Рішення № 93501113, 07.12.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.12.2020
Номер справи
480/5580/19
Номер документу
93501113
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 грудня 2020 року Справа № 480/5580/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.,

за участю секретаря судового засідання - Іуткіної І.С.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - Юрковського Ю.О. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/5580/19 за позовом ОСОБА_1 до Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області про визнання протиправним та скасування розпорядження, поновлення на посаді і стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 з урахування збільшення позовних вимог просить суд:

- визнати протиправним та скасувати розпорядження відповідача № 200-ОС від 04.12.2019 "Про звільнення з посади заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів Верхньосироватської сільської ради", яким звільнено позивача з посади заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів Верхньосироватської сільської ради;

- поновити позивача на посаді заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів Верхньосироватської сільської ради;

- стягнути з відповідача на користь позивача середній заробіток за час вимушеного прогулу з 05.12.2019 по 27.11.2020 в сумі 255 220,80 грн.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що спірне розпорядження, як і саме звільнення з роботи є незаконними та безпідставними, оскільки звільнення з посади заступника сільського голови мало відбуватись в такому ж порядку, як і обрання - призначення його на посаду, тобто за рішенням сільської ради. При цьому, позивачем не вчинено жодного проступку, не допущено порушення присяги, а тому, звільнення за вказаною підставою є протиправним та незаконним. У зв`язку з незаконним звільненням, позивачу необхідно виплатити заробітну плату за час вимушеного прогулу.

Ухвалою суду від 28.12.2019 відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням сторін).

Ухвалою суду від 17.01.2020 було зупинено провадження у справі до перегляду ухвали від 28.12.2019 про відкриття провадження у справі з питання порушення правил підсудності в порядку апеляційного провадження. Справу було направлено до Другого апеляційного адміністративного суду разом із апеляційною скаргою.

Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 07.09.2019 апеляційну скаргу повернуто скаржнику.

21.10.2020 було поновлено провадження у справі.

Представником відповідача до суду було подано відзив на позов, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог, звільнення позивача з посади вважає правомірним, оскільки оскаржуваним розпорядженням сільського голови позивача звільнено з посади заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області на підставі п. 4 ст. 40 Кодексу законів про працю, яка встановлює те, що трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом у наступних випадках: прогулу (в тому числі відсутності на роботі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин, а Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" чітко передбачено припинення служби в органах місцевого самоврядування також з підстав, передбачених Кодексом законів про працю.

Крім того, у зв`язку із достроковим припиненням повноважень сільського голови ОСОБА_2 , обіймаючи посаду секретаря Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області, на підставі ч. 2 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" тимчасово виконував обов`язки сільського голови. Тобто розпорядження винесено правомірно, оскільки тимчасово виконуючий обов`язки сільського голови діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Після виявлення факту порушення трудової дисципліни - наявності дисциплінарного проступку, протягом строків, передбачених статтею 148 Кодексу законів про працю, виконуючи вимоги ст. 149 Кодексу законів про працю, розпорядженням від 03.12.2019 зажадав від порушника трудової дисципліни письмові пояснення. Встановивши на підставі письмових пояснень позивача факт того, що 15.11.2019 він був відсутній на роботі без поважних причин, звільнив його розпорядженням від 04.12.2019 № 200-ОС за п.4 ст.40 Кодексу законів про працю.

Представник відповідача вважає, що позивач був відсутній на робочому місці без поважних причин, оскільки не являється можливим з`ясувати чи була термінова необхідність позивача саме в робочий час перебувати в інфекційному боксовому відділенні № 1 КНП "Дитяча клінічна лікарня Святої Зінаїди" Сумської міської ради та чи він міг відвідати свого сина до лікарні після закінчення виконання своїх трудових обов`язків, враховуючи особливу значимість його посади в сфері забезпечення інтересів територіальної громади, за рахунок коштів якої він отримував високу заробітну плату в порівнянні з мінімальною.

У судовому засіданні позивач підтримав збільшені позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.

Представник Верхньосироватської сільської ради в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, просив відмовити у їх задоволенні з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Вислухавши позивача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи, повно та об`єктивно оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

У судовому засіданні встановлено, що рішенням 1-ої сесії (1 засідання) 7-го скликання Верхньосироватської сільської ради від 17.11.2017 ОСОБА_1 затверджений на посаді заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів Верхньосироватської сільської ради, у зв`язку з чим у трудовій книжці зроблено відповідний запис за № 22.

Розпорядженням тимчасово виконуючого обов`язки сільського голови Верхньосироватської сільської ради № 200-ОС від 04.12.2020 "Про звільнення з посади заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів Верхньосироватської сільської ради" тимчасово виконуючого обов`язки сільського голови Верхньосироватської сільської ради зобов`язано звільнити ОСОБА_1 з займаної посади згідно п. 4 ст. 40 КЗпП України з 04.12.2019. Із розпорядженням № 200-ОС від 04.12.2020 позивач був ознайомлений 04.12.2019.

Підставами для винесення оскаржуваного розпорядження, як пояснив представник відповідача, були доповідна записка від 19.11.2019 № 3174/03-23, акт про відсутність працівника на робочому місці № 1 від 15.11.2019.

Правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування регулює та визначає Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Статтями 1, 2 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" визначено, що служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом; посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", посадами в органах місцевого самоврядування, зокрема, є: виборні посади, на які особи обираються територіальною громадою; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Статтею 10 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" визначено, що прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється: на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, старости шляхом затвердження відповідною радою.

Згідно ст. 7 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", правовий статус посадових осіб місцевого самоврядування визначається Конституцією України, законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад", "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", цим та іншими законами України. Посадові особи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції. На посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.

Статтею 20 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" визначено, що крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", цим та іншими законами України.

Система та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначені Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Частинами 1, 3 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, такі питання: 3) утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск;.

В свою чергу повноваження сільського, селищного, міського голови визначає стаття 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Так відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільський, селищний, міський голова:

1) забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади;

2) організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету;

3) підписує рішення ради та її виконавчого комітету;

4) вносить на розгляд ради пропозицію щодо кандидатури на посаду секретаря ради;

5) вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради;

6) вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів, встановлених відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України;

7) здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету;

8) скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради;

9) забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання;

10) призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, крім керівників дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів, крім випадків, передбачених частиною другою статті 21 Закону України "Про культуру";

11) скликає загальні збори громадян за місцем проживання;

11 1) вносить на розгляд ради пропозиції про утворення спеціалізованої установи з надання безоплатної первинної правової допомоги;

11 2) вносить на розгляд ради пропозиції щодо кандидатури на посаду керівника установи з надання безоплатної первинної правової допомоги;

12) забезпечує виконання рішень місцевого референдуму, відповідної ради, її виконавчого комітету;

13) є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою;

14) представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства;

15) звертається до суду щодо визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів;

16) укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради;

17) веде особистий прийом громадян;

18) забезпечує на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об`єднань;

18 1) бере участь у здійсненні державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності в межах та у спосіб, встановлені Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності";

19) здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів;

20) видає розпорядження у межах своїх повноважень.

Частинами 3, 5 ст. 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що секретар сільської, селищної, міської ради: 1) у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови (ч. 3). Повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради (ч. 5).

З матеріалів справи суд вбачає, що розпорядження від 04.12.2020 № 200-ОС, яким звільнено ОСОБА_1 з посади заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області було прийнято ОСОБА_2 , який на той час виконував обов`язки сільського голови.

Виходячи із системного аналізу перелічених вище норм законодавства, суд доходить висновку, що нормами Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачена можливість здійснення сільським головою інших повноважень, ніж перелічені в ст. 42, але лише у тому випадку якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради. В свою чергу п. 20 ч. 4 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлює видання сільським головою розпоряджень лише у межах своїх повноважень.

Разом з тим, суд зазначає, що ч. 3 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключних повноважень сільських, селищних, міських рад відносить утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями частини 2 статті 2 КАС України в справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, враховуючи викладене суд доходить висновку, що оскаржуване розпорядження сільського голови від 04.12.2019 № 200-ОС прийнято не у спосіб та не у межах повноважень сільського голови, передбачених законодавством України.

При цьому щодо посилання відповідача на пункт 4 статті 40 КЗпП України, суд зазначає наступне.

Так, п.4 ч.1 ст.40 КЗпП України визначено, що трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках: 4) прогулу (в тому числі відсутності на роботі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин.

Суд зазначає, що прогул (в тому числі відсутності на роботі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин, є підставою для звільнення з посади ОСОБА_1 за п.4 ч.1 ст.40 КЗпП, однак як достовірно встановлено в судовому засіданні, 15.11.2019 позивач був відсутній на робочому місці у зв`язку із перебуванням у період 14 та 15 листопада 2019 року на стаціонарному лікуванні в інфекційному боксованому відділенні № 1 КНП "Дитяча клінічна лікарня Святої Зінаїди" Сумської міської ради його малолітньою дитиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією довідки директора КНП "Дитяча клінічна лікарня Святої Зінаїди" Сумської міської ради від 03.12.2019 (а.с. 8).

Відповідачем жодним чином не було досліджено причин відсутності 15.11.2019 позивача на робочому місці та не здійснено це відповідно до діючого законодавства шляхом проведення розслідування згідно з Порядком проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та осіб, які для цілей Закону України "Про запобігання корупції" прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 950 від 13 червня 2000 р. в чинній на час виникнення спірних правовідносин редакції.

Згідно ч. 3 ст. 40 КЗпПУ не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці.

ОСОБА_1 , відповідно до листка непрацездатності серії АДЧ № 184772 у період з 04.12.2019 по 13.12.2019 знаходився на лікарняному (а.с. 9).

Отже, враховуючи викладене, суд вважає, розпорядження тимчасово виконуючого обов`язки сільського голови Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області Старинського О.П. № 200-ОС від 04.12.2020 підлягає скасуванню, а ОСОБА_1 поновленню на раніше займаній посаді.

Також відповідно до абз. 2 ст. 235 КзПП України, при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.

При визначенні середнього заробітку за час вимушеного прогулу, що підлягає стягненню за час вимушеного прогулу керується Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 року № 100 (далі - Порядок № 100), який застосовується, зокрема, у випадку, коли згідно з чинним законодавством виплати проводяться виходячи із середньої заробітної плати.

Відповідно до пункту 8 Порядку нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком.

Відповідно до оскаржуваного розпорядження останнім робочим днем позивача є 04.12.2019, тому сума середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу підлягає стягненню, починаючи з 05.12.2019 (наступний за датою звільнення робочий день) по день постановлення судового рішення в справі.

За час вимушеного прогулу на користь позивача підлягає стягненню сума середньої заробітної плати за період з 05.12.2019 по 07.12.2020 в розмірі 262106,64 грн.

На підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 371 КАС України рішення суду підлягає негайному виконанню в частині поновлення на посаді публічної служби та виплати середнього заробітку за один місяць, що складає 24100 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області про визнання протиправним та скасування розпорядження, поновлення на посаді і стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження тимчасово виконуючого обов`язки сільського голови Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області № 200-ОС від 04.12.2019 "Про звільнення з посади заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів Верхньосироватської сільської ради".

Поновити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на посаді заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів Верхньосироватської сільської ради (пл. Козацької Слави, 2, с. Верхня Сироватка, Сумський район, Сумська область, 42351, код ЄДРПОУ 04391374).

Стягнути з Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області (пл. Козацької Слави, 2, с. Верхня Сироватка, Сумський район, Сумська область, 42351, код ЄДРПОУ 04391374) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) середній заробіток за час вимушеного прогулу з 05 грудня 2019 року по 07 грудня 2020 року у розмірі 262106,64 грн.

Допустити до негайного виконання рішення в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів Верхньосироватської сільської ради та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу за один місяць в сумі 24100 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 14.12.2020.

Суддя М.М. Шаповал