Рішення № 93501696, 14.12.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.12.2020
Номер справи
560/7013/20
Номер документу
93501696
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/7013/20

РІШЕННЯ

іменем України

14 грудня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук А.М.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області протиправною через грубе порушення ст.ст. 19, 21, 22 та 64 Конституції України, рішень Конституційного Суду України при відмові у перерахунку пенсії за оновленою довідкою про грошове забезпечення;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії у відповідності до отриманої в законний спосіб з Управління Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Хмельницькій області довідки №48/07-1201 від 25 серпня 2020 року про розмір грошового забезпечення та невідкладно розпочати виплату перерахованої пенсії;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити донарахування недоотриманої частини пенсії, починаючи з часу виникнення законного права на оновлену пенсію, а саме з 05 березня 2019 року і невідкладно розпочати виплату.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

На звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо вжиття дій для перерахунку пенсії на підставі довідки, виданої Управлінням Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Хмельницькій області №48/07-1201 від 25 серпня 2020 року, відповідач листом від 05.10.2020 повідомив, що підстав для проведення перерахунку пенсії немає.

Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, просить суд задовольнити позовні вимоги повністю.

На адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що Головне управління на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103) здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки, виданої у 2018. Статтею 63 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії підлягають перерахунку у разі підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців у розмірах та порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому нормативно-правового акту щодо підвищення грошового забезпечення військовослужбовцям або іншого порядку для здійснення перерахунку пенсій, після 05.03.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято не було. Таким чином, підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №48/07-1201 від 25.08.2020 у відповідача немає.

Враховуючи викладене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Також відповідачем подано клопотання про залишення позову без розгляду, в якому зазначив, що позивач знав про розміри виплачуваної йому пенсії та види грошових забезпечень, які враховані для призначення пенсії, з квітня 2019, проте, до суду звернувся лише 04.11.2020, тобто, з порушенням шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, визначеного частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Як встановив суд, про обмеження пенсійних прав позивач дізнався 05.10.2020 з листа Головного управління ПФУ в Хмельницькій області. Разом з тим, Рішення Верховного суду від 24.04.2018 у справі №646/6250/17, яким визначено, що позовні вимоги, пов`язані з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів незалежно від того, чи були такі суми нараховані цим органом. Враховуючи викладене, позивачем не пропущено строк звернення до суду, у зв`язку з чим в задоволенні клопотання відповідача про залишення позову без розгляду суд відмовляє.

Відповідно до ухвали від 09.11.2020 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 2010 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ.

При призначенні пенсії ОСОБА_1 вперше, основний її розмір було обчислено з урахуванням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років та різного роду доплати і надбавки, що підтверджується довідками, які видавалися службою спеціального зв`язку та захисту інформації України в Хмельницькій області для проведення перерахунку пенсії до 01.01.2018.

З 01.01.2018 призначена ОСОБА_1 пенсія, перерахована на виконання Постанови №103 з врахуванням розміру окладу за посадою, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугою років, за відповідною посадою, яку позивач займав на дату звільнення зі служби, що визначені станом на 01.03.2018, відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

При перерахунку пенсії з 01.01.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області використана довідка про складові грошового забезпечення від 16.03.2018 №48/01-499, видана службою спеціального зв`язку та захисту інформації України в Хмельницькій області, до якої не були включені додаткові види грошового забезпечення.

Після скасування пункту 1 та пункту 2 Постанови №103 відповідно до рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, скасовані обмеження щодо перерахунку пенсії, виходячи лише з трьох складових грошового забезпечення.

За зверненням позивача, службою спеціального зв`язку та захисту інформації України в Хмельницькій області виготовлено та направлено на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області оновлену довідку №48/07-1201 від 25.08.2020 відповідно до якої грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на дату проведення перерахунку у 2018 складалося з посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за кваліфікацію та премії.

На звернення ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо вжиття дій для перерахунку пенсії з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, відповідач листом від 05.10.2020 повідомив позивача, що підстав для проведення перерахунку пенсії з іншими складовими, ніж зазначено у довідці, виданій у 2018, немає.

Вважаючи, що протиправними діями щодо відмови у нарахуванні позивачу пенсії з врахуванням усіх складових грошового забезпечення, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області позбавило позивача права на отримання пенсії у збільшеному розмірі, тому позивач звернувся до суду з цим позовом.

Частиною 1 статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частинами 2, 3 цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Відповідно до частини 1 статті 43 Закону №2262-XII пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом.

При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина 2 статті 43 Закону № 2262-XII).

Згідно зі статею 41 Закону №1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.

Отже, щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, яку позивач отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.

Вищевикладене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду викладеною в постанові від 14.03.2019 у справі №378/348/17 адміністративне провадження №К/9901/38931/18 та в постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17.

Крім того, відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Таким чином, суд приходить до висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, які полягають у відмові в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням довідки, виданої Управлінням Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Хмельницькій області довідки №48/07-1201 від 25 серпня 2020 року про додаткові види грошового забезпечення та премії.

Суд зазначає, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення (постанова Верховного Суду України від 16 .09.2015 у справі 826/4418/14).

Таким чином, з метою захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки, виданої Управлінням Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Хмельницькій області від 25 серпня 2020 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, оскільки розмір пенсії підлягає перерахунку з 01.04.2019 - першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Такий висновок суду відповідає правовому висновку Верховного Суду, викладеному у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, що залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.

Зазначена вище правова позиція Верховного Суду відповідно до вимог статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України повинна враховуватись судом при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин.

Враховуючи зазначене, в частині позовних вимог про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 на підставі довідки виданої Управлінням Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Хмельницькій області від 25 серпня 2020 року про розмір грошового забезпечення необхідно відмовити.

З огляду на те, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів правомірності вчинених дій, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії задоволити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням довідки, виданої управлінням Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Хмельницькій області від 25.08.2020 №48/07-1201.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки, виданої управлінням Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Хмельницькій області від 25.08.2020 №48/07-1201 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 420,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя А.М. Ковальчук