
Дата документу 18.11.2020
Справа № 937/5515/20
Провадження № 2/937/2566/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 листопада 2020 року м. Мелітополь
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді – Бахаєва І.М.,
за участі секретаря судового засідання – Фурсової Л.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А 3840, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору – Квартирно-експлутаційний відділ м. Запоріжжя, про визнання незаконним та скасування рішення житлової комісії, поновлення на квартирному обліку,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області з позовною заявою до Військової частини А 3840, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору – Квартирно-експлутаційний відділ м. Запоріжжя, про визнання незаконним та скасування рішення житлової комісії, поновлення на квартирному обліку.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач після закінчення Пермського військового авіаційного технічного училища з 27.06.1993 по 06.08.1993 був зарахований у розпорядження Міністра оборони України, з 06.08.1993 по теперішній час проходить військову службу в м. Мелітополі Запорізької області у військовій частині А3840, яка є правонаступником військових частин 21822 та А2094. На підставі рапорту від 30.11.1994 та довідки від 15.06.1993 №548 про не забезпечення житловою площею Міністерства оборони, житловою комісією військової частини 21822 його було зараховано на квартирний облік у військовій частині 21822 з 30.11.1994. При розформуванні військової частини А2094 були втрачені протоколи засідань житлової комісії військової частини 21822 та його на підставі відсутності протоколів минулих років щодо зарахування військовослужбовців на квартирний облік та вивчивши облікові справи зарахували на квартирний облік датою знаходження в списках осіб які потребують поліпшення житлових умов в Мелітопольському гарнізоні протоколом житлової комісії військової частини А 3840 від 17.05.2001 № 6, було зараховано на квартирний облік помилково з 07.11.1994 зі складом сім`ї з 4 осіб (дружина ОСОБА_2 , донька ОСОБА_3 , донька ОСОБА_4 ) замість 30.11.1994. Відповідно до списку військовослужбовців Мелітопольського гарнізону потребуючих поліпшення житлових умов від 05.05.2000, дата його зарахування на квартирний облік була 30.11.1994. Протоколом житлової комісії військової частини А3840 від 30.06.2004 № 8 його родину було внесено в списки першочергового отримання житла при військовій частині А3840 в зв`язку з народженням близнюків. 22.05.2019 він звернувся до командира військової частини А3840, щоб йому надали витяг з протоколу житлової комісії військової частини 21822 про зарахування його на квартирний облік. На цей рапорт йому була надана відповідь, що у військовій частині А3840 відсутній протокол житлової комісії військової частини 21822 про зарахування його на квартирний облік. Відповідно до копії його облікової справи, його протоколом житлової комісії А3840 від 17.05.2001 № 6 зараховано на квартирний облік з 07.11.1995 зі складом сім`ї з 4 осіб. В подальшому, протоколом житлової комісії військової частини А3840 від 30.06.2009 № 14 було перенесено дату його зарахування на квартирний облік на 22.05.2001 зі складом сім`ї з 4 осіб та внесено до списків осіб які користуються правом першочергового одержання житлового приміщення з 22.05.2001 в зв`язку з народженням близнюків. Відповідно до витягу з протоколу від 30.06.2009 № 14 підставою для зміни дати зарахування на квартирний облік були вимоги чинного законодавства та накази МО України і пов`язано з реєстрацією 22.05.2001 за адресою: АДРЕСА_1 . Позивач вважає, що його безпідставно перенесено в квартирному обліку з 30.11.1994 на 22.05.2001. Позивач просить визнати незаконними та скасувати рішення житлової комісії військової частини А3840 від 30.06.2009 № 14 в частині старшого лейтенанта ОСОБА_1 зарахувати на квартирний облік при військовій частині А3840 зі складом сім`ї з 4 осіб з 22.05.2001; зобов`язати житлову комісію військової частини А3840 поновити ОСОБА_1 та членів його сім`ї: дружину ОСОБА_2 , 1974 року народження, доньку ОСОБА_3 , 1998 року народження, доньку ОСОБА_4 , 1998 року народження на квартирному обліку (обліку осіб та членів їх семей, які набули право та потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання (загальна черга) з 30 листопада 1994 року.
Ухвалою Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 07 серпня 2020 року було відкрито провадження по справі, призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження та надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
21.10.2020 від представника відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що вимоги позивача, викладені в позовній заяві, ним не визнаються повністю, оскільки відповідно до пункту 15 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 р. № 470 (у редакції від 06.03.1992) на квартирний облік беруться потребуючі поліпшення житлових умов громадяни, які постійно проживають, а також прописані у даному населеному пункті. У зв`язку з порушенням ОСОБА_1 порядку зарахування на квартирний облік його було зараховано на квартирний облік з 22.05.2001 на дату реєстрації в м. Мелітополь 22.05.2001.
19.10.2020 від представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на адресу суду надійшли письмові пояснення щодо заявленого позову, згідно яких позовні вимоги не визнає в повному обсязі, посилаючись на те, що відповідно до п. 15 Правил обліку громадян, як потребують поліпшення житлових умов і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470 (в редакції від 09 листопада 1995 року) на квартирний облік беруться потребуючі поліпшення житлових умов громадяни, які постійно проживають, а також прописані у даному населеному пункті. Згідно наказу Міністерства оборони України від 31 липня 2018 року № 380 «Про затвердження Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями», в розділі VI ч. 1 зазначається, що житловими приміщеннями для постійного проживання забезпечуються військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до вимог ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» набули права та не забезпечувалися постійним житлом протягом усього часу проходження військової служби і мають календарну вислугу на військовій службі 20 років і більше, зареєстровані в населеному пункті дислокації військової частини, в якій військовослужбовець проходить службу та перебуває на відповідному обліку. Тому права інших військовослужбовців, які стали на облік для отримання належного жилого приміщення відповідно до закону, були порушені невірним порядком зарахування на квартирний облік позивача. Розгляд справи просив проводити без участі представника квартирно-експлуатаційного відділу м. Запоріжжя.
Ухвалою Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 21 жовтня 2020 року було закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, від ньогодо суду надійшла заява з проханням слухати справу за його відсутності, позов підтримує в повному обсязі, на їх задоволенні наполягає.
У судове засідання представник відповідача Військової частини А 3840 не з`явився, надавши суду заяву про розгляд справи за його відсутності, в задоволенні позову просив відмовити повністю з підстав зазначених у відриві на позовну заяву.
У судове засідання представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору – Квартирно-експлутаційний відділ м. Запоріжжя не з`явився, надавши суду письмові пояснення щодо заявленого позову, в яких просив проводити розгляд справи без участі представника квартирно-експлуатаційного відділу м. Запоріжжя.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, вивчивши матеріали справи та всебічно проаналізувавши обставини в їх сукупності, дав оцінку зібраним по справі доказам, виходячи зі свого внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному, об`єктивному та всебічному з`ясування обставин справи, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому у цим Кодексом, звернутися до суду за захистом свої порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Згідно ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч. 1 ст. 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ст. 76 цього Кодексу доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі письмових, речових та електронних доказів, висновків експертів та показаннями свідків.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на військовій службі у військовій частині А3840 Збройних сил України /а.с.6/.
Згідно витягу з особової справи старшого лейтенанта ОСОБА_1 , призваного на військову службу 01.08.1990 Мелітопольським міським військовим комісаріатом Запорізької області: з 01.08.1990 по 27.06.1993 - курсант Пермського ВАТУ м. Перм; з 27.06.1993 по 06.08.1993 - зарахований у розпорядження МО України; з 06.08.1993 по 03.03.1994 - старший технік групи обслуговування (авіаційного обладнання) в/ч 21822 м. Мелітополь; з 03.03.1994 по 19.03.1996 - старший технік групи регламенту (приладного обладнання і електронної автоматики) в/ч 21822 м. Мелітополь; з 19.03.1996 по 30.11.2000 - старший розрахунку обслуговування (авіаційного обладнання) в/ч А2094 м. Мелітополь; з 30.11.2000 по 18.09.2003 - старший технік групи регламенту (електро і фотообладнання) в/ч А3840 м. Мелітополь; з 18.09.2003 по 29.02.2008 - старший технік групи регламенту та ремонту приладного обладнання і електронної автоматики технічно-експлуатаційної частини авіаційної техніки в/ч А3840 м. Мелітополь; з 20.02.2008 по 14.12.2012 - старший технік групи регламенту та ремонту приладного обладнання і електронної автоматики технічно-експлуатаційної частини авіаційної техніки в/ч А3840 м. Мелітополь; з 14.12.2012 по теперішній час - інженер групи регламенту та ремонту приладного обладнання і електронної автоматики технічно-експлуатаційної частини авіаційної техніки в/ч А3840 м. Мелітополь /а.с.7/.
Згідно довідки Пермського військового авіаційно-технічного училища ОСОБА_1 за період навчання з серпня 1990 по липень 1993 перебував на казарменому положенні житловою площею не забезпечувався /а.с.9/.
Згідно рапорту ОСОБА_1 від 30 листопада 1994 року, поданого на ім`я командира військової частини 21822, ОСОБА_1 просить включити його в списки для отримання житла /а.с.8/
Згідно витягу з протоколу від 17.05.2001 року № 6 у відповідності до рапорту та наданих документів зараховано ОСОБА_1 на квартирний облік з 07.11.1994 року зі складом сім`ї з 4 осіб: дружина ОСОБА_2 , 1974 року народження, донька ОСОБА_3 , 1998 року народження, донька ОСОБА_4 , 1998 року народження /а.с.10/.
З матеріалів справи вбачається, що 22.05.2019 позивач подав рапорт командиру військової частини А3840, про надання йому витягу з протоколу житлової комісії військової частини 21822 про зарахування його на квартирний облік та інформації, чи змінювалась дата постановки на квартирний облік /а.с.13/.
01.07.2019 ОСОБА_1 була надана відповідь, що у військовій частині А3840 відсутній протокол житлової комісії військової частини 21822 про зарахування його на квартирний облік. Відповідно до копії його облікової справи, його протоколом житлової комісії А3840 від 17.05.2001 № 6 зараховано на квартирний облік з 07.11.1995 зі складом сім`ї з 4 осіб. В подальшому, протоколом житлової комісії військової частини А3840 від 30.06.2009 № 14 було перенесено дату його зарахування на квартирний облік на 22.05.2001 зі складом сім`ї з 4 осіб та внесено до списків осіб які користуються правом першочергового одержання житлового приміщення з 22.01.2001 в зв`язку з народженням близнюків /а.с.14/.
Згідно витягу протоколу засідання житлової комісії військової частини А3840 від 30.06.2009 № 14 про перенос черги старшого лейтенанта ОСОБА_1 та зміни дати зарахування на квартирний облік при військовій частині А3840 та КЕВ м. Запоріжжя старшого лейтенанта ОСОБА_1 . Постановили: відповідно вимог чинного законодавства та наказів МО України старшого лейтенанта ОСОБА_1 зараховано на квартирний облік при військовій частині А3840 зі складом сім`ї з 4 осіб з 22.05.2001 та внесено до списків осіб які користуються правом першочергового одержання житлового приміщення з 22.05.2001, в зв`язку з народженням близнюків /а.с.15/.
Згідно з частинами першою, другою статті 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.
Однією з гарантій соціального захисту військовослужбовців є право на забезпечення їх та членів їхніх сімей жилими приміщеннями, закріплене частиною першою статті 31 ЖК Української РСР, згідно з якою громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду в порядку, передбаченому законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР. Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункті, як правило, у вигляді окремої квартири на сім`ю.
Відповідно до частини першої статті 9 ЖК Української РСР громадяни мають право на одержання у безстрокове користування у встановленому порядку жилого приміщення в будинках державного чи громадського житлового фонду, або на одержання за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення для категорій громадян, визначених законом, або в будинках житлово-будівельних кооперативів.
Статтею 43 ЖК Української РСР встановлено, що громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.
За змістом пункту першого та третього статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, Держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених ЖК Української РСР та іншими нормативно-правовими актами.. Особам, звільненим з військової служби і визнаним інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час виконання обов`язків військової служби, або захворювання, одержаного під час проходження військової служби, жилі приміщення в населених пунктах, обраних ними для проживання з урахуванням встановленого порядку, надаються позачергово за рахунок військових формувань або органів виконавчої влади, в яких вони перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.
Відповідно до п. 8 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470, квартирний облік здійснюється, як правило, за місцем проживання громадян у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів. Облік громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, що мають житловий фонд і ведуть житлове будівництво або беруть пайову участь у житловому будівництві, здійснюється за місцем роботи, а за їх бажанням - також і в виконавчому комітеті Ради народних депутатів за місцем проживання.
Згідно до п. 15 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470, на квартирний облік беруться потребуючі поліпшення житлових умов громадяни, які постійно проживають, а також прописані у даному населеному пункті. Виконавчі комітети обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів разом з радами профспілок можуть установлювати тривалість часу постійного проживання громадян у даному населеному пункті, необхідну для взяття на квартирний облік. При визначенні потреби громадян у поліпшенні житлових умов беруться до розрахунку члени їх сімей, які прожили і прописані у відповідному населеному пункті не менше встановленого строку (крім подружжя, неповнолітніх дітей і непрацездатних батьків).
Відповідно до п. 18 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470, заява про взяття на квартирний облік подається відповідно до виконавчого комітету Ради народних депутатів за місцем проживання громадян та адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації за місцем їх роботи. Заява підписується членами сім`ї, які разом проживають, мають самостійне право на одержання жилого приміщення і бажають разом стати на облік. До заяви додаються: довідка з місця проживання про склад сім`ї та прописку (додаток N 2), видана організацією, яка здійснює експлуатацію жилого будинку, або громадянином, який має у приватній власності жилий будинок (частину будинку), квартиру; довідки про те, чи перебувають члени сім`ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчому комітеті місцевої Ради). Інші документи при необхідності запитуються виконавчим комітетом місцевої Ради або адміністрацією підприємства, установи, організації.
В силу до п. 22 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470, громадяни вважаються взятими на квартирний облік: у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів - з дня винесення рішення виконавчого комітету, за місцем роботи - з дня винесення спільного рішення адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і відповідного профспілкового комітету, затвердженого виконавчим комітетом місцевої Ради.
Відповідно до п. 24 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470, на кожного громадянина (сім`ю), взятого на квартирний облік, заводиться облікова справа, у якій містяться необхідні документи. Обліковій справі дається номер, відповідний номеру у книзі обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилого приміщення. Облікові справи є документами суворої звітності.
Згідно до п. 25 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470, виконавчі комітети місцевих Рад народних депутатів, підприємства, установи, організації щороку в період з 1 жовтня по 31 грудня проводять перереєстрацію громадян, які перебувають на квартирному обліку, в ході якої перевіряються їх облікові дані. Виявлені зміни вносяться в облікові справи громадян і книгу обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилих приміщень. Зміни з питань, що належать до компетенції виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів, адміністрації підприємства, установи, організації (органу громадської організації) і профспілкового комітету, провадяться після прийняття рішень цими органами. Про внесені зміни заінтересованим особам направляється письмове повідомлення.
В силу до п. 11 Положення про порядок забезпечення жилою площею у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 23 грудня 1992 року № 220 та в подальшому викладеного в новій редакції на підставі наказу Міністра оборони України від 03 грудня 1995 року № 20, військовослужбовці беруться на квартирний облік рішенням житлової комісії військової частини, затвердженим командиром військової частини. На засіданні комісії має право бути присутнім військовослужбовець, відносно якого вирішується питання прийняття на квартирний облік. В рішенні вказується дата прийняття на облік, склад сім`ї, підстави для прийняття на облік, вид черги надання житлових приміщень (загальна черга, в першу чергу), а у випадку відмови в прийнятті на облік - підстави відмови з посиланням на відповідну норму житлового законодавства. Датою постановки на квартирний облік вважається день, коли було винесене рішення житловою комісією військової частини про прийняття на квартирний облік. День прийняття на квартирний облік визначає місце військовослужбовця на одержання житлового приміщення.
Відповідно до п. 12 Положення про порядок забезпечення жилою площею у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 23 грудня 1992 року № 220 та в подальшому викладеного в новій редакції на підставі наказу Міністра оборони України від 03 грудня 1995 року № 20, на кожного військовослужбовця, взятого на квартирний облік, оформлюється облікова справа, у якій знаходяться необхідні документи: рапорт про прийняття на квартирний облік, який підписується членами сім`ї, що проживають разом з військовослужбовцем, мають самостійне право на отримання житла та бажають разом з ним стати на облік; довідка з місця проживання про склад сім`ї та прописку; довідка про те, чи перебувають члени сім`ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчих комітетах місцевих Рад). Інші документи, при потребі, житлові комісії самі запитують через командирів військових частин у відповідних державних органів, установ, організацій.
Згідно до п. 13 Положення про порядок забезпечення жилою площею у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 23 грудня 1992 року № 220 та в подальшому викладеного в новій редакції на підставі наказу Міністра оборони України від 03 грудня 1995 року № 20, військовослужбовці перебувають на квартирному обліку у військовій частині та КЕЧ району до отримання жилого приміщення, за винятком випадків, передбачених у цьому пункті: поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала необхідність для надання іншого жилого приміщення; при переміщенні військовослужбовця до нового місця служби у інший населений пункт; при засудженні військовослужбовця до позбавлення волі на термін понад 6 місяців, крім умовного засудження; при наданні відомостей, що не відповідають дійсності та які стали основою для прийняття на облік або неправомірних дій командування при вирішенні питання про прийняття на облік.
Відповідно до п. 34 Положення про порядок забезпечення жилою площею у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 23 грудня 1992 року № 220 та в подальшому викладеного в новій редакції на підставі наказу Міністра оборони України від 03 грудня 1995 року № 20, всі питання, пов`язані із забезпеченням жилою площею військовослужбовців, вирішуються за місцем проходження ними служби.
З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на квартирному обліку (обліку осіб та членів їх сімей, які набули право та потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання (загальна черга)) з 30 листопада 1994 року. За цей період житлом за рахунок Міністерства оборони він не забезпечувався.
Тобто, враховуючи положення п. 11 Положення про порядок забезпечення жилою площею у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 23 грудня 1992 року № 220 та в подальшому викладеного в новій редакції на підставі наказу Міністра оборони України від 03 грудня 1995 року № 20, та аналогічні положення п. 22 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470, вбачається, що датою постановки позивача на квартирний облік є дата винесення рішення житловою комісією військової частини, а тому саме з 30 листопада 1994 року має визначатись черговість надання жилого приміщення позивачу за часом постановки його на облік.
Як було встановлено судом, на час зарахування позивача на квартирний облік – 30 листопада 1994 року він проходив військову службу у м. Мелітополі Запорізької області, проживав у гуртожитку, був приписаний при військовій частині 21822, правонаступником якої є відповідач. В подальшому позивач отримав паспорт громадянина України, у якому було зроблено запис від 16 травня 1996 року про реєстрацію місця проживання за місцем проходження військової служби у м. Мелітополі Запорізької області.
Позивач має вислугу на військовій службі 27 років та перебуває на квартирному обліку (обліку осіб та членів їх сімей, які набули право та потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання (загальна черга)) з 30 листопада 1994 року. За цей період житлом за рахунок Міністерства оборони він не забезпечувався.
В теперішній час рішення житлової комісії військової частини, відповідно до якого позивача було зараховано на квартирний облік з 30 листопада 1994 року, не скасовано.
Тобто, враховуючи положення п. 11 Положення про порядок забезпечення жилою площею у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 23 грудня 1992 року № 220 та в подальшому викладеного в новій редакції на підставі наказу Міністра оборони України від 03 грудня 1995 року № 20, та аналогічні положення п. 22 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470, вбачається, що датою постановки позивача на квартирний облік є дата винесення рішення житловою комісією військової частини, а тому саме з 30 листопада 1994 року має визначатись черговість надання жилого приміщення позивачу за часом постановки його на облік.
Жодних сумнівів у тому, що позивач ще станом на 30.11.1994 року вважався таким, що потребує надання житла та у зв`язку з цим постановлення на облік для його отримання, матеріали справи не надають.
Таке перебування позивача на квартирному обліку не заперечувалося протягом всього часу перебування на обліку, законність постановки на квартирний облік не оскаржувалася відповідачем.
Посилання представника відповідача і третьої особи на правомірність підстав переміщення позивача в черзі на отримання житла на день його реєстрації в м. Мелітополі Запорізької області суд не приймає до уваги, оскільки такі посилання є необґрунтованими та безпідставними. Так, нормами Положення про порядок забезпечення жилою площею у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 23 грудня 1992 року № 220 та в подальшому викладеного в новій редакції на підставі наказу Міністра оборони України від 03 грудня 1995 року № 20, чітко визначено, що датою постановки на квартирний облік вважається день, коли було винесено рішення житловою комісією військової частини про прийняття на квартирний облік, а всі питання, пов`язані із забезпеченням жилою площею військовослужбовців, мають вирішуватися за місцем проходження ними служби. На кожного військовослужбовця, взятого на квартирний облік, оформляється облікова справа, у якій знаходяться необхідні документи: рапорт про прийняття на квартирний облік, довідка з місця проживання про склад сім`ї та прописку, довідка про те, чи перебувають члени сім`ї на квартирному обліку за місцем роботи. Інші документи, при потребі, житлові комісії самі запитують через командирів військових частин у відповідних державних органів, установ, організацій. Аналогічні положення містяться й у Правилах обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470.
При цьому жоден із цих нормативно-правових актів не ставить в залежність постановку на квартирний облік від дня реєстрації в населеному пункті, а лише визначає перелік документів, які повинні додаватись до заяви та знаходитися у обліковій справі. До того ж, реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод або підставою для їх обмеження. Таким чином, наявність чи відсутність прописки не може бути визнана законною підставою для переміщення особи у черзі квартирного обліку.
Будь-які належні і допустимі докази того, що позивач був зарахований на квартирний облік внаслідок подання ним відомостей, що не відповідають дійсності, або неправомірних дій посадових (відповідальних) осіб при вирішенні питання про прийняття на квартирний облік, у матеріалах справи відсутні.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини ризик будь-якої помилки, зробленої органами державної влади, повинна нести держава, а помилки не повинні виправлятися за рахунок зацікавленої особи.
У справі «Рисовський проти України» від 20 жовтня 2011 року Європейський суд з прав людини підкреслив особливу важливість принципу «належного урядування», який передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовнішний спосіб (рішення у справах «Беєлер проти Італії» від 05 січня 2000 року, «Онер`їлдіз проти Туреччини» від 18 червня 2002 року, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» від 08 квітня 2008 року, «Москаль проти Польщі» від 15 вересня 2009 року).
Принцип «належного урядування», як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість. Будь-яка інша позиція була б рівнозначною санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам. З іншого боку, потреба виправити минулу «помилку» не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу.
Вимоги ч.1 ст. 33 Конституції України гарантують кожному вільний вибір місця проживання, що не пов`язується з наявністю прописки особи для набуття права на житло.
Верховною Радою України ухвалено Постанову «Про засади державної політики України в галузі прав людини» від 17.06.1999 року за № 757, в якій, зокрема передбачено приведення законодавства у відповідність до універсальних стандартів прав людини ООН та Ради Європи. Передбачається також посилення реальності права людини на свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні, зокрема шляхом скасування дозвільного порядку вибору місця проживання (інституту прописки).
Конституційний Суд України 14.11.2001 року визнав неконституційним положення підпункту 1 п. 4 Положення про паспортну службу органів внутрішніх справ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 10.10.1994 року № 770, щодо прописки (виписки), згідно з яким паспортна служба ОВС застосовує як загальне правило дозвільний порядок вибору особою місця проживання.
Тобто, наявність чи відсутність прописки не може бути підставою для визнання будь-якого житлового права та не є підставою для зняття з квартирного обліку або переміщення у черзі.
Крім того, відповідно до ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, або підставою для їх обмеження.
З огляду на викладене суд вважає, що перенесення дати зарахування на квартирний облік позивача з 30.11.1994 на дату його реєстрації у м. Мелітополі – 22.05.2001, відповідно до рішення житлової комісії військової частини А3840 від 30.03.2009 (протокол № 14) є безпідставним та незаконним, оскільки обмежує право позивача в реалізації права на поліпшення житлових умов.
На підставі викладеного, проаналізувавши зібрані у справі докази, кожний окремо та всі в сукупності, суд доходить висновку, що рішення житлової комісії військової частини щодо зміщення в квартирному обліку позивача на дату реєстрації в населеному пункті, не можна визнати законним та обґрунтованим, тому зазначене рішення має бути визнано незаконним і скасовано в цих частинах, а позивач підлягає поновленню на квартирному обліку з 30 листопада 1994 року.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, понесені позивачем судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 1681 гривня 60 копійок підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 80, 81, 89, 247, 259, 263-268 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Військової частини А 3840, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору – Квартирно-експлутаційний відділ м. Запоріжжя, про визнання незаконним та скасування рішення житлової комісії, поновлення на квартирному обліку - задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення житлової комісії військової частини А3840 від 30 червня 2009 року № 14 в частині старшого лейтенанта ОСОБА_1 , зарахування на квартирний облік при військовій частині А3840 складом сімі з чотирьох осіб з 22 травня 2001 року.
Зобов`язати житлову комісію військової частини А3840 поновити ОСОБА_1 та членів його сім`ї: дружину ОСОБА_2 , 1974 року народження, доньку ОСОБА_3 , 1998 року народження, доньку ОСОБА_4 , 1998 року народження, на квартирному обліку (обліку осіб та членів їх сімей, які набули право та потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання (загальна черга)) з 30 листопада 1994 року.
Стягнути з військової частини А3840 на користь ОСОБА_1 судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 1681 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна) гривня 60 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення, з урахуванням пп. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень ЦПК України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повні відомості учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Військова частина А3840, місцезнаходження: індекс 72307, Запорізька область, м. Мелітополь-7, код ЄДРПОУ 22990428.
Третя особа: Квартирно-експлуатаційний відділ м. Запоріжжя, місцезнаходження: м. Запоріжжя, вул. Земського лікаря Лукашевича, 4, код ЄДРПОУ 07809992.
СУДДЯ: І.М. БАХАЄВ