Рішення № 93535334, 14.12.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.12.2020
Номер справи
280/4864/19
Номер документу
93535334
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

14 грудня 2020 року Справа № 280/4864/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Стрельнікової Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (письмового провадження) адміністративну справу

за позовом Головного управління ДПС у Запорізькій області

до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

про стягнення коштів за податковим боргом, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Запорізькій області (надалі – позивач) звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі – відповідач), в якому просить суд стягнути з відповідача на користь позивача податковий борг з податку на доходи фізичних осіб у сумі 338,66 грн., штрафні санкції за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг в сумі 189 048,63 грн.; адміністративний штраф на інші санкції в сумі 10000 грн.

Позовні вимоги обґрунтовує Податковим кодексом України та зазначає, що згідно облікової картки платника відповідач має податковий борг на доходи фізичних осіб у сумі 338,66 грн., штрафні санкції за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг в сумі 189 048,63 грн.; адміністративний штраф на інші санкції в сумі 10000 грн. Позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, проте борг у добровільному порядку відповідачем не сплачений, а тому підлягає примусовому стягненню у судовому порядку. На підставі викладеного, просить стягнути з відповідача податковий борг.

Ухвалою судді від 09.10.2019 адміністративний позов залишено без руху.

24.10.2019 позивачем усунено недоліки позовної заяви.

Ухвалою судді від 01.11.2019 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без (повідомлення) виклику сторін та проведення судового засідання.

Відповідач надав відзив на адміністративний позов (вх. №49358 від 25.11.2019), в якому заперечував проти задоволення позовних вимог, заначивши, що підставою стосовно стягнення коштів згідно податкового повідомлення-рішення №00000241406 від 13.01.2017 про застосування штрафних (фінансових ) санкцій на загальну суму 14 659,10 грн., позивач довідався ще в липні 2018 року з Постанови Дніпровського апеляційного адміністративного суду від 18.07.2017(справи № 808/1950/17 ). Стосовно ж стягнення коштів відповідно до податкового повідомлення-рішення ГУ ДФС у Запорізькій області №0017911407 від 29.12.2017 про застосування штрафних (фінансових ) санкцій на загальну суму 173 814,55 грн., зазначено, що 11.11.2019 адміністративний позов по справі (№ 808/2592/18 ФОП ОСОБА_2 задоволено у повному обсязі, визнано протиправним та скасовано ППР №0017911407 від 29.12.2017 про застосування штрафних (фінансових ) санкцій на загальну суму 173 814,55 грн.

Ухвалою суду від 02.01.2020 провадження по справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі №808/2592/18.

Ухвалою суду від 14.12.2020 провадження по справі було поновлено.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

На підставі приписів ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України.

Судом встановлено, 29.03.2010 року було проведено державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (а.с.11-12).

Як вбачається з матеріалів справи, за ФОП ОСОБА_1 рахується податковий борг, який складається з податку на доходи фізичних осіб на суму 338,66 грн., адміністративного штрафу на суму 10 000,00 грн., з штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг на суму 14 469, 10 грн., та з несплаченої пені 574,98 грн.

Так судом встановлено, за результатами планової документальної виїзної перевірки ФОП ОСОБА_1 від 15.12.2018 №4775/08-01-13-05/ НОМЕР_1 , було прийняте податкове повідомлення - рішення (форма ПС) №0140171305 від 29.12.2017, яким нараховано штрафні санкції на суму 340,0 грн., але у зв`язку з частковою сплатою 1,34 грн., сума боргу складає 338,66 грн.( а.с.21).

Крім того, на підставі акта перевірки №0005/08/01/14/ НОМЕР_1 від 03.01.2017, яким встановлено порушення п.1 Постанови Кабінету Міністрів України « Про встановлення мінімальних оптово- відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» №957 від 30.10.2008, було винесене податкове-повідомлення рішення №00000231406 від 13.01.2017, яким застосовано до боржника штрафні санкції на суму 10 000,00 грн. (а.с.16,19).

На підставі акта перевірки №0005/08/01/14/ НОМЕР_1 від 03.01.2017, яким встановлено порушення п.2.2, п.2.6 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», було винесено податкове повідомлення-рішення №00000241406 від 13.01.2017, яким застосовано до боржника штрафні санкції на суму 14 659,10 грн.( а.с.16 16, 19).

На підставі пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового Кодексу України, за несвоєчасну сплату узгоджених сум податкових зобов`язань з вказаного податку, де визначено, що нарахування пені розпочинається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов`язання, боржнику нарахована пеня у розмірі 574,98 грн.

Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлено, що грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом, вважається податковим боргом.

Відповідно до пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У зазначені строки грошове зобов`язання відповідачем не сплачено (зазначена обставина відповідачем не спростована), а тому у відповідності до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України вважається сумою податкового боргу.

У зв`язку з несплатою платником податків узгоджених сум податкових зобов`язань, позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, а саме, згідно п.59.1 ст.59 ПК України, де визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пунктом 59.3 ст. 59 ПК України встановлено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання.

Позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, а саме згідно з положеннями статті 59 Податкового кодексу України податковим органом направлена податкова вимога форми «Ф» № 709-17/83-С від 02.03.2017 на суму 24 659, 10 грн. рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Згідно повідомлення про вручення лист вручено 16.03.2017 особисто « ОСОБА_3 » ( а.с. 22).

Відповідно до пп. 19-1.1.1 п. 19-1.1 ст. 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів.

Заборгованість відповідачем не сплачена, що підтверджується витягом з інтегрованої картки платника, і складає 25 572, 64 грн.

Згідно із п.п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до ч. 1 п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Згідно із п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

При цьому відповідно до п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Так, судом встановлено, що відповідно до бази даних податкового органу ФОП ОСОБА_1 має відкриті розрахункові рахунки у банківських установах: АКБ «ІндустріалБанк», ЗОДАТ «РАЙФФАЙЗЕНБАНКАВАЛЬ» М.ЗАПОРІЖЖЯ, ЗАП.РУ КБ «ПРИВАТБАНК» М.ЗАПОРІЖЖЯ, ДОДАТ «РАЙФФАЙЗЕНБАНКАВАЛЬ» М.ДНІПР-СЬК, Казнечейсво Украхїни ( ел. адм. подат.)(а.с. 12).

Відповідно до п. 95.4 ст.95 Податкового Кодексу - контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України, від 29.12.2010 р. № 1244 «Про Деякі питання реалізації статті 95 Податкового кодексу України» встановлений Порядок, яким визначений механізм стягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу.

Зважаючи на вищевикладене, погашення податкового боргу згідно чинного законодавства здійснюється за рішенням суду, як з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника так і за рахунок готівки.

Як встановлено судом, на момент розгляду справи в суді, заявлену до стягнення суму у розмірі 25 572, 64 грн. податкового боргу відповідачем не сплачено, заборгованість перед бюджетом не погашена, що підтверджується матеріалами справи, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню

Крім того, позивач звертаючись із даним позовом про стягнення податкового боргу з ФОП ОСОБА_1 серед іншого просив стягнути з відповідача штрафні санкції донараховані податковим повідомленням-рішенням №0017911407 від 29.12.2017 у сумі 173 814,55 грн.

Так судом встановлено, що в провадженні Запорізького окружного адміністративного суду перебувала справа № 808/2592/18 за позовною заявою фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управляння ДФС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення – рішення №0017911407 від 29 грудня 2017 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 173 814,55 грн.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 11.11.2019 по справі №808/2592/18 задоволено вимоги позивача, визнано протиправним та скасовано податкового повідомлення – рішення №0017911407 від 29 грудня 2017 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 173 814,55 грн. Постановою третього апеляційного адміністративного суду рішення першої інстанції залишено без змін. Рішення набрало законної сили 14.07.2020.

Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що у задоволені позовної вимоги щодо стягнення з відповідача штрафної санкції донарахованої податковим повідомленням-рішенням №0017911407 від 29.12.2017 у сумі 173 814, 55 грн. необхідно відмовити.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що позов Головного управління ДПС у Запорізькій області є доведеним, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до приписів п.2 ст.139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

За таких обставин сплачена позивачем сума судового збору з відповідача не стягується, оскільки позивачем виступає суб`єкт владних повноважень.

Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 43143945) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів за податковим боргом, - задовольнити частково.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РОНКПП НОМЕР_1 ), а саме: з рахунків платника податків у всіх банках, що належить такому платнику податків, а також за рахунок готівки, що належить такому платнику податків на користь бюджету податковий борг на загальну суму 25 572, 64 грн., який складається з податку на доходи фізичних осіб на суму 338,66 грн., адміністративного штрафу на суму 10 000,00 грн., з штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг на суму 14 469, 10 грн., та з несплаченої пені 574,98 грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Н.В.Стрельнікова