Ухвала суду № 93474579, 10.12.2020, Тернівський районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
10.12.2020
Номер справи
215/6874/20
Номер документу
93474579
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 215/6874/20

2-а/215/441/20

УХВАЛА

10 грудня 2020 року м. Кривий Ріг

Суддя Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Квятковський Я.А. розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ) до акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» (місцезнаходження за адресою: 50051, м.Кривий Ріг, пр..Металургів,1) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в:

08 грудня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» про :

- визнання протиправною бездіяльності, яка виявилася у неналежному застосуванні управлінської функції в розумінні ст. п 18, 19 ч. 1 ст. 4 КАСУ, у порушенні форми розгляду заяви від 19.10.20 р. вх. ЗГ-3938-50101-1020 відповідно до ст. 18 ЗУ «Про звернення громадян»

- визнання протиправною бездіяльності, яка виявилась у не винесенні за результатами розгляду заяви від 19.10.20 р. вх. ЗГ-3938-50101-1020 правового акту;

- визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання надати математичний розрахунок дивідендів, сум індексації, процент від їх використання чи банківського збереження, відповідно до вимог заяви від 19.10.20 р. вх. ЗГ-3938-50101-1020;

- визнання протиправною бездіяльності, яка виявилася у не вжитті заходів до усунення причин, що породжували подання заяви від 19.10.20 р. вх. ЗГ-3938-50101-1020;

- визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, а саме надати посадову інструкцію начальника охорони і фінансовий звіт за 2000-2019 роки.

Вивчивши матеріали даної позовної заяви приходжу до таких висновків.

Після одержання позовної заяви суддя з`ясовує чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності (п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України).

Згідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення

Європейська комісія у рішенні від 12 жовтня 1978 року у справі «Zand v. Austria» зазначила, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з <…> питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів <…>». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.

Як передбачено положеннями ч.1 ст.20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов`язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; 3) адміністративні справи, пов`язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.

Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.

Крім цього, згідно до положень п.2 ч.1 ст.29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Частиною 2 ст.171 цього Кодексу передбачено відкриття позовного провадження, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі. Згідно з ч. ч. 3-5 ст.171 КАС України, якщо буде встановлено, що відповідач, фізична особа у справі проживає за межами юрисдикції суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу.

Аналіз вище наведених норм в їх структурному закріпленні та послідовному викладені в КАС України, вказує на те, що першочергово суд, отримавши позовну заяву, керуючись ч.1 ст.20 КАС України, у разі встановлення порушень правил предметної підсудності, на підставі ст.20 ч.2, ст.21 ч.3 КАС України, направляє адміністративну справу до окружного адміністративного суду, тобто суд виконує процесуальні дії виключно в межах розділу 1 глави 2 параграфу 1 цього Кодексу. В такому випадку суд, встановивши у позові порушення предметності підсудності, визначеної для місцевих загальних судів, в подальшому не уповноважений здійснювати процесуальні дії передбачені розділом 2 КАС України – «Позовне провадження», а саме, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви (ст.169 КАС України), відмова у відкритті провадження (ст.170 КАС України), з`ясування щодо належності розгляду за правилами адміністративного судочинства, та чи подано заяву з дотриманням правил територіальної підсудності (п.4 ч.1, п.п.3-5 ст.171, п.2 ч.1 ст.29 КАС України).

Із заяви убачається, що ОСОБА_1 звернувся до АТ «Криворіжгаз» про визнання протиправною бездіяльності щодо належного розгляду його заяви від 21.09.2018 року та ненадання на неї відповіді, невжиття заходів нормативно-правовим актом та визнання протиправною бездіяльність ПАТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», яке не застосувало належну правову процедуру розгляду його заяви згідно ЗУ «Про звернення громадян» . При цьому, вимог щодо оскарження дій чи рішень суб`єкта владних повноважень у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 заява не містить.

За таких обставин дана адміністративна справа предметно підсудна Дніпропетровському окружному адміністративному суду, а не Тернівському районному суду міста Кривого Рогу .

Правила предметної підсудності разом з правилами територіальної та інстанційної підсудності складають алгоритм визначення компетентного суду для розгляду і вирішення окремих категорій адміністративних справ.

Відповідно до визначеного ст. 8 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» права на повноважний суд, ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом. Вказана норма кореспондується з положеннями ст. 6 Конвенції про захист прав людини, відповідно до якої в поняття «суд, встановлений законом», входить лише той суд, до підсудності якого віднесений розгляд тієї чи іншої справи.

Відповідно до п. 2 ч.1, ч. 5 ст. 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до підсудності іншого суду.

Отже, оскільки дана адміністративна справа предметно не підсудна Тернівському районному суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, то вона підлягає передачі до окружного адміністративного суду.

Враховуючи вищевикладене, з метою недопущенння порушення права особи на доступ до правосуддя, керуючись ст.ст.7, 19, 20, 29 КАС України, -

п о с т а н о в и в:

Позовну заяву ОСОБА_1 до акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» про визнання бездіяльності протиправною, яка виявилася у неналежному застосуванні управлінської функції в розумінні ст. п 18, 19 ч. 1 ст. 4 КАСУ, у порушенні форми розгляду заяви від 19.10.20 р. вх. ЗГ-3938-50101-1020 відповідно до ст. 18 ЗУ «Про звернення громадян», у не винесенні за результатами розгляду заяви від 19.10.20 р. вх. ЗГ-3938-50101-1020 правового акту, у не вжитті заходів до усунення причин, що породжували подання заяви від 19.10.20 р. вх. ЗГ-3938-50101-1020, та зобов`язання вчинити певні дії, - передати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання, але може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного судучерез Тернівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.

Суддя: