
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 грудня 2020 року м. Київ № 320/6110/20
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Агро Діметра»
до Головного управління ДПС у Київській області
про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Агро Діметра» з позовом до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправними дій Головного управління ДПС у Київській області щодо анулювання товариства з обмеженою відповідальністю «Агро Діметра», як платника єдиного податку четвертої групи; зобов`язання Головного управління ДПС у Київській області поновити реєстрацію товариства з обмеженою відповідальністю «Агро Діметра» як платника єдиного податку четвертої групи з 01.01.2020.
Позов мотивовано протиправністю дій відповідача щодо анулювання позивачу реєстрації як платника єдиного податку четвертої групи, з огляду на непроведення відповідачем документальної виїзної перевірки позивача, що є обов`язковою передумовою для анулювання реєстрації платником єдиного податку, невстановлення контролюючим органом факту наявності у позивача податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів, неприйняття контролюючим органом рішення про анулювання позивачу реєстрації платником єдиного податку.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.07.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.
Відповідачем подано письмовий відзив на позовну заяву, згідно якого позов не визнано. Зазначено про наявність у позивача станом на 01.01.2020 заборгованості за кодом платежу 18010600 (орендна плата з юридичних осіб) у сумі 20777,39 грн., в зв`язку з чим позивачу відмовлено у набутті статусу платника єдиного податку. Також, відповідачем зазначено, що рішення про анулювання ТОВ «Агро Діметра» платника єдиного податку контролюючим органом не приймалось.
Позивачем подано відповідь на відзив, згідно якої відповідачем не спростовано тверджень та аргументів позивача по суті позовних вимог, а лише здійснено у відзиві цитування норм статей Податкового кодексу України, які стосуються платників єдиного податку 1-3 групи, що не має відношення до позивача як платника єдиного податку 4 групи. В іншому відповідь на відзив містить доводи та аргументи ідентичні обґрунтуванню адміністративного позову, наведеному у позовній заяві.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з`ясувавши обставини справи, судом встановлено таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Агро Діметра», ідентифікаційний код 38963456, місцезнаходження: 07441, Київська область, Броварський район, село Тарасівка, вул. 9 січня, 1-Г, зареєстроване як юридична особа 04.11.2013, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис №13551020000006401.
Листом Головного управління ДПС у Київській області від 12.06.2020 №19389/Адв/10-36-04-03 на адвокатський запит адвоката Магди В.А. стосовно ТОВ «Агро Діметра» (код ЄДРПОУ 38963456) повідомлено, що ГУ ДПС у Київській області листами від 02.03.2020 №7268/10/10-36-52-04 та від 18.05.2020 №16281/10/10-36-52-04 повідомляло позивача про те, що оскільки згідно даних інтегрованої картки платника за підприємством станом на 01.01.2010 рахується заборгованість за кодом платежу 18010600 (стаття 50) (орендна плата з юридичних осіб) в сумі 20777,39 грн., підприємство в 2020 році втрачає статус платника єдиного податку четвертої групи.
Вважаючи протиправним рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку, позивач звернулась з позовом до суду про його скасування.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права та обов`язки платників податків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI (з наступними змінами та доповненнями, в чинній на момент виникнення спірних відносин редакції, далі за текстом - Податковий кодекс).
Пунктом 291.2 статті 291 Податкового кодексу встановлено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Згідно пункту 291.3 статті 291 Податкового кодексу, юридична особа чи фізична особа-підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
За приписами підпункту 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу, суб`єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку: четверта група - сільськогосподарські товаровиробники: а) юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків; б) фізичні особи-підприємці, які провадять діяльність виключно в межах фермерського господарства, зареєстрованого відповідно до Закону України «Про фермерське господарство», за умови виконання сукупності таких вимог: здійснюють виключно вирощування, відгодовування сільськогосподарської продукції, збирання, вилов, переробку такої власновирощеної або відгодованої продукції та її продаж; провадять господарську діяльність (крім постачання) за місцем податкової адреси; не використовують працю найманих осіб; членами фермерського господарства такої фізичної особи є лише члени її сім`ї у визначенні частини другої статті 3 Сімейного кодексу України; площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду у власності та/або користуванні членів фермерського господарства становить не менше двох гектарів, але не більше 20 гектарів.
Відповідно до підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 Податкового кодексу, сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року: загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку); звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи); розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику; відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.
Порядок реєстрації та анулювання реєстрації платників єдиного податку визначено статтею 299 Податкового кодексу України, відповідно до пункту 299.1 якої реєстрація суб`єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.
Згідно пункту 299.2 статті 299 Податкового кодексу, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку.
За приписами пункту 299.10 статті 299 Податкового кодексу, реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу, зокрема, у разі якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва юридичної особи платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків, або якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 цього Кодексу.
Відповідно до абзацу другого пункту 299.11 статті 299 Податкового кодексу, у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення виїзних документальних перевірок платника єдиного податку четвертої групи невідповідності вимогам підпункту 4 пункту 291.4 та пункту 291.5-1 статті 291 цього Кодексу у податковому (звітному) році або у попередніх періодах, такому платнику за такі періоди нараховуються податки та збори, від сплати яких він звільнявся як платник єдиного податку четвертої групи, та штрафні (фінансові) санкції (штрафи), передбачені главою 11 розділу II цього Кодексу. Такий платник податку зобов`язаний перейти до сплати податків за загальною системою оподаткування, починаючи з наступного місяця після місяця, у якому встановлено таке порушення.
Аналіз наведених вище правових норм свідчить про те, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у встановлених законом випадках. Таким чином, способом реалізації владних управлінських функцій у разі встановлення обставин під час проведення документальної перевірки, за яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку), є прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників цього податку.
Аналогічну за змістом правову позицію висловлено Верховним Судом, зокрема, у своїй постанові від 03.12.2020 у справі №200/9334/19-а.
При цьому прийняття контролюючим органом рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку можливе лише на підставі проведеної виїзної документальної перевірки відповідного платника податку та встановлених в ході останньої порушень, відповідно до яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування, тобто бути платником єдиного податку четвертої групи за критеріями, визначеними у пункті 4 пункту 291.4. статті 291 Податкового кодексу (подібні правові висновки викладено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 05.03.2019 у справі №822/1676/18, від 19.04.2019 у справі №821/884/18, від 07.02.2019 у справі №804/3117/17, від 27.06.2019 у справі №806/1086/17).
Як убачається зі змісту листа Головного управління ДПС у Київській області від 12.06.2020 №19389/Адв/10-36-04-03 та відзиву відповідача на позовну заяву, підставою для відмови ТОВ «Агро Діметра» у набутті статусу платника єдиного податку слугувала наявність за даними податкового обліку станом на 01.01.2020 за позивачем заборгованості з орендної плати з юридичних осіб у сумі 20777,39 грн.
Втім, судом встановлено, що виїзна документальна перевірка ТОВ «Агро Діметра» контролюючим органом не проводилась, рішення про анулювання реєстрації позивача як платника єдиного податку четвертої групи не приймалось.
В ухвалі Київського окружного адміністративного суду від 17.07.2020 про відкриття провадження у справі судом витребовувалось у Головного управління ДПС у Київській області належним чином засвідчена копія рішення про анулювання реєстрації ТОВ «Агро Діметра» платника єдиного податку, а також всіх документів, які слугували підставою для його прийняття.
Втім, відповідачем не надано суду доказів прийняття ним відповідного рішення про анулювання позивачу реєстрації платника єдиного податку 4 групи та акта виїзної документальної перевірки, на підставі якого було прийнято рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку.
При цьому у відзиві на позовну заяву відповідачем підтверджено, що ним не приймалось рішення про анулювання реєстрації ТОВ «Агро Діметра» як платника єдиного податку четвертої групи не приймалось
Таким чином, враховуючи недотримання контролюючим органом процедури анулювання реєстрації ТОВ «Агро Діметра» платника єдиного податку шляхом відмови у набутті статусу платника єдиного податку, суд погоджується з доводами позивача про те, що анулювання реєстрації позивача як платника єдиного податку 4 групи не відповідає положенням Податкового кодексу та здійснено контролюючим органом не у порядку та у спосіб, передбачені законом.
Отже, враховуючи положення проаналізованого судом законодавства, наявні у матеріалах справи докази та аргументи, наведені учасниками справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для задоволення позову у повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 4204,00 грн. (платіжне доручення від 25.06.2020 №140). Враховуючи задоволення позову у повному обсязі, на користь позивача слід присудити судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 4204,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань, призначених для Головного управління ДПС у Київській області.
Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Київській області щодо анулювання товариства з обмеженою відповідальністю «Агро Діметра», як платника єдиного податку четвертої групи.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Київській області поновити реєстрацію товариства з обмеженою відповідальністю «Агро Діметра» як платника єдиного податку четвертої групи з 01.01.2020.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Агро Діметра» судові витрати в розмірі 4204,00 грн. (чотири тисячі двісті чотири грн. 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань, призначених для Головного управління ДПС у Київській області.
Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю «Агро Діметра» (ідентифікаційний код 38963456, місцезнаходження: 07441, Київська область, Броварський район, село Тарасівка, вул. 9 січня, 1-Г).
Відповідач - Головне управління ДПС у Київській області (ідентифікаційний код 43141377, місцезнаходження: 03151, м. Київ, вул. Народного ополчення, 5а).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Згідно пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, провадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Суддя Колеснікова І.С.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 14 грудня 2020 року.