Рішення № 93468149, 26.11.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2020
Номер справи
440/3552/20
Номер документу
93468149
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/3552/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

судді - Супруна Є.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання - Лисака С.В.,

представника позивача - адвоката Петренка В.П.,

представника відповідача (самопредставництво) - Хоменка М.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу №440/3552/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Зіньківської районної державної адміністрації Полтавської області про визнання протиправним та скасування розпорядження,

В С Т А Н О В И В:

07 липня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Зіньківської районної державної адміністрації Полтавської області (надалі - Зіньківська РДА, відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Зіньківської РДА від 30.06.2020 №17К "Про застосування дисциплінарного стягнення", яким до ОСОБА_1 , державного службовця категорії "Б" - начальника відділу освіти Зіньківської РДА, відповідно до статей 6, 39, 41 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" та на підставі пункту 5 частини 2 статті 65, пункту 2 частини 1 статті 66 Закону України "Про державну службу" застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді догани.

В якості підстави для звернення до суду заявник вказує на факт упередженого ставлення до нього з боку Дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарних справ державних службовців апарату та малочисельних самостійних структурних підрозділів із статусом юридичної особи публічного права Зіньківської РДА (надалі - Дисциплінарна комісія), тоді як сама Дисциплінарна комісія створена з порушенням вимог чинного законодавства, оскільки до її складу не було включено представника Департаменту освіти та науки Полтавської облдержадміністрації, якому підпорядкований та підзвітний відділ освіти Зіньківської РДА.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 13.07.2020 позовну заяву залишено без руху.

Після усунення позивачем недоліків, ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 27.07.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі із призначенням її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (а.с. 106 т. 2).

13.08.2020 до суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач висловив свої заперечення проти задоволення позову. Зазначив, що підставою для порушення дисциплінарного провадження відносно ОСОБА_1 слугував лист Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області від 19.05.2020 вих.№20-16-03-6-15/2173 та акт ревізії від 07.05.2020 №03-22/11 щодо виявлених порушень фінансової дисципліни, які призвели до втрат фінансових ресурсів у відділі освіти Зіньківської РДА, який очолює позивач. Дані, що викладені у вказаному акті позивачем не спростовані і результати перевірки не оскаржені. Твердження позивача щодо порушення процедури дисциплінарного провадження є необґрунтованими, оскільки від надання письмових пояснень, як і від отримання спірного розпорядження, ОСОБА_1 відмовився, про що складено відповідні акти, а дисциплінарна комісія сформована відповідно до вимог чинного законодавства (а.с. 160-166 т. 2).

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09.10.2020 розгляд справи продовжено за правилами загального позовного провадження із призначенням підготовчого судового засідання на 20.10.2020 (а.с. 142 т. 2).

У судове засідання 20.10.2020 сторони явку своїх представників не забезпечили, у зв`язку з чим суд, задовольнивши клопотання представника відповідача, відклав розгляд справи на 27.10.2020.

У судовому засіданні 27.10.2020 представник позивача не виявив наміру вирішити спір шляхом примирення, тоді як представник відповідача явку повноваженого представника не забезпечив повторно. Натомість надіслав клопотання про відкладення розгляду справи, яке суд залишив без задоволення. За наслідками підготовчого засідання суд без виходу до нарадчої кімнати постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті на 10.11.2020.

10.11.2020 розгляд справи було відкладено на 19.11.2020 у зв`язку з відсутністю у представника відповідача належних доказів на підтвердження повноважень представника інтересів Зіньківської РДА.

19.11.2020 до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач звертає увагу на те, що основний мотив відзиву зводиться до тверджень відповідача щодо не оскарження позивачем акту Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області від 07.05.2020 №03-22/11 "Про результати планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності відділу освіти Зіньківської районної державної адміністрації за період з 01.08.2017 по 31.12.2019" (т. 3 а.с. 1-2). У зв`язку з цим позивач стверджує, що оскарження вказаного акту не передбачено нормами чинного законодавства, тоді як предметом судової оцінки мають бути лише наслідки застосування даного акту в межах повноважень відповідача.

У судовому засіданні 19.11.2020 під час розгляду справи по суті представники сторін підтримали доводи, викладені у позові та відзиві, кожен наполягаючи на своєму. За наслідками дослідження письмових доказів у матеріалах справи суд оголосив перерву до 26.11.2020 для усунення позивачем виявлених судом недоліків. При цьому суд залишив без розгляду заяву відповідача про виклик свідків від 10.11.2020 у зв`язку з тим, що представник відповідача не підтримав її у судовому засіданні.

26.11.2020 суд за наслідками розгляду справи постановив рішення по суті.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Розпорядженням голови Зіньківської РДА від 30.06.2020 №17К "Про застосування дисциплінарного стягнення", відповідно до статей 6, 39, 41 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", пункту 5 частини 2 статті 65, пункту 2 частини 1 статті 66 Закону України "Про державну службу", враховуючи подання дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарних справ державних службовців апарату та малочисельних самостійних структурних підрозділів із статусом юридичної особи публічного права Зіньківської РДА, яка розглядає дисциплінарне провадження стосовно державного службовця категорії "Б" - начальника відділу освіти Зіньківської РДА ОСОБА_1 від 30.06.2020, застосовано до ОСОБА_1 начальника відділу освіти Зіньківської РДА, дисциплінарне стягнення у вигляді догани (т. 1 а.с. 14).

Передумовою винесення цього розпорядження слугували наступні обставини.

У термін з 04.02.2020 по 29.04.2020 Управлінням Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області була проведена планова виїзна ревізія фінансово-господарської діяльності відділу освіти Зіньківської РДА за період з 01.08.2017 по 31.12.2019, результати якої оформлено відповідним Актом від 07.05.2020 №03-22/11 (т. 3 а.с. 17-115).

На підставі даного Акту начальник Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області ОСОБА_2 направила голові Зіньківської РДА повідомлення "Про результати планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності відділу освіти Зіньківської РДА" від 19.05.2020 №20-16-03-6-15/2173, в якому повідомила про підсумки ревізії, виявлені порушення фінансової дисципліни та про факт притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 1642 КУпАП за допущені порушення законодавства з фінансових питань 7 працівників Відділу освіти, за порушення законодавства про закупівлі на 6 працівників Відділу освіти складено адміністративні протоколи за ч. 3 ст. 16414 КУпАП. У зв`язку з неповним відшкодуванням виявлених порушень, що призвели до втрат фінансових ресурсів, Управлінням Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області прийнято розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунку Відділу освіти. Про результати ревізії проінформовано УСБУ в Полтавській області, Прокуратуру Полтавської області, Слідче управління ГУНП в Полтавській області. Начальнику Відділу освіти направлені вимоги щодо усунення виявлених ревізією порушень і недоліків із наданням пропозицій щодо притягнення до дисциплінарної та матеріальної відповідальності посадових осіб, винних у допущенні фінансових порушень (т. 2 а.с. 152-155).

У зв`язку з цим, як зазначає позивач, розпорядженням голови Зіньківської РДА від 28.05.2020 №13-К "Про відкриття дисциплінарного провадження" було прийнято рішення про відкриття дисциплінарного провадження відносно ОСОБА_1 .

Цим же розпорядженням дисциплінарну комісію зобов`язано здійснити дисциплінарне провадження протягом 14 днів, сформувати дисциплінарну справу з урахуванням вимог порядку обліку та роботи з дисциплінарними справами, затвердженого НАДС, прийняти рішення про наявність чи відсутність у діях державного службовця проступку та підстав для його притягнення до дисциплінарної відповідальності, внести голові Зіньківської РДА пропозицію за результатами розгляду дисциплінарної справи в термін визначений законодавством.

09.06.2020 відбулося перше засідання дисциплінарної комісії щодо розгляду дисциплінарного провадження стосовно ОСОБА_1 , за наслідками якого було задоволено клопотання адвоката Петренка В.П., який представляє інтереси ОСОБА_1 , щодо надання копії документів дисциплінарної справи та відкладено розгляд на 25.06.2020. Рекомендовано голові Зіньківської РДА продовжити строк здійснення дисциплінарного провадження до 30 календарних днів (т. 1 а.с. 64-66).

Розпорядженням голови Зіньківської РДА від 09.06.2020 №14К внесено зміни до розпорядження від 28.05.2020 №13-К, якими термін дисциплінарного провадження продовжено до 30 днів (т. 1 а.с. 57).

25.06.2020 дисциплінарна комісія, задовольнивши клопотання адвоката ОСОБА_3 про виклик на засідання комісії осіб, заявлених у клопотанні, прийняла рішення про перенесення засідання на 26.06.2020 (т. 1 а.с. 96-98).

26.06.2020 на засіданні дисциплінарної комісії відбувся розгляд по суті, за наслідками якого комісія вирішила підготувати текст подання голові Зіньківської РДА щодо застосування до ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення - догани (т. 1 а.с. 107-112).

30.06.2020 дисциплінарною комісією на ім`я голови Зіньківської РДА було внесено подання, яким рекомендовано застосувати до начальника Відділу освіти ОСОБА_1 захід дисциплінарного впливу згідно з п. 5 ст. 65 Закону України "Про державну службу" (т. 2 а.с. 156-157).

Спору з приводу обставин наведених вище немає, тому суд приймає їх до уваги як такі.

Разом з цим мотиви заявленого позову зводяться до обставин порушення порядку створення дисциплінарної комісії, формування матеріалів дисциплінарної справи та обставин неналежного інформування позивача з рішеннями, прийнятими дисциплінарною комісією, з огляду на упереджене ставлення комісії.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд виходить з наступного.

Порушення порядку створення дисциплінарної комісії позивач пов`язує з обставинами не включення до складу комісії представника Департаменту освіти та науки Полтавської облдержадміністрації, якому підзвітний та підпорядкований Відділ освіти Зіньківської РДА очолюваний позивачем.

Так, відповідно до п. 2 Положення про Відділ освіти Зіньківської РДА, що затверджений розпорядженням голови Зіньківської РДА від 05.03.2018 №101 (т. 1 а.с. 16-21), Відділ освіти підпорядкований голові районної державної адміністрації, а також підзвітний і підконтрольний Департаменту освіти та науки Полтавської обласної державної адміністрації, іншим центральним органам виконавчої влади.

Відповідно до ст. 71 Закону України "Про державну службу" порядок здійснення дисциплінарного провадження затверджується Кабінетом Міністрів України. Порядок здійснення дисциплінарного провадження визначає, зокрема:

1) повноваження та порядок роботи дисциплінарної комісії;

2) порядок формування дисциплінарної комісії;

3) порядок здійснення дисциплінарного провадження у разі неможливості утворення або функціонування дисциплінарної комісії у державному органі.

Відповідно до статті 71 Закону України "Про державну службу" Кабінет Міністрів України своєю постановою від 04.12.2019 №1039 затвердив Порядок здійснення дисциплінарного провадження, який визначає процедуру здійснення дисциплінарними комісіями з розгляду дисциплінарних справ (далі - дисциплінарна комісія) дисциплінарних проваджень стосовно державних службовців.

Згідно з пунктом 7 вказаного Порядку, для здійснення дисциплінарного провадження з метою визначення ступеня вини, характеру і тяжкості вчиненого дисциплінарного проступку утворюється дисциплінарна комісія.

Відповідно до пункту 10 Порядку (у редакції чинній на момент утворення Дисциплінарної комісії, тобто 20.05.2020) дисциплінарна комісія діє у складі не менше трьох членів. Склад дисциплінарної комісії затверджується наказом керівника державної служби. До складу дисциплінарної комісії повинно бути включено щонайменше одну особу, яка має юридичну освіту не нижче другого (магістерського) рівня та досвід роботи за фахом, а також представника служби управління персоналом, які є працівниками органу, в якому утворюється відповідна дисциплінарна комісія.

Таким чином, жодних вимог щодо необхідності включення до складу дисциплінарної комісії представника органу, якому підпорядкований чи підзвітний структурний підрозділ райдержадміністрації, чинне законодавство не містить.

Як свідчать встановлені судом обставини справи, розпорядженням голови Зіньківської РДА від 20.05.2020 №95 "Про дисциплінарну комісію з розгляду дисциплінарних справ державних службовців апарату та малочисельних самостійних структурних підрозділів із статусом юридичної особи публічного права Зіньківської районної державної адміністрації Полтавської області" утворено таку дисциплінарну комісію та затверджено її склад (т. 1 а.с. 59).

До складу дисциплінарної комісії увійшли ОСОБА_4 - заступник голови Зіньківської РДА, ОСОБА_5 - керівник апарату Зіньківської РДА, ОСОБА_6 - начальник фінансового управління Зіньківської РДА, ОСОБА_7 - завідувач юридичного сектору апарату Зіньківської РДА, ОСОБА_8 - завідувач сектору управління персоналом та організаційної роботи апарату Зіньківської РДА (т. 1 а.с. 58).

Встановлені судом обставини свідчать на користь висновку про те, що дисциплінарну комісію створено та затверджено її персональний склад у чіткій відповідності до вимог чинного законодавства, у зв`язку з чим твердження відповідача протилежного змісту суд відкидає, як нічим не обґрунтовані та безпідставні судження.

Порушення порядку формування матеріалів дисциплінарної справи позивач пов`язує лише з фактом задоволення 25.06.2020 дисциплінарною комісією клопотання адвоката Петренка В.П. щодо отримання додаткових доказів, зокрема, відомостей, що обґрунтовують підстави для відкриття дисциплінарного провадження, як то пояснення ОСОБА_1 , пояснень безпосереднього керівника, інших осіб, яким відомі будь-які обставини, належної характеристики, інформації спеціального уповноваженого органу виконавчої влади з питань фінансового моніторингу з аналізу інформації щодо фінансових операцій, а також заходів з перевірки такої інформації, відомостей про стан кримінальних проваджень, виклику свідків.

З посиланням на факт задоволення цього клопотання позивач стверджує, що дисциплінарна комісія підтвердила формування дисциплінарної справи неналежним чином.

Однак, погодитися з таким судженням позивача неможливо, оскільки, як зазначив сам позивач, і це відповідає дійсності, підставою для відкриття дисциплінарного провадження відносно нього став Акт ревізії Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області від 07.05.2020 №03-22/11 та складений на його підставі лист "Про результати планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності відділу освіти Зіньківської РДА" від 19.05.2020 №20-16-03-6-15/2173.

Тож з`ясуванню під час дисциплінарного провадження підлягають обставини вчинення виявлених ревізією порушень фінансової дисципліни та причинно-наслідковий зв`язок між діями чи бездіяльністю позивача та порушеннями, зафіксованими в акті ревізії.

Всупереч наведеному представник ОСОБА_1 адвокат Петренко В.П. під час дисциплінарного провадження вдався до заявлення цілого ряду необґрунтованих клопотань перед дисциплінарною комісією, оцінка яких очевидно потребувала додаткового часу та зумовила відкладення засідання.

Суд заслухав аудіозапис засідання комісії 25.06.2020, дослідив усі протоколи засідань комісії і не виявив будь-яких порушень процедури дисциплінарного провадження, у тому числі й порядку вирішення заяв про відводи.

У зв`язку з цим твердження позивача з приводу порушення порядку формування дисциплінарної справи суд також відкидає, як нічим не обґрунтовані та безпідставні судження, як і доводи щодо упередженості членів дисциплінарної комісії.

Обставин неналежного інформування з документами, складеними в ході дисциплінарного провадження, позивач пов`язує з обставинами ненадання йому для ознайомлення акту про відмову від надання пояснень перед накладенням дисциплінарного стягнення, несвоєчасного надання протоколів засідання дисциплінарної комісії, копії розпорядження голови Зіньківської РДА від 20.05.2020 №95 та Положення про дисциплінарну комісію.

У свою чергу відповідач, спростовуючи звинувачення позивача, зазначив, що акт фіксації відмови від надання письмових пояснень складався у присутності ОСОБА_1 , зміст якого був донесений до відома останнього.

Перевіряючи вищевказані обставини, суд встановив, що в силу вимог ч. 1 ст. 75 Закону України "Про державну службу" перед накладенням дисциплінарного стягнення суб`єкт призначення повинен отримати від державного службовця, який притягається до дисциплінарної відповідальності, письмове пояснення.

Як стверджує сам позивач, від надання пояснень він відмовився.

Вказана обставина підтверджується актом фіксації відмови від надання пояснення перед накладенням дисциплінарного стягнення від 30.06.2020, за змістом якого ОСОБА_1 було запропоновано надати пояснення, на що він відмовився, мотивуючи тим, що все ним було сказано раніше (т. 2 а.с. 236).

За таких обставин посилання позивача на відсутність його підпису у вказаному акті не мають ніякого значення, оскільки той сам відмовився надавати пояснення.

Несвоєчасне надання протоколів засідання дисциплінарної комісії так само не має ніякого значення в даному випадку, оскільки такі протоколи були надані позивачу після завершення дисциплінарного провадження, будь-яких зауважень до їх змісту позов не містить.

Розпорядження голови Зіньківської РДА від 20.05.2020 №95 "Про дисциплінарну комісію з розгляду дисциплінарних справ державних службовців апарату та малочисельних самостійних структурних підрозділів із статусом юридичної особи публічного права Зіньківської районної державної адміністрації Полтавської області" та Положення про дисциплінарну комісію є актами регуляторного характеру, а тому не відносяться до матеріалів дисциплінарної справи ОСОБА_1 , у зв`язку з чим обов`язку надавати їх позивачу для ознайомлення дисциплінарна комісія не мала.

Таким чином порушень процедури дисциплінарного провадження судом не виявлено.

Однак, як зазначалося судом вище, з`ясуванню під час дисциплінарного провадження підлягають обставини вчинення виявлених ревізією порушень фінансової дисципліни та причинно-наслідковий зв`язок між діями чи бездіяльністю позивача та порушеннями, зафіксованими в акті ревізії, оскільки першопричиною та підставою для його проведення, як зазначено у Поданні дисциплінарної комісії, слугував Акт ревізії Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області від 07.05.2020 №03-22/11 та складений на його підставі лист "Про результати планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності відділу освіти Зіньківської РДА" від 19.05.2020 №20-16-03-6-15/2173.

В силу принципу офіційного з`ясування всіх обставин справи, закріпленого частиною 4 статті 9 КАС України, суд здійснював вивчення змісту даних документів, копії яких містяться в матеріалах адміністративної справи.

Так, суд встановив, що проведеною ревізією встановлено ряд порушень, зокрема порушення пункту 4 розділу ІІ Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон від 13.03.1998 №59 на суму 1 320,00 грн в частині безпідставної виплати добових без фактичного перебування працівників у відрядженні, що призвело до безпідставної виплати добових на вищевказану суму за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам та призвело до зайвого використання коштів. Вказане порушення усунуто в повному обсязі шляхом внесення коштів на розрахунковий рахунок Відділу освіти з подальшим перерахуванням коштів до державного бюджету (стор. 14-17 акту).

Порушення допущено бухгалтером централізованої бухгалтерії Відділу освіти ОСОБА_10 та директором Опорного закладу "Зіньківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №1 Зіньківської ради Полтавської області" ОСОБА_11 .

Внаслідок порушення п. 4.28 Типових штатних нормативів позашкільних навчальних закладів, затверджених наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 31.10.2012 №1230, зайво виділено з районного бюджету та проведено витрат на утримання понаднормативної штатної посади на загальну суму 24 672,20 грн (оплата праці - 20 223,12 грн та нарахування на заробітну плату - 4449,08 грн).

Порушення допущено відповідальною особою економістом ЦБ Відділу освіти ОСОБА_12 .

У ході ревізії вказане порушення усунуто в повному обсязі шляхом виведення посади методиста в кількості 1 штатна одиниця зі штатного розпису Зіньківського будинку дитячої та юнацької творчості (стор. 18-19 акту).

Ревізією дотримання законодавства при встановленні, нарахуванні та виплаті надбавок за престижність праці педагогічним працівникам закладів освіти за період з 01.01.2018 по 31.12.2019 встановлено, що директорам, їх заступникам, посади яких віднесені до педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти Зіньківського району, в яких апробують державний стандарт початкової освіти, при наявності коштів на 01 січня 2018-2019 років в тарифікаційних списках зазначена надбавка встановлена у заниженому розмірі, а саме: 15% замість 20% посадового окладу, що суперечить вимогам п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2011 №373 "Про встановлення надбавки педагогічним працівникам закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), вищої освіти, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування" (зі змінами), та призвело до заниження заробітної плати працівникам на загальну суму 112 149,55 грн.

Порушення допущено економістом ЦБ Відділу освіти Зіньківської РДА ОСОБА_12 (стор. 20-21 акту).

За результатами ревізії закупівель при придбанні послуг та укладанні договорів з підвезення учнів у 2019 році за ДК 021:2015 "60130000-8 - Послуги спеціалізованих автомобільних перевезень пасажирів" на загальну суму 415128,33 грн встановлено порушення по усіх закупівлях, які здійснені без проведення процедур закупівель, визначених законодавством, чим порушено ч. 1, ч. 7 ст. 2, ч. 1, ч. 3 ст. 36 Закону №922 (в редакції, що діяла на момент укладання договорів), а також порушення щодо вибору процедури за предметом закупівлі газове паливо.

Винними особами визначено увесь склад тендерного комітету, який затверджений та визначений наказами начальника Відділу освіти від 15.03.2017 № 46, від 05.01.2018 № 1 та 21.05.2019 № 82 у складі: голова тендерного комітету - юрист групи централізованого обслуговування шкіл ОСОБА_48, члени тендерного комітету ОСОБА_13 - головний бухгалтер, ОСОБА_10 - бухгалтер ЦБ, ОСОБА_14 - бухгалтер ЦБ та ОСОБА_12 - економіст ЦБ (стор. 30-40 акту).

У зв`язку з цим відносно всіх членів тендерного комітету складені протоколи про адміністративні правопорушення, які направлені для розгляду до Зіньківського районного суду Полтавської області, за наслідками розгляду яких відносно кожного із членів тендерного комітету, провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 16414 КУпАП закрито у зв`язку з відсутністю в діях складу адміністративного правопорушення.

Ревізією виявлено порушення в частині оприбуткування металобрухту в кількості 4100 кг замість 6873,648 кг, що призвело до заниження вартості товарно-матеріальних цінностей на суму 8 320,94 грн (стор. 47-48 акту).

Відповідальною особою за внесення недостовірних відомостей до регістрів бухгалтерського обліку визначена бухгалтер ЦБ Відділу освіти ОСОБА_15 . Вказане порушення усунуто під час ревізії шляхом дооприбуткування металобрухту в кількості 2773,648 кг на суму 8320,94 грн.

Крім цього виявлено порушення в частині нестачі металобрухту в кількості 1898 кг з урахуванням ринкової вартості, яке допущене відповідальною особою завгоспом ДНЗ № 1 ОСОБА_16 , на яку відповідно до договору про повну індивідуальну матеріальну відповідальність покладений обов`язок із збереження ввіреного їй майна (стор. 49 акту).

Порушення усунуто під час ревізії шляхом повернення коштів на рахунок Відділу освіти.

В ході ревізії організації фактичного контролю за збереженням необоротних активів та запасів виявлено порушення ч. 1 ст. 3 та абз. 4 ст. 4 Закону №996, п. 5, п. 6 розділу І та п. 6 розділу ІІ Положення №879 щодо не облікованих матеріальних цінностей, яке допущено вчителем інформатики і математики Дейкалівського опорного закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Зіньківської районної ради Полтавської області ОСОБА_17 , завідувачем господарством опорного закладу "Зіньківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №1 Зіньківської районної ради Полтавської області" ОСОБА_18 , директором Кирило-Ганнівського закладу загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Зіньківської районної ради Полтавської області ОСОБА_19 , завідуючою дошкільного навчального закладу "Яблунька" Човно-Федорівської сільської ради Зіньківського району Полтавської області ОСОБА_20 (стор. 49-51 акту).

Ревізією дотримання законодавства при списанні продуктів харчування, проведеною вибірковим способом щодо 21 дошкільного навчального закладу та 23 закладів загальної середньої освіти шляхом співставлення меню-вимог на видачу продуктів харчування та норм харчування у закладах дошкільної освіти встановлено, що до меню-вимог включено окремі продукти харчування в кількості більшій, ніж передбачено відповідними нормами харчування на загальну суму 19 088,08 грн, чим допущено порушення п. 9 Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах, затвердженого спільним наказом Міністерства охорони здоров`я України та Міністерства освіти і науки України від 01.06.2005 №242/329, та п. 1.13 Інструкції №298/227 в частині недотримання норм харчування при організації харчування дітей в закладах загальної середньої освіти та в дошкільних навчальних закладах, що затверджені Постановою №1591.

Відповідальними особами за вказані порушення є керівники відповідних закладів загальної середньої освіти та дошкільних навчальних закладів, а саме - завідувач Філії Власівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів опорного закладу "Зіньківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №1 Зіньківської районної ради Полтавської області" ОСОБА_21 , директор Опорного закладу "Зіньківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 1 Зіньківської районної ради Полтавської області" ОСОБА_22 , директор Проценківської ЗОШ І-ІІІ ступенів Зіньківської районної ради Полтавської області ОСОБА_23 , директор Шилівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів імені Григорія і Гритора Тютюнників ОСОБА_51, директор Пишненківської ЗОШ І-ІІІ ступенів Зіньківської районної ради Полтавської області ОСОБА_24 , директор Бобрівницької ЗОШ І-ІІ ступенів Зіньківської районної ради Полтавської області ОСОБА_25 , завідувач Філії "Зіньківська ЗОШ І ступеня" опорного закладу "Зіньківська спеціалізована школа І-ІII ступенів №1" ОСОБА_26 , директор Зіньківського ліцею ім. М.К. Зерова Зіньківської районної ради Полтавської області ОСОБА_27 , директор Покровської ЗОШ І-ІІ ступенів Зіньківської районної ради Полтавської області ОСОБА_28 , директор Заїченської ЗОШ І ступеня Зіньківської районної ради Полтавської області ОСОБА_29 , завідувач Філії "Удовиченківська ЗОШ І-ІІ ступенів" опорного закладу "Зіньківська спеціалізована школа І-ІІ І ступенів №1" ОСОБА_49, директор Шенгаріївської ЗОШ І-ІІ ступенів Зіньківської районної ради Полтавської області ОСОБА_30 , завідувач Бобрівницького дошкільного навчального закладу "Сонечко" ОСОБА_31 , завідувач Бірківського дошкільного навчального закладу "Ялиночка" Зіньківського району Полтавської області ОСОБА_32 , завідувач Проценківського дошкільного навчального закладу "Колосок" Зіньківського району Полтавської області ОСОБА_50, завідувач Зіньківського дошкільного навчального закладу ясла-садок №1 "Ромашка" ОСОБА_33 , завідувач Зіньківського дошкільного навчального закладу ясла-садок №2 "Сонечко" ОСОБА_34 (стор. 56-57 акту).

Порушення призвело до матеріальної шкоди (збитків) на суму 19088,08 грн та відшкодовано під час ревізії шляхом повернення коштів відповідальними особами на рахунок Відділу освіти.

Ревізією виявлено придбання та списання на харчування вихованців закладів дошкільної освіти продуктів, використання яких заборонено Інструкцією №298/227, а саме: консервів рибних із додаванням томату та олії на суму 16039,06 гривень. У ході ревізії вказане порушення усунуто в повному обсязі шляхом внесення коштів на реєстраційний рахунок.

Відповідальними особами за вказане порушення є керівники відповідних дошкільних навчальних закладів, а саме: завідуюча Загрунівського дошкільного навчального закладу "Терем-теремок" Зіньківського району Полтавської області ОСОБА_35 , завідуюча Власівського дошкільного навчального закладу "Веселка" Зіньківського району Полтавської області ОСОБА_36 , завідуюча Високівського дошкільного навчального закладу "Світанок" Зіньківського району Полтавської області ОСОБА_37 , завідувач Великопавлівського дошкільного навчального закладу дитячого садка "Берізка" Зіньківського району Полтавської області ОСОБА_38 , завідувач Тарасівського дошкільного навчального закладу "Світанок" Зіньківського району Полтавської області ОСОБА_39 , завідувач Удовиченківського дошкільного навчального закладу "Сонечко" Зіньківського району Полтавської області ОСОБА_40 , завідувач ІІІилівського дошкільного навчального закладу "Берізка" Зіньківського району Полтавської області ОСОБА_52, завідувач Зіньківського дошкільного навчального закладу ясла-садок №2 "Сонечко" Зіньківського району Полтавської області ОСОБА_34 (стор. 58 акту).

В ході перевірки списання пального на автомобіль ВАЗ-21070 державний номер НОМЕР_1 (2005 року випуску) шляхом співставлення даних, зазначених у шляхових листах, складених водієм опорного закладу "Зіньківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 1" Зіньківської районної ради ОСОБА_41 із нормами списання палива, визначених наказами Відділу освіти, встановлено факт понаднормового списання бензину А-92 в обсязі 31,1 л, загальну суму 840,84 грн (в т.ч. за серпень-грудень 2017 - 159,06 грн, за 2018 рік - 220,96 грн, за 2019 рік - 460,82 грн) внаслідок завищення норм списання пального (стор. 60-61 акту).

Відповідне порушення призвело до матеріальної шкоди (збитків), завданої установі на загальну суму 840,84 грн., яке усунене в повному обсязі шляхом внесення повернення коштів водієм ОСОБА_41 на рахунок Відділу освіти з подальшим перерахуванням їх до місцевого бюджету.

Відповідальними особами за вказане порушення є водій ОСОБА_41 та бухгалтер ЦБ Відділу освіти ОСОБА_15 .

Ревізією виявлено завищену вартість виконаних робіт на суму 75836,73 грн з боку ПрАТ "Миргородський агрошляхбуд" шляхом включення ПрАТ "Миргородський агрошляхбуд" до акту форми № КБ-2в №405 за листопад 2019 року на суму 880633,20 грн понаднормативні витрати щебню та сумішей піщано-гравійних, що є порушенням п. 6.4.4.1 ДСТУ Б Д. 1.1-1:2013, чим завдано Відділу освіти матеріальної шкоди (збитків) на суму 75 836,73 гривень (стор. 62-63 акту).

Відповідальними особами за вказане порушення є директор ПрАТ "Миргородський агрошляхбуд" ОСОБА_53 та інженер з технічного нагляду ОСОБА_42 .

Внаслідок невірного застосування відсоткових показників вартості проектних робіт ФОП ОСОБА_43 завищено вартість проектних робіт з капітального ремонту внутрішнього опорядження приміщень дошкільного навчального закладу (ясла-садок) №1 "Ромашка" Зіньківської міської ради Полтавської області по вул. Ю. Гагаріна, 8 в м. Зіньків Полтавської області на загальну суму 9958,13 гривень. Внаслідок допущених вище порушень, ФОП ОСОБА_43 завдано Відділу освіти матеріальної шкоди (збитків) на суму 9958,13 гривень. Допущене порушення призвело до завищення касових видатків по КПКВ 0611010 КЕКВ 3132 за 2018 рік на суму 9958,13 гривень. Порушення відшкодовано під час ревізії в повному обсязі шляхом повернення коштів до місцевого бюджету (стор. 66-77 акту).

Під час дослідження акту приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в №1 за грудень 2019 року на суму 199 011,00 грн на предмет правильності застосування РЕКН виявлено порушення в частині не виконання повного комплексу робіт з боку ПП "Дікон-Буд", передбачених застосованою РЕКН, що є порушенням п. 6.4.4.1 ДСТУ Б Д. 1.1-1:2013. Під час ревізії зроблено перерахунок вартості робіт, виходячи з фактично виконаного складу робіт, за результатами якого встановлено, що завищено вартість виконаних робіт на суму 6 739,39 грн. Внаслідок допущених порушень ПП "Дікон-Буд" завдано Відділу освіти матеріальної шкоди (збитків) на суму 6739,39 гривень. Акт приймання виконаних будівельних робіт підписаний з боку замовника - начальником Відділу освіти ОСОБА_1, з боку підрядника - директором ПП "Дікон- Буд" ОСОБА_44 (стор. 67-69 акту).

Відповідальною особою за вказане порушення є директор ПП "Дікон-Буд" ОСОБА_44 . Вказане порушення відшкодовано під час ревізії в повному обсязі шляхом повернення коштів до місцевого бюджету.

Ревізією виявлено порушення під час здійснення Реконструкції зовнішньої каналізаційної мережі Зіньківської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №2 Зіньківської районної ради Полтавської області по вул. Воздвиженська, 20 в м. Зіньків Полтавської області з боку ТОВ "Добробуд- Інвест", зокрема, вимог п. 6.4.4.1, 6.4.7 ДСТУ Б Д. 1.1-1:2013, ч. З ст. 179 Господарського кодексу України, абз. 1 п. 31 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві (Постанова КМУ від 01.08.2005 № 668), що призвело до завищення вартості виконаних робіт на загальну суму 128 745,00 грн. (з ПДВ), чим задано Відділу освіти шкоди (збитків) на вказану суму.

Відповідальними особами по вказаному порушенню є: зі сторони Замовника - інженер технічного нагляду ОСОБА_54 (особа, яка здійснювала роботи по організації технічного нагляду та виконувала окремі функції служби замовника на об`єкті відповідно до договору від 02.08.2019 № 157-ТН), зі сторони Підрядника - директор ТОВ "Добробуд-Інвест" ОСОБА_45 .

Під час здійснення капітального ремонту внутрішнього опорядження приміщень дошкільного навчального закладу (ясла-садок) № 1 "Ромашка" Зіньківської міської ради Полтавської області по вул. Ю. Гагаріна, 8 у м. Зіньків Полтавської області не виконаний повний комплекс робіт, передбачений застосованою РЕКН, внаслідок чого завищено вартість виконаних робіт на суму 6041,99 грн.

Порушення допущене директором ТОВ "Добробуд-Інвест" ОСОБА_45 та інженером з технічного нагляду ОСОБА_54 У ході ревізії вказане порушення відшкодовано в повному обсязі шляхом повернення коштів до місцевого бюджету на суму 6041,99 грн та виконанням безоплатних будівельних робіт на суму 128 745,00 грн (стор. 69-78 акту).

Ревізією виявлено порушення під час виконання робіт ПФ "Корнет 2" з Реконструкції даху спортивного залу Зіньківської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №2, оскільки при муруванні стін включено до акту форми № Кб-2в №3 за серпень 2017 року роботу з установлення та розбирання зовнішніх металевих трубчастих інвентарних риштувань. Внаслідок допущених порушень ПФ "Корнет 2" завдано Відділу освіти матеріальної шкоди (збитків) на суму 4209,92 грн (стор. 78-80 акту).

Відповідальною особою за вказане порушення є директор ПФ "Корнет 2" ОСОБА_4 . Порушення відшкодовано під час ревізії в повному обсязі шляхом повернення коштів до місцевого бюджету.

Ревізією виявлено порушення з боку ТОВ "Арманд 77" у вигляді завищення вартості виконаних робіт з капітального ремонту (заміна віконних та дверних блоків) в Зіньківській спеціалізованій школі І-ІІІ ступенів №2 Зіньківської районної ради Полтавської області по вул. Воздвиженська, 20 в м. Зіньків Полтавської області на суму 9 351,17 грн (стор. 80-83 акту).

Відповідальними особами за вказані порушення є директор ТОВ "Арманд 77" ОСОБА_46 та інженер з технічного нагляду ОСОБА_42 .

Ревізією виявлено порушення допущені ФОП ОСОБА_42 в частині завищення вартості наданих послуг (виконаних робіт) зі здійснення технічного нагляду за капітальним ремонтом у період з 01.07.2018 по 31.12.2019 на загальну суму 52 490,10 грн (стор. 86-87 акту).

Відповідальною особою за вказане порушення є ФОП ОСОБА_42 . У ході ревізії вказане порушення усунуто в повному обсязі шляхом часткового повернення коштів до місцевого бюджету в сумі 5740,10 грн та виконанням безоплатних будівельних робіт на суму 46750,00 грн.

Відносно порушень щодо виконання ПП "Ясень Буд" робіт з реконструкції суміщеної покрівлі на шатрову двоповерхового навчального корпусу Човно-Федорівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Зіньківської районної ради Полтавської області проводиться досудове розслідування Зіньківським ВП Гадяцького ВГІ ГУНП в Полтавській області (стор. 88-89 акту). Результатів розслідування дотепер немає.

Ревізією наявності фактів покриття видатків, пов`язаних з наданням платних послуг за рахунок коштів загального фонду кошторису, проведеною суцільним способом за період з 01.08.2017 по 31.12.2019 (КПКВК МБ0611010 "надання дошкільної освіти") встановлено, що отримані протягом періоду з 01.01.2018 по 31.12.2018 власні надходження у вигляді плати за харчування дітей в дошкільних закладах освіти не в повному обсязі спрямовані на придбання відповідних продуктів харчування для організації харчування, що є порушенням ч. 4 ст. 13 Бюджетного кодексу України, п. 49 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 та п. 1.7, 2.5 Порядку надання інших платних послуг державними та комунальними навчальними закладами, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства економіки України та Міністерства фінансів України від 23.07.2010 №736/902/758, внаслідок чого витрачено асигнувань із загального фонду на загальну суму 98 479,51 грн, які повинні здійснюватися за рахунок коштів спеціального фонду. Однак, у контексті ст.19 Бюджетного кодексу України (2456-17) порушення допущено на стадії виконання бюджету (стор. 91-92 акту).

Тож, дослідивши акт ревізії у повному обсязі, суд не виявив доказів протиправної винної поведінки з боку ОСОБА_1 , начальника Відділу освіти, яка б могла призвести до порушень фінансової дисципліни, відображених у дослідженому акті.

Представник відповідача зі свого боку зазначив, що акт ревізії містить висновок (стор. 97), відповідно до якого ревізією виявлено окремі недоліки в організації системи внутрішнього контролю, що негативно впливає на виконання Відділом своїх функцій та повноважень, визначених ст. 22 Бюджетного кодексу України та стали одними із причин використання коштів загального фонду районного бюджету, власних надходжень, стану збереження та використання матеріальних цінностей з недотриманням вимог законодавчих та нормативно-правових актів, про що зазначено у відповідних розділах акту ревізії «Штатна дисципліна. Видатки на оплату праці працівників та нарахування на заробітну плату», «Оплата комунальних послуг та енергоносіїв», «Стан збереження майна, використання оборотних та необоротних активів. Видатки на придбання комп`ютерної техніки, її комплектуючих, комп`ютерних програм», «Видатки на харчування, у тому числі учнів з числа пільгових категорій», «Видатки на капітальне будівництво, реконструкцію та ремонт», «Оплата транспортних послуг та утримання транспортних засобів», «Ведення касових операцій. Розрахунки з підзвітними особами, у тому числі щодо видатків на відрядження».

З наведеного формулювання представник відповідача робить власний висновок про те, що ОСОБА_1 , який відповідно до Положення про відділ освіти здійснює керівництво за діяльністю відділу освіти, структурних підрозділів несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності.

У зв`язку з цим суд зазначає, що відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовий статус державних службовців, підстави та порядок притягнення їх до дисциплінарної відповідальності, а також її види передбачені Законом України від 10.12.2015 №889-VІІІ "Про державну службу" (надалі - Закон №889-VІІІ).

Статтею 64 Закону №889-VIII передбачено, що за невиконання або неналежне виконання посадових обов`язків, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами у сфері державної служби, посадовою інструкцією, а також порушення правил етичної поведінки та інше порушення службової дисципліни державний службовець притягається до дисциплінарної відповідальності у порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 65 Закону №889-VIII підставою для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку, тобто протиправної винної дії або бездіяльності чи прийняття рішення, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні державним службовцем своїх посадових обов`язків та інших вимог, встановлених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.

За приписами частини другої статті 65 Закону №889-VIII дисциплінарними проступками є, крім іншого, невиконання або неналежне виконання посадових обов`язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах їхніх повноважень.

Саме ця підстава й була покладена в основу спірного розпорядження про застосування дисциплінарного стягнення.

Відповідно ж до частини другої статті 74 Закону №889-VІІІ дисциплінарне стягнення може бути накладено тільки у разі встановлення факту вчинення дисциплінарного проступку та вини державного службовця. Вчинення державним службовцем діянь у стані крайньої потреби або необхідної оборони виключають можливість застосування дисциплінарного стягнення.

У свою чергу винна поведінка державного службовця за загальним правилом встановлюється шляхом дослідження суб`єктивної сторони дисциплінарного проступку державного службовця, яка як і інші види правопорушень, характеризується виною, мотивом і метою його вчинення. Вина державного службовця може бути виражена у формі умислу або необережності (недбалості щодо виконання службових обов`язків).

Об`єктивна ж сторона дисциплінарного проступку встановлюється шляхом дослідження протиправної поведінки суб`єкта (працівника), шкідливих наслідків та причинного зв`язку між ними й поведінкою особи, що притягається до відповідальності. Протиправність поведінки полягає в порушенні трудових обов`язків, закріплених нормами загального та спеціального законодавства про працю: Кодексом законів про працю України, Законом №889-VIII, правилами внутрішнього розпорядку, статутами, положеннями, посадовими інструкціями, а також у порушенні або невиконанні наказів і розпоряджень керівництва.

Так, факти вчинення правопорушень та вичерпне коло винних осіб у даному випадку знайшли своє відображення в акті ревізії, який судом досліджено вище.

Проте належної оцінки вказаній обставині дисциплінарна комісія не надала, обмежившись голою констатацією висновків, наведених у листі Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області від 19.05.2020 вих.№20-16-03-6-15/2173 щодо узагальненого опису порушень, виявлених під час проведення ревізії.

При цьому будь-яких доказів наявності причинно-наслідкового зв`язку між діями чи бездіяльністю позивача та порушеннями, зафіксованими в акті ревізії, ні подання дисциплінарної комісії, ні спірне розпорядження не містять.

У свою чергу позивач, як начальник Відділу освіти, реагуючи на виявлені ревізією порушення, у відповідності до висновків акту ревізії про винних осіб, в межах власних повноважень повиносив накази про застосування дисциплінарних стягнень відносно бухгалтерів централізованої бухгалтерії Відділу освіти ОСОБА_47 (№67/1 від 25.05.2020, т. 3 а.с. 10-11), ОСОБА_10 (№67/2 від 25.05.2020, т. 3 а.с. 12-13), ОСОБА_15 (№67/3 від 25.05.2020, т. 3 а.с. 14-15).

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суди дійшов висновку про те, що ні матеріали дисциплінарного провадження, ні спірне розпорядження не містять формулювання суті та обставин допущеного ОСОБА_1 проступку, часу вчинення і часу виявлення самого проступку та обґрунтувань щодо обраного виду стягнення, з урахуванням передбачених законодавством обставин.

За встановлених у цій справі обставин та наведеного правового регулювання суд приходить до висновку про те, що відповідач, без врахування усіх необхідних критеріїв, дійшов передчасного висновку про вчинення позивачем дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 5 частини 2 статті 65 Закону №889-VII. Судження про необхідність застосування дисциплінарного стягнення в оскаржуваному розпорядженні зроблене відповідачем без повного, всебічного і об`єктивного з`ясування фактичних обставин та без належної оцінки усіх доказів, оскільки дисциплінарне стягнення може бути накладено лише у разі встановлення факту вчинення дисциплінарного проступку та вини державного службовця.

З огляду на викладене суд констатує факт порушення відповідачем критерію обґрунтованості, закріпленого пунктом 3 частини 2 статті 2 КАС України, відповідно до якого рішення суб`єкта владних повноважень має бути прийнятим з урахуванням усіх обставин, що мають значення для його прийняття.

Усе вищенаведене свідчить про необґрунтованість спірного розпорядження та, відповідно, про його протиправність.

У зв`язку з цим позовні вимоги належить задовольнити, проте не з підстав викладених у позові, а з підстав встановлених судом у даному провадженні.

Звертаючись до суду з даним позовом, позивач сплатив судовий збір у розмірі 840,80 грн, який в силу приписів ч. 1 ст. 139 КАС України, слід стягнути на його користь з відповідача.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Зіньківської районної державної адміністрації Полтавської області про визнання протиправним та скасування розпорядження - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Зіньківської районної державної адміністрації Полтавської області від 30.06.2020 №17 К "Про застосування дисциплінарного стягнення".

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Зіньківської районної державної адміністрації Полтавської області (вул. Воздвиженська, 40, м. Зіньків, Полтавська область, 38100, код ЄДРПОУ 04057333) судові витрати, що пов`язані зі сплатою судового збору, у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст судового рішення складений 07.12.2020.

Суддя Є.Б. Супрун