
Справа № 750/8798/20
Провадження № 2/750/1984/20
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 грудня 2020 року м. Чернігів
Деснянський районний суд міста Чернігова в складі:
Головуючого судді Требух Н.В.
За участі секретаря судового засідання Будаш М.В.
за участі представника позивача, відповідача
розглянувши у відкритому судовому засіданні в спрощеному провадженні цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованої житлової субсидії в розмірі 5072 грн. 13 коп.,-
в с т а н о в и в:
30.09.2020 Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованої житлової субсидії у розмірі 5072 грн. 13 коп. на рахунок управління та судового збору.
Відповідачем відзив не подано.
Позивач просив справу розглядати за його відсутності позов підтримує.
Відповідач до суду не з`явився, про причини неявки суд не повідомила.
Судом встановлені наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України від 9 листопада 2017 року № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон № 2189-VIII).
Приписами пункту 7 частини 1 статті 4 Закону № 2189-VIII встановлено, що до повноважень Кабінету Міністрів України належать, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.
Отже, з аналізу наведених норм спеціального Закону, яким врегульовано правові відносини у сфері надання житлово-комунальних послуг, слідує, що єдиним органом який може визначати на законодавчому рівні умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій є Кабінет Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.1995 р. № 848 затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій (в редакції чинній на момент звернення (далі Положення № 848) у відповідності до якого управлінням була прийнята заява про призначення житлової субсидії ОСОБА_2 від 23 листопада 2018 року, в якій відповідач просила призначити їй субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з листопада 2018 року.
При подачі документів для оформлення житлової субсидії, в заяві та декларації, заявниця зазначила дані та доходи про себе – ОСОБА_3 та про брата – ОСОБА_4 .
Пунктом 14 Положення № 848, було передбачено, що після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива), а тому перерахунки житлової субсидії на наступні періоди управлінням здійснювалися автоматично з розрахунку на двох осіб.
Згідно абз. 16, 17 п. 16 Положення № 848 громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема: зміни у складі сім`ї члена домогосподарства.
У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім`ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація.
Згідно з пунктом 8 Положення № 848 житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку).
При цьому, за приписами пункту 9 Положення № 848, під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому, соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
Частиною 2 статті 3 Сімейного кодексу України встановлено, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Подружжя вважається сім`єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв`язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно
17 січня 2020 року ОСОБА_3 ) повідомила управління, що перебуває в шлюбі з 22.06.2019 року.
Оскільки, відповідач не повідомила вчасно управління про зміни в складі сім`ї, а саме дані щодо свого чоловіка, то розрахунок житлової субсидії проводився з урахуванням доходів тільки відповідача та її брата.
Таким чином, хоча чоловік відповідача не зареєстрований за адресою домогосподарства: АДРЕСА_1 , проте необхідно під час призначення житлової субсидії враховувати його доходи також, як члена сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства, що відповідає вимогам зазначеним в пункті 9 Положення № 848.
ОСОБА_1 протягом 30 днів після одруження повинна була повідомити управління, що вона заміжня та звернутися до управління з новою заявою та декларацією, задекларувати відповідно до ІІ та ІІІ розділів декларації дані чоловіка та його доходи, оскільки це впливає на визначення права та розміру отриманої субсидії.
ОСОБА_1 було здійснено перерахунок призначеної субсидії за період з 01.07.2019 року по 31.12.2019 року відповідно до якого, сума надміру виплачених коштів складає 5 072 грн. 13 коп.
Абзацом 2 пунктом 1 «Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями», затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики від 29 грудня 1997 року №39/283/90/5 передбачено, що повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадку приховання заробітку чи іншого доходу громадянами.
За положеннями ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Таким чином, сума надміру виплаченої субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива має бути повернута відповідачем, як така, що одержана без належної правової підстави.
Відповідача було ознайомлено про припинення надання житлової субсидії, повідомленням № 52-0-20 від 20.02.2020 року, яким запропоновано повернути надміру виплачені бюджетні кошти в сумі 5072 грн. 13 коп.
Особова справа ОСОБА_1 була передана до юридичної служби управління, про що листом № 11-08/4750 від 13.04.2020 року відповідача було повідомлено та повторно запропоновано повернути надміру виплачені кошти у розмірі 5072 грн. 13 коп. до 11 травня 2020 року, у разі несплати кошти буде стягнуто в судовому порядку.
На сьогодні сума надміру виплачених бюджетних коштів ОСОБА_1 так і не сплачена.
Враховуючи вище викладене, позов Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованої житлової субсидії підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.12, 13, 81, 141, 258, 259, 265, 354 ЦПК України, суд -
в и р і ш и в:
Позовну заяву задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Деснянського районної у м. Чернігові ради (місцезнаходження: вул. Шевченка, 44, м. Чернігів, код ЄДРПОУ - 03196191) суму надмірно перерахованої субсидії в розмірі 5072 грн. 13 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Деснянського районної у м. Чернігові ради (місцезнаходження: вулю Шевченка, 44, м. Чернігів, код ЄДРПОУ - 03196191) 2102,00 грн. у відшкодування судових витрат.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення до Чернігівського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Н.В.Требух