Рішення № 93498506, 11.12.2020, Господарський суд Херсонської області

Дата ухвалення
11.12.2020
Номер справи
923/266/20
Номер документу
93498506
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,

тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/

____________________________

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 грудня 2020 року, м. Херсон, справа № 923/266/20

Господарський суд Херсонської області у складі судді Соловйова К.В., розглянувши справу

за позовом: Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Херсонської філії ПАТ "Укртелеком", м. Херсон,

до: Управління соціального захисту населення Олешківської районної державної адміністрації Херсонської області, м. Олешки, Херсонська обл.

про стягнення 80 553,61грн.

в с т а н о в и в:

Позиція та докази позивача

Правовими підставами позову Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Херсонської філії цього товариства (позивач) до Управління соціального захисту населення Олешківської районної державної адміністрації Херсонської області (відповідач) про стягнення 80553,61грн за телекомунікаційні послуги вказано ст.63 Закону України "Про телекомунікації", ст.19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", ст.ст.48,102 Бюджетного, ст.ст.174, 193 Господарського та ст.ст.509, 530, 617, 642 Цивільного кодексів України, п.63 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, які затверджено постановою Кабінету Міністрів України №295 від 11.04.2012, п.2, п.3, п.5, п.8 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення на рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002, а в якості обставин, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги зазначено про порушення відповідачем вимог вказаного Порядку щодо здійснення розрахунків з ПАТ "Укртелеком", як постачальником телекомунікаційних послуг, за надання протягом 2019 року послуг зв`язку на пільгових умовах окремим категоріям громадян-абонентів, які є мешканцями Олешківського району Херсонської області.

На підтвердження вказаних у позовній заяві обставин, якими обґрунтовано позов, у позовній заяві зазначено та подано разом з нею, зокрема, наступні документи (а.с.10-178): 1)витяги з форми № 2-пільга розрахунок відшкодування видатків, пов`язаних з наданням пільг, з січня по грудень 2019 року (помісячно); 2) акти звіряння розрахунків за надані у 2019 році (помісячно) телекомунікаційні послуги, на які надаються пільги; 3) супровідні листи, за якими вказані витяги та акти (у вигляді письмових документів) надсилалися поштою відповідачеві, з копіями поштових повідомлень; 4) принтскрини направлення відповідачеві вказаної форми № 2-пільга (помісячно) (в електронному вигляді) електронною поштою; 5) претензії від 29.11.2019 № 154-65С00/31, 18.02.2020 № 11-65С00/28 та інші листи позивача до відповідача стосовно відшкодування спірного боргу.

Позиція та докази відповідача

У відзиві, за яким відповідач позов не визнає та просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, вказано про наступне.

1) Позовні вимоги не ґрунтуються на нормах чинного у 2019 році законодавства, зокрема, позивачем не взято до уваги Закон України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України" від 20.12.2016, що набрав чинності 01.01.2017, постанову Кабінету Міністрів України від 21.06.2017 № 426 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256", з урахуванням яких по-перше, не передбачено проведення відшкодування витрат вартості телекомунікаційних послуг, наданих пільговим категоріям громадян, за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам та, по-друге, скасовано п.п.5, 6, 8 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення на рахунок субвенцій з державного бюджету, за якими головні розпорядники коштів місцевих бюджетів готують та надсилають інформацію про суми нарахованих соціальних виплат, пільг до фінансових органів районних державних адміністрацій, виконкомів міських рад, об`єднаних територіальних громад готують реєстри сум, що підлягають перерахуванню, тощо.

2) Відповідач залишав без уваги звіти позивача за надані у 2019 році телекомунікаційні послуги, на які надаються пільги, оскільки, з урахуванням положень п.20/4 ч.1 ст.91 Бюджетного кодексу України, за якими видатки на пільги з послуг зв`язку належать до видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, Управління соціального захисту населення Олешківської районної державної адміністрації Херсонської області не є належним відповідачем у даному спорі: це управління не є розпорядником коштів місцевих бюджетів в частині видатків на пільги з послуг зв`язку (не визначено як розпорядник коштів ні будь-яким нормативно-правовим актом, ні рішенням відповідного розпорядника коштів місцевого бюджету).

3) Згідно з Законом України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" у 2016-2017рр на території Олешківського району Херсонської області зареєстровані та діють Великокопанівська, Виноградівська та Ювілейна об`єднані територіальні громади, особливості формування бюджетів яких визначає ст.67 Бюджетного кодексу України та на які не поширюється юрисдикція Олешківської районної державної адміністрації Херсонської області, структурним підрозділом якої є відповідач.

Відповідач направляв позивачеві 20.02.2019 для узгодження та подальшого підписання проект трьохстороннього договору про відшкодування вартості телекомунікаційних послуг на 2019 рік без урахування абонентів телекомунікаційних послуг - громадян пільгових категорій, які є мешканцям сіл та селищ вказаних трьох територіальних громад. Проте, позивач відмовився від укладання вказаної угоди.

4) Позивач не надав належних та допустимих доказів наявності спірної заборгованості: акти звіряння розрахунків з надані населенню послуги, на які надаються пільги, не є належними первинними документами щодо утворення зазначеної заборгованості та не підписані відповідачем, а форми № 2-пільга не є доказами наявності договірних відносин щодо надання та споживання телекомунікаційних послуг між позивачем та зазначеними у цих формах громадянами.

5) Твердження позивача про те, що відповідач не заперечує факту надання позивачем громадянам, які зазначені у формах № 2-пільга з січня по грудень 2019 року телекомунікаційних послуг, не ґрунтуються на будь-яких фактах чи доказах, оскільки відповідач не володіє такою інформацією.

Процесуальні дії та рішення суду

Ухвалою суду від 18.03.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи, та встановлено відповідачу строк 07.04.2020 для надання відзиву на позов, а позивачу строк 17.04.2020 для надання відповіді на відзив.

Відзив на позов надійшов до суду 06.04.2020. Відповідь на відзив, яка надійшла 30.04.2020 до суду електронною поштою та не скріплена електронним цифровим підписом, залучена судом до справи та залишена без розгляду, як неналежно оформлена.

Дотепер позивач не надав суду належно оформлену відповідь на відзив або ж будь-які заяви та клопотання процесуального характеру в контексті позиції відзиву на позов (про залучення до участі у справі співвідповідача, заміну неналежного відповідача тощо).

Сторонами дотримано вимоги ч.2 та ч.3 ст.80 Господарського процесуального кодексу України щодо подання доказів разом з поданням позовної заяви та відзиву на неї, а тому письмові докази, які подано разом з позовною заявою та відзивом на нею прийнято судом до розгляду.

Беручи до уваги характер спору, значний обсяг доказів, а також з урахуванням часу перебування судді, що утворює склад суду, у плановій відпустці та періоду тимчасової непрацездатності цього ж судді, розгляд справи здійснено судом у розумні строки з урахуванням приписів Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Європейська конвенція з прав людини).

Обставини, які встановлено судом

Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" надає телекомунікаційні послуги споживачам відповідно до вимог Цивільного та Господарського кодексів України, Закону України "Про телекомунікації", Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2012 № 295, інших актів чинного законодавства України.

Протягом 2019 року Херсонською філією ПАТ "Укртелеком" надано послуги зв`язку на пільгових умовах фізичним особам-абонентам, які є мешканцями Олешківського району Херсонської області та мають право на пільги на послуги зв`язку (телекомунікаційні послуги) у відповідності до чинного законодавства України, а витрати на надання вказаних послуг Херсонською філією ПАТ "Укртелеком" у 2019 році вказаним абонентам склали 80553,61грн (згідно з щомісячними розрахунками видатків на відшкодування витрат, пов`язаних з наданням пільг (форма № 2 пільга)), зокрема (в розрізі місяців 2019 року): 8281,65грн - за січень; 7979,68грн - за лютий; 7736,22грн - за березень; 7482,21грн - за квітень; 7081,94грн - за травень; 6709,24грн - за червень; 6382,92грн - за липень; 6370,06 - за серпень; 5989,61грн - за вересень; 5609,54грн - за жовтень; 5549,67грн - за листопад; 5299,87грн - за грудень.

Позивач надсилав відповідачу з супровідними листами № 651250/01-03/437 від 06.02.2019, № 651250/01-03/455 від 20.03.2019, № 651250/01-03/463 від 05.04.2019, №651250/01-03/472 від 07.06.2019, № 651250/01-03/481 від 10.07.2019, № 651250/01-03/490 від 06.08.2019, № 651250/01-03/500 від 06.09.2019, № 651250/01-03/541 від 22.10.2019, №651250/01-03/565 від 05.11.2019, № 651250/01-03/605 від 09.12.2020, № 651250/01-03/636 від 10.01.2020 списки (форма № 2-пільга розрахунок видатків на відшкодування витрат, пов`язаних з наданням пільг) за січня по грудень 2019 року (які фактично є розрахунками вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці), а також підписані з боку Херсонської філії ПАТ "Укртелеком" акти звіряння розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги, за кожен місяць 2019 року. Також, відповідні документи за періоди надання телекомунікаційних послуг з січня по жовтень 2019 року Херсонська філія ПАТ "Укртелеком" надіслала відповідачу за № 651250/01-03/693 від 19.02.2020

Відповідач всі ці документи позивача отримав, проте не підписав та не повернув позивачу жоден з вказаних актів звіряння розрахунків та не здійснив відшкодування позивачеві витрат на надання послуг зв`язку пільговим категоріям населення Олешківського району Херсонської області, внаслідок чого за 2019 рік утворилася заборгованість в розмірі 80553,61грн з оплати наданих телекомунікаційних послуг цим фізичним особам-абонентам пільгових категорій.

Правові норми, що підлягають застосуванню

За ст.19 Закону України"Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв`язку та критерії їх надання (за частиною 1 цієї статті), державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (за частиною 2 цієї статті).

Згідно з ч.3 ст.63 Закону України "Про телекомунікації" телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.

Пунктом 63 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України №295 від 11.04.2012, передбачено, що встановлені законами пільги з оплати послуг надаються споживачеві відповідно до законодавства за місцем його проживання з дня пред`явлення ним документа, що підтверджує право на пільги.

Діючими на час надання пільг законами, якими встановлені відповідні пільги, є наступні Закони України: "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу", "Про жертви нацистських переслідувань", "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про соціальний статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний статус", "Про охорону дитинства", а саме:

- згідно з п.20 ст.15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу" особам, на яких поширюється дія цього закону надаються пільги - позачергове користування усіма послугами зв`язку та позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів додаткових робіт), абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів;

- згідно з п.11 та п.28 ч.1 ст.20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, яких віднесено до першої категорії (п.1 ст.14) та членам сімей громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які проживають у жилих будинках (квартирах) усіх форм власності, надаються пільги - позачергове встановлення телефону з оплатою 50 процентів вартості його встановлення та 50-процентна знижка плати за користування телефоном (абонентна плата, оплата послуг електрозв`язку за місцеві телефонні розмови з квартирних телефонів при посекундному обліку їх тривалості (до членів сімей громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, належать: дружина (чоловік), неповнолітні діти, непрацездатні батьки, особа, яка проживає разом з постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи особою - інвалідом I групи та доглядає за нею, за умови, що ця особа не перебуває у шлюбі; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, що має право на пільги, та проживає разом з ним);

- згідно з п.1 ч.1 ст.21 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, яких віднесено до другої категорії (п.2 ст.14) надаються пільги - 50-процентна знижка плати за користування телефоном (абонентна плата, оплата послуг електрозв`язку за місцеві телефонні розмови з квартирних телефонів при посекундному обліку їх тривалості;

- згідно з ч.2 ст.20, ч.2 ст.21 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" дружині (чоловіку) померлого громадянина, смерть якого пов`язана з Чорнобильською катастрофою, або опікуну (на час опікунства) дітей померлого надаються пільги - 50-процентна знижка плати за користування телефоном (абонентна плата, оплата послуг електрозв`язку за місцеві телефонні розмови з квартирних телефонів при посекундному обліку їх тривалості;

- згідно з ч.3 ст.20, ч.3 ст.21, ч.4 ст.22 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" дружині (чоловіку), якщо та (той) не одружилися вдруге, померлих громадян, смерть яких пов`язана з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт надаються пільги - 50-процентна знижка плати за користування телефоном (абонентна плата, оплата послуг електрозв`язку за місцеві телефонні розмови з квартирних телефонів при посекундному обліку їх тривалості;

- згідно з п.8 ч.3 ст.30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" потерпілим дітям, зазначеним у п.1-п.6 ст.27 цього Закону, та їхнім батькам надаються пільги - 50-процентна знижка плати за користування сім`єю, що має дитину-інваліда … телефоном (в тому числі щодо оплати послуг електрозв`язку за місцеві телефонні розмови з квартирних телефонів при похвилинному обліку їх тривалості) … за умови, що дитина проживає разом з сім`єю;

- згідно з п.10 ст.62 Закону України "Про жертви нацистських переслідувань" колишнім малолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 14 років) в`язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, надаються пільги - позачергове безоплатне встановлення квартирних телефонів і позачергове користування всіма послугами зв`язку, абонентна плата за користування квартирним телефоном установлюється в розмірі 50 відсотків затверджених тарифів;

- згідно з п.18 ст.61, п.17 ст.63, п.19 ст.64 Закону України "Про жертви нацистських переслідувань" іншим категоріям осіб (крім зазначених у ст.62 цього Закону), на яких поширюється дія цього закону надаються пільги - позачергове користування усіма послугами зв`язку та позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів - додаткових робіт), абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів;

- згідно з п.6 ч.1 ст.6 "Про соціальний статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний статус" ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, ветеранам Національної поліції, ветеранам податкової міліції, ветеранам державної пожежної охорони, ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранам служби цивільного захисту, ветеранам Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, їхнім вдовам (вдівцям) та членам їх сімей, які перебувають на їх утриманні, надаються пільги - 50-відсоткова знижка плати за користування квартирним телефоном;

- згідно з п.4 абз.3 ст.13 Закону України "Про охорону дитинства" багатодітним сім`ям надаються такі пільги - позачергове встановлення квартирних телефонів, а абонементна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів.

Згідно з ст.87 Бюджетного кодексу України видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення належать до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України. За ч.2 ст.97 Бюджетного кодексу України порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.п."б" п.4 ч.1 ст.89 та ст.102 Бюджетного кодексу України (в їхній редакції, що діяла з 01.01.2017 до 01.01.2020) видатки на відшкодування вартості послуг наданих пільговим категоріям громадян проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету України у порядку, що визначений Кабінетом Міністрів України.

Поряд з цим, згідно з ч.6 ст.48 Бюджетного кодексу України бюджетні зобов`язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв`язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.

Оцінка судом встановлених обставин, з урахуванням положень правових норм, що підлягають застосуванню при вирішенні спору

1. Наявними у справі доказами підтверджений той факт, що в період з 01.01.2019 31.12.2019 між сторонами справи не існувало договірних правовідносин щодо відшкодування витрат, пов`язаних з наданням пільг на послуги зв`язку фізичним особам - мешканцями Олешківського району Херсонської області.

Проте, в цей самий період часу (протягом 2019 року) соціальні пільги з оплати послуг зв`язку (телекомунікаційних послуг) були визначені Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу", "Про жертви нацистських переслідувань", "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про соціальний статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний статус", "Про охорону дитинства".

Таким чином, зобов`язання сторін по даній справі можуть виникати безпосередньо з законів України, незалежно від наявності або відсутності у сторін даної справи бажання на укладення договору.

За змістом ст.178 Господарського кодексу України та ст.633 Цивільного кодексу України договір про надання телекомунікаційних послуг є публічним, й тому оператор, провайдер телекомунікацій зобов`язаний здійснювати надання послуг зв`язку кожному, хто до нього звертається на законних підставах, не має права відмовити у наданні послуг за наявності у нього такої можливості або надавати перевагу одному споживачеві перед іншими щодо укладення публічного договору, крім випадків, передбачених законодавством. Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надано відповідні пільги.

Вказаними нормами чинного законодавства (норми зазначених Законів України про встановлення соціальних пільг з оплати послуг зв`язку (телекомунікаційних послуг)), ст.178 Господарського кодексу України, ст.633 Цивільного кодексу України) встановлено право фізичних осіб, які мають визначений Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу", "Про жертви нацистських переслідувань", "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про соціальний статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний статус", "Про охорону дитинства" соціальний статус, на отримання послуг зв`язку на пільгових умовах (з частковою оплатою їхньої вартості або безкоштовно), та обов`язок провайдера, оператора телекомунікацій надавати такі послуги з урахуванням пільг, які встановлені чинним законодавством.

2. На виконання вимог ст.102 Бюджетного кодексу України постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002 затверджений Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення на рахунок субвенцій з державного бюджету, що був чинний протягом 2019 року, та встановлено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ним щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги (за пунктом 2 вказаної постанови). В силу приписів цього порядку, в редакції, що діяла протягом 2019 року, головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, об`єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Відповідно до п.3 ч.2 ст.22 Бюджетного кодексу України головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, - місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників. Якщо згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради.

Так, згідно з п.3 та п.10 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117 (в її редакціях, що діяла у 2019 році, а саме, до 01.10.2019), структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, зокрема, районних держадміністрацій (надалі - уповноважені органи):

- організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної в пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для контролю відомостей, які подаються підприємствами та організаціями, що надають послуги, для розрахунків за надані пільговикам послуги, і проведення виплати соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей;

- ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою "1-пільга", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків;

- вносять до Реєстру відповідні уточнення в разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії окремих норм законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги;

- надають консультації пільговикам, постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей, підприємствам та організаціям, що надають послуги.

Підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою "2-пільга".

При розгляді даної справи не спростовано того факту, що протягом 2019 року відповідач є єдиним органом, який веде персоніфікований облік отримувачів пільг за соціальною ознакою в територіальних межах Олешківського району Херсонської області, у відповідності (на виконання) п.3 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги. Також, при розгляді даної справи не спростовано відповідачем твердження позивача за його позовною заявою про те, що згідно з абз.10 п.3.25. Положення про Управління соціального захисту населення Олешківської районної державної адміністрації Херсонської області, затвердженого розпорядженням голови (відповідної) районної державної адміністрації № 411 від 26.09.2016, саме, відповідач здійснює розрахунки з організаціями-надавачами послуг за надані послуги окремим категоріям громадян.

Поряд з цим, всупереч приписів ч.1, ч.3 ст.74 Господарського процесуального кодексу України, за якими "кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, докази подаються сторонам" до відзиву на позовну заяву відповідач не надав будь-яких доказів утворення у 2016-2017рр на території Олешківського району Херсонської області трьох сільських об`єднаних територіальних громад (Великокопанівська, Віноградівська та Ювілейна), про що стверджується у відзиві на позов, та зазначено, з посиланням на ст.67 Бюджетного кодексу України, відповідачем однією з підстав для відмови у задоволенні позову.

Також, у відзиві на позовну заяву та вказано будь-яких відкритих (загальнодоступних) офіційних джерел інформації, на яких була б доступна до перегляду інформації про утворення на території Олешківського району Херсонської області зазначених об`єднаних територіальних громад, у зв`язку з чим, на переконання суду, зазначені обставини не можуть бути визнані судом, на підставі ч.3 ст.75 Господарського процесуального кодексу України, загальновідомими, й, такими, що не потребують доказування.

З урахуванням наведених положень законодавства та встановлених при розгляді даної справи обставин, суд дійшов висновку про те, що у даному випадку саме Управління соціального захисту населення Олешківської районної державної адміністрації Херсонської області є головним розпорядником коштів місцевого бюджету на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення.

3. Чинним до 31.07.2020 наказом Міністерства соціальної політики від 04.10.2007 №535, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12.10.2007 за № 1172/14439, затверджена форма для розрахунку видатків на відшкодування витрат, пов`язаних з наданням пільг "2-пільга", яка має бути підписана керівником та головним бухгалтером підприємства (організації), що надає послуги.

Форми № "2-пільга", витяги з яких надано позивачем до справи, оформлено у відповідності до зазначених вимог наказу Міністерства соціальної політики від 04.10.2007 №535 в частині вимог до осіб, які мають підписувати ці форми. Докази іншого у справі відсутні. За текстом форм № "2-пільга", витяги з яких надано позивачем до справи, наведено відомості щодо переліку осіб, яким позивачем надані пільги, їхні адреси, ідентифікаційні номери, період надання та сума пільги.

Позивач надсилав відповідачу з супровідними листами всі списки (форма № 2-пільга розрахунок видатків на відшкодування витрат, пов`язаних з наданням пільг) за січня по грудень 2019 року (які фактично є розрахунками вартості телекомунікаційних послуг, наданих пільговикам у минулому місяці), разом з актами звіряння розрахунків кожен місяць 2019 року за надані населенню послуги, на які надаються пільги, що підписані з боку Херсонської філії ПАТ "Укртелеком". Також, відповідні документи за періоди надання телекомунікаційних послуг з січня по жовтень 2019 року Херсонська філія ПАТ "Укртелеком" надіслала відповідачу за № 651250/01-03/693 від 19.02.2020

Факт отримання відповідачем вказаних документів підтверджується наданими позивачем до справи супровідними листами до цих документів, з поштовими повідомленнями про їхнє вручення, а також, додатково, факт отримання від позивача цих документів визнаний відповідачем за текстом відзиву на позовну заяву.

Відповідач, що згідно з п.3 раніше вказаного за текстом даного рішення Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, по-перше, забезпечує ведення обліку громадян пільгових категорій, у тому числі шляхом внесення до зазначеного реєстру відповідних уточнень в разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії окремих норм законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги, та, по-друге, забезпечує надання консультацій пільговиків щодо дії наданих їм пільг, не надав при розгляді судом даної справи будь-яких доказів:

- наявності серед осіб-абонентів телекомунікаційних послуг, що зазначені у формах № "2-пільга", витяги з яких надано позивачем до справи, громадян, які не належали станом на 01.01.2019 до осіб, на яких розповсюджуються пільги у відповідності до Законів України: "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу", "Про жертви нацистських переслідувань", "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про соціальний статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний статус", "Про охорону дитинства";

- наявності серед осіб-абонентів телекомунікаційних послуг, що зазначені у формах № "2-пільга", витяги з яких надано позивачем до справи, громадян, які протягом 2019 року втратили право на пільги у відповідності до вказаних Законів України.

За встановлених судом обставин чинності протягом 2019 року ст.102 Бюджетного кодексу України та наказу Міністерства соціальної політики від 04.10.2007 № 535, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12.10.2007 за № 1172/14439, суд дійшов висновку про те, що саме форма "2-пільга", у даному випадку, підтверджує факт та об`єм наданих позивачем послуг.

Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст.11 цього ж кодексу. За ч.3 ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. Відповідно ж до ч.1 ст.174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність.

За ч.1 ст.96 Цивільного кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов`язаннями, а за ст.ст.525, 526 Цивільного та ст.193 Господарського кодексів України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" від 18.10.2005 зазначено, що відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках Державного бюджету України на відповідний рік, не виправдовує бездіяльність органу державної влади і не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення грошового зобов`язання.

Висновки суду

За вказаних встановлених судом фактичних обставин та на підставі наведених правових норм позовні вимоги про стягнення 80553,61грн як компенсації витрат позивача за надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах окремим категоріям громадян-абонентів, які є мешканцями Олешківського району Херсонської області, підлягають задоволенню в повному обсязі.

Розподіл судових витрат

Судовими витратами у даній справі є витрати позивача на сплату судового збору за платіжним дорученням від 21.01.2020 № 418 у сумі 2102грн, які у відповідності до положень п.2 ч.1 ст.129 ГПК України, а саме "у спорах, що виникають при виконанні договорів, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог", покладаються на відповідача, оскільки позов задоволений повністю.

Керуючись ст.ст.238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

в и р і ш и в:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Управління соціального захисту населення Олешківської районної державної адміністрації Херсонської області (місцезнаходження: 75100, Херсонська область, м.Олешки, вул. Гвардійська, буд.6; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 03198286) на користь Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Херсонської філії ПАТ "Укртелеком" (місцезнаходження: 73000, м. Херсон, проспект Ушакова, буд.41; ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 01188661) 80553,61грн заборгованості та 2102,00грн компенсації по сплаті судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення подається протягом двадцяти днів з дня складення повного рішення.

Повне рішення складено 11.12.2020.

Суддя К.В. Соловйов