
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2020 року Справа № 160/8996/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ількова В.В.,
при секретарі: Мартіросян Г.А.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу №160/8996/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради про визнання бездіяльності протиправною,-
ВСТАНОВИВ:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 04.08.2020 року ОСОБА_1 звернувся із адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету ТЕРНІВСЬКОЇ районної у м.Кривий Ріг ради, яка не забезпечила абсолютні фундаментальні права на державні соціальні стандарт та державні соціальні гарантії, не підкорилася ст.ст.3,21,33,46,48,92 Конституції України та постановити окрему ухвалу згідно 249 КАС України;
- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету ТЕРНІВСЬКОЇ районної у м.Кривий Ріг ради, яка виявилася у не підкоренні ч.1 ст.11 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права держави, ст.1 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" відповідно до заяви від 18.02.2020 року вх. 145;
- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету ТЕРНІВСЬКОЇ районної у м.Кривий Ріг ради, яка виявилася у порушенні права на свободу від шкоди, спричиненої неналежним функціонуванням системи місцевого самоврядування, у непідкоренні ст.ст.9,19,68 Конституції України.
2. Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу між суддями від 04.08.2020 року ця справа була розподілена судді Ількову В.В.
3. Ухвалою суду від 05.08.2020 року позовну заяву ОСОБА_1 було залишено без руху на підставі ст.ст.160, 169 КАС України зі встановленням позивачу строку для усунення виявлених недоліків позовної заяви.
4. 15.09.2020 року позивачем подано заяву про усунення недоліків позовної заяви.
5. Проте, поданими документами не було усунуто недоліки позовної заяви, а саме не надано:
- належним чином завіреної копії паспорту громадянина України;
- доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
6. У зв`язку із чим, ухвалою суду від 17.09.2020 року продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради про визнання бездіяльності протиправною.
7. 01.10.2020 року позивачем подано заяву про усунення недоліків позовної заяви.
8. Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.10.2020 року клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору, задоволено. Звільнено ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання до суду адміністративного позову до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради про визнання бездіяльності протиправною. Прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/8996/20. У задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами загального провадження, призначення відеоконференції, було відмовлено. Відкрито спрощене позовне провадження по справі №160/8996/20, та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін в порядку положень ст.262 КАС України.
9. Також, ухвалою суду від 05.10.2020 року було витребувано у відповідача належним чином засвідчені копії таких документів:
- заяву (запит) ОСОБА_1 від 18.02.2020 року вх. 145 із доданими до неї документами (у разі наявності);
- відповіді на заяву (запит) ОСОБА_1 від 18.02.2020 року вх.145, поясненнями чи запрошувався позивач для розгляду звернення з підтверджуючими документами;
- докази направлення (отримання) позивачем відповіді на заяву (запит) від 18.02.2020 року вх. 145;
- пояснення із підтверджуючими доказами, чи були подані ОСОБА_1 заяви з подібними вимогами, які викладені у заяві від 18.02.2020 року вх.145 (у разі наявності надати зазначені заяви та відповіді на них).
10. 26.10.2020 року від відповідача до канцелярії суду надійшов відзив на адміністративний позов разом із витребуваними судом доказами по справі.
11. Приписами статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
12. Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
13. У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
14. Отже, рішення у цій справі приймається судом 04.12.2020 року, тобто у межах строку встановленого ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
15. Відповідно до статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту. Тому позивач подав заяву від 18.02.2020 року вх.145, якою просив діяти відповідно до порядку, системи норм статей 18, 19 Закону України «Про звернення громадян», 1, 2, 8 статті 11 Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про надання інформації» забезпечити конституційні гарантії.
16. На думку позивача, відповідач повинен попередити виникнення негативних суспільних наслідків, пов`язаних з порушення конституційних норм, а по суті бездіяв і не забезпечив право громадянина на попередження за можливістю страждань і болю (ст.3, ч.2 ст. 28 Конституції України).
17. Вважає, що відповідач вжив системи заходів, спрямованих на усунення правових та інших причин порушення права викривати недоліки в роботі відповідача для відстоюваний своїх прав і законних інтересів, не попередив виникнення негативних суспільних наслідків, пов`язаних з цим правом і відсутністю необхідної позивачу інформації.
18. Позивач зазначив про те, що своєю бездіяльністю відповідач унеможливив реалізацію його Конституційних прав та захист соціальних інтересів, а також не попередив виникнення негативних суспільних наслідків, пов`язаних з порушеннями конституційних норм і по суті відмовлено підкоритися нормам Конституції України.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
19. Відповідач заперечує проти позову. У обґрунтування своєї позиції зазначив, що позивач 18.02.2020 року звернувся до управління з заявою (запитом), яка була зареєстрована за вхідним №145.
20. 03.03.2020 року за вихідним №999 позивачу було надіслано запрошення до управління, з метою забезпечення його присутності при розгляді його звернення.
21. Так як у призначений час позивач до Управління не з`явився, розгляд його звернення від 18.02.2020 року за вих. №145 відбувся 12.03.2020 року без його присутності, що також підтверджується протоколом засідання.
22. Розгляд звернення позивача від 18.02.2020 за вих. № 145 відбувся 12.03.2020 року о 16-00 год. в к.17 у приміщенні Управління за адресою: вул. Ухтомського, 23.
23. Відповідач вказує, що управління у своїй діяльності керується виключно законами України, у межах наданих повноважень.
24. Розгляд скарги позивача здійснювався згідно положень Закону України «Про звернення громадян».
25. Відповідач вказує, що ними було підготовлено письмову відповідь за підписом начальника управління Каретіної О.В., із вичерпними роз`ясненнями відповідно до викладених позивачем у заяві (запиті), за вихідним №1124 від 16.03.2020 року, яку направлено позивачу поштою на адресу його фактичного проживання:
АДРЕСА_1 . Таким чином, на їх думку, доводи позивача у бездіяльності Управління є безпідставними.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
27. ОСОБА_1 перебуваєте на обліку в управлінні, як одержувач компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю І групи або престарілим, який досяг 80-річного віку, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 832 «Про підвищення розмірів державної допомоги окремим категоріям громадян».
28. Допомога призначена з 01.12.2014 року по 24.07.2023 року.
29. 18.02.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради із заявою, яка зареєстрована за вхідним номером №145, в якій просив:
- правовим актом призначити допомогу за наданою заявою від 17.02.2020 року, якою забезпечити для нього рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму;
- надати форму довідки про склад сім`ї для осіб, які не мають свого житла (зауважую, які не мають своєї оселі);
- окремим листом зазначити статті норм права, які забороняють установі відповідача прийняти довідку про склад сім`ї для осіб, які не мають свого житла і правовим актом призначити допомогу, якою забезпечити для мене рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму маючи повноваження надані стст.3,6,8,19,33,46,48,68 Конституції України;
- надати запрошення для позивача, з повідомленням про повноваження осіб з приводу розгляду його заяви від 17 02.2020 року про призначення усіх видів допомоги і цієї допомоги;
- надати копію, належно завірену заяви від 17.02.2020 року про призначення усіх видів допомоги;
- подати клопотання до державної адміністрації Дніпропетровської обласної, Криворізькому міському голові, Голові Тернівської районної у місті ради для з`ясування наступних обставин, які документи, куди потрібно подати для оформлення трудових відносин з вами фізичним особам, які надають соціальні послуги по догляду за інвалідом з цих причин забезпечення конституційних, прав на загальнообов`язкове державне соціальне
страхування, на рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, з посиланням на норми законодавства;
- подати клопотання до державної адміністрації Дніпропетровської обласної Криворізькому міському голові, голові Тернівської районної у місті ради для з`ясування наступних обставин, які документи, куди потрібно подати, щоб бути позаштатним працівником управління, який надає соціальні послуги по догляду за інвалідом;
- направити за призначенням та надати вихідний номер і дату відправки його заяви від 18.02.2020 року директору Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Криворізької міської ради ОСОБА_2 ;
- частково загладити його моральні страждання сумою у 600 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб а саме 2102грн х 600 = 1261200 гривень;
- надати рішення, постанову, наказ тобто правовий акт, який прийнятий після розгляду його заяви від 17.02.2020 року і під 18.02.2020 року, а за його відсутності зазначити причини.
30. 03.03.2020 року за вихідним №999 позивачу Управлінням надіслано запрошення, з метою забезпечення його присутності при розгляді його звернення від 18.02.2020 року.
31. У призначений час позивач до Управління не з`явився, розгляд його звернення від 18.02.2020 року за вих. №145 відбувся 12.03.2020 року без його присутності, що підтверджується протоколом засідання комісії, копія якого долучена до матеріалів справи.
32. Розгляд звернення позивача від 18.02.2020 за вих. № 145 відбувся 12.03.2020 року о 16-00 год. в к.17 у приміщенні Управління за адресою: вул. Ухтомського, 23.
33. Отже, Управлінням праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради була розглянула заяви ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради за вхідним номером №145.
34. У процесі розгляду заяви ОСОБА_1 від 18.02.2020 року року за вхідним номером №145 Управлінням праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради було зроблено запит до відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому Покровської районної у місті ради та до КП "Будинок нічного перебування" Криворізької міської ради з метою перевірки інформації про місце реєстрації та отримання довідки про склад сім`ї ОСОБА_1 . Управлінням була отримана відповідь відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому Покровської районної у місті ради, у якій зазначено, що з 08.11.2013 року ОСОБА_1 був знятий з реєстрації за адресою:
АДРЕСА_2 . Окрім цього, Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради вказують, що ОСОБА_1 необхідно вирішити питання реєстрації для надання управлінню можливості отримання довідки про склад сім`ї з Електронного реєстру територіальної громади.
36. Щодо вимоги ОСОБА_1 , яка викладена у заяві від 18.02.2020 року: "подати клопотання до державної адміністрації Дніпропетровської області, Криворізькому міському голові, голові Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради для з`ясування наступних обставин, які документи, куди потрібно подати, щоб бути позаштатним працівником Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради, який надає соціальні послуги по догляду за інвалідом", Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради зазначило, що при оформленні трудових відносин з будь-яким роботодавцем автоматично втрачається право на отримання компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю І групи або престарілім, який досяг 80-річного віку, яка була призначена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року №832 "Про підвищення розмірів державної допомоги окремим категоріям громадян".
37. За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 18.02.2020 року, Управлінням праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради сформовано відповідь від 16.03.2020 року №1124, яка направлена позивачу, ОСОБА_1 поштою на адресу його фактичного проживання.
38. Проте, на думку позивача, Управлінням було відмовлено у забезпеченні фундаментальних прав, також, відмовлено визначити спосіб соціального захисту інтересів позивача, не попереджено виникнення негативних суспільних наслідків, пов`язаних з порушеннями конституційних норм і по суті відмовлено підкоритися нормам Конституції України, у зв`язку із чим позивач звернувся до суду із цим позовом.
39. Вирішуючи спір по суті та надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із такого.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИi3;
40. Закон України "Про звернення громадян" (далі - Закон №393/96-ВР) регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об`єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
41. Відповідно до ст.1 Закону №393/96-ВР, громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
42. Згідно із ст.7 Закону №393/96-ВР, звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду.
43. Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення.
44. Статтею 18 Закону №393/96-ВР встановлено, що громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право: особисто викласти аргументи особі, що перевіряла заяву чи скаргу, та брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви; знайомитися з матеріалами перевірки; подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу; бути присутнім при розгляді заяви чи скарги; користуватися послугами адвоката або представника трудового колективу, організації, яка здійснює правозахисну функцію, оформивши це уповноваження у встановленому законом порядку; одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги; висловлювати усно або письмово вимогу щодо дотримання таємниці розгляду заяви чи скарги; вимагати відшкодування збитків, якщо вони стали результатом порушень встановленого порядку розгляду звернень.
45. Згідно із ст.19 Закону №393/96-ВР, органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані: об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв`язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об`єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз`яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.
46. У разі необхідності та за наявності можливостей розгляд звернень громадян покладається на посадову особу чи підрозділ службового апарату, спеціально уповноважені здійснювати цю роботу, в межах бюджетних асигнувань. Це положення не скасовує вимоги абзацу дев`ятого частини першої цієї статті.
47. Статтею 15 Закону №393/96-ВР чітко визначено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
48. Відповідно до ст.3 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.
49. Згідно ч.1, ч.2 ст.4 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації. У заяві дається згода сім`ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.
50. Частиною 3 статті 4 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" встановлено, що до заяви про надання державної соціальної допомоги додаються:
- документ, що посвідчує особу;
- довідка про склад сім`ї. До складу сім`ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені та діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої і вищої освіти до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II груп або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи і здійснює догляд за нею; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім`ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої і вищої освіти до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні;
- декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім`ї аліменти; грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на час здійснення зазначених заходів);
- довідка про наявність та розмір земельної частки (паю);
- довідка встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, про безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
51. Відповідно до п.6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250 для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу соціального захисту населення такі документи:
- заяву;
- документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї;
- декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї; до декларації не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям"; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім`ї аліменти; грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на час здійснення зазначених);
-довідку про наявність та розмір земельної частки (паю);
- довідку встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, про безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
52. Відповідно до ч.4 ст.4 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" форми заяви, довідки про склад сім`ї, декларації про доходи та майно встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту.
53. Згідно ч.7,8 ст.4 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту, організовує роботу щодо призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
54. Відповідно до п.9 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250 Рішення про призначення соціальної допомоги або про відмову в її наданні приймається органом соціального захисту населення протягом десяти календарних днів із дня подання заяви і надсилається наступного після його прийняття дня уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.
55. Відповідно до п.2.1 Розділу II Положення про управління праці та соціального захисту населення затвердженого рішенням виконкому Тернівської районної у місті ради від 31.08.2018 року №281 (далі Положення №281) управління у межах компетенції організовує виконання й здійснює контроль за реалізацією в районі державної соціальної політики у сфері соціального захисту населення, а саме: соціально-трудових відносин, оплати і належних умов праці, соціальної підтримки населення, у тому числі сімей з ді тьми, малозабезпечених сімей, ветеранів, осіб з інвалідністю, громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, внутрішньо переміщених осіб, інших категорій громадян, які згідно із законодавством України мають право на пільги та надання житлових субсидій, ведення обліку осіб, які мають право на пільги згідно із законодавством України.
56. Згідно п.2.2 Розділу ІІ Положення №281 управління бере участь у практичній реалізації законів України, указів Президента України, постанов Кабінету Міністрів України, центральних органів виконавчої влади, рішень міської ради, її виконкому, розпоряджень міського голови, рішень районної у місті ради, її виконавчого комітету, розпоряджень голови районної у місті ради щодо соціального захисту: одиноких непрацездатних та малозабезпечених громадян, непрацездатних громадян, які потребують обслуговування вдома, повнолітніх громадян, які визнані недієздатними або дієздатність яких обмежена, громадян без певного місця проживання та інших громадян, які потребують допомоги.
57. Відповідно п.3.10 Розділу ІІІ Положення №281 управління здійснює надання державної допомоги сім`ям з дітьми; державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію та особам з інвалідністю.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
58. Дослідивши матеріли справи, встановлено, що рішенням виконавчого комітету Криворізької міськради від 14.09.2016 року № 402 "Про врегулювання питання щодо видачі довідок про склад сім`ї" визначено порядок видачі довідок про склад сім`ї, а саме: для інформаційного забезпечення даними при призначенні населенню субсидій на житлово - комунальні послуги, допомог, а також для інших, передбачених чинним законодавством України цілей, об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків, житловим кооперативам, житлово-будівельним кооперативам, відповідним підприємствам (організаціям), що обслуговують житлові будинки (у тому числі гуртожитки), органам самоорганізації населення рекомендовано надавати довідки про склад сім`ї за місцем проживання громадян.
59. Як встановлено судом, позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, яка зареєстрована відповідачем 18.02.2020 року за вхідним номером №145. Проте, відповідно до наказу Міністерства соціальної політики України від 21.04.2015 року №441 "Про затвердження форми Заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг", вказана заява ОСОБА_1 від 18.02.2020 року, зареєстрована за вхідним номером №145, не відповідає вказаній формі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, а отже суд дійшов висновку, що вказану заяву необхідно розглядати в загальному порядку передбаченому Законом України "Про звернення громадян".
60. У вказаній заяві ОСОБА_1 від 18.02.2020 року, зареєстровану за вхідним номером №145, зазначено 10 вимог до Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради.
61. Щодо вимоги позивача "правовим актом призначити допомогу за наданою заявою від 17.02.2020 року, яким забезпечити для ОСОБА_1 рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму" суд вважає за необхідне зазначити, що Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради було надано відповідь позивачу виключно за призначенням соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Отже, відповідачем не повністю та не всебічно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 18.02.2020 року, зареєстровану за вхідним номером №145, та не надано вичерпної відповіді позивачу стосовно можливості та порядку призначення усіх видів соціальних допомог, компенсацій та пільг.
62. Стосовно вимоги позивача про надання форму довідки про склад сім`ї для осіб, які не мають свого житла (які не мають своєї оселі) та "окремим листом зазначити норми права, які забороняють Управлінню праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради прийняти довідку про склад сім`ї для осіб, які не мають свого житла і правовим актом призначити допомогу, якою забезпечити для ОСОБА_1 рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму маючи повноваження надані ст.3,6,8,19,33,46,48,68 Конституції України", слід звернути увагу, що відповідачем не було надано повної відповіді стосовно цих вимог позивача. З огляду на це, суд дійшов висновку, що відповідачем допущена бездіяльність при розгляді цих вимог позивача.
63. Оскільки з матеріалів справи встановлено, що заява ОСОБА_1 від 18.02.2020 року була розглянута без присутності позивача, однак, позивачу направлялось запрошення на розгляд вищезазначеної заяви від 18.02.2020 року за вихідним номером №145, проте позивач не з`явився, суд дійшов висновку, що вимога позивача про надання запрошення на розгляд вказаної заяви, відповідачем розглянута та було виконано передбачені законодавством дії щодо запрошення ОСОБА_1 для розгляду заяви від 18.02.2020 року, зареєстровану за вхідним номером №145. Однак, позивач не зміг бути присутнім під час розгляду звернення та не скористався свої правом на захист своїх інтересів.
64. Щодо вимоги ОСОБА_1 про надання належним чином завіреної копії заяви про призначення усіх видів соціальних допомог ОСОБА_1 від 17.02.202020 року, суд дійшов висновку, що відповідачем при розгляді заяви позивача від 18.02.2020 року, зареєстровану за вхідним номером №145, допущено протиправну бездіяльність, а саме не надано вичерпної відповіді стосовно даної вимоги позивача, заявленій в заяві від 18.10.2020 року, зареєстрованій за вхідним номером №145.
65. Щодо вимог ОСОБА_1 "подати клопотання до державної адміністрації Дніпропетровської області, Криворізькому міському голові, голові Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради для з`ясування наступних обставин, які документи, куди потрібно подати для оформлення трудових відносин з вами фізичними особами, які надають соціальні послуги по догляду за інвалідом, з цих причин забезпечити конституційні права на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, на рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму, з посиланням на норми законодавства" та "подати клопотання до державної адміністрації Дніпропетровської області, Криворізькому міському голові, голові Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради для з`ясування наступних обставин, які документи, куди потрібно подати, щоб бути позаштатним працівником Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради, який надає соціальні послуги по догляду за інвалідом", суд дійшов висновку, що відповідачем було досліджено вказане питання та надано відповідь стосовно цієї вимоги.
66. Окрім цього, слід вказати про неповний розгляд Управлінням питання щодо моральних страждань позивача, які він оцінив сумою у 600 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб а саме 2102 грн. х 600 = 1261200 гривень.
67. Також, в матеріалах справи відсутні відомості щодо направлення вказаної заяви позивача від 18.02.2020 року директору Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Криворізької міської ради Благун І.М.
68. Адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного суб`єктами владних повноважень, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення.
69. Повно та всебічно дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про визнання протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради при розгляді певних положень заяви позивача від 18.02.2020 року, зареєстрованої за вхідним номером №145.
70. Однак, враховуючи те, що в ході розгляду справи суд дійшов висновку щодо бездіяльності Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради при розгляді заяви позивача від 18.02.2020 року, зареєстрованої за вхідним номером №145, з метою захисту прав позивача та керуючись положеннями ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, слід зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради повно та всебічно розглянути заяву (запит) ОСОБА_1 від 18.02.2020 року, зареєстровану за вхідним номером №145 та надати на цю заяву (запит) обґрунтовану відповідь, згідно вимог чинного законодавства України.
71. Окрім цього, що позивач, одночасно з поданням позовної заяви, звернувся до суду із клопотанням про надання визначеності надрукованому листу, в якому просив:
- надати визначеності надрукованому факту часу розгляду заяви, встановити час, день, місце де розглядалась його заяві, які приймали рішення після її розгляду;
- надати визначеності факту повідомлення про день, час і місце розгляду, факту поштового повідомлення, свідків подій і встановити факт отримання адресатом рішення, яке приймалося за результатами розгляду його заяви;
- надати визначеності управлінській функції відповідача у розумінні п.18 19 ч.1 ст. 4 КАС України.
72. Дослідивши клопотання ОСОБА_1 про надання визначеності надрукованому листу, суд встановив таке.
73. Відповідно до пунктів 4, 5 частини 1 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити: зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника; підстави заяви (клопотання, заперечення).
74. Відповідно до частини 2 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
75. Суд зазначає, що клопотання ОСОБА_1 про надання визначеності надрукованому листу є необґрунтованим, оскільки не містить очевидного, змістовного питання, яке має бути розглянуто судом. Окрім цього, позивачем не наведено підстав, з огляду на яку можливо звернення до суду із цим клопотанням.
76. Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що клопотання позивача про надання визначеності надрукованому листу є очевидно безпідставним та необґрунтованим, а тому суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
77. Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
78. Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
79. Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
80. Так, Європейський суд з прав людини у рішенні по справі "Рисовський проти України" (№ 29979/04) визнав низку порушення пункту 1 статті 6 Конвенції, статті 1 Першого протоколу до Конвенції та статті 13 Конвенції у справі, пов`язаній із земельними правовідносинами; в ній також викладено окремі стандарти діяльності суб`єктів владних повноважень, зокрема, розкрито елементи змісту принципу "доброго врядування".
81. Цей принцип, зокрема, передбачає, що у разі якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і послідовний спосіб (рішення у справах "Beyeler v. Italy" № 33202/96, "Oneryildiz v. Turkey" № 48939/99, "Moskal v. Poland" № 10373/05).
82. Крім того, в рішеннях Європейського суду з прав людини склалася практика, яка підтверджує, що дискреційні повноваження не повинні використовуватися свавільно, а суд повинен контролювати рішення, прийняті на підставі реалізації дискреційних повноважень, максимально ефективно (рішення у справі "Hasan and Chaush v. Bulgaria" №30985/96).
83. Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
84. Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
85. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
86. Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що відповідачем не було доведено належними та допустимими доказами щодо порушення прав позивача, при розгляді його звернення до Управління від 18.02.2020 року №145.
87. За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, та матеріалів справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість та доведеність позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради в частині визнання протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради при розгляді заяви ОСОБА_1 від 18.02.2020 року, зареєстрованої за вхідним номером №145, а також в частині зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради повно та всебічно розглянути заяву (запит) ОСОБА_1 від 18.02.2020 року, зареєстровану за вхідним номером №145 та надати на цю заяву (запит) обґрунтовану відповідь, згідно вимог чинного законодавства України.
88. З приводу вирішення питання про розподіл судових витрат, суд зазначає, що ухвалою суду від 05.10.2020 року була задоволена заява ОСОБА_1 та його звільнено від сплати судового збору.
89. Відповідно до вимог частин 3 та 4 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому, суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
90. При частковому задоволенні позову, у випадку покладення судових витрат на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, суд може зобов`язати сторону, на яку покладено більшу суму судових витрат, сплатити різницю іншій стороні. У такому випадку сторони звільняються від обов`язку сплачувати одна одній іншу частину судових витрат.
91. З урахуванням викладеного, а також, прийняття рішення про часткове задоволення адміністративного позову, питання про розподіл судових витрат у цій адміністративній справі судом не вирішується.
92. Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
93. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради про визнання бездіяльності протиправною - задовольнити частково.
94. Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради при розгляді заяви ОСОБА_1 від 18.02.2020 року, зареєстрованої за вхідним номером №145.
95. Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради повно та всебічно розглянути заяву (запит) ОСОБА_1 від 18.02.2020 року, зареєстровану за вхідним номером №145 та надати на цю заяву (запит) обґрунтовану відповідь, згідно вимог чинного законодавства України.
96. В іншій частині позову ОСОБА_1 - відмовити.
97. Судові витрати розподілу не підлягають.
98. Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , код ОКПП НОМЕР_1 ).
99. Відповідач: Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради (50083, м. Кривий Ріг, вул.Ухтомського, 23, код ЄДРПОУ 03192359).
100. Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
101. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
102. Повний текст рішення складено 04.12.2020 року.
Суддя В.В Ільков