
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 грудня 2020 р. Справа№200/10322/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабіча С.І., розглянувши у порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач) відповідно до якого, з урахуванням уточненої позовної заяви, яка була прийнята судом просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення №7021 відповідача від 05 грудня 2019 року про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов`язати відповідача зарахувати до пільгового стажу періоди роботи: на ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» з 09.03.1988 року по 13.05.1988 рік, з 16.08.1990 року по 05.08.1991 рік, з 29.08.1991 року по 23.12.1991 рік, з 23.12.1991 року по 19.09.1994 рік та в ПАТ «Шахтоуправління «Донбас» з 01.01.2011 року по 31.05.2014 рік.
- зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії №7021 від 27.11.2019 року з урахуванням пільгового стажу роботи відповідно записам у трудовій книжці серії НОМЕР_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що рішенням відповідача від 05 грудня 2019 року йому було відмовлено у призначенні пенсії, у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Вказує, що відповідачем не зараховано до стажу роботи позивача на пільгових умовах періоди роботи в ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» з 09.03.1988 року по 13.05.1988 рік, з 16.08.1990 року по 05.08.1991 рік, з 29.08.1991 року по 23.12.1991 рік, з 23.12.1991 року по 19.04.1994 рік, та в ПАТ «Шахтоуправління «Донбас»» з 01.01.2011 року по 31.05.2014 рік, оскільки підприємства знаходиться на території, де органи державної влади України, тимчасово не здійснюють свої повноваження
Позивач зазначає, що до стажу роботи на пільгових умовах зараховано період роботи в ПАТ «Шахтоуправління «Донбас»» з 16.01.2004 року по 30.10.2004 рік, з 01.01.2005 року по 10.01.2006 рік з 18.12.2006 року по 31.12.2010 рік згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу.
Позивач зазначає, що відомостей трудової книжки та поданих ним додаткових документів достатньо для підтвердження стажу роботи у спірні періоди.
Позивач вважає, що має право на відповідну пенсію та документи, що підтверджують пільговий стаж, не згоден з рішенням відповідача, вважає його незаконним та таким, що порушує його конституційні права.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, надав письмовий відзив на позовну заяву, відповідно до якого, серед іншого, зазначив, що 27 листопада 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах.
Посилаючись на абзац сьомий пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідного запису у ній № 637 від 12.08.1993 року, відповідач зазначив, що у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Вказує, що оскільки ведення Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування розпочалося в 2001 році, то використання його для встановлення пільгових умов праці до 2001 році не є можливим.
Архіви ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» (ЄДРПОУ 33161769) розміщується за адресою: 83017, Донецька область, місто Донецьк, вул. Артема, буд. 63, а ПАТ «Шахтоуправління «Донбас» (ЄДРПОУ 00174668) розміщується за адресою: 83059, Донецька область, Будьонівський район, тобто на непідконтрольній владі території.
Відповідач зазначив, що не може вважати довідки достовірними, до проведення перевірки на підприємстві.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 101 Закону України “Про пенсійне забезпечення” органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Згідно п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 25.11.2005 №22-1 орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформления у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
З огляду на те, що підприємство знаходиться на території де українська влада не здійснює повноваження, перевірка достовірності даних наведених у довідках на даний час не можлива.
Крім цього, відповідач вказав на те, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду з даним позовом, встановлений статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Отже, відповідач вважає, що діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, підзаконними нормативними актами, прийнятими постановами Кабінету Міністрів України.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 листопада 2020 року відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 грудня 2020 року було поновлено позивачу строк звернення до адміністративного суду з даним позовом.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути дану справу на підставі наявних у суду матеріалів та прийняти дане рішення у порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі докази, повно і всебічно встановивши всі її обставини, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог, з огляду на таке.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту серії НОМЕР_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 (а.с. 20-21).
ОСОБА_1 був взятий на облік як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, що підтверджується відповідною довідкою управління соціального захисту населення від 11 листопада 2019 року № 1438-5000192047 (а.с. 43), згідно з якою позивач постійно проживав за адресою: АДРЕСА_1 , і перемістився та зареєструвався за адресою: АДРЕСА_2 .
З матеріалів справи судом встановлено, що 27 листопада 2019 року позивач звернувся до Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до ст. 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV від 09.07.2003 року (а.с. 44).
До заяви про призначення пенсії позивачем були надані наступні документи:
- довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 192047 від 11.09.2019 року;
- довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру № 2536504970;
- заява про призначення/перерахунок пенсії № 7021 від 27.11.2019 року;
- паспорт/посвідка серії НОМЕР_2 ;
- трудова книжку або документ про стаж серії НОМЕР_4 ;
- військовий квиток серії НОМЕР_5 ;
- диплом (свідоцтво, атестат) про навчання серії НОМЕР_6 ;
- довідка про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 року № 16-147/1 від 24.10.2014 року; № 16-147/2 від 24.10.2014 року; 16-147/3 від 24.10.2014 року;
- інші документи № 16-147/4 від 24.10.2019 року; № 16-147 від 24.10.2019 року; № 55 від 21.10.2019 року; № 56 від 21.10.2019 року (а.с. 45).
05 грудня 2019 року Волноваським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до наданих документів (а.с. 14).
Зі змісту рішення видно, що заявник претендує на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, згідно ст. 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.
Вказане рішення мотивовано тим, що відповідно до норм ст. 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявністю страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівники, які не мають стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацем першим і п`ятнадцятим – двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються зменшенням віку, встановленого абзацом першим частини першим частини першої статті цього Закону: чоловікам – 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
Відповідно до п. 20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 (далі - Порядок), у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Вказано, що до стажу роботи позивача на пільгових умовах не зараховано періоди роботи в ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» з 09.03.1988 року по 13.05.1988 рік; з 16.08.1990 року по 05.08.1991 рік; з 29.08.1991 року по 23.12.1991 рік; з 23.12.1991 року по 19.09.1994 рік, та в ПАТ «Шахтоуправління «Донбас» з 01.01.2011 року по 31.05.2014 рік, так як відповідно п. 3 ст. 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», частин 2-3 пункту 4.2 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі. Провести перевірку первинних документів, на підставі яких ПАТ «Шахтоуправління «Донбас» та ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» надали пільгові довідки не має можливості, оскільки підприємства знаходиться на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження (розпорядження Кабінету Міністрів України № 1085-р від 07.11.2014 року із змінами та доповненнями).
Згідно п. 20 Порядку, у разі коли підприємства розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний стаж може підтверджуватись за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Крім цього, зазначено, що до стажу роботи на пільгових умовах зараховано період роботи в ПАТ « Шахтоуправління «Донбас» з 16.01.2004 року по 30.10.2004 рік, з 01.01.2005 року по 10.01.2006 рік, з 18.12.2006 року по 31.12.2010 рік згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу.
Вказано, що на дату звернення, документально підтверджений страховий стаж роботи заявника складає 30 роки 6 місяців 21 день, в тому числі стаж на пільгових умовах складає – 5 років 10 місяців 9 днів.
За таких обставин ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 ст. 114 розділу ХІV «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян», Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» відмовлено у зв`язку з відсутністю необхідного стажу роботи на пільгових умовах.
Інших підстав обґрунтування спірне рішення відповідача не містить, що виключає право відповідача посилатись у своїх запереченнях на інші обставини та інше обґрунтування підстав його прийняття.
Суд зазначає, що відповідно до записів у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_4 позивач:
- з 09.03.1988 року прийнятий у шахтоуправління «Червона Зірка» ДО «Донецька вугільна енергетична компанія» машиністом електровозу 3 розряду підземним з повним робочим днем у шахті (наказ № 202-к від 09.03.1988 року);
- з 13.05.1988 року звільнений у зв`язку з призовом до Лав Радянської Армії, на підставі п. 3 ст. 36 КЗпП України (наказ № 417-к к від 19.05.1988 року);
- з 23.05.1988 року по 18.06.1990 рік служив у Лавах Радянської Армії (військовий квиток);
- з 16.08.1990 року прийнятий у шахтоуправління «Червона Зірка» ДО «Донецька вугільна енергетична компанія» машиністом електровозу 3 розряду підземним з повним робочим днем у шахті (наказ № 699к від 16.08.1990 року);
- з 04.06.1991 року переведений учнем гірничого очисного забою під землею з повним робочим днем в шахті (наказ № 489к від 04.06.1991 року);
- з 05.08.1991 року звільнений за власним бажанням, на підставі ст. 38 КЗпП України (наказ № 759-к від 19.08.1991 року);
- з 29.08.1991 року прийнятий у шахтоуправління «Червона Зірка» ДО «Донецька вугільна енергетична компанія» учнем гірника з ремонту гірничих виробок підземним з повним робочим днем в шахті (наказ № 789к від 29.08.1991 року);
- з 02.09.1991 року по 19.12.1991 року проходив навчання на курсах гірника по ремонту гірських виробок підземних 4 розряду (свідоцтво № 004622 від 19.12.1991 року);
- з 23.2.1991 року переведений гірником по ремонту гірських виробок 3 розряду підземним з повним робочим днем шахті (наказ № 1178к від 23.12.1991 року);
- з 28.04.1992 року переведений гірником по ремонту гірських виробок 4 розряду підземним з повним робочим днем в шахті (наказ № 383к від 28.04.1992 року);
- з 19.09.1994 року звільнений за власним бажанням на підставі ст. 38 КЗпП України (наказ № 865 к від 19.09.1994 року);
- з 18.12.2006 року прийнятий гірником по ремонту гірський виробок 3 розряду з повним підземним робочим днем в шахті, тимчасово на 2 місяця (наказ № 699к від 19.12.2006 року);
- з 09.02.2007 року зарахований в штат у ВАТ «Шахтоуправління «Донбас» прохідником 4 розряду з повним підземним робочим днем (наказ № 62к від 09.02.2007 року);
- з 10.12.2007 року прохідник 5 розряду з повним підземним робочим днем (наказ № 606к від 10.12.2007 року);
- з 07.11.2017 року звільнений за власним бажанням, на підставі ст. 38 КЗпП України (наказ № 248к від 07.11.2017 року);
Відповідно до наказу МУП України від 01.09.2010 року № 339 ВАТ «Шахтоуправління «Донбасс» перейменовано в ПАТ «Шахтоуправління «Донбас» (а.с. 7-13).
Крім цього, згідно з довідкою ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» № 46-147 від 24.10.2014 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_1 працював повний робочий день в шахті № 12 “Наклонная” шахтоуправління «Червона Зірка» ДО «Донецьквугілля» та за період з 09.03.1988 року по 13.05.1988 року, виконував гірничі роботи на посаді машиніста електровозу з повним робочим днем на підземних роботах, що передбачено Списком № 1 розділом 1 підрозділом 1. Постанова РМ СРСР № 1173 від 22.08.1956 року.
З 16.08.1990 року по 04.06.1991 року виконував гірничі роботи на посаді машиніста електровозу з повним робочим днем на підземних роботах, що передбачено Списком № 1 розділом 1 підрозділом 1, код КП 1010100а. Постанова Кабінету Міністрів СРСР № 10 від 26.01.1991 року.
З 04.06.1991 року по 05.08.1991 року виконував гірничі роботи за посадою учня гірничого очисного забою під землею з повним робочим днем на підземних роботах, що передбачено Списком № 1 розділом 1 підрозділом 1, код КП 1010100а. Постанова Кабінету Міністрів СРСР № 10 від 26.01.1991 року.
З 29.08.1991 року по 23.12.1991 року виконував гірничі роботи за посадою учня гірника по ремонту гірських виробок з повним робочим днем на підземних роботах, що передбачено Списком № 1 розділом 1 підрозділом 1, код КП 1010100а. Постанова Кабінету Міністрів СРСР № 10 від 26.01.1991 року.
З 23.12.1991 року по 19.09.1994 року виконував гірничі роботи за посадою гірника по ремонту гірських виробок з повним робочим днем на підземних роботах, що передбачено Списком № 1 розділом 1 підрозділом 1, код КП 1010100а. Постанова Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994 року
Вказано, що ДП «Донецька вугільна енергетична компанія», на підставі наказів Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 09.12.2011 року № 815, від 09.12.2011 року № 816, від 09.12.2011 року № 817 є зберігачем архівних документів по ДП «Шахтоуправління «Червона Зірка» та не є правонаступником прав та обов`язків підприємств, що передали на зберігання документи
Крім того, з вищезазначеної довідки судом встановлено, що атестація робочих місць на ДП «Шахтоуправління «Червона Зірка» була проведена один раз, відповідно до наказу № 119-к від 18.02.1997 року (а.с. 40-41).
Згідно з довідкою ПАТ «Шахтоуправління «Донбас» № 55 від 21.10.2014 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_1 працював повний робочий день в ПАТ «Шахтоуправління «Донбас» та за період з 18.12.2006 року по 09.02.2007 року, виконував підземні роботи з повним робочим днем, за посадою гірник по ремонту гірських виробок, що передбачено Списком №1 розділу 1 підрозділу 1, код КП 1.1а. Підстава постанова КМУ від 16.01.2003 року № 36.
За період з 09.02.2007 року по 31.05.2014 року виконував підземні роботи з повним робочим днем, за посадою прохідник, що передбачено Списком № 1 розділу 1 підрозділу 1. код КП 1.1а. Підстава постанова КМУ від 16.01.2003 року № 36.
Крім того, з вищезазначеної довідки судом встановлено, що атестація робочих місць була проведена відповідно до наказів: № 1718 від 30.12.1994 року, № 1131 від 12.10.1999 року; № 486 від 12.09.2001 року, № 528 від 04.04.2005 року, № 700 від 16.05.2006 року, № 528 від 20.04.2011 року, № 528 від 20.04.2011 року, № 336 від 15.04.2016 року (а.с. 37).
Згідно з довідкою про заробітну плату та нарахування пенсії № 1100 від 27.12.2017 року судом встановлено, що за період з вересня 1989 року по серпень 1993 року позивач отримував заробітну плату та підприємство сплачувало страхові внески в Пенсійний фонд України (а.с. 9).
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України “Про пенсійне забезпечення” від 05 листопада 1991 року № 1788-XII (далі по тексту – Закон № 1788), Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09 липня 2003 року № 1058 – IV (далі по тексту – Закон № 1058), Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 08 листопада 2005 року № 383 “Про порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах” (далі по тексту – Порядок № 383), Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 “Про затвердження порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення (перерахунку) пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній” (далі по тексту – Порядок № 637) та іншими нормативно - правовими актами.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до положень статті 5 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року № 1058-IV (надалі – Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням.
Згідно з нормами частини 1 статті 114 зазначеного Закону працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
Згідно з пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
З аналізу зазначеного суд доходить висновку, що використання норм постанови № 637 шляхом надання уточнюючих довідок про підтвердження спеціального стажу має місце лише у разі відсутності в трудовій книжці/або відповідних записах до неї відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, або за вислугу років, встановлених для окремих категорій працівників.
Отже, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах, відповідно до статті 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку №1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією.
Відповідно до постанови Верховного Суду від 30.05.2018 року в справі №174/658/16-а (провадження №К/9901/201/17) оцінюватися судом мають саме підстави відмови у призначенні пенсії, тобто, мотиви, з яких виходив відповідач, розглядаючи заяву про її призначення.
Суд зазначає, що указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
Тимчасові заходи для забезпечення підтримки осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02 вересня 2014 року № 1669-VII статтею 1 Закону визначено, що територія проведення антитерористичної операції - це територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція. 30 жовтня 2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1053-р, яким затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція (зазначене розпорядження є чинним відповідно до постанови Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/18327/14 від 09 лютого 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15 04.2015р.). Крім того, згідно додатку до вказаного розпорядження та постанови Кабінету Міністрів України від 17.03.2015р. № 254-VIII “Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями” до визначених на законодавчому рівні пунктів належить і місто Первомайськ Луганської області, яке тимчасово перебуває під окупацією, а на території Луганської області до теперішнього часу триває антитерористична операція.
Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014 року.
На виконання вимог Закону № 1669 Кабінетом Міністрів України 07.11.2014 року прийнято Розпорядження № 1085-р “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення”, яким затверджено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.
Відповідно до Розпорядження КМУ від 07.11.2014 року № 1085-р місто Донецьк, Донецької області входить до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Приписами частини 1 статті 1 Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” № 1207-VII від 15.04.2014 року передбачено, що тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Крім того, суд вважає за доцільне зазначити, що частиною 2 статті 7 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” встановлено, що Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Відповідно до частини третьої статті 44 Закону № 1058-ІV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Відповідно до п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, звернення особою за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Згідно норм пункту 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Проте, суд зауважує, що відсутність можливості проведення перевірки не може позбавляти позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на пільгових умовах.
Крім цього, відповідачем не надано суду доказів вжиття вищевказаних заходів.
З аналізу наведених норм видно, що у зв`язку зі зверненням позивача щодо призначення пенсії за віком пенсійний орган зобов`язаний перевірити, зокрема, чи має заявник стаж роботи, якими документами це підтверджується.
У разі прийняття рішення про відмову в призначенні пенсії пенсійний орган повідомляє про це заявника і зазначає причини відмови.
У свою чергу предметом доказування у даній справі є встановлення, зокрема того, чи діяв відповідач обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
У даному випадку позивач не може бути позбавлений свого права на пенсійне забезпечення, через те, відповідач не має можливості провести перевірку первинних документів позивача.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до пункту 2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників від 29 липня 1993 року № 58 до трудової книжки вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім`я та по батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв`язку з цим винагороди.
Пунктом 2.4 Інструкції визначено, що усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Суд зазначає, що трудова книжка позивача серії НОМЕР_4 (а.с. 7-12) містить належним чином здійснені записи щодо роботи позивача у вищевказані періоди на вищезазначених підприємствах.
Наведені записи трудової книжки про роботу позивача за вказані періоди свідчать про зайнятість останнього за відповідними посадами.
За приписами статті 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
У рішенні від 08 липня 2004 року у справі “Ілашку та інші проти Молдови та Росії”, ЄСПЛ, задовольняючи позов щодо Молдови, визнав, що Уряд Молдови, який є єдиним законним Урядом Республіки Молдова за міжнародним правом, не здійснював влади над частиною своєї території, яка перебуває під ефективним контролем “Молдавської Республіки Придністров`я”. Однак, навіть за відсутності ефективного контролю над Придністровським регіоном, Молдова все ж таки має позитивне зобов`язання за статтею 1 Конвенції вжити заходів, у рамках своєї влади та відповідно до міжнародного права, для захисту гарантованих Конвенцією прав заявників.
Враховуючи, що рішення ЄСПЛ є джерелом права та обов`язковими для виконання Україною відповідно до статті 46 Конвенції, суди при розгляді справ зобов`язані враховувати практику ЄСПЛ, у тому числі і рішення в справах “Пічкур проти України”, “Ілашку та інші проти Молдови та Росії” як джерело права відповідно до статті 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини”. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 6 жовтня 2015 року у справі № 816/4505/14, та в силу статті 6 КАС України враховується судом при розгляді даної справи.
Пунктом 3 Порядку № 383 встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Згідно з пунктом 10 Порядку 383, для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку.
Таким чином, довідка уточнюючого характеру може бути основним доказом підтвердження пільгового стажу в період роботи на відповідних посадах або за професіями лише в тих випадках, коли відсутня трудова книжка або відсутні відповідні записи у трудовій книжці та в тих випадках, коли такий пільговий стаж виник до 21 серпня 1992 року.
Після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж в період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці. При цьому, значення трудової книжки та результатів атестації як основних документів, що підтверджують пільговий стаж роботи, встановлено статтями 13,62 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Суд зазначає, що до Списку № 1 виробництв, цехів, професій і посад з важкими умовами праці, роботи в яких надає право на пенсію на пільгових умовах і у пільгових розмірах, затвердженого постановами Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173, постановою Ради Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10, постановами КМУ № 162 від 11.03.94 р. та № 36 від 16.01.03 р. (далі - Список №1), який діяв у відповідні періоди роботи позивача, були включені посади (професії) на яких працював позивач.
Судом встановлено, що не дивлячись на те, що, як вказано вище, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, у довідці № 46-147 від 24.10.2014 року, 55 від 21.10.2014 року (а.с. 35-37) про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній вказано, що робота позивача передбачена Списком № 1 та відповідно до копії наказів про атестацію робочого місця № 528 від 20.04.2011 року, № 700 від 16.05.2006 року (а.с. 39-42) було проведено відповідну атестацію робочих місць.
Отже, позивачем доведено факт наявності пільгового стажу роботи на посадах, що віднесені до Списку № 1 за період з з 09.03.1988 року по 13.05.1988 рік, з 16.08.1990 року по 05.08.1991 рік, з 29.08.1991 року по 23.12.1991 рік, з 23.12.1991 року по 19.09.1994 рік в ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» та з 01.01.2011 року по 31.05.2014 рік в ПАТ «Шахтоуправління «Донбасс».
Суд зазначає, що законодавством на сьогоднішній день не врегульовано порядок надання та використання інформації, яка необхідна для підтвердження позивачем права на призначення пенсії коли доступ у позивача до такої інформації відсутній з причин, що не залежать від його волі.
Відповідно до ст. 19 Конституції України орган державної влади, зобов`язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, відповідач, не врахувавши пільговий стаж позивача на посадах, що віднесені до Списку № 1, відмовляючи позивачу в призначенні пенсії на пільгових умовах, діяв не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України та необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Отже рішення відповідача № 7021 від 05.12.2019 року є протиправним та підлягає скасуванню.
Проте, щодо решти позовних вимог та належного та повного захисту прав позивача суд вважає за необхідне зазначити про таке.
Щодо вимог позивача про зобов`язання відповідача зарахувати позивачу стаж за певні періоди, суд зазначає наступне.
Частиною 5 статті 245 КАС України передбачено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті (визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії), суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Отже, правовідносини щодо призначення пенсії та здійснення нарахування та виплати пенсії позивачу відносяться до виключної компетенції працівників Пенсійного фонду України, та є їх дискреційними повноваженнями і суд, захищаючи права та свободи особи, не може перебирати на себе функції інших органів державної влади, та втручатися в делеговані повноваження.
До того, ж у позовній заяві відсутні вимоги про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною.
Суд зазначає, що ним надано правову оцінку, відповідно до якої позивач має необхідний загальний та пільговий стаж, що дає йому право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1.
Згідно ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина від порушень з боку суб`єкта владних повноважень.
Враховуючи викладене, суд, з метою ефективного захисту та відновлення порушених прав позивача вважає за можливе вийти за межі позовних вимог та задовольнити адміністративний позов частково, шляхом визнання протиправним та скасувати рішення відповідача № 7021 від 05.12.2019 року про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах, а також зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 27.11.2019 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні про те, що підлягають зарахуванню до пільгового стажу позивача періоди роботи з 09.03.1988 року по 13.05.1988 рік, з 16.08.1990 року по 05.08.1991 рік, з 29.08.1991 року по 23.12.1991 рік, з 23.12.1991 року по 19.09.1994 рік в ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» та з 01.01.2011 року по 31.05.2014 рік в ПАТ «Шахтоуправління «Донбас», який дає право на пенсію на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 листопада 2020 року суд відстрочив позивачеві сплату судового збору до прийняття рішення у справі.
Нормами частини другої статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Судом встановлено, що станом на момент прийняття рішення у справі, судові витрати позивачем не оплачені.
Згідно з положеннями частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, суд приходить до висновку про стягнення на користь Державного бюджету України судового збору в розмірі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись Конституцією України, Законами України “Про пенсійне забезпечення”, “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України”, Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 08 листопада 2005 року № 383 “Про порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах”, Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 “Про затвердження порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення (перерахунку) пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній”, Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, Кодексом адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 7021 від 05.12.2019 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах на підставі ст. 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.
Зобов`язати Волноваське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: вул. Обручева, буд. 17, м. Волноваха, Донецька область, 85700, код ЄДРПОУ 42169496) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) від 27.11.2019 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні про те, що підлягають зарахуванню до його пільгового стажу періоди роботи з 09.03.1988 року по 13.05.1988 рік, з 16.08.1990 року по 05.08.1991 рік, з 29.08.1991 року по 23.12.1991 рік, з 23.12.1991 року по 19.09.1994 рік в ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» та з 01.01.2011 року по 31.05.2014 рік в ПАТ «Шахтоуправління «Донбас», який дає право на пенсію на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.
Стягнути на користь Державного бюджету України (Державна судова адміністрація України, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримавача (код за ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA 908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 (вісімдесят) копійок за рахунок бюджетних асигнувань Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: вул. Обручева, буд. 17, м. Волноваха, Донецька область, 85700, код ЄДРПОУ 42169496).
Повне судове рішення складене 14 грудня 2020 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Приймаючи до уваги прийняття даного рішення у порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.І. Бабіч