
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2020 року Справа № 160/10722/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіПрудника С.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
07 вересня 2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094), зазначене в листі начальника відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №14 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 24.07.2020 року за №0400-0319-8/60583, щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до 114 Закону загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427), зарахувати ОСОБА_1 , період участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції з 05.06.2015 року по 30.06.2015 рік при проходженні служби у військово-медичному клінічному центрі Південного регіону 61 військовий мобільний госпіталь, відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427), зарахувати ОСОБА_1 , період простою підприємства ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" ВСП "Шахтоуправ ління ім. Героїв Космосу" з 20.04.2020 року по 15.05.2020 року до пільгового стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427), зарахувати ОСОБА_1 період участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції з 05.06.2015 року по 20.07.2016 рік - один місяць служби за три до стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з дня звернення, з 15.07.2020 року.
Означені позовні вимоги вмотивовані тим, що ПФУ безпідставно та необґрунтовано відмовлено позивачу у призначенні пенсії, оскільки відмова в зв`язку з відсутністю підтвердження сплати страхових внесків в період з 05.06.2015 року по 30.06.2015 рік, безпідставна. Факт нарахування, виплати та стягнення страхових внесків, підтверджується довідкою №3112 від 02.07.2019 року, яка видана військово-медичним клінічним центром Південного регіону, де підтверджено сплата суми страхових внесків з липня 2015 року по липень 2016 року. Відмова у не зарахуванні позивачу часу проходження служби, де останній брав участь в антитерористичній операції, на пільгових умовах - один місяць служби за три, тобто в одинарному розмірі, а не потрійному розмірі при призначенні пенсії на пільгових умовах, відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", безпідставна. В період з 28.04.2015 року по 20.07.2016 рік, позивач був призваний на військову службу у Збройні сили України, з яких: з 05.06.2015 року по 20.07.2016 рік, позивач безпосередньо брав участь в Антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції у складі Антитерористичного центру при СБУ в Донецькій та Луганській області, що підтверджується записами у його військовому білеті, довідкою Павлоградського об`єднаного міського комісаріату №4/656 від 16.10.2019р., довідкою командира Військової частини В2116 за №2021 від 20.07.2016 року. Відповідно до довідки Павлоградського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки №4/656 від 16.10.2019 р., позивач проходив військову службу при частковій мобілізації з 28.04.2015 р. по 20.07.2016 рік. На час звернення до ПФУ з урахуванням періоду з 05.06.2015 року по 20.07.2016 рік, коли позивач безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, загальний стаж його роботи складає та пільговий стаж за ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", складає більше 23 років. Таким чином, період, з 05.06.2015 року по 20.07.2016 рік, коли позивач безпосередньо приймав участь в проведенні Антитерористичної операції, йому безпідставно не зараховано до страхового та пільгового стаж у потрійному розмірі. Із 20 квітня 2020 року, у зв`язку з карантином, щодо пандемії коронавірусу, була призупинена роботу 10 шахт і допоміжних підприємств ПрАТ " ДТЕК Павлоградвугілля", у тому числі ВСП "Шахтоуправління імені Героїв Космосу" ПрАТ "ДТЕК "Павллоградвугілля". Статтею 34 Кодексу законів про працю України встановлено, що простій - це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами. У разі простою працівники можуть бути переведені за їх згодою з урахуванням спеціальності і кваліфікації на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації на весь час простою або на інше підприємство, в установу, організацію, але в тій самій місцевості на строк до одного місяця. Час простою та періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов`язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють в шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше 1 місяця в календарному році. Отже, позивач вважає, що період з 20.04.2020 року по 15.05.2020 року, що складає 25 календарних днів у поточному році, має бути зарахований до пільгового стажу роботи за Списком № 1.
26.10.2020 року від ГУ ПФУ в Дніпропетровській області до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач щодо задоволення позовних вимог заперечує. В мотивування означеного посилається на те, що 03.06.2020 року ОСОБА_2 звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". У призначені пенсії позивачу було відмовлено, про що його було повідомлено листом від 12.06.2020 №0400-0319-8/42936. Відповідно до п.19 ст.6 Закону України "Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту" ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 04.05.2016 року. Згідно довідки, виданої Павлоградським об`єднаним міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки №4/656 від 16.10.2019 року позивач проходив військову службу при частковій мобілізації з 28.04.2015 року по 20.07.2016 року. Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 "Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення", особам, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, командирами (начальниками) військових частин (органу, підрозділу) чи іншого керівника установи, закладу, надаються довідки про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення. Відповідно до довідки військової частини В2116 №2021 від 20.07.2016 року позивач в період з 05.06.2015 року по 20.07.2016 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції у складі антитерористичного центру при СБУ в Донецькій та Луганській областях.
Також ПФУ зазначає, що в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування містяться відомості про нараховану позивачу заробітної плати (дохід) по 17 травня 2015 року та з січня 2016 року. Довідка №3112 від 02.07.2019 року, яка видана військово-медичним клінічним центром Південного регіону підтверджує сплату суми страхових внесків з липня 2015 року по липень 2016 року та довідка №21/1231 від 15.06.2020 року, яка видана військовою частиною підтверджує сплату страхових внесків з 28.04.2015 року по 04.06.2015 року, інформація з 05.06.2015 року по 30.06.2015 року відсутня, тому до загального та пільгового стажу роботи врахована військова служба при частковій мобілізації з 28.04.2015 року по 04.06.2015 року та з 01.07.2015 року по 20.07.2016 року. До загального та пільгового стажу не враховано військову службу при частковій мобілізації з 05.06.2015 року по 30.06.2015 року. Згідно пільгової довідки №398 від 03.06.2020 року, виданої ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" ВСП "Шахтоуправління ім. Героїв Космосу", підприємство в період з 20.04.2020 року по 15.05.2020 року перебувало в простої. Протягом вищезазначеного періоду позивач не виконував роботи передбачені Списком №1, отже, відсутні законні підстави для зарахування цього періоду до пільгового стажу робіт. Відповідно розрахунку стажу (форма РС-право) загальний страховий стаж роботи ОСОБА_1 станом на 14.07.2020 з урахуванням додаткових років за Списком №1 становить 38 років 21 день, пільговий стаж з урахуванням кратності - 21 рік 5 місяців 10 днів, що недостатньо для призначення пенсії на пільгових умовах згідно ч. 3 ст.114 Закону України ''Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (менше 25 років).
27.10.2020 року від ОСОБА_1 до суду надійшло пояснення щодо позовної заяви, яке аналогічно за змістом правової позиції у позові.
За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.09.2020 року зазначена вище справа розподілена та 08.09.2020 року передана судді Пруднику С.В.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 року вказану позовну заяву було залишено без руху через невідповідність вимогам ст. ст. 160, 161 КАС України.
У встановлений ухвалою суду від 14.09.2020 року строк позивач усунув недоліки адміністративного позову.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.09.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи.
Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 03.06.2020 року та 15.07.2020 року звернувся до відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №14 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах, згідно частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», надавши при цьому документи, а саме: трудову книжку; довідку про пільговий стаж роботи на ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» ВСП «Шахтоуправління ім. ГЕРОЇВ КОСМОСУ» від 15.07.20р.№586; довідку про пільговий стаж роботи на ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» ВСП «Шахтоуправління ТЕРНІВСЬКЕ» від 01.11.2019р. №728; військовий квиток; довідку про прийняття участі в антитерористичній операції; посвідчення учасника бойових дій та інші документи.
Пільговий характер роботи позивача підтверджується записами у його трудовій книжці, пільгових довідках №728 від 01.11.2019р. про підтвердження пільгового трудового стажу для призначення пенсії, виданої ВСП «Шахтоуправління ТЕРНІВСЬКЕ» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», №586 від 15.07.2020р. про підтвердження пільгового трудового стажу для призначення пенсії, виданої ВСП «Шахтоуправління імені Героїв космосу» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля».
Так, відповідно до копії трудової книжки (серія НОМЕР_2 ) позивач працював:
- з 13.12.1999 року по 03.08.2001 року на шахті Західно-Донбаська ДВАТ «Павлоградвугілля»: учнем підземного горноробочого, підземним горноробочим 3-го розряда з повним робочим днем в шахті;
- на шахті Благодатна ДП ДХК «Павлоградвугілля» позивач працював та навчався : з 26.09.2002р. - підземним горноробочим 3-го розряда з повним робочим днем в шахті;
- з 02.02.2006 року - позивача на курсигорно робочих по ремонту горно-робочих виработок з відривом від виробництва;
- з 27.02.2006 року по 05.04.2006 року - виробнича практика учнем горноробочого по ремонту горних виработок з повним робочим днем в шахті;
- з 08.04.2006 року - працював підземним горноробочим 3-го розряда з повним робочим днем в шахті;
- з 17.01.2008 року - позивача направлено на курси горноробочих очисного вибою з відривом від виробництва;
- з 19.02.2008 року - практика учнем горноробочого очисного вибою з повним робочим днем в шахті;
- з 29.03.2008 року по теперішній час підземним горноробочим очисного вибою 3-го та 5-го розряда з повним робочим днем в шахті.
Згідно Статуту ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», затверджений загальними зборами акціонерів ВАТ «Павлоградвугілля» протоколу №11 від 19.04.2011р., з 22.04.2011 року, виробничо-структурний підрозділ «Шахта Благодатна» ВАТ «Павлоградвугілля» перейменовано у ВСП «ШАХТА «БЛАГОДАТНА» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля».
Рішенням Наглядової ради ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» від 17.09.2012 року, шляхом об`єднання ВСП «Шахта ім. ГЕРОЇВ КОСМОСУ» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» та виробничо-структурний підрозділ «Шахта Благодатна» ВАТ «Павлоградвугілля», створено ВСП «Шахтоуправління імені ГЕРОЇВ КОСМОСУ» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля».
Згідно протоколу загальних зборів акціонерів ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» №1/2016 від 19 квітня 2016 року, ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» перейменовано на ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ДТЕК Павлоградвугілля»
Листом від 24.07.2020 року за №0400-0319-8/60583 «Про відмову в призначення пенсії» ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомило позивачу про те, що згідно трудової книжки, пільгових довідок № 728 від 01.11.2019 p., №398 від 03.06.2020 р., №586 від 15.07.2020р. та довідок з учбово - курсового комбінату "ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" № 1769, №1770 та №1771 від 16.10.2019 р. позивач працював: на шахті "Західно-Донбаська" ВСП "Шахтоуправління Тернівське" ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" з 13.12.1999 р. по 19.12.1999 р. - учнем гірника підземного з повним робочим днем в шахті; з 20.12.1999 р. по 09.02.2000 р. - курси з відривом від виробництва за професією "гірник підземний"; з 10.02.2000р. по 03.08.2001р. - гірником підземним з повним робочим днем в шахті; на шахті "Благодатна" ВСП "Шахтоуправління імені Героїв Космосу" ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" з 26.09.2002 р. по 01.02.2006 р. гірником підземним з повним робочим днем в шахті; з 02.02.2006 р. по 26.02.2006 р. - курси з відривом від виробництва за професією "гірник з ремонту гірничих виробок підземний"; 27.02.2006 р. по 07.04.2006 р. - учнем гірник з ремонту гірничих виробок підземний (практика); з 08.04.2006 р. по 16.01.2008 р. гірником підземним з повним робочим днем в шахті; з 17.01.2008 р. по 18.02.2008 р. - курси з відривом від виробництва за професією "гірник очисного забою"; з 19.02.2008 р. по 28.03.2008 р. - учнем підземного гірника очисного забою (практика); з 29.03.2008 р. по 30.03.2008 р. - гірником підземним з повним робочим днем в шахті; з 31.03.2008 р. по теперішній час - підземний гірник очисного забою з повним робочим днем в шахті; з 28.04.2015 р. по 20.07.2016 р. - служба при частковій мобілізації, простой підприємства з 20.04.2020 р. по 15.05.2020 р. Згідно статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 року №2011-XII (зі змінами та доповненнями) час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Також, згідно статті 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов`язку, а також перебування в партизанських загонах і з`єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугу років військовослужбовцям. До заяви про призначення пенсії позивачем надано посвідчення "Учасник бойових дій", яке видано Департаментом кадрової політики Міністерства оборони України серії ЮА № 042778 від 04.05.2016 року та довідку № 4/656 від 16.10.2019 року видану Павлоградським об`єднаним міським військовим комісаріатом, згідно якої позивач з 28.04.2015 р. по 20.07.2016 р. проходили військову службу у Збройних силах України при частковій мобілізації. Згідно довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України №2021 від 20.07.2016 року, виданої військовою частиною В2116, в період з 05.06.2015 року по 20.07.2016 року безпосередньо позивач брав участь в антитерористичній операції у складі Антитерористичного центру при СБУ в Донецькій та Луганській області. Згідно частини 2 статті 24 Закону страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до цього Закону, страховий стаж обчислюється на підставі довідки. В реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування містяться відомості про нараховану позивачу заробітної плати (дохід) по 17 травня 2015 року та з січня 2016 року. Довідка №3112 від 02.07.2019р., яка видана військово - медичним клінічним центром Південного регіону підтверджує сплату суми страхових внесків з липня 2015 року по липень 2016 року та довідка № 21/1231 від 15.06.2020р., яка видана військовою частиною підтверджує сплату страхових внесків з 28.04.2015 року по 04.06.2015 року, інформація з 05.06.2015 року по 30.06.2015 року відсутня, тому до загального та пільгового стажу роботи буде врахована служба в період мобілізації з 28.04.2015 року по 04.06.2015 року та з 01.07.2015 року по 20.07.2016 року. Не враховоно до загального та пільгового стажу службу в період мобілізації з 05.06.2015р. по 30.06.2015 р. та до пільгового стажу з 20.04.2020р. по 15.05.2020 р. простой підприємства (згідно пільгової довідки №398 від 03.06.2020р.). Отже, пільговий стаж за ст. 114 Закону з урахуванням кратності складає - 22 роки 0 місяців 10 днів, що недостатньо для призначення пенсії на пільгових умовах.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними та такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон України №1058) військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Пунктом 19 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року № 3551-ХІІ визначено, що до категорії учасників бойових дій належать в тому числі: військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій. Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Судовим розглядом встановлено, що згідно посвідчення серії НОМЕР_1 від 04.05.2016 року, позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року встановлено, що документом, який визначає особливий статус особи, зокрема учасника бойових дій, є посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про періоди та місце участі в бойових діях.
Положеннями п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України № 1058 передбачена можливість дострокового виходу на пенсію учасникам бойових дій.
Відповідно до Постанови КМУ від 04.06.2014 року №232, Постанови КМУ від 17.07.1992 №393 та згідно Наказу командувача Національної гвардії України від 12.12.2014 №500, зазначений період обчислюється в пільговому обчисленні один місяць служби за три місяця.
Як убачається із матеріалів справи, в період з 28.04.2015 року по 20.07.2016 рік, позивач був призваний на військову службу у Збройні сили України, з яких:
- з 05.06.2015 року по 20.07.2016 рік, ОСОБА_1 безпосередньо брав участь в Антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції у складі Антитерористичного центру при СБУ в Донецькій та Луганській області, що підтверджується записами у моєму військовому білеті, довідкою Павлоградського об`єднаного міського комісаріату №4/656 від 16.10.2019р., довідкою командира Військової частини В2116 за №2021 від 20.07.2016року.
Відповідно до довідки Павлоградського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки №4/656 від 16.10.2019 р., позивач проходив військову службу при частковій мобілізації з 28.04.2015 р. по 20.07.2016 рік. Відповідно довідки командира в/ч В2116 за №2021 від 20.07.2016 року, позивач, є особою, яка належить до учасників бойових дій, згідно п. 19 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту». Позивач безпосередньо брав участь у бойових діях в зоні АТО в період: з 05.06.2015 року по 20.07.2016 рік. До заяви про призначення пенсії позивачем були надані вищезазначені довідки.
Питання встановлення статусу учасника бойових дій учасникам АТО регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 413 «Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення».
Пунктом 4 вказаного Порядку встановлено, що документом про безпосереднє залучення до виконання завдань АТО в районах її проведення з метою виконання завдань із захисту суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі є витяги з наказів, директив, розпоряджень АТЦ, а також інші офіційні документи, видані органами державної влади, що містять достатньо доказів про безпосередню участь особи у виконанні завдань АТО у районах її проведення.
У відповідності до пп. 1 п. 2.3 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 року № 530, при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу): один місяць служби за три місяці, зокрема період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення.
Постановою КМУ від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» визначено, що до вислуги років для призначення пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту цієї постанови зараховується один місяць служби за три місяці період під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 05.06.2018 по справі №348/347/17.
Частина 5 ст. 242 КАС України встановлює, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 року №1402-VIII висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Згідно з ч. 6 ст. 13 вказаного Закону, висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Проте, відповідачем протиправно не було взято до уваги наявність у позивача вислуги років у пільговому обчисленні, та до його вислуги років не зараховано.
Отже, вимога ОСОБА_1 щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати останньому період участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції з 05.06.2015 року по 20.07.2016 рік - один місяць служби за три до стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з дня звернення, з 15.07.2020 року.
Щодо вимоги позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати останньому період участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції з 05.06.2015 року по 30.06.2015 рік при проходженні служби у військово-медичному клінічному центрі Південного регіону 61 військовий мобільний госпіталь, відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" суд зазначає наступне.
Згідно з ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом; це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними; пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права встановлено, що держави, які беруть участь у цьому Пакті, визнають право кожної людини на соціальне забезпечення, включаючи соціальне страхування.
Зокрема, згідно зі ст.12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) 1996 року держава зобов`язана підтримувати функціонування системи соціального забезпечення, її задовільний рівень, докладати зусиль для її поступового посилення тощо.
Контроль за додержанням підприємствами законодавства про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування в частині нарахування, декларування та сплати страхових внесків покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи.
Слід зазначити, що у листі від 24.07.2020 року за №0400-0319-8/60583 «Про відмову в призначення пенсії» ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зазначає, що в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування містяться відомості про нараховану позивачу заробітної плати (дохід) по 17 травня 2015 року та з січня 2016 року. Довідка №3112 від 02.07.2019р., яка видана військово - медичним клінічним центром Південного регіону підтверджує сплату суми страхових внесків з липня 2015 року по липень 2016 року та довідка № 21/1231 від 15.06.2020р., яка видана військовою частиною підтверджує сплату страхових внесків з 28.04.2015 року по 04.06.2015 року, інформація з 05.06.2015 року по 30.06.2015 року відсутня, тому до загального та пільгового стажу роботи буде врахована служба в період мобілізації з 28.04.2015 року по 04.06.2015 року та з 01.07.2015 року по 20.07.2016 року.
Так, дійсно, позивач проходив службу та отримував заробітну плату у військово-медичному клінічному центрі Південного регіону 61 Військовий мобільний госпіталь з 05.06.2015 року по 20.07.2016 рік та отримував заробітну плату з якої сплачені страхові внески, що підтверджується довідкою начальника військово-медичного клінічного центру №3112 від 02.07.2019 року. У даній довідці міститься інформація щодо сплати військово-медичним клінічним центром Південного регіону 61 військовий мобільний госпіталь страхових внесків з липня 2015 року по липень 2016 року.
Разом з цим, несвоєчасна сплата або несплата страхованих внесків не може бути підставою для відмови у зарахуванні відповідного періоду трудової діяльності до страхового стажу, необхідного для призначення та обрахунку пенсії в належному розмірі. Відповідальність за несплату або несвоєчасну сплату страхових внесків покладається на підприємство, а не на працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо сплати, а у випадку несплати примусового стягнення з підприємства-боржника (роботодавця) виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
Окрім цього, у рішенні від 09.07.2007р. № 6-рп/2007 Конституційний Суд України вказав на те, що невиконання державою своїх соціальних зобов`язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави. Разом з тим держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов`язана забезпечити його реалізацію. У протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності правового регулювання покладаються на державу.
Конституційний Суд України, вирішуючи питання, порушені в конституційному зверненні та конституційному поданні щодо тлумачення ч.2 ст.55 Конституції України, в Рішенні від 14.12.2011р. № 19-рп/2011 зазначив, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ч.2 ст.3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб`єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист (абз.1 п.4.1 Рішення).
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але право на захист - це самостійне суб`єктивне право, яке з`являється у володільця регулятивного права лише в момент порушення чи оспорювання останнього.
Право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб між учасниками правовідносин існував юридичний спір, а порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) індивідуально виражені права чи інтереси особи, яка стверджує про їх порушення. Невід`ємним елементом правовідносин є їхній зміст, тобто суб`єктивне право особи та її юридичний обов`язок. Тому судовому захисту підлягає суб`єктивне право особи, яке порушується у конкретних правовідносинах.
Отже, вимога позивача щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати останньому період участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції з 05.06.2015 року по 30.06.2015 рік при проходженні служби у військово-медичному клінічному центрі Південного регіону 61 військовий мобільний госпіталь, відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" підлягає також до задоволення.
Суд зазначає, що вимога позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 , період простою підприємства ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" ВСП "Шахтоуправ ління ім. Героїв Космосу" з 20.04.2020 року по 15.05.2020 року до пільгового стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" підлягає також до задоволення з огляду на наступне.
Згідно пункту 2 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.
Відповідно до листа Міністерства соціальної політики України від 08.02.2016 №713/039/161-16 періоди, зокрема відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов`язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють в шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше 1 місяця в календарному році.
У постанові від 19.03.2019 у справі №295/8979/16-а, постанові від 26.03.2020 року у справі №423/2860/16-а Верховний Суд, між іншим, зазначив, що час простою та періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов`язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють у шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше одного місяця в календарному році.
Суд зазначає, що у довідці №586 від 15.07.2020 р. про підтвердження пільгового трудового стажу для призначення пенсії, виданої ВСП «Шахтоуправління імені Героїв космосу» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» міститься інформація про простой підприємства у зв`язку із виробничою необхідністю з 20.04.2020 року по 15.05.2020 року.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав у відповідача з приводу зарахування до пільгового стажу роботи періоди з 20.04.2020 року по 15.05.2020 року.
Відтак, суд дійшов висновку, що рішення відповідача, зазначене в листі начальника відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №14 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 24.07.2020 року за №0400-0319-8/60583, щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах, є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 ст. 6 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно з ч. 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно з ч. 2 ст.73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наведених обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв`язку зі звільненням ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094), зазначене в листі начальника відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №14 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 24.07.2020 року за №0400-0319-8/60583, щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до 114 Закону загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427), зарахувати ОСОБА_1 , період участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції з 05.06.2015 року по 30.06.2015 рік при проходженні служби у військово-медичному клінічному центрі Південного регіону 61 військовий мобільний госпіталь, відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427), зарахувати ОСОБА_1 , період простою підприємства ПрАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" ВСП "Шахтоуправ ління ім. Героїв Космосу" з 20.04.2020 року по 15.05.2020 року до пільгового стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427), зарахувати ОСОБА_1 період участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції з 05.06.2015 року по 20.07.2016 рік - один місяць служби за три до стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з дня звернення, з 15.07.2020 року.
Розподіл судових витрат судом не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С. В. Прудник