяву відповідно до кількості учасників справи, з врахуванням положень ч.1 ст.161 КАС України.
Керуючись ст.ст. 160, 161 КАС України, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність виправити вказані в описовій частині ухвали недоліки позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання ухвали.
Роз`яснити позивачу, що якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. Петренко