Рішення № 93467770, 07.12.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.12.2020
Номер справи
380/2150/20
Номер документу
93467770
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/2150/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 грудня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гулкевич І.З.,

секретар судового засідання Іванес Х.О.,

за участю : представника позивача Юхименко Г.А., представника відповідача Липника Я.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференцзв`язку у м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправної бездіяльності,-

Встановив:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просить : визнати протиправну бездіяльність Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, щодо невиплаті ОСОБА_1 за рішенням суду коштів у розмірі 35 000,00 доларів США, що в еквіваленті за курсом валют, встановлених НБУ на 12.10.2015 становить 752 367,00 грн, відсотки у розмірі 237 830,52 грн, всього 990 197,52 грн; стягнути з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на користь ОСОБА_1 сплаченого судового збору.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначила, що загальна сума вкладу розміщеного на депозитних рахунках ПАТ "Банк Форум" становить 35 000 доларів США, що підтверджується рішенням Шевченківського районного суду м. Львова від 19.10.2017 у справі №466/2989/15-ц. Під час проведення відповідачем процедури ліквідації ПАТ "Банк Форум" нею не отримано від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ні гарантованої суми відшкодування за вкладами в сумі 800 000 грн, ні вкладів у сумі 35 000 доларів США, ні відсотків за вкладом. На даний час рішення суду у справі №466/2989/15-ц не виконано. Позивач не одноразово зверталась до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо виплати коштів та включення її до реєстру виплат вкладників ПАТ "Банк Форум", однак відповіді так і не отримувала. Таким чином відповідачем безпідставно ігнорується положень Конституції України, Закону України "Про судоустрій і статус суддів", Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зо призвело до протиправної бездіяльності останнього щодо виплати належних за рішенням суду коштів.

Представником відповідача подано відзив на адміністративний позов, в якому позовні вимоги заперечує повністю, зазначає, що у спорах, пов`язаних з виконанням банком, у якому введена тимчасова адміністрація та/або запроваджена процедура ліквідації, своїх зобов`язань перед його вкладниками/кредиторами, норми Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" є спеціальними, і цей Закон є пріоритетним відносно інших законодавчих актів України у цих відносинах. Відповідно до ст. 53 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" 04.07.2019 внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про припинення ПАТ "Банк Форум" як юридичної особи, отже ліквідація банку вважається завершеною, а сам банк ліквідованим.

Зазначає, що перелік рахунків за якими вкладники ПАТ "Банк Форум" мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду не містив інформації щодо ОСОБА_1 як вкладника, який мав право на відшкодування коштів за вкладами у ПАТ "Банк Форум".

Вважає, що твердження позивача щодо невиконання рішення суду у справі №466/2989/15-ц є безпідставним, оскільки позивачем не було вірно обрано механізм захисту своїх прав у справі №466/2989/15-ц. Своїм правом на звернення до суду з метою захисту своїх прав щодо внесення інформації в реєстрі акцептованих вимог кредиторів в частині сум, що перевищують гарантовану Фондом суму відшкодування за вкладами, позивач протягом ліквідаційної процедури ПАТ "Банк Форум" не скористався.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечив, просив відмовити повністю.

Суд заслухав пояснення представника позивача та представника відповідача, вступне слово представника позивача та представника відповідача, з`ясував фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини та встановив таке.

Судом встановлено, що Шевченківським районним судом м. Львова у справі №466/2989/15-ц встановлено, що 15.09.2010 між ОСОБА_1 та ПАТ "Банк Форум" було укладено :

- Договір банківського вкладу "Декада" №2630/2401/282971, відповідно до умов якого вкладник розмістив у Банку грошові кошти (депозит) у розмірі 10 000 доларів США під 9,0% річних, зі строком вкладу - 10 днів;

- Договір банківського вкладу "Декада" №2630/2401/283142, відповідно до умов якого вкладник розмістив у Банку грошві кошти (депозит) у розмірі 5 000 доларів США під 9,0 % річних, зі строком вкладу - 10 днів;

- Договір банківського вкладу "Декада" №2630/2401/2829672, відповідно до умов якого вкладник розмістив у Банку грошві кошти (депозит) у розмірі 10 000 доларів США під 9,0 % річних, зі строком вкладу - 10 днів;

- Договір банківського вкладу "Декада" №2630/2401/282964, відповідно до умов якого вкладник розмістив у Банку грошві кошти (депозит) у розмірі 5 000 доларів США під 9,0 % річних, зі строком вкладу - 10 днів.

Загальна сума вкладу розміщеного на депозитних рахунках ПАТ "Банк Форум" становить 35 000 доларів США.

Рішенням Шевченківського районного суду м. Львова від 19.10.2017 у справі №466/2989/15-ц позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено повністю, а саме : Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Банк Форум" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Форум" Ларченко Ірини Миколаївни на користь ОСОБА_1 кошти в розмірі 35 000,00 (тридцять п`ять тисяч) доларів США, що в еквіваленті за курсом валют, встановлених НБУ на 12.10.2015 р., становить 752 367,00 грн. та нараховані за час дії Депозитних договорів відсотки станом на 12.10.2015р. в розмірі 237 830,52 грн., а всього 990 197, 52 грн.( дев`ятсот дев`яносто тисяч сто дев`яносто сім гривень 52 коп.); визнано припиненим з 20 березня 2014 року договір застави №0001/09/6.10-ZDvW/S-2, укладений між ОСОБА_1 та ПАТ «Банк Форум» 17 вересня 2010 року.

04.12.2017 позивач направила до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Форум" виконавчий лист виданий Шевченківським районним судом м. Львова у справі №466/2989/15-ц для виконання та вчинення дій щодо виплати коштів. Однак відповіді на звернення не отримала.

02.10.2018 позивач повторно звернулась з листом до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Форум" з заявою про включення її до реєстру виплат вкладників ПАТ "Банк Форум" з зазначенням банківських реквізитів для отримання відшкодування та надала копії виконавчих листів, рішення суду, свідоцтво про зміну прізвища. Позивач відповіді на лист не отримала та виплата коштів здійснена не була.

25.10.2019 позивач звернулась із листом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про надання пояснень чи була включена ОСОБА_1 до списку осіб на виплату коштів та причини не отримання коштів. Позивач відповіді на лист не отримала

Відтак, вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, звернулась до суду за захистом своїх прав.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Конституцією України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", метою якого є захист прав і законних інтересів вкладників банку та який визначає правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 2, ч.ч. 1, 3 ст. 3, п.п. 1-4 ч. 3 ст.12, ч.ч. 1, 2, 4 ст. 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", вклад - кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти.

Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків у випадках, встановлених цим Законом. Фонд є економічно самостійною установою, має самостійний баланс, поточний та інші рахунки в Національному банку України, а також рахунки в цінних паперах у депозитарних установах - державних банках.

Виконавча дирекція Фонду має такі повноваження у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами, зокрема: визначає порядок ведення реєстру учасників Фонду; визначає порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами відповідно до цього Закону та нормативно-правових актів Фонду; визначає порядок ведення банками бази даних про вкладників та ведення Фондом відповідної узагальненої бази даних; приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами відповідно до цього Закону та затверджує реєстри відшкодувань вкладникам у порядку та у черговості, що встановлені нормативно-правовими актами Фонду.

Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Вкладник має право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами. Під час тимчасової адміністрації вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами за договорами, строк дії яких закінчився станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, та за договорами банківського рахунку з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою цієї статті.

Фонд не відшкодовує кошти: 1) передані банку в довірче управління; 2) за вкладом у розмірі менше 10 гривень; 3) за вкладом, підтвердженим ощадним (депозитним) сертифікатом на пред`явника; 4) розміщені на вклад у банку особою, яка є пов`язаною з банком особою або була такою особою протягом року до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - протягом року до дня прийняття такого рішення); 5) розміщені на вклад у банку особою, яка надавала банку професійні послуги як аудитор, оцінювач, у разі якщо з дня припинення надання послуг до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - один рік до дня прийняття такого рішення); 6) розміщені на вклад власником істотної участі банку; 7) за вкладами у банку, за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку проценти за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до статті 52 Закону України "Про банки і банківську діяльність", або мають інші фінансові привілеї від банку; 8) за вкладом у банку, якщо такий вклад використовується вкладником як засіб забезпечення виконання іншого зобов`язання перед цим банком, у повному обсязі вкладу до дня виконання зобов`язань; 9) за вкладами у філіях іноземних банків; 10) за вкладами у банківських металах;

Тобто, Закон №4452-VI гарантує повернення кожному вкладнику банку суми відшкодування коштів за вкладом, у межах гарантованої суми відшкодування; відмовлено у відшкодуванні коштів за вкладом може бути лише за наявності підстав, передбачених ч. 4 ст. 26 Закону №4452-VI.

Так, згідно з ч.ч. 1-3 ст. 27 Закону №4452-VI, уповноважена особа Фонду складає перелік рахунків вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку.

Уповноважена особа Фонду протягом 15 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку формує: перелік рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню; перелік рахунків вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4-6 частини четвертої статті 26 цього Закону; перелік рахунків, за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку відсотки за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до статті 52 Закону України "Про банки і банківську діяльність", або мають інші фінансові привілеї від банку та осіб, які використовують вклад як засіб забезпечення виконання іншого зобов`язання перед цим банком, що не виконане; перелік рахунків вкладників, що перебувають під арештом за рішенням суду; перелік рахунків вкладників, фінансові операції за якими зупинено відповідно до Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення"; перелік рахунків вкладників, вклади яких мають ознаки, визначені статтею 38 цього Закону. Кошти за такими вкладами виплачуються Фондом після проведення аналізу ознак, визначених статтею 38 цього Закону, у тому числі шляхом надіслання запитів клієнтам банку, у порядку та строки, встановлені Фондом, а також підтвердження відсутності таких ознак.

Виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр відшкодувань вкладникам для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку рахунків, за якими вкладник має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду. Фонд не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку розміщує оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам на офіційному веб-сайті Фонду.

Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок що для відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за вкладом до ПАТ "Банк Форум" ОСОБА_1 повинна була бути включена до переліку рахунків, за якими вкладники мають право на таке відшкодування.

Суд звертає увагу, що позивачем не надано до матеріалів справи доказів того, що уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб включено її рахунки до переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Фонд також оприлюднює оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам у газеті "Урядовий кур`єр" або "Голос України".

Відповідно до статті 49 Закону України Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" уповноважена особа Фонду припиняє приймання вимог кредиторів після закінчення 30 днів з дня опублікування відомостей відповідно до частини другої статті 45 цього Закону. Будь-які вимоги, що надійшли після закінчення цього строку, вважаються погашеними, крім вимог вкладників у межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладами.

Протягом 90 днів з дня опублікування відомостей відповідно до частини 2 статті 45 цього Закону Фонд здійснює такі заходи: 1) визначає суму заборгованості кожному кредитору та відносить вимоги до певної черги погашення; 2) відхиляє вимоги в разі їх не підтвердження фактичними даними, що містяться у розпорядженні уповноваженої особи Фонду, та, у разі потреби, заявляє в установленому законодавством порядку заперечення за заявленими до банку вимогами кредиторів; 3) складає реєстр акцептованих вимог кредиторів відповідно до вимог, встановлених нормативно-правовими актами Фонду.

Реєстр акцептованих вимог кредиторів та зміни до нього підлягають затвердженню виконавчою дирекцією Фонду.

З матеріалів справи встановлено, що позивач не скористався своїм правом звернення до суду з метою захисту своїх прав щодо внесення інформації в реєстрі акцептованих вимог кредиторів в частині сум, що перевищують гарантовану Фондом суму відшкодування за вкладами, позивач протягом ліквідаційної процедури ПАТ "Банк Форум" також не скористався.

Відповідно до частини сьомої статті 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" - Фонд гарантування завершує виплату гарантованих сум відшкодування коштів за вкладами у день подання документів для внесення до Єдиного державного реєстру запису про ліквідацію банку як юридичної особи.

Відповідно до правових положень частин 3 та 4 статті 53 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", ліквідація банку вважається завершеною, а банк ліквідованим з моменту внесення запису про це до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

У день внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повноваження Фонду як ліквідатора щодо такого банку припиняються і Фонд надсилає Національному банку України звіт про завершення ліквідації банку.

Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що 04 липня 2019 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про припинення юридичної особи ПАТ «Банк Форум».

Зважаючи на те, що ПАТ "Банк Форум" ліквідовано як юридичну особу, відповідно повноваження Фонду як ліквідатора щодо такого банку припинені з липня 2019 року, відповідно до положень статті 53 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Відповідно до пункту 30 рішення ЄСПЛ у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27 вересня 2001 року рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.

Згідно з пунктом 29 рішення ЄСПЛ у справі "Ruiz Torija v. Spain" від 9 грудня 1994 року статтю 6 пункт 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов`язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.

За змістом пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, у задоволенні яких необхідно відмовити.

У зв`язку з відмовою у задоволенні позову розподіл судових витрат (судовий збір, витрати на правничу допомогу) відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ "Перехідні положення" КАС України, суд -

Вирішив:

В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 11 грудня 2020 року.

Суддя Гулкевич І.З.