
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 грудня 2020 року Справа № 160/41/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маковської О.В. розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпро справу за позовом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Комунального підприємства «Житлове господарство Красногвардійського району» Дніпропетровської міської ради про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДПС у Дніпропетровській області, позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Житлове господарство Красногвардійського району» Дніпропетровської міської ради (далі – КП «Житлове господарство Красногвардійського району» ДМР, відповідач) про стягнення заборгованості.
В обґрунтування позову зазначено, що за відповідачем рахується податковий борг, який виник в результаті несплати податкових зобов`язань, штрафних санкцій та пені нарахованих платником самостійно та контролюючим органом в т.ч.: з податку на доходи фізичних осіб; з військового збору; з податку на прибуток; з податку на додану вартість; по податку з частини чистого прибутку комунальних унітарних підприємств, що завдає збитків державі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.02.2020 відкрито провадження у справі, розгляд справи призначений за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.04.2020 провадження у справі зупинено до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2020 провадження у справі поновлено, розгляд справи призначено на 03.12.2020.
В судове засідання 03.12.2020 сторони не з`явились. Від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.
Враховуючи неявку учасників справи та клопотання позивача, суд ухвалив закрити підготовче провадження у справі та подальший її розгляд здійснювати в порядку письмового провадження, що занесено до протоколу судового засідання.
Відповідач правом подання відзиву на позов не скористався, заяв або клопотань до суду не подавав.
Відповідно до ч. 2 ст. 175 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відповідач належним чином повідомлений про наслідки неподання відзиву на позов та необхідних документів або заяви про визнання позову до суду.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, КП «Житлове господарство Красногвардійського району» ДМР перебуває на обліку в ГУ ДПС у Дніпропетровській області, як платник податків і на теперішній час є боржником перед бюджетом.
В інтегрованих картках платника податків за КП «Житлове господарство Красногвардійського району» ДМР обліковується податковий борг на загальну суму 2794797,40 грн., який виник внаслідок несплати податкових зобов`язань, штрафних санкцій та пені нарахованих платником самостійно та контролюючим органом.
Так, за відповідачем обліковуєтся податковий борг з податку на додану вартість на загальну суму 156823,77 грн., який виник в результаті не сплати узгоджених сум податкових зобов`язань, а саме:
- 8989 грн. платником самостійно задекларовано позитивне значення поточного звітного періоду відповідно до податкової декларації №9089566565 від 15.05.2017;
- 13899 грн. платником самостійно задекларовано позитивне значення поточного звітного періоду відповідно до податкової декларації №9104939446 від 07.06.2017;
- 7708 грн. платником самостійно задекларовано позитивне значення поточного звітного періоду відповідно до податкової декларації №9137773410 від 17.07.2017;
- 7268 грн. платником самостійно задекларовано позитивне значення поточного звітного періоду відповідно до податкової декларації №9154894042 від 07.08.2017;
- 5756 грн. платником самостійно задекларовано позитивне значення поточного звітного періоду відповідно до податкової декларації №9189799430 від 18.09.2017;
- 7167 грн. платником самостійно задекларовано позитивне значення поточного звітного періоду відповідно до податкової декларації №9217185136 від 19.10.2017;
- 6815 грн. платником самостійно задекларовано позитивне значення поточного звітного періоду відповідно до податкової декларації №9228229059 від 01.11.2017;
Також, в результаті проведення камеральної перевірки позивача з питання своєчасності подання податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2015, складено акт №000169/04-66-12-01/3341240 від 07.06.2017 та встановлено порушення вимог п. 49.2, п.п.49.18.1, п. 49.18 ст. 49 глави 2 розділу ІІ та ст. 202 розділу V ПКУ, а саме: несвоєчасне подання податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2015 року граничний термін подання 21.09.2015, фактично не подано. Порушення встановлені актом перевірки мали наслідком винесення податкового повідомлення-рішення №0008081201 від 23.06.2017, яким застосовано штраф у розмірі 1020 грн.
В результаті проведення камеральної перевірки позивача з питання своєчасності сплати податку на додану вартість, складено акт №228/12-01/3341240 від 30.12.2016 та встановлено порушення вимог п. 57.1, 57.3 ст.57, п.203.2 ст. 203 ПКУ, а саме: несвоєчасно сплачено суму податкового зобов`язання з ПДВ, зазначеного у поданій ним податковій звітності з ПДВ. Порушення встановлені актом перевірки мали наслідком винесення податкового повідомлення-рішення №0000021201 від 04.01.2017, яким застосовано штраф у розмірі 239031,45 грн., однак за рахунок переплати сума недоїмки була зменшена та склала 88001,77грн.
Також, в результаті проведення камеральної перевірки позивача з питання своєчасності подання податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2018, складено акт №62463/04-36-12-06/3341240 від 25.10.2018 та встановлено порушення вимог п. 49.2, п.п.49.18.1, п. 49.18 ст. 49 глави 2 розділу ІІ та ст. 202 розділу V ПКУ, а саме: несвоєчасне подання податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2018 року граничний термін подання 20.09.2018, фактично не подано. Порушення, встановлені актом перевірки мали наслідком винесення податкового повідомлення-рішення № 0009975041 від 25.02.2018, яким застосовано штраф у розмірі 1020 грн.
Також, в результаті проведення камеральної перевірки позивача з питання своєчасності подання податкової декларації з податку на додану вартість за листопад 2018, складено акт №2635/04-36-50-05/3341240 від 23.01.2019 та встановлено порушення вимог п. 49.2, п.п.49.18.1, п. 49.18 ст. 49 глави 2 розділу ІІ та ст. 202 розділу V ПКУ, а саме: несвоєчасне подання податкової декларації з податку на додану вартість за листопад 2018 року граничний термін подання 20.12.2018, фактично не подано. Порушення встановлені актом перевірки мали наслідком винесення податкового повідомлення-рішення № 0013425041 від 13.03.2018, яким застосовано штраф у розмірі 1020 грн.
Також, в результаті проведення камеральної перевірки позивача з питання своєчасності подання податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2018, складено акт №42465/04-36-12-06/3341240 від 02.08.2018 та встановлено порушення вимог п. 49.2, п.п.49.18.1, п. 49.18 ст. 49 глави 2 розділу ІІ та ст. 202 розділу V ПКУ, а саме: несвоєчасне подання податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2018 року граничний термін подання 20.07.2018, фактично не подано. Порушення встановлені актом перевірки мали наслідком винесення податкового повідомлення-рішення № 0001335041 від 09.01.2019, яким застосовано штраф у розмірі 1020 грн.
Також, в результаті проведення камеральної перевірки позивача з питання своєчасності подання податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2018 року, складено акт №52415/04-36-12-06/3341240 від 14.09.2018 та встановлено порушення вимог п. 49.2, п.п.49.18.1, п. 49.18 ст. 49 глави 2 розділу ІІ та ст. 202 розділу V ПКУ, а саме: несвоєчасне подання податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2018 року граничний термін подання 20.08.2018, фактично не подано. Порушення встановлені актом перевірки мали наслідком винесення податкового повідомлення-рішення № 0005595041 від 12.11.2018, яким застосовано штраф у розмірі 1020 грн.
Також, в результаті проведення камеральної перевірки позивача з питання своєчасності подання податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2018, складено акт №40009/04-36-12-06/3341240 від 24.07.2018 та встановлено порушення вимог п. 49.2, п.п.49.18.1, п. 49.18 ст. 49 глави 2 розділу ІІ та ст. 202 розділу V ПКУ, а саме: несвоєчасне подання податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2018 року граничний термін подання 20.06.2018, фактично не подано. Порушення встановлені актом перевірки мали наслідком винесення податкового повідомлення-рішення № 0238891206 від 20.09.2018, яким застосовано штраф у розмірі 1020 грн.
Також, в результаті проведення камеральної перевірки позивача з питання своєчасності подання податкової декларації з податку на додану вартість за березень 2018, складено акт №27327/04-36-12-06/3341240 від 24.05.2018 та встановлено порушення вимог п. 49.2, п.п.49.18.1, п. 49.18 ст. 49 глави 2 розділу ІІ та ст. 202 розділу V ПКУ, а саме: несвоєчасне подання податкової декларації з податку на додану вартість за березень 2018 року граничний термін подання 20.04.2018, фактично не подано. Порушення встановлені актом перевірки мали наслідком винесення податкового повідомлення-рішення №0152341206 від 26.06.2018, яким застосовано штраф у розмірі 1020 грн.
Також, в результаті проведення камеральної перевірки позивача з питання своєчасності подання податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2018, складено акт №19370/04-36-12-06/3341240 від 18.04.2018 та встановлено порушення вимог п. 49.2, п.п.49.18.1, п. 49.18 ст. 49 глави 2 розділу ІІ та ст. 202 розділу V ПКУ, а саме: несвоєчасне подання податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2018 року граничний термін подання 20.03.2018, фактично не подано. Порушення встановлені актом перевірки мали наслідком винесення податкового повідомлення-рішення №0106781206 від 11.05.2018, яким застосовано штраф у розмірі 1020 грн.
Також, в результаті проведення камеральної перевірки позивача з питання своєчасності подання податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2018, складено акт №13276/04-36-12-06/3341240 від 20.03.2018 та встановлено порушення вимог п. 49.2, п.п.49.18.1, п. 49.18 ст. 49 глави 2 розділу ІІ та ст. 202 розділу V ПКУ, а саме: несвоєчасне подання податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2018 року граничний термін подання 20.02.2018, фактично не подано. Порушення встановлені актом перевірки мали наслідком винесення податкового повідомлення-рішення №0084421206 від 17.04.2018, яким застосовано штраф у розмірі 1020 грн.
Також, в результаті проведення камеральної перевірки позивача з питання своєчасності подання податкової декларації з податку на додану вартість за листопад 2017, складено акт №2835/04-36-12-06/3341240 від 25.01.2018 та встановлено порушення вимог п. 49.2, п.п.49.18.1, п. 49.18 ст. 49 глави 2 розділу ІІ та ст. 202 розділу V ПКУ, а саме: несвоєчасне подання податкової декларації з податку на додану вартість за листопад 2017 року граничний термін подання 20.12.2017, фактично не подано. Порушення встановлені актом перевірки мали наслідком винесення податкового повідомлення-рішення №0069711206 від 30.03.2018, яким застосовано штраф у розмірі 1020 грн.
В інтегрованих картках платника податків за КП «Житлове господарство Красногвардійського району» ДМР обліковуєте податковий борг з податку на прибуток на загальну суму 1 828 109,40 грн., який виник внаслідок несплати податкових зобов`язань в розмірі 644 648 грн., які самостійно задекларовано в вигляді позитивне значення відповідно до податкової декларації №9269762337 від 19.02.2017.
Також, в результаті проведення документальної позапланової виїзної перевірки позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного законодавства та іншого законодавства за період з 01.01.2014 по 20.09.2017 та з питання дотримання законодавства щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 20.09.2017, було складено акт №15386/04-36-14-17/3341240 від 09.10.2017. Порушення встановлені актом перевірки мали наслідком винесення податкових повідомлень-рішень:
- № 0017281306 від 08.11.2017, яким застосовано штраф у розмірі 19172,93грн., однак за рахунок переплати сума недоїмки була зменшена і склала 19073,25грн. та пеня - 140,82 грн. (з податку на доходи фізичних осіб);
- №0017311306 від 09.11.2017, яким застосовано штраф у розмірі 3380,13 грн. та пеня – 36,76 грн. (з військового збору);
- №0019981417 від 08.11.2017, яким застосовано податкове зобов`язання – 630130 грн., штраф у розмірі 85212,00 грн. (податок на прибуток);
- №0019991417 від 08.11.2017, яким застосовано штраф у розмірі 1020,00 грн. (податок на прибуток);
- №0020001417 від 08.11.2017, яким застосовано податкове зобов`язання – 447932 грн., штраф у розмірі 111983,00 грн. (податок на прибуток); всього пені – 467099,40грн.
Вказані податкові повідомлення-рішення направленні засобами поштового зв`язку на податкову адресу КП «Житлове господарство Красногвардійського району» ДМР.
Вирішуючи заявлений спір по суті, суд виходить з наступного.
Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Обов`язок платників податків - сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (п.п. 16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України).
Доказів оскарження податкових повідомлень-рішень в судовому або адміністративному порядку відповідачем до суду не надано.
Підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлено, що грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
У зв`язку з несплатою платником податків узгоджених сум податкових зобов`язань, позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, а саме, згідно п.59.1 ст.59 ПК України, де визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 59.3 ст.59 ПК України встановлено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання.
У зв`язку з виникненням заборгованості, контролюючим органом по КП «Житлове господарство Красногвардійського району» ДМР сформовано податкову вимогу форми «Ю» №465-11 від 31.12.2013 на суму 354776,78 грн., яка отримана особисто відповідачем.
Згідно із п.п. 20.1.34 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючий орган має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п.п. 95.1 - 95.3 ст.95 ПК України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до п.95.4 ст.95 ПК України орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Як встановлено ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оскільки будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про наявність боргу у відповідача не надано, а судом не здобуто, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати, сплачені позивачем при поданні цієї позовної заяви, відповідно до частини 2 статті 139 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Комунального підприємства «Житлове господарство Красногвардійського району» Дніпропетровської міської ради про стягнення заборгованості – задовольнити.
Стягнути податковий борг з Комунального підприємства «Житлове господарство Красногвардійського району» Дніпропетровської міської ради на користь державного бюджету у сумі 2 794 797,40 грн. з рахунків Комунального підприємства «Житлове господарство Красногвардійського району» Дніпропетровської міської ради відкритих у банках, що обслуговуючих такого платника податків.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Маковська