Ухвала суду № 93526132, 14.12.2020, Ковпаківський районний суд м. Суми

Дата ухвалення
14.12.2020
Номер справи
592/14081/20
Номер документу
93526132
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 592/14081/20

Провадження № 2-о/592/242/20

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2020 року м.Суми

Суддя Ковпаківського районного суду м.Суми Котенко О.А., розглянувши матеріали заяви адвоката Рижова Сергія Євгеновича в інтересах ОСОБА_1 , заінтересована особа - Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради, про встановлення факту, що має юридичне значення,-

В С Т А Н О В И В:

Адвокат Рижов С.Є. в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, просить встановити факт що ОСОБА_1 брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 20.01.1987 по 20.02.1987 року.

Вивчивши подані матеріали, суд вважає, що дана справа не підлягає розгляду у порядку окремого провадження цивільного судочинства.

Зі змісту заяви вбачається, що вона подана з метою встановлення заявнику ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та користування пільгами, що передбачені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Перелік підвідомчих суду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, наведений у ч. 1 ст. 315 ЦПК України. Разом з тим згідно із ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

При вирішенні питання про прийняття заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, суддя, крім перевірки відповідності поданої заяви вимогам закону щодо форми та змісту, зобов`язаний з`ясувати питання про підсудність та юрисдикційність. Оскільки чинним законодавством передбачено позасудове встановлення певних фактів, що мають юридичне значення, то суддя, приймаючи заяву, повинен перевірити, чи може взагалі ця заява розглядатися в судовому порядку і чи не віднесено її розгляд до повноважень іншого органу. Якщо за законом заява не підлягає судовому розгляду, суддя мотивованою ухвалою відмовляє у відкритті провадження, а коли справу вже відкрито - закриває провадження у ній.

Згідно з ч.ч. 1,4 ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС». Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 11 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року № 551 посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).

Відповідно до п. 13 Порядку спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінсоцполітики, до складу якої, крім його фахівців, входять представники МОЗ, ДАЗВ, МВС, Міноборони, Київської облдержадміністрації та громадських об`єднань, статутна діяльність яких пов`язана із соціальним захистом осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (за згодою), за поданням уповноважених органів.

З аналізу наведених норм можна зробити висновок про те, що законодавством визначена процедура отримання посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», в ході якої компетентним органом визначається наявність або відсутність підстав для надання особі статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, і, у тому числі, встановлюються обставини щодо участі особи у ліквідації наслідків аварії. Отже, законом передбачено позасудовий порядок установлення юридичного факту, про який просить заявник.

Згідно з ч.1 ст.20 КАС України місцевим загальним адміністративним судам як адміністративним судам підсудні: 1)адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов`язані з виборчим процесом чи процесом референдуму; 3) адміністративні справи, пов`язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті; 5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".

Відповідно до ч.2 ст.20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першої цієї статті.

Враховуючи викладене, суд вважає, що дана справа не підлягає розгляду в порядку окремого провадження цивільного судочинства, а у разі відмови у присвоєнні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС спір між особою яка має намір отримати такий статус та уповноваженим органом підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства.

Аналогічні висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 18 грудня 2019 року у справі № 370/2598/16-ц (в єдиному державному реєстрі судових рішень зазначений номер №370/2898/16-ц).

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.

Враховуючи, що дана справа не підлягає розгляду у порядку окремого провадження цивільного судочинства, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови у відкритті провадження у справі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 186, 260, 261, 315 ЦПК України,-

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за заявою адвоката Рижова Сергія Євгеновича в інтересах ОСОБА_1 , заінтересована особа - Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради, про встановлення факту, що має юридичне значення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали. До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарги подаються учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми.

Суддя О.А. Котенко