
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
30 листопада 2020 р. Справа №200/6994/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі
головуючого судді Аляб`єва І.Г.,
секретар судового засідання – Козирєва О.О.,
за участю
представника позивача – Чумак І.М.
представника відповідача Анацького С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Лиманської міської ради (вул.Незалежності, 46, м.Лиман, Донецька область, 84400, код ЄДРПОУ 38068238), Лиманської міської ради Донецької області (вул.Незалежності, 46, м.Лиман, Донецька область, 84406, код ЄДРПОУ 04053275) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Виконавчого комітету Лиманської міської ради, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 1423083200:09:000:0014) із земель комунальної власності з подальшою передачею її безоплатно у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, розташованої в селі Новомихайлівка Лиманського району Донецької області;
- зобов`язати відповідача затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 1423083200:09:000:0014) із земель комунальної власності з подальшою передачею її безоплатно у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, розташованої в селі Новомихайлівка Лиманського району Донецької області;
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840,80 грн.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 31 липня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі № 200/6994/20-а та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначене на 25 серпня 2020 року.
25 серпня 2020 року представником позивача надано до суду уточнену позовну заяву в якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Лиманської міської ради у Донецькій області щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 1423083200:09:000:0014) із земель комунальної власності з подальшою передачею її безоплатно у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, розташованої в селі Новомихайлівка Лиманського району Донецької області;
- зобов`язати Лиманську міську раду у Донецькій області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 1423083200:09:000:0014) із земель комунальної власності з подальшою передачею її безоплатно у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, розташованої в селі Новомихайлівка Лиманського району Донецької області;
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Лиманської міської ради у Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840,80 грн.
Ухвалою суду від 25 серпня 2020 року залучено до участі у справі в якості співвідповідача Лиманську міську раду Донецької області. Розгляд справи відкладено на 22 вересня 2020 року.
22 вересня 2020 року до суду надійшла уточнена позовна заява в якій позивач просить:
- притягнути до відповідальності відповідача та співвідповідача по справі;
- скасувати рішення Лиманської міської ради від 20 серпня 2020 року № 7/83-5877 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_2 для введення особистого селянського господарства в с.Новомихайлівка;
- скасувати державну реєстрацію права власності від 01 вересня 2020 року №38037443, здійснену виконавчим комітетом Лиманської міської ради Донецької області;
- іншу частину позовних вимог залишити без змін.
Ухвалою суду від 22 вересня 2020 року продовжено на 30 днів строк підготовчого провадження, розгляд справи відкладено на 06 жовтня 2020 року.
06 жовтня 2020 року до суду надійшла уточнена позовна заява в якій позивач просить:
- притягнути до відповідальності відповідача та співвідповідача по справі;
- скасувати рішення Лиманської міської ради від 20 серпня 2020 року № 7/83-5877 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_2 для введення особистого селянського господарства в с.Новомихайлівка;
- іншу частину позовних вимог залишити без змін.
06 жовтня 2020 року розгляд справи відкладено на 13 жовтня 2020 року.
Ухвалою суду від 13 жовтня 2020 року закрито підготовче засідання, розгляд справи по суті призначено на 27 жовтня 2020 року.
27 жовтня 2020 року розгляд справи відкладено на 30 листопада 2020 року.
До судового засідання з`явився представник позивача, яка підтримала позовні вимоги з підстав наведених у позові.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову з підстав незведених у відзиві на позовну заяву.
В ході судового засідання судом поставлено на обговорення питання про закриття провадження в частині вимог про зобов`язання затвердити проект землеустрою та про скасування рішення Лиманської міської ради від 20 серпня 2020 року № 7/83-5877.
Представник позивача та представник відповідача залишили вирішення питання закриття провадження в частині на розсуд суду.
За правилами частини шостої статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною сьомою цієї ж сттаті передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Згідно з частиною дев`ятою цієї ж статті відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право цивільне. По-друге, таким критерієм є суб`єктний склад такого спору (однією зі сторін у спорі є, як правило, фізична особа). З аналізу вимог статті 1 ЦПК України та статті 2 КАС України (у редакціях, чинних на момент виникнення спірних правовідносин) можна зробити висновок, що не є публічно-правовим і розглядається у порядку цивільного судочинства спір між органом державної влади та/або органом місцевого самоврядування (суб`єктом владних повноважень) як суб`єктом публічного права та суб`єктом приватного права, в якому управлінські дії суб`єкта владних повноважень спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав фізичної особи. У такому випадку - це спір про право цивільне, незважаючи на те, що у спорі бере участь суб`єкт публічного права, а спірні правовідносини врегульовано нормами цивільного права.
При вирішенні питання щодо компетенції суду слід врахувати критерій суб`єктного складу спірних правовідносин, одним з яких є участь суб`єкта владних повноважень, визначити характер правовідносин, із яких виник спір, і кінцеву мету пред`явлення позову. За своїм змістом земельний спір, що виник із розпорядження уповноваженим органом землею, є складним і комплексним із правової точки зору. При прийнятті рішення про передачу земельної ділянки у власність ці органи, з одного боку, перебувають у статусі суб`єкта владних повноважень, а з другого - реалізують право власності на землю територіальної громади. Крім того, таке рішення як правовий акт індивідуальної дії є підставою, з якої виникає речове право власності чи користування землею у суб`єктів приватного права.
Оспорювання рішення органу місцевого самоврядування поглинається спором про речове, приватне право, яке як могло належати особі до звернення до органу місцевого самоврядування, так і виникнути в результаті реалізації рішення органу державної влади чи місцевого самоврядування, але захист якого відбувається у порядку цивільного судочинства (стаття 15 ЦПК України) у спосіб, характерний для приватноправових відносин (постанова Великої Палати Верховного Суду від 04.07.2018 у справі № 826/8018/17).
Судом встановлено, що станом на момент розгляду цієї справи, відповідна земельна ділянка рішенням Лиманської міської ради від 20 серпня 2020 року № 7/83-5877 передана у власність громадянину ОСОБА_2 .
Таким чином, на спірну ділянку виникло речове право особи, яка не є учасником цього спору, що надає спірним відносинам ознак спору про право цивільне.
Суд зазначає, що вирішення питання про зобов`язання відповідача затвердити проект землеустрою ОСОБА_1 не може вирішуватися без вирішення спору про таке право цивільне.
Відповідно до частини першої статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Відповідно до частини другої статті 16 Цивільного кодексу України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
З викладеного суд приходить до висновку про те, що провадження у справі в частині вимог про зобов`язання затвердити проект землеустрою та про скасування рішення Лиманської міської ради від 20 серпня 2020 року № 7/83-5877 підлягає закриттю.
Водночас, суд зазначає, що вимога позову про визнання протиправною бездіяльності Лиманської міськради щодо затвердження проекту землеустрою підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Як встановлено судом, на засіданні Лиманської міськради 18 червня 2020 року виносилось питання про відмову в затвердженні проекту землеустрою позивача.
Проте, як вбачається із протоколу засідання, це питання було знято без розгляду, без обґрунтування причин.
За таких обставин, змістом порушеного права позивача вбачається не у відмові в затвердженні проекту землеустрою, а в нездійсненні розгляду відповідного питання як такого.
Таким чином, змістом судового дослідження у цій частині вимог є відповідність процедурних дій міськради щодо розгляду питання на її сесії.
З викладеного суд приходить до висновку, що відповідна вимога в наведеному контексті може розглядатися окремо від інших вимог позову в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись статями 142, 189, 238 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
у х в а л и в:
Закрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Лиманської міської ради (вул.Незалежності, 46, м.Лиман, Донецька область, 84400, код ЄДРПОУ 38068238), Лиманської міської ради Донецької області (вул.Незалежності, 46, м.Лиман, Донецька область, 84406, код ЄДРПОУ 04053275) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії в частині «зобов`язання затвердити проект землеустрою та про скасування рішення Лиманської міської ради від 20 серпня 2020 року № 7/83-5877».
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 256 КАС України, і може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.
Повний текст ухвали складено і підписано 10 грудня 2020 року.
Суддя І.Г. Аляб`єв