
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 грудня 2020 року Справа № 160/11541/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ніколайчук С.В.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у порядку письмового провадження) у місті Дніпро адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (49000, м. Дніпро, вул. Шмідта, буд. 16, код ЄДРПОУ 08353525) про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
22.09.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019р., у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» для перерахунку та виплати з 01.04.2019 року пенсії ОСОБА_1 з врахуванням надбавки за роботу в умовах режимним обмежень в розмірі 100% посадового окладу 7190 грн. 39 тарифного розряду згідно рішення місцевого суду Дніпропетровського гарнізону від 22.06.2005 року у справі №2-61/05, рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2013 року у справі №2а/0470/9077/12, від 13.01.2020 року у справі №160/10057/19, від 01.10.2019 року у справі №160/4822/19, а також з врахуванням інших надбавок та премій, перерахованих з врахуванням величини посадового окладу 7190 39 тарифного розряду: надбавки за вислугу років (50%) - 4300 грн., надбавки за особливості проходження служби (65%) - 8385 грн., премії (35%) - 2516,50 грн.;
- зобов`язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» для перерахунку та виплати з 01.04.2019 року пенсії ОСОБА_1 з врахуванням надбавки за роботу в умовах режимним обмежень в розмірі 100% посадового окладу 7190 грн. 39 тарифного розряду згідно рішення місцевого суду Дніпропетровського гарнізону від 22.06.2005 року у справі №2-61/05, рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2013 року у справі №2а/0470/9077/12, від 13.01.2020 року у справі №160/10057/19, від 01.10.2019 року у справі №160/4822/19, а також з врахуванням інших надбавок та премій, перерахованих з врахуванням величини посадового окладу 7190 39 тарифного розряду: надбавки за вислугу років (50%) - 4300 грн., надбавки за особливості проходження служби (65%) - 8385 грн., премії (35%) - 2516,50 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2020 року у справі №160/10057/20 Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки складено довідку від 15.07.2020 року №ФД 97131, в якій визначено розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , старшого військового представника 2537 військового представництва. Позивач не погоджується зі складовими довідки та зазначає, що відповідачем вказано величину надбавки за роботи в режимних обмеженнях у розмірі 20% замість 100%, яку позивач отримував до перерахунку пенсії згідно з постановою №103 згідно з рішенням місцевого суду Дніпропетровського гарнізону від 22.06.2005 року у справі №2-61/05, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2013 року у справі №2а/0470/9077/12. Також, відповідачем було невірно визначено тарифний розряд окладу позивача та зазначив 34 тарифний розряд замість 39 тарифного розряду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.09.2020 року позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.
На виконання вимог ухвали Дніпропетровського оружного адміністративного суду від 28.09.2020 року позивачем усунуто недоліки позовної заяви в повному обсязі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.10.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1, 2 ст.257, ч.1 ст. 260 Кодексу адміністративного судочинства України зазначена справа є справою незначної складності та розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження.
Згідно з ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
На виконання вимог ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.10.2020 року на адресу суду від відповідача 02.12.2020 року надійшов відзив на позовну заяву.
В наданому до суду відзиві зазначено, що надбавки, що мають постійний щомісячний характер мають право включатись до грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсії. Приймаючи вищенаведене до складу грошового забезпечення заявника Дніпропетровським ОТЦК та СП включені додаткові види грошового забезпечення, передбачені Постановою №704 у розмірі, встановленим Міністром оборони України на 2019 рік для відповідної категорії військовослужбовців, а саме: надбавки за особливості проходження військової служби у розмірі 65%, надбавки військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень у розмірі 20%, премія у розмірі 35 % від посадового окладу. Відповідна довідка направлена до головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон №2262-ХІІ).
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2020 року у справі №160/10057/20 задоволено частково позовну заяву ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, а саме:
- визнано протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови позивачу у підготовці та надані до Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 р., у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень Постанови КМУ №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 р. основного розміру пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов`язано Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 р. у відповідності до вимог статтей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень Постанови №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 р. перерахунку основного розміру пенсії;
- в задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
На виконання вказаного рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2020 року у справі №160/10057/20 Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки складено довідку від 15.07.2020 року №ФД 97131, в якій визначено розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , старшого військового представника 2537 військового представництва:
- посадовий оклад 34 тарифний розряд - 6480 грн.;
- оклад за військовим званням підполковник - 1410 грн.;
- надбавка за вислугу років 50% - 3945 грн.;
- надбавка за особливості проходження служби 65% - 7692,75 грн.;
- надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 20% - 1296 грн.;
- премія 35% - 2268 грн.
Позивач не погоджується з такими складовими довідки та зазначає, що відповідачем вказано величину надбавки за роботи в режимних обмеженнях у розмірі 20% замість 100%, яку позивач отримував до перерахунку пенсії згідно з постановою №103 згідно з рішенням місцевого суду Дніпропетровського гарнізону від 22.06.2005 року у справі №2-61/05, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2013 року у справі №2а/0470/9077/12. Також, відповідачем було невірно визначено тарифний розряд окладу позивача та зазначив 34 тарифний розряд замість 39 тарифного розряду.
Надаючи правову оцінку доводам позивача, суд виходить з наступного.
У зв`язку, з набуттям 05.03.2019 чинності рішення Київського окружного адміністративного суду від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, у позивача виникли законні підстави (обставини) письмово звернутися на адресу відповідача з заявою про підготовку та надання до Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019р.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб« ( далі - Закон № 2262-ХІІ)
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262 до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови №704.
У 2018 році Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області враховуючи положення постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року, як підстави для перерахунку пенсії, та з урахуванням Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року, на підставі довідки, наданої Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом, здійснено перерахунок пенсії позивача.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до частини 2 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.01.2020 року у справі №160/10057/20 складено довідку від 15.07.2020 року №ФД 97131, в якій визначено розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , старшого військового представника 2537 військового представництва:
- посадовий оклад 34 тарифний розряд - 6480 грн.;
- оклад за військовим званням підполковник - 1410 грн.;
- надбавка за вислугу років 50% - 3945 грн.;
- надбавка за особливості проходження служби 65% - 7692,75 грн.;
- надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 20% - 1296 грн.;
- премія 35% - 2268 грн.
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закону № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок № 45.
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
В той же час, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Проте, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Зокрема, на видачі оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно з абзацами другим, четвертим та п`ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.
Таким чином, на Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
Як було зазначено вище, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704).
Крім того, наказом Міністерства оборони України, відповідно до статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", від 07 червня 2018 року затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі Порядок № 260).
Згідно з п. 4 Порядку № 260 грошове забезпечення військовослужбовців із числа осіб офіцерського складу, в тому числі слухачів (ад`юнктів, докторантів), рядового, сержантського та старшинського складу (крім військовослужбовців строкової служби), включає: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавку за вислугу років; підвищення посадового окладу під час проходження військової служби на території населених пунктів, яким надано статус гірських, та на острові Зміїний; надбавки за особливості проходження служби, за службу в Силах спеціальних операцій Збройних Сил, кваліфікацію, кваліфікаційну категорію, виконання функцій державного експерта з питань таємниць, роботу в умовах режимних обмежень, безперервний стаж на шифрувальній роботі, почесні та спортивні звання; доплати за науковий ступінь та за вчене звання; премію; морську винагороду, винагороди за стрибки з парашутом, за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, тралення і знешкодження мін, за водолазні роботи та за бойове чергування; одноразові грошові допомоги після укладення першого контракту, для оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, у разі звільнення з військової служби; інші виплати, які здійснюються відповідно до чинного законодавства України.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить висновку, що з 05 березня 2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262 та статті 9 Закону №2011.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року у справі № 160/8324/19.
За приписами пункту 22 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
При ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам викладеним у рішенні Верховного суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи (ч. 3 ст. 291 КАС України).
Однак, як встановлено судом, відповідачем при видачі оновленої довідки не було дотримано дійсних складових, які мають бути включені відповідачем до довідки з метою перерахунку пенсії позивача.
Так, судом встановлено, що довідка від 15.07.2020 року №ФД 97131, в якій визначено розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , старшого військового представника 2537 військового представництва містить інформацію про посадовий оклад позивача 34 тарифного розряду, що складає 6480 грн.
Питання відповідності посади позивача конкретному тарифному розряду було предметом спору у справі №160/4822/19.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.10.2019 року у справі №160/4822/19 позовну заяву ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - № 227 військове представництво Міністерства оборони України про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено частково:
- зобов`язано Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектуваня та соціальної підтримки оформити довідку ОСОБА_1 для перерахунку та виплати з 01.04.2018 року пенсії головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 39 тарифним розрядом з окладом 7190,00 грн.;
- в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Згідно інформації з Єдиного державного реєстру судових рішень, вказане рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду набрало законної сили 01.10.2019 року.
Таким чином, станом на час розгляду цієї справи є встановленим в судовому порядку факт відповідності посади позивача 39 тарифному розряду з окладом 7190 грн. В той час, відповідач, складаючи довідку від 15.07.2020 року №ФД 97131, не дотримано та не враховано рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.10.2019 року у справі №160/4822/19 та протиправно визначено у довідці тарифний розряд посади позивача - 34.
У зв`язку з цим, довідка від 15.07.2020 року №ФД 97131, в якій визначено розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , старшого військового представника 2537 військового представництва містить інформацію про оклад за військовим званням підполковник - 1410 грн.; надбавку за вислугу років 50% - 3945 грн.; надбавку за особливості проходження служби 65% - 7692,75 грн., премія 35% - 2268 грн. з невірним розрахунком сум у відсотковому співвідношенні до посадового окладу.
Також, суд зазначає, що відповідачем у довідці від 15.07.2020 року №ФД 97131 невірно визначено надбавку за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 20% - 1296 грн.
Відповідно до довідки Начальника 227 ВП МО ОСОБА_3 від 26.07.2011 року позивач мав доступ до державної таємниці зі ступенем секретності «особливої важливості», що відповідає формі допуску №1, та працював в умовах режимних обмежень і згідно з посадовими обов`язками безпосередньо приймав участь у виконанні науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт, які були спрямовані на вдосконалення експлуатаційних характеристик та підвищення надійності роботи ракетних комплексів, які на той час містили державну таємницю і були передбачені державним замовленням для потреб Міністерства оборони колишнього СРСР.
Рішенням військового місцевого суду Дніпропетровського гарнізону від 22 червня 2005 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково, зобов`язано відповідача визнати за позивачем право на перерахунок розміру його пенсії з 01.01.2005 року з урахуванням надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці в умовах режимних обмежень безпосереднього виконання науково-дослідної, дослідно-конструкторської роботи, які містять державну таємницю та передбачені державним замовленням (контрактом), надбавку до посадового окладу за роботу з державною таємницею «особливої важливості» в розмірі 100%. В задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду, позивач звернувся до суду апеляційної інстанції. Ухвалою військового апеляційного суду Південного регіону від 27.09.2005 року апеляційна скарга відхилена, а рішення військового місцевого суду Дніпропетровського гарнізону від 22.06.2005 року залишено без змін.
Ухвалою Верховного суду України від 30.03.2011 року касаційні скарги сторін задоволені частково, ухвала військового апеляційного суду Південного регіону від 27.09.2005 року скасована, а справа передана на новий апеляційний розгляд до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2011 року по справі №2-61/05 апеляційні скарги ОСОБА_1 та Дніпропетровського обласного військового комісаріату залишено без задоволення, а рішення Військового місцевого суду Дніпропетровського гарнізону від 22.06.2005 року - без змін.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2013 року у справі 2а/0470/9077/12 адміністративний позов ОСОБА_1 до відповідача 1 Дніпропетровського обласного військового комісаріату та відповідача 2 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності неправомірною та перерахунок пенсії - задоволено частково:
- зобов`язано Дніпропетровський обласний військовий комісаріат оформити довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2008 року з урахуванням надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці в умовах режимних обмежень безпосереднього виконання науково-дослідної, дослідно-конструкторської роботи, які містять державну таємницю та передбачені державним замовленням (контрактом) надбавку до посадового окладу за роботу з державною таємницею «особливої важливості» у розмірі 100% відповідно до рішення військового місцевого суду Дніпропетровського гарнізону від 22.06.2005 року;
- в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Згідно інформації з Єдиного державного реєстру судових рішень, вказана постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду не оскаржена та набрала законної сили станом на день видачі відповідачем спірної довідки.
Відповідно до ч.4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, судом встановлено, що відповідачем при складанні довідки не враховані встановлені судовими рішенням, які набрали законної сили, складові грошового забезпечення позивача.
Однак, суд зазначає, що не визначає конкретні суми, які мають бути визначені відповідачем у довідці про складові грошового забезпечення, а лише визначає право та порядок відповідних нарахувань.
Як видно з положень Рекомендації Комітету Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом 11.03.1980, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Згідно з пунктом 1.6 Методології проведення антикорупційної експертизи, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2010 р. № 1380/5, дискреційні повноваження - сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.
Таким чином, дискреція - це елемент управлінської діяльності, вона пов`язана з владними повноваженнями і їх носіями - органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями - вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб`єкта, він не може ухилятися від реалізації своєї компетенції, але й не має права виходити за її межі.
Дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб`єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають у застосуванні суб`єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень. У більш звуженому розумінні дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчиняти конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).
Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 21.05.2013 року № 21-87а13.
Так, розрахунок сум складових є дискреційним повноваженням відповідача. Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
У силу положень частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Огляду на викладене, позовні вимоги в частині визначення конкретного розміру складових грошового забезпечення, не підлягають задоволенню.
Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 840,80 грн., що документально підтверджується квитанцією від 08.09.2020 року №107.
Отже, оскільки позовну заяву задоволено, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 420,40 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 73-77, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд, - Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (49000, м. Дніпро, вул. Шмідта, буд. 16, код ЄДРПОУ 08353525) про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії - задоволити частково.
Визнати протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019р., у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» для перерахунку та виплати з 01.04.2019 року пенсії ОСОБА_1 з врахуванням надбавки за роботу в умовах режимним обмежень в розмірі 100% посадового окладу 7190 грн. 39 тарифного розряду згідно рішення місцевого суду Дніпропетровського гарнізону від 22.06.2005 року у справі №2-61/05, рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2013 року у справі №2а/0470/9077/12, від 13.01.2020 року у справі №160/10057/19, від 01.10.2019 року у справі №160/4822/19, а також з врахуванням інших надбавок та премій, перерахованих з врахуванням величини посадового окладу 7190 39 тарифного розряду: надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премії.
Зобов`язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» для перерахунку та виплати з 01.04.2019 року пенсії ОСОБА_1 з врахуванням надбавки за роботу в умовах режимним обмежень в розмірі 100% посадового окладу 7190 грн. 39 тарифного розряду згідно рішення місцевого суду Дніпропетровського гарнізону від 22.06.2005 року у справі №2-61/05, рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2013 року у справі №2а/0470/9077/12, від 13.01.2020 року у справі №160/10057/19, від 01.10.2019 року у справі №160/4822/19, а також з врахуванням інших надбавок та премій, перерахованих з врахуванням величини посадового окладу 7190 39 тарифного розряду: надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премії.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (місцезнаходження: 49000, м. Дніпро, вул. Шмідта, буд. 16, код ЄДРПОУ 08353525) сплачені позивачем судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 420 грн. 40 коп
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.В. Ніколайчук