Рішення № 93500503, 14.12.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.12.2020
Номер справи
360/4147/20
Номер документу
93500503
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

14 грудня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4147/20

Головуючий суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Шурхна Кирила Анатолійовича в інтересах ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 26 жовтня 2020 року надійшов адміністративний позов адвоката Шурхна Кирила Анатолійовича в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (далі - відповідач, УПФУ в Попаснянському районі Луганської області), в якому позивач просить:

1) визнати протиправним рішення відповідача щодо відмови у призначенні пенсії позивачу;

2) зобов`язати відповідача призначити пенсію позивачу.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії згідно пунктом 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з огляду на те, що позивач є учасником бойових дій, тому має право на призначення пенсії після досягнення 55 років за наявності страхового стажу не менше 25 років.

Відповідачем розглянуто заяву позивача про призначення пенсії та 17 січня 2020 року прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах.

Позивач не згоден з прийнятим рішенням, оскільки відповідно до матеріалів пенсійної справи має достатній для призначення пенсії страховий стаж - 38 років 04 місяці 13 днів, згідно з довідкою про безпосередню участь в АТО брав участь в антитерористичній операції на території Луганської області, має посвідчення УБД, тобто має право на отримання пільг встановлених законодавством та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Таким чином, позивач має право на призначення пенсії, а мотиви, викладені в оскаржуваному рішенні, є безпідставними та такими, що не ґрунтуються на вимогах закону.

Ухвалою від 02 листопада 2020 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків (арк. спр. 31-32).

Ухвалою від 16 листопада 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (арк. спр. 37-38).

Від УПФУ в Попаснянському районі Луганської області 01 грудня 2020 року надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав (арк. спр. 43-45).

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 10 січня 2020 року звернувся до УПФУ в Попаснянському районі Луганської області з заявою щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з пунктом 4 частини першої статті115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», до якої додав: військовий квиток від 09 листопада 1983 року НОМЕР_1 , диплом від 20 липня 1983 року серії НОМЕР_2 , довідку, що підтверджує стаж роботи, довідку від 29 жовтня 2019 року № 06-5178/232 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, посвідчення учасника бойових дій від 12 березня 2018 року серії НОМЕР_3 .

З наданих документів встановлено, що ОСОБА_1 дійсно працює в аварійно-рятувальному загоні спеціального призначення ГУДСНС України в Луганській області на посаді слюсар-електрик з ремонту електрообладнання відділення обслуговування групи забезпечення аварійно-рятувальної частини з 06 січня 2015 року по теперішній час; з 13 квітня 2017 року по 06 червня 2017 року, з 05 липня 2017 року по 28 квітня 2018 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції в Луганській області.

Однак, згідно зі статтею 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» громадяни України щодо військового обов`язку поділяються на відповідні категорії, зокрема військовозобов`язаних, до яких належать особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, на резервістів, до яких належать особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначенні для їх комплектування у мирний та воєнний час.

Інші категорії осіб, яким відповідно до абзацу 1 пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» надано статус учасника бойових дій, зокрема працівники ДСНС, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпечені її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, не передбачені пунктом 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», тому права на дострокову пенсію не мають.

На підставі вищеозначеного та через те, що працівники ДСНС не відносяться до кола осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію, 17 січня 2020 року відповідачем прийнято рішення «Про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах за віком згідно пунктом 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» гр. ОСОБА_1 ».

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив таке.

З копій виданих на ім`я позивача паспорту громадянина України, картки фізичної особи - платника податків встановлено такі дані про позивача: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 (арк. спр. 3-5).

Позивач 10 січня 2020 року звернувся до УПФУ в Попаснянському районі Луганської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з пунктом 4 частини першої статті115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», разом з якою надав: військовий квиток від 09 листопада 1983 року НОМЕР_1 , диплом від 20 липня 1983 року серії НОМЕР_2 , довідку, що підтверджує стаж роботи, довідку від 29 жовтня 2019 року № 06-5178/232 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, посвідчення учасника бойових дій від 12 березня 2018 року серії НОМЕР_3 (арк. спр. 49 зв.-60).

Згідно з інформацією, що міститься в ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії, страховий стаж ОСОБА_1 для розрахунку права на пенсію за віком складає 38 років 04 місяці 13 днів (арк. спр. 48).

Відповідно до протоколу УПФУ в Попаснянському районі Луганської області від 17 січня 2020 року № 122950000880 позивач не має права на пенсію, у зв`язку з чим у призначенні пенсії слід відмовити (арк. спр. 48 зв.).

Рішенням від 17 січня 2020 року без номеру «Про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах за віком згідно пунктом 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» гр. ОСОБА_1 » УПФУ в Попаснянському районі Луганської області відмовило позивачу в призначенні пенсії за віком згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» через відсутність права пільгового призначення пенсії, оскільки інші категорії осіб, яким відповідно до абзацу першого пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» надано статус учасника бойових дій, зокрема, працівники ДСНС, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції, забезпеченні її проведення, не відносяться до кола осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію (арк. спр. 6, 47).

Згідно з витягом з протоколу засідання комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій від 12 березня 2018 року № 32 відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» комісія постановила визнати учасником бойових дій і видати посвідчення ОСОБА_1 - працівнику ДСНС України, який захищав незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (арк. спр. 9, 59 зв).

ОСОБА_1 12 березня 2018 року видано посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_3 (арк. спр. 10, 60).

Відповідно до довідки Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 21 жовтня 2019 року № 304 ОСОБА_1 працює в Аварійно-рятувальному загоні спеціального призначення ГУ ДСНС України у Луганській області з 30 жовтня 1996 року на посадах електрослюсаря з ремонту електромашин, слюсаря-електрика з ремонту електрообладнання, з 06 січня 2015 року до тепер - слюсаря-електрика з ремонту електрообладнання відділення обслуговування групи забезпечення аварійно-рятувальної частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Луганській області (арк. спр. 57 зв.-58).

Згідно з довідкою ГУ ДСНС у Луганській області від 29 жовтня 2019 року № 06-5178/232 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України працівник ОСОБА_1 дійсно в період з 13 квітня 2017 року по 06 червня 2017 року, з 05 липня 2017 року по 28 квітня 2018 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведенні антитерористичної операції в Луганській області (арк. спр. 8, 59).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і відзив учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян врегульоване статтею 115 Закону № 1058-IV.

Згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Аналіз пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV дає підстави для висновку, що правом на дострокове призначення пенсії за визначених умов, наділені не всі особи зі статусом учасника бойових дій, а тільки ті особи, які відносяться до числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Абзацом першим пункту 19 частини першої статті 6 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції, яка діяла до 25 липня 2018 року) передбачено, що учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Законом України від 22 травня 2018 року № 2443-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо соціального захисту постраждалих учасників Революції Гідності та деяких інших осіб», який набрав чинності 25 липня 2018 року, у Законі України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425 із наступними змінами) в абзаці першому пункту 19 статті 6 слова «та працівники» і «працівники» виключено.

Таким чином, статус учасника бойових дій до 25 липня 2018 року надавався не тільки військовослужбовцям (резервістам, військовозобов`язаним), але й іншим особам, які не проходили військову службу, однак захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів (працівникам Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань).

Частиною дев`ятою статті 1 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов`язок і військову службу» закріплено, що серед іншого щодо військового обов`язку громадяни України поділяються на такі категорії:

військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;

військовозобов`язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.

Як слідує з матеріалів справи, ОСОБА_1 визнаний учасником бойових відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» як працівник Державної служби України з надзвичайних ситуацій, а не як військовослужбовець (резервіст, військовозобов`язаний).

Оскільки у межах спірних правовідносин позивач не відноситься до осіб з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у нього відсутнє право на дострокове призначення пенсії за віком на підставі пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 КАС України).

Разом з тим, обов`язок відповідача - суб`єкта владних повноважень щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності жодним чином не нівелює обов`язку позивача довести суду ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

Отже, рішення УПФУ в Попаснянському районі Луганської області від 17 січня 2020 року б/н «Про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах за віком згідно п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» гр. ОСОБА_1 » є законним та таким, що у повній мірі відповідає критеріям, визначеним частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, дотримання яких перевіряє адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень.

Оскільки вимога про зобов`язання УПФУ в Попаснянському районі Луганської області призначити пенсію ОСОБА_1 є похідною позовною вимогою, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги) про визнання протиправним та скасування рішення УПФУ в Попаснянському районі Луганської області від 17 січня 2020 року б/н «Про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах за віком згідно п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» гр. ОСОБА_1 », у її задоволенні слід також відмовити.

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку, що позовні вимоги необґрунтовані і у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач у межах спірних правовідносин згідно з пунктом 13 частини першої статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений.

Керуючись статтями 2, 9, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову адвоката Шурхна Кирила Анатолійовича в інтересах ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (місцезнаходження: 93300, Луганська область, місто Попасна, вулиця Шкільна, будинок 2, код за ЄДРПОУ 21792608) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Пляшкова