
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 грудня 2020 р. Справа№200/8745/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Льговської Ю.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Маріупольської міської ради Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання до вчинення певних дій, -
В С Т А Н О В И В:
18 вересня 2020 року (згідно з відбитком поштового штампу на конверті) ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Маріупольської міської ради Донецької області про:
визнання протиправним та скасування рішення відповідача № 7/52-5295 від 27 травня 2020 року про відмову у наданні позивачеві дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0020 га, розташованої по АДРЕСА_1 , для індивідуального будівництва гаража;
зобов`язання відповідача надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0020 га, розташованої по АДРЕСА_1 , для індивідуального будівництва гаража.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що підстав для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, передбачених частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України, відповідач в оскаржуваному рішенні не навів.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28 вересня 2020 року позовну заяву залишено без руху у зв`язку з її невідповідністю вимогам частини третьої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).
Після усунення недоліків позовної заяви ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
03 листопада 2020 року відповідач надав відзив на позов, в якому зазначив, що Земельний кодекс України встановлює обов`язковість продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадку, коли на земельній ділянці розташовані об`єкти нерухомого майна, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб. ОСОБА_1 не надано документів, що підтверджують наявність у нього права власності на нерухоме майно, розташоване на спірній земельній ділянці, тому відповідна земельна ділянка або права на неї підлягають продажу на конкурентних засадах в порядку статті 134 Земельного кодексу України.
Крім того, відповідач зазначив, що позовна заява безпідставно обґрунтована приписами статті 118 Земельного кодексу України, оскільки заява його до ради стосувалася передачі земельної ділянки в оренду. Подання саме заяви про оренду землі також не надає позивачеві як учаснику бойових дій пільг щодо передачі землі без торгів, оскільки стаття 134 Земельного кодексу України встановлює такі пільги для учасників бойових дій лише щодо передачі земельної ділянки у власність.
23 жовтня 2020 року позивачем надано пояснення, в яких він вказує на тривалість вирішення його питання.
Дослідивши та оцінивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
Позивач має статус учасника бойових дій, який надано йому згідно з пунктом 19 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
15 травня 2019 року ОСОБА_1 подана заява про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її в оренду для встановлення металевого гаражу площею 0,0020 га, розташованої по АДРЕСА_1 .
Пунктом 3 рішення Маріупольської міської ради Донецької області «Про відмову у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для функціонування, експлуатації, обслуговування, встановлення металевих гаражів в АДРЕСА_2 » № 7/52-5295 від 27 травня 2020 року відмовлено у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для індивідуального будівництва гаражів (функціонування, експлуатації, обслуговування, встановлення металевих гаражів) у Приморському районі міста громадянам згідно з додатком № 2.
Пунктом 7 додатку 2 передбачена відмова у наданні ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0020 га, розташованої по АДРЕСА_1 .
Відмова вмотивована тим, що на запитуваних для відведення земельних ділянках відсутні об`єкти нерухомого майна, право власності на які зареєстровано в установленому законом порядку.
Пунктом 5 цього рішення рекомендовано вищевказаним громадянам звернутися до Центру надання адміністративних послуг міської ради відповідно до Положення про порядок розміщення гаражів на території міста Маріуполя, затвердженого рішенням Маріупольської міської ради Донецької області № 7/44-4399 від 05 вересня 2019 року.
Згідно з пунктом 1.2 цього Положення воно регламентує порядок надання у користування земельних ділянок: у разі подовження строків дії договорів оренди земельних ділянок для індивідуального гаражного будівництва, надання дозволу на встановлення тимчасових збірно-розбірних індивідуальних гаражів інвалідів у масивах багатоквартирної житлової забудови; для обслуговування капітальних гаражів, право власності на які зареєстровано у встановленому законом порядку; для оформлення права користування земельними ділянками для обслуговування гаражних кооперативів.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до абзацу 1 частини першої статті 116 Земельного кодексу України (далі – ЗК України) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (частина друга статті 116 ЗК України).
Частиною третьою статті 116 ЗК України встановлено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Отже, наведеними нормами передбачено два способи набуття громадянами права на землю: 1) набуття ділянок у власність; 2) надання ділянок у користування. При цьому, безоплатна передача, визначена частиною третьою статті 116 ЗК України, стосується саме способу набуття ділянок у власність та не стосується надання ділянок у користування (до якого відноситься оренда).
Порядок передачі земельних ділянок в оренду встановлений статтею 124 ЗК України, відповідно до частини першої якої передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
За загальним правилом частини другої статті 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Серед випадків, встановлених частиною другою статті 134 ЗК України, в аспекті цієї справи слід виділити наступний: не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі розташування на земельних ділянках об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб (абзац другий).
Із змісту рішення Маріупольської міської ради Донецької області № 7/52-5295 від 27 травня 2020 року суд вбачає, що вказана норма стала підставою для відмови у наданні позивачеві дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
У матеріалах справи відсутні докази розташування на спірній земельній ділянці об`єкта нерухомого майна, що перебуває у власності позивача. Більш того, позивач вказаними обставами не обґрунтовує свої вимоги, що свідчить про відсутність спору між сторонами щодо них.
Доводи позивача про те, що підстав для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, передбачених частиною сьомою статті 118 ЗК України, відповідач в оскаржуваному рішенні не навів, суд не приймає до уваги, оскільки стаття 118 ЗК України визначає порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, а позивач звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її в оренду.
Крім того, частиною третьою статті 134 ЗК України передбачено, що земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу. Земельні торги не проводяться при безоплатній передачі земельних ділянок особам, статус учасника бойових дій яким надано відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Суд, враховуючи статус позивача як учасника бойових дій та виходячи із сукупного аналізу частини другої статті 124 та частини третьої статті 134 ЗК України, не приймає до уваги посилання відповідача на те, вказана норма не може бути застосована, оскільки передбачає непроведення земельних торгів при безоплатній передачі, а не оренді земельних ділянок. Так, дійсно частина третя статті 134 ЗК України визначає пільги учасників бойових дій при безоплатній передачі землі. Разом з тим, частина друга статті 124 ЗК України, яка встановлює порядок передачі в оренду земельних ділянок, прямо відсилає на цю норму як на виключення із правила щодо передачі в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності.
Проте, частина третя статті 134 ЗК України підлягає сукупному застосуванню із пунктом 14 частини першої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзацу 1 якого учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються такі пільги першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом.
Із змісту цієї норми суд вбачає, що вона не передбачає пільг для учасників бойових дій на передачу земельних ділянок для будівництва гаражів, а тому в цьому випадку відсутнє у позивача право на безоплатну передачу спірної ділянки в оренду.
На наявність інших підстав для безоплатної передачі спірної ділянки в оренду сторони не посилаються і судом не встановлено.
За цих обставин позов задоволенню не підлягає.
Підстав для розподілу судових витрат немає.
Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 295 КАС України, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Маріупольської міської ради Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання до вчинення певних дій відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 15 грудня 2020 року.
Суддя Ю.М. Льговська