
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2020 року справа №380/7/20
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Лізогуб В.В.,
представника позивача ТзОВ «Комунальник 1» Дармонука Р.М.,
відповідача ОСОБА_1 ,
представника третьої особи Капко Н.Б.,
розглянув відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Стрийського міського комбінату комунальних підприємств (далі позивач 1)
Товариства з обмеженою відповідальністю «Комунальник 1» (позивач 2)
до державного реєстратора прав на нерухоме майно Моршинської міської ради Магуцій Христини Василівни (відповідач),
за участі третьої особи Стрийської міської ради
про визнання протиправним та скасування рішення
В С Т А Н О В И В :
Стрийський міський комбінат комунальних підприємств та ТзОВ «Комунальник 1» звернулись до Львівського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просять визнати протиправним і скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Моршинської міської ради Магуцій Христини Василівни від 26 листопада 2019 року № 49855827 «Про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень»; відповідно до п.4 ч.2 ст. 245 КАС України зобов`язати державного реєстратора прав на нерухоме майно Моршинської міської ради Магуцій Христину Василівну вчинити певну дію - здійснити державну реєстрацію будівлі АДРЕСА_1 за Стрийським міським комбінатом комунальних підприємств на праві спільної часткової власності з розміром часток - Стрийський комбінат комунальних підприємств (17/100 часток) та Товариство з обмеженою відповідальністю «Комунальник 1» (83/100 часток).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 2008 році обстеженням складського приміщення, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено, що вказане приміщення перебуває в аварійному стані, підлягає реконструкції та не може використовуватись за призначенням. В подальшому впродовж 2009-2017 років позивачі здійснювали реконструкцію вказаного складського приміщення на підставі договору №16 від 30.10.2009, укладеного між Стрийським МККП та ТзОВ «Комунальник 1». Відповідно до умов вказаного договору право власності на будівлю належить Стрийському МККП (17/100 часток) та ТзОВ «Комунальник 1» (83/100 часток). 09.10.2019 позивачі звернулися до відповідача з заявою про реєстрацію права спільної власності на вказану будівлю. Проте, відповідач зупинила розгляд вказаної заяви, а згодом відмовила в державній реєстрації з підстав неподання у повному обсязі документів, а саме рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийнятого власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном, документа, що посвідчує право власності на об`єкт нерухомого майна до його реконструкції; договір про спільну діяльність або договір простого товариства. Позивачі вважають таке рішення відповідача протиправним, оскільки, на їхню думку, вони подали достатню кількість документів, які необхідні для реєстрації речового права.
Крім того позивач зазначає, що відповідач не врахував, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16.05.2018 у справі № 813/1112/18 частково задоволено позовні вимоги Стрийського міського комбінату комунальних підприємств, Товариства з обмеженою відповідальністю "Комунальник 1" до державного реєстратора прав на нерухоме майно Моршинської міської ради Магуцій Христини Василівни. Визнано протиправним і скасовано рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Моршинської міської ради Магуцій Христини Василівни №39172785 від 12.01.2018 "Про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень". Зобов`язано державного реєстратора прав на нерухоме майно Моршинської міської ради Магуцій Христину Василівну повторно розглянути заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 23.11.2017 №25398160 за суб`єктом Стрийський міський комбінат комунальних підприємств та прийняти відповідне рішення. В задоволенні позовних вимог щодо зобов`язання державного реєстратора прав на нерухоме майно Моршинської міської ради Магуцій Христини Василівни відновити право Стрийського міського комбінату комунальних підприємств та Товариства з обмеженою відповідальністю «Комунальник 1» на реєстрацію права власності на будівлю АДРЕСА_1 відмовлено. Зазначене рішення залишено без змін Львівським апеляційним адміністративним судом згідно постанови 25 вересня 2018 року № 876/5439/18. Позивач зазначає, що державний реєстратор не врахувала висновки, наведені у зазначених рішенні та постанові суду.
Відповідно до ухвали від 03.01.2020 залишено позовну заяву без руху.
Згідно ухвали від 22.01.2020 відкрито загальне позовне провадження у адміністративній справі, підготовче засідання призначено на 11.02.2020.
11.02.2020 у підготовчому засіданні оголошено перерву до 03.03.2020.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому зазначає, що 09.10.2019 представник Стрийського міського комбінату комунальних підприємств та Товариства з обмеженою відповідальністю «Комунальник 1» звернувся до Центру надання адміністративних послуг Моршинської міської ради із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності) № 36344873 на громадський будинок (гаражі для спецмашин з офісними приміщеннями) за адресою: АДРЕСА_1 . 15 жовтня 2019 року державним реєстратором Моршинської міської ради було прийнято рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 49169573 у зв`язку з тим, що відповідно до пункту 1 статті 23 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» документи подані для державної реєстрації прав не у повному обсязі, передбаченому законодавством, оскільки відповідно до підпунктів 1,5 пункту 45 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1127 від 25 грудня 2015, не подано документ, що посвідчує право власності на об`єкт нерухомого майна до його реконструкції, а також договір про спільну діяльність або договір простого товариства (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, реконструкція якого здійснювалась у результаті спільної діяльності) та відповідно до пункту 7 статті 27 Закону не подано рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийнятого власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном. Також у поданих документах були наявні неточності, які не давали змогу встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження, а саме в Державному акті на право постійного користування земельною ділянкою від 24.01.2012, серія ЯЯ № 188687 вказана адреса місця розташування земельної ділянки: АДРЕСА_2 , а заявлені права на об`єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 . 26 листопада 2019 року прийнято рішення № 49855827 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, оскільки після завершення строку, встановленого частиною третьою статті 23 Закону (30 робочих днів від дати отримання рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень) позивачами не усунені обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав. Відповідач зазначає, що позовна заява є необґрунтованою.
Представник позивача Дармонук Р.М. подав відповідь на відзив на позовну заяву.
Відповідач подав заперечення на відповідь на відзив відповідача, у якому зазначає, що нерухоме майно по АДРЕСА_1 не відноситься до новозбудованих об`єктів нерухомого майна чи об`єктів незавершеного будівництва. Це існуючий об`єкт, на який оформляється право власності як на об`єкт реконструйований, а не новозбудований. Власником нерухомого майна по вул. Нижанківського, 48А в м. Стрию є територіальна громада м. Стрия в особі Стрийської міської ради, що підтверджується листом Стрийської міської ради № 3.23/2272 від 15.10.2019.
Відповідно до ухвали від 03.03.2020 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі. Згідно протокольної ухвали у підготовчому засіданні від 03.03.2020 залучено до участі у справі Стрийську міську раду. Оголошено перерву у підготовчому засіданні до 02.04.2020.
Стрийський міський комбінат комунальних підприємства подав заяву про відмову від адміністративного позову вих. № 154 від 19.03.2020 та повідомлення вих. № 156 від 19.03.2020 про скасування згідно наказу № 45-в від 19.03.2020 довіреностей, виданих ОСОБА_2 на представництво Стрийського міського комбінату комунальних підприємств.
Позивач 2 - ТзОВ «Комунальник 1» подав заперечення на заяву Стрийського міського комбінату комунальних підприємств про відмову від позову.
05.05.2020 розгляд справи у підготовчому засіданні відкладено на 04.06.2020.
04.06.2020 розгляд справи у підготовчому засіданні відкладено на 13.08.2020.
13.08.2020 відкладено розгляд справи у підготовчому засіданні на 22.09.2020.
22.09.2020 закрито підтовче провадження, призначено справу до судового розгляду на 05.11.2020.
В судовому засіданні 05.11.2020 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у справі, не прийнято відмову від позову Стрийського комбінату комунальних підприємств, оскільки позов подано спільно Стрийським міським комбінатом комунальним підприємства та ТзОВ «Комунальник 1», а ТзОВ «Комунальник 1» наполягає вирішенні заявлених позовних вимог. Оголошено перерву у судовому засіданні до 03.12.2020.
Представник позивача ТзОВ «Комунальник 1» позовні вимоги підтримав з підстав наведених у позовній заяві та відповіді на відзив. Відповідач проти позову заперечив з мотивів, вказаних у відзиві на позовну заяву та запереченні на відповідь на відзив. Представник третьої особи проти позову заперечив.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача 2, відповідача, третьої особи, оцінивши докази, які мають значення для справи суд встановив наступні обставини і відповідні їм правовідносини.
09.10.2019 представник Стрийського міського комбінату комунальних підприємств та Товариства з обмеженою відповідальністю «Комунальник 1» Дармонук Роман Михайлович звернувся до Центру надання адміністративних послуг Моршинської міської ради із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності) № 36344873 на громадський будинок за адресою: АДРЕСА_1 .
До заяви було додано: довіреність на ОСОБА_2 - 2 арк., копію паспорту ОСОБА_2 ; договір підряду на виконання будівельних робіт № 16 від 30.10.09 змінами від 10.09.14, 02.08.17, 19.10.17; договір від 03.08.18 про порядок володіння і користування майном, що є у спільній власності; рішення адміністративного суду від 16.05.18 у справі № 813/1112/18, постанову апеляційного адміністративного суду від 25.09.18 № 876/5439/18; декларацію про готовність до експлуатації об`єкта, який належить до І-ІІІ категорії складності, зареєстрованої Департаментом архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області 05.05.2017; державний акт на право постійного користування земельною ділянкою Серії № 188687 від 24.01.2012; технічний паспорт на громадський будинок (гаражі для спецмашин з офісними приміщеннями АДРЕСА_1 .
15 жовтня 2019 року державним реєстратором прав на нерухоме майно Моршинської міської ради Магуцій Христиною Василівною прийнято рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 49169573 у зв`язку поданням документів не у повному обсязі. Зазначено, що із заявою про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень (щодо права власності) щодо вищевказаного нерухомого майна повинні звернутись два суб`єкти з окремими заявами, оскільки не можна визначити форму власності (заявниками є комунальне підприємство «Стрийський комбінат комунальних підприємств» та Товариство з обмеженою відповідальністю «Комунальник 1». Зазначено про необхідність подати: документ, що посвідчує право власності на об`єкт нерухомого майна до його реконструкції; договір про спільну діяльність або договір простого товариства (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, реконструкція якого здійснювалась у результаті спільної діяльності). Зазначено, що у поданих документах містяться неточності, які не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження: у Державному акті на право постійного користування земельною ділянкою від 24.01.2012, серія ЯЯ № 188687 вказана адреса місця розташування земельної ділянки: АДРЕСА_2 , а заявлені права на об`єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 .
На виконання рішення № 4916573 від 15.10.2019 представник Стрийського міського комбінату комунальних підприємства та ТзОВ «Комунальник 1» подав пояснення згідно листа від 20.11.2019, у якому покликався на рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі № 813/1112/18 від 16.05.2018 та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.08.2018 № 876/5439/18 та просив здійснити державну реєстрацію прав та їх обтяжень будівлі АДРЕСА_1 за Стрийським міським комбінатом комунальних підприємств як комунальне майно з розміром часток 17/100 Стрийського МККП та 83/100 часток ТзОВ «Комунальник 1».
26 листопада 2019 року державним реєстратором прав на нерухоме майно Моршинської міської ради Магуцій Христиною Василівною прийнято рішення № 49855827 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, оскільки після завершення строку, встановленого частиною третьою статті 23 Закону (30 робочих днів від дати отримання рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень) не усунені обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав.
Не погодившись з вказаним рішенням позивачі звернулись до суду.
Відповідно до ч.1 п.1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень» 1 липня 2004 року № 1952-IV (надалі Закон у редакції на час подання та розгляду заяви) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до п. 1 ст. 4 Закону державній реєстрації підлягає право власності.
Згідно з ст. 18 цього Закону державна реєстрація прав проводиться в такому порядку: 1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв; 2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав; 3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв; 4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень; 5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав); 6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об`єкти та суб`єктів цих прав; 7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником; 8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.
Відповідно до ст. 23 цього Закону розгляд заяви про державну реєстрацію прав може бути зупинено державним реєстратором виключно у таких випадках: 1) подання документів для державної реєстрації прав не в повному обсязі, передбаченому законодавством; 2) неподання заявником чи неотримання державним реєстратором у порядку, визначеному у пункті 3 частини третьої статті 10 цього Закону, інформації про зареєстровані до 1 січня 2013 року речові права на відповідне нерухоме майно, якщо наявність такої інформації є необхідною для державної реєстрації прав. Державний реєстратор у строк, встановлений для державної реєстрації прав, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та невідкладно повідомляє про це заявника. Якщо заявник протягом 30 робочих днів з моменту отримання рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав виконав вимоги державного реєстратора, зазначені у відповідному рішенні, розгляд заяви відновлюється на підставі рішення державного реєстратора про відновлення розгляду заяви. Рішення повинно містити вичерпний перелік підстав для зупинення розгляду заяви. Державний реєстратор не має права вимагати від заявника надання інших документів, крім тих, відсутність яких стала підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви, якщо інше не випливає з документів, що надані додатково. У разі невиконання заявником зазначених у рішенні вимог у строк, встановлений у частині третій цієї статті, державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав.
Відповідно до ст. 27 вказаного Закону державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об`єкт незавершеного будівництва, проводиться на підставі: 1) укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, чи його дубліката; 2) свідоцтва про право власності на частку у спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката; 3) свідоцтва про право на спадщину, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката; 4) виданого нотаріусом свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, чи їх дублікатів; 5) свідоцтва про право власності, виданого органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді, чи його дубліката; 6) свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого до 1 січня 2013 року органом місцевого самоврядування або місцевою державною адміністрацією, чи його дубліката; 7) рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийнятого власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном; 8) державного акта на право приватної власності на землю, державного акта на право власності на землю, державного акта на право власності на земельну ділянку або державного акта на право постійного користування землею, виданих до 1 січня 2013 року; 9) рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно; 10) ухвали суду про затвердження (визнання) мирової угоди; 11) заповіту, яким установлено сервітут на нерухоме майно; 12) рішення уповноваженого законом органу державної влади про повернення обєкта нерухомого майна релігійній організації; 13) рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об`єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність; 14) інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.
Відповідно до п. 45 «Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 року № 1127, для державної реєстрації права власності у зв`язку із зміною суб`єкта такого права в результаті реконструкції об`єкта нерухомого майна, у тому числі в результаті переведення об`єкта нерухомого майна із житлового у нежитловий або навпаки подаються: 1) документ, що посвідчує право власності на об`єкт нерухомого майна до його реконструкції (крім випадків, коли право власності на такий об`єкт вже зареєстровано в Державному реєстрі прав); 2) документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта; 3) технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна; 4) письмова заява або договір співвласників про розподіл часток у спільній власності на реконструйований об`єкт нерухомого майна (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, що набувається у спільну часткову власність); 5) договір про спільну діяльність або договір простого товариства (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, реконструкція якого здійснювалась у результаті спільної діяльності). У разі зміни відомостей про об`єкт нерухомого майна, визначення часток у праві спільної власності чи їх зміни такі відомості вносяться до Державного реєстру прав відповідно до законодавства поза процедурою державної реєстрації прав. Документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта, не вимагається у разі, коли реєстрація такого документа здійснювалася в Єдиному реєстрі документів. У такому разі державний реєстратор відповідно до наданих заявником у відповідній заяві відомостей про реєстраційний номер документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта, обов`язково перевіряє наявність реєстрації такого документа в Єдиному реєстрі документів, відсутність суперечностей між заявленими правами та відомостями, що містяться в цьому Реєстрі.
Нормами ст. 27 вказаного Закону визначено перелік документів, які є підставою (кожен самостійно) для державної реєстрації права власності на нерухоме майно. При цьому, системний аналіз наведених нормативних положень дає підстави для висновків про те, що ними не встановлено виключного переліку документів, які підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно. У п. 45 зазначеного Порядку визначено перелік документів, яких необхідно подати для державної реєстрації права власності у зв`язку із, зокрема, реконструкцією об`єкта нерухомого майна (як у спірному випадку).
Суд встановив, що Стрийський міський комбінат комунальних підприємств і ТзОВ «Комунальник 1» разом із заявою подали державному реєстратору документ, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта (декларацію про готовність об`єкта), технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна та укладений між ними договір про розподіл часток у спільній власності на реконструйований об`єкт нерухомого майна.
Водночас, позивачі не надали документа, що посвідчує право власності на об`єкт нерухомого майна до його реконструкції.
Як зазначено вище, державний реєстратор рішенням від 15.10.2019 зупинила розгляд заяви у зв`язку з поданням документів для державної реєстрації прав не в повному обсязі, передбаченому законодавством, зазначено про необхідність подати: документ, що посвідчує право власності на об`єкт нерухомого майна до його реконструкції; договір про спільну діяльність або договір простого товариства.
Згідно актів обстеження складського приміщення від 12.06.2008 року та 18.06.2009 року приміщення, яке знаходиться по АДРЕСА_1 , знаходиться в аварійному стані, не придатне для подальшого використання, в подальшому необхідно провести його реконструкцію. Рішенням Виконавчого комітету Стрийської міської ради Львівської області від 18.06.2009 року № 245 було надано дозвіл на переведення житлових приміщень в нежитлові; проведення проектно-пошукових робіт; по будівництву, реконструкції приміщень, будівель, надбудови, продовження дії дозволу на проектно-пошукові роботи; внесення змін та доповнень до раніше прийнятих рішень; надання поштової адреси щодо об`єкта: нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 . На виконання вказаного рішення відповідно до акта від 11.11.2009 року вказаний об`єкт нерухомості переданий для виконання робіт Стрийському МККП і ТзОВ «Комунальник 1». 20.10.2009 року Стрийський МККП (замовник) і ТзОВ «Комунальник 1» (підрядник) уклали договір № 16 підряду на виконання будівельних робіт на об`єкті: реконструкція складського приміщення з добудовою під гараж для спецмашин з офісними приміщеннями за адресою: АДРЕСА_1 . 10.09.2014 року до вказаного договору внесено зміни і доповнено його такими положеннями: будівництво за даним договором здійснюється сторонами своїми коштами і новостворене майно належить сторонам в договорі на праві спільної часткової власності і розмір часток в об`єкті визначається даним договором в залежності від вкладу кожної зі сторін в спорудження об`єкту. Реконструкція складського приміщення з добудовою під гараж для спецмашин з офісними приміщеннями за адресою: АДРЕСА_1 , була завершена у 2017 році, що підтверджується декларацією про готовність до експлуатації, зареєстрованою Департаментом ДАБІ у Львівській області 05.05.2017 року за № ЛВ № 142171250521. Також 02.08.2017 Стрийський МККП і ТзОВ «Комунальник 1» уклали договір про визначення часток спільної часткової власності між співвласниками по вказаному об`єкту, згідно з яким право власності на будівлю належить Стрийському МККП в розмірі 17/100 часток і ТзОВ «Комунальник 1» в розмірі 83/100 часток. Згідно з державним актом на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ№188687 від 24.01.2012 року Стрийський МККП є постійним користувачем земельної ділянки площею 3,8213 га за адресою: АДРЕСА_1 . Також згідно з довідкою Стрийського МККП від 27.11.2017 року № 691 зазначене складське приміщення перебувало на балансі Стрийського МККП на праві господарського відання і реєстрація права власності на вказане приміщення не здійснювалась через його аварійний стан. А згідно з довідкою Виконавчого комітету Стрийської міської ради Львівської області від 13.10.2017 № 3.13/1777 фінансування реконструкції зазначеного приміщення здійснювалось за кошти Стрийського МККП.
Як до часу проведення реконструкції, так і на день подання позивачами заяви про державну реєстрацію за ними права власності на вказане приміщення, воно перебувало у комунальній власності.
Надані позивачами документи є належними та достатніми доказами на підтвердження факту перебування зазначеного вище приміщення на балансі Стрийського МККП на праві господарського відання. Дане приміщення було у встановленому порядку передане Стрийському МККП і ТзОВ «Комунальник 1» Стрийською міською радою Львівської області, міська рада не заявляла жодних претензій та вимог щодо права власності на нього, реконструкція приміщення була проведена позивачами відповідно до вимог законодавства. Про перебування приміщення АДРЕСА_1 на балансі Стрийського МККП на праві господарського відання безпосередньо підтверджується довідкою останнього від 27.11.2017 року № 691. Описані вище документи, були надані державному реєстратору, однак відповідач не врахувала їх і не вказала у оскарженому рішенні про відмову в державній реєстрації прав причини неприйняття цих документів чи зауважень до них.
Відповідач не надала жодної оцінки поясненням позивача та доданим до них документам, отже, оскаржене рішення є необґрунтованим.
Суд зазначає, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16.05.2018 у справі № 813/1112/18 частково задоволено позовні вимоги Стрийського міського комбінату комунальних підприємств, товариства з обмеженою відповідальністю "Комунальник 1" до державного реєстратора прав на нерухоме майно Моршинської міської ради Магуцій Христини Василівни. Визнано протиправним і скасовано рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Моршинської міської ради Магуцій Христини Василівни №39172785 від 12.01.2018 "Про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень". Зобов`язано державного реєстратора прав на нерухоме майно Моршинської міської ради Магуцій Христини Василівни повторно розглянути заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 23.11.2017 №25398160 за суб`єктом Стрийський міський комбінат комунальних підприємств та прийняти відповідне рішення. В задоволенні позовних вимог щодо зобов`язання державного реєстратора прав на нерухоме майно Моршинської міської ради Магуцій Христини Василівни відновити право Стрийського міського комбінату комунальних підприємств та товариства з обмеженою відповідальністю «Комунальник 1» на реєстрацію права власності на будівлю АДРЕСА_1 відмовлено. Зазначене рішення залишено без змін Львівським апеляційним адміністративним судом згідно постанови 25 вересня 2018 року № 876/5439/18.
Рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Моршинської міської ради Магуцій Христини Василівни №39172785 від 12.01.2018 "Про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень", яке скасовано судом, прийнято практично з аналогічних підстав, що й оскаржуване рішення державного реєстратора, тому суд враховує висновки суду першої та апеляційної інстанції у справі № 813/1112/18
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення від 10 лютого 2010 року у справі «Серявін та інші проти України» (Seryavin and others v. Ukraine, № 4909/04, § 58).
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно Моршинської міської ради Львівської області Магуцій Христини Василівни № 49855827 від 26.11.2019 «Про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень» прийняте передчасно, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Позовна вимога про зобов`язання відповідача вчинити певну дію - здійснити державну реєстрацію будівлі АДРЕСА_1 за Стрийським міським комбінатом комунальних підприємств (17/100 часток) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Комунальник 1» (83/100 часток) задоволенню не підлягає, оскільки такі дії належать до дискреційних повноважень державного реєстратора і суд не вправі втручатися в дискреційні повноваження суб`єкта владних повноважень та давати йому вказівки щодо конкретного рішення, яке він має прийняти в межах своїх повноважень.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може ухвалити постанову про зобов`язання відповідача вчинити певні дії.
У випадку, коли суб`єкт владних повноважень наділений дискреційними повноваженнями, суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні певної дії (прийнятті рішення) з урахуванням встановлених судом обставин.
Згідно з Рекомендаціями Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятими 11.03.1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Враховуючи наведене вище, встановивши протиправність оскарженого рішення відповідача, слід зобов`язати державного реєстратора прав на нерухоме майно Моршинської міської ради Магуцій Христину Василівну повторно розглянути заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 09.10.2019, реєстраційний номер 36344873 щодо будівлі АДРЕСА_1 .
Відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства, судові витрати слід покласти на сторони пропорційно до задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст.14, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Моршинської міської ради Магуцій Христини Василівни № 49855827 від 26.11.2019 "Про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень".
Зобов`язати державного реєстратора прав на нерухоме майно Моршинської міської ради Магуцій Христини Василівни повторно розглянути заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 09.10.2019, реєстраційний номер 36344873 щодо будівлі АДРЕСА_1 .
В задоволенні позовної вимоги щодо зобов`язання державного реєстратора прав на нерухоме майно Моршинської міської ради Магуцій Христини Василівни вчинити певну дію - здійснити державну реєстрацію будівлі АДРЕСА_1 за Стрийським міським комбінатом комунальних підприємств (17/100 часток) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Комунальник 1» (83/100 часток) відмовити.
Стягнути з державного реєстратора прав на нерухоме майно Моршинської міської ради Магуцій Христини Василівни 04372448, місце проживання: 82482, Львівська обл., м.Моршин, вул.І.Франка, 15 за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір на суму 3842 (три тисячі вісімсот сорок дві) грн. 00 коп., з яких: на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Комунальник 1" (ідентифікаційний код 25240544, місцезнаходження: 82400, Львівська обл., м.Стрий, вул.Нижанківського, 50) - 1921 грн.; на користь Стрийського міського комбінату комунальних підприємств (ідентифікаційний код 05759310, місцезнаходження: 82400, Львівська обл., м.Стрий, вул.Нижанківського, 50) - 1921 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VІ «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 14.12.2020.
Суддя Крутько О.В.